Ви тут: Головна Структура Кафедри Кафедра світової літератури Архів подій

Архів подій

ТРАВЕНЬ 2016 року

 20-21 травня аспірантка Дячок С.О. (науковий керівник - завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко) взяла участь у ІІІ Міжнародній науковій конференції "Україністика: вчора, сьогодні, завтра...", що відбулася в Університеті ім.Адама Міцкевича (м.Познань, Польща). Ця наукова зустріч була польських, українських та сербських вчених була присвячена 25 річниці познанської україністики. Дячок С.О. виступила з доповіддю "Філософія поезій Віслави Шимборської та Ліни Костенко: компаративні аспекти".

Dyachok 1Dyachok 2

20-21 травня завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції “IV Волошинські читання”, що відбулася на базі Чернігівського НПУ ім. Т.Г.Шевченка. Цей науково-педагогічний форум присвячено пам’яті видатного вченого, академіка АПН України Ніли Йосипівни Волошиної. Очолювана нею лабораторія літосвіти Інституту педагогіки АПНУ, в тісній співпраці з кафедрою теорії, історії та методики мов і літератур Київського університету імені Бориса Грінченка (завідувач – Ю. Ковбасенко), стояли біля витоків розробки постколоніального курикулуму літературної освіти (Держстандарту, програм, підручників з української та зарубіжної літератур тощо) для навчальних закладів незалежної України, науковому осмисленню чого було присвячено виступи багатьох учасників “IV Волошинських читань”.

Kovbasenko Volosh 1Kovbasenko Volosh 2

 20-21 травня к.ф.н., доцент кафедри Л.В.Анісімова взяла участь у роботі дистанційної Міжнародної науково-практичної конференції «ІІТаврійські філологічні читання», яка відбулась у Херсонському державному університеті.

18 травня у рамках Фестивалю наук відбувся науковий диспут "Маятник Фуко: літературний процес кінця ХХ - початку ХХІ століть", який організувала та провела к.ф.н., доцент Н.О.Ліхоманова. На заході були присутні д.ф.н., професор О.В.Гальчук і ст.викл. Т.А.Динниченко.

Fuko 1Fuko 2Fuko 3Fuko 4Fuko 5Fuko 6

18 травня, в рамках Днів Європи в Україні, проф. Ю.І.Ковбасенко прочитав публічну лекціюЄвропа – Україна: літературні та освітянські мости єднання” для магістрантів Університету Грінченка, представників “La France en Ukraine” (Французького інституту в Україні), співробітників бібліотеки імені Лесі Українки, а також Національної спілки письменників України

 Kovbasenko DE 1Kovbasenko DE 2

 

16-17 травня Уже вдруге КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» організовує Всеукраїнський Фестиваль педагогічної майстерності «Гуманізація освітнього простору: з Україною в серці!». Мета Фестивалю – виявити та популяризувати педагогічний досвід учителів. Саме такий захід дає можливість презентувати роботу педагогів України, які щоденно, щохвилинно втілюють ідею національно-патріотичного виховання у навчально-виховний процес.
 Цьогоріч у фестивалі взяли участь 1000 вчителів-конкурсантів. Вони виборювали перемоги у різноманітних номінаціях: «Україна на карті світу», «Здорова дитина – щаслива Україна», «Підтримай солдата АТО», «Виховуємо патріота», «Крила патріотизму». 
Саме в останній перемогу виборола аспірантка кафедри світової літератури Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка Дячок Світлана Олександрівна (науковий керівник – проф.
Ю.І.Ковбасенко).
 16-17 травня 2016 року лауреати Фестивалю презентували свій досвід роботи у школах на Херсонщині. Учасники і гості фестивалю одержали збірники анотованих матеріалів переможців ІІ Всеукраїнського фестивалю педагогічної майстерності «Гуманізація освітнього простору: з Україною в серці!», а також повні електронні версії найкращих робіт з презентаціями, медіауроками, відеофрагментами заходів та занять, що зможуть використовувати у своїй педагогічній діяльності.

Dyachok 1 1Dyachok 1 2Dyachok 1 3

 

12-13 травня к.ф.н., доцент Ліхоманова Н.О. взяла участь у IX міжнародній науковій конференції "Людина у просторі мови", що була організована Каунаським гуманітарним факультетом Вільнюського університету (Литва).

У своїх доповідях учасники конференції висвітлювали теми концептуальної метафори, політичного дискурсу,  перекладу у глобальному інформаційному просторі, культурного впливу тексту у нових медіа, досліджень культурної пам'яті та постколоніальних досліджень літератури, культури і суспільства. З програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.

Lihomanova Kaunas 1Lihomanova Kaunas 2Lihomanova Sert

 

12 травня ми вирушили у чергову поїздку. Назвати це екскурсією язик не повертається. Це було Прикарпаття, Карпати і серце Галичини – Станіславів. Побачити Карпатські гори, подихати повітрям Карпат, походити бруківкою Івано-Франківська – хіба це не щастя?!
Наша велика група різного віку (від інтелігентних паній третього віку з соціального проекту до студентів другого курсу), люди з різних підрозділів Університету (від професора, завідувача кафедри до університетської медсестри), але всі в чомусь єдині – веселі, доброзичливі, позитивні. Навіть дощ, який не вщухав майже всі три дні наших мандрів, був не у змозі зіпсувати нам настрій. Що поробиш такий цьогорічний травень?!
Перше диво подарував нам Манявський скит: Бог дав нам півгодини теплого сонечка і такого п’янкого повітря, що аж голова у містян пішла обертом від кисню. Хотілося дихати і дихати тим повітрям, а навкруги все було таке зелене і свіже, що аж очі вбирало. Сам скит також є нашим дивом - українським Афоном. Перші згадки про заснування обителі сягають кінця ХІІІ століття і пов'язані ченцями Пахомієм і Іоникієм. Після спустошення Києво-Печерського монастиря монголами ці два іноки прийшли в Карпатські гори, де й заснували новий монастир.
Іван Франко згадує про монастир в історичній повісті "Захар Беркут", де засвідчує, що герой Тухольки три роки провів у цій обителі.
Сюди до старців неодноразово приходив князь Даніїл Галицький за розрадою і благословенням.
Про Івано-Франківськ, який був спочатку Станіславів, ми знали від Андруховича: «Станіславів коло Тисменниці. Третє місто Галичини після Львова і Кракова, розташоване в межіріччі Золотої та Чорної Бистриць, тобто, як і Вавілон у Месопотамії. Середмістя і прилеглі вулиці двоповерхової забудови (переважно), променади, казино, крамниці з екзотичним товаром,кав'ярні з колумбійською кавою,цукерні з цукатами і бісквітами. Церкви- греко-католицька, римо-католицька, вірменська,лютеранська, синагога. Фігури Святої Матері Божої та Йоана Хрестителя, споруджені на честь відступу росіян у 1742 році. Фігура Христа Спасителя на згадку про велику чуму 1730 року. Бронзовий пам'ятник цісареві Францу І. Міська бібліотека з більш ніж 8 тис. томів лише історичних праць. Готелі "Уніон", "Централь","Європа","Габсбург","Імперіал". Одноповерхові вілли в оточенні квітників. Найпопулярніша вулиця Lindengasse або ж - Липова променує до міського парку імені Цісаревої Єлизавети». Тепер, коли ми обійшли його пішки, ми відчули це місто. Правда, жили ми в готелі не «Уніон» або «Централь», про які писав Андрухович у «Дезорієнтації  на місцевості», а в готелі «Надія», але який це готель. І в кого не спитаєш, кожен одразу відповідає: «Ой, то гарний готель!». І в кожного очі такі замріяні робляться у згадці про той готель.
Видзенькують цимбали, бухкає бубен,тужить жаліслива скрипка, бринькає дримба під переливи сопілки, стогне - силується волинка. І над усією милозвучною веремією тут, у Карпатах,володарює Трембіта. Вона розпочинає всі дійства,скликає на них весь люд і налаштовує кожного на свій лад: сумує і голосить на похоронах, сповіщає про свята і забави , попереджує про небезпеку. Вона здатна вирвати душу з людини і в смутку, і в радощах.
Дякуємо нашому екскурсоводу у Яремче пану Андрію, щирому гуцулу за розповіді. Тепер ми все зрозуміли про Карпати і Гуцульщину з Покуттям. Своєрідне почуття гумору, освіченість, відданість рідному краю та щира правдивість – ось ті риси, які демонстрував пан Андрій. А серед нашої групи були люди зі Сходу України, яких лякали ненажерливими та підступними бандерівцями. От у центрі Бандерштадту, у Яремче хлопець з Одещини ставить тамтешньому мешканцю, гУцулу, питання, які окупанти більш були до вподоби місцевим – радянські чи німецькі. Правдивий урок історії. Не забути ніколи. Вартує такий урок сотні підручників.
А гумор гУцульський!? Супер. Із жартів пана Андрія :
1.ГУцули поділяють увесь світ на дві частини: гори Карпати - наш світ (наша земля, Батьківщина), а все, що горами - "заробітки".
2.ГУцули поділяють всіх туристів на "люфтників" і "холєрників": перші приїздять дихати повітрям (люфт - німецькою "повітря"),а другі - лікувати хвороби, тобто "якусь холєру".
Ми,слава Богу,були люфтники.
У Карпатах все має своє призначення. Солярні знаки небесних світил з таємничими мавками-нявками сторожують різьблені хрести на хатніх сволоках; мирно сусідять вони на дерев'яних тарницях-сідлах , на гуцульських скринях , столах, ліжках і дитячих колисках, оберігаючи своїх газдів від злих духів та усілякої нечистоти. Розмістившися на пасківцях і коновках, маслобійках та барильцях, гарчиках та фірмаках - ці магічні знаки поповнюють здоров'я і додають силу тим ,кому служать. А як красно виглядають ці чудернацькі узори на різноманітних рахвах і скриньках ,примножуючи багатства всього того, чим їх наповнено.
Про все це нам розповіли у Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йософата Кобринського у Коломиї.
Прекрасна була поїздка. Ми вивчаємо нашу Україну. Ми спілкуємося. Ми виховуємо наших студентів у дусі патріотизму. Дякуємо за організацію поїздки члену профспілкового комітету Гуманітарного інституту доценту кафедри світової літератури Тетяні Іванівні Тверітіновій.

Автор тексту: доц. Г.Є.Шовкопляс

Exc 1Exc 2Exc 3Exc 4Exc 5Exc 6Exc 7Exc 8Ecc 9

 

 

11 травня 2016 р. проф. Гальчук О.В., доц. Вишницька Ю.В. взяли участь у роботі Міжнародної наукової конференції "Аналіз та інтерпретація художнього тексту: проблеми, стратегії, досліди", яку проводила кафедра російської та зарубіжної літератури Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Детальна інформація тут. Програма конференції.

 

10-11 травня – к.ф.н. доцент кафедри Л.В.Анісімова взяла участь у тренінгу "Програма майбутніх лідерів" (Модуль І) у рамках Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України, яка проводиться за ініціативою Інституту вищої освіти НАПН України, Британської Ради в Україні, Фундації лідерства для вищої освіти (Сполучене королівство). Тренінг проводив Стюарт Хант.

Leadership1Leadership2

 

КВІТЕНЬ 2016 року

27 квітня доценти Г.В.Бітківська і Г.Є.Шовкопляс провели відкриті лекції.

 

25 квітня у Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася творча зустріч студентів і співробітників кафедри світової літератури (Юрій КОВБАСЕНКО ,Тетяна ДИННИЧЕНКО ) та кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови КНУ ім. Тараса Шевченка (Руслана ДОВГАНЧИНА) зі знаним науковцем і перекладачем Сергієм ТКАЧЕНКОМ (США)

Dynnychenko 1Dynnychenko 2

 

21-22 квітня на філологічному факультеті Ужгородського національного університету  відбулася ІІ Міжнародна науково-практична конференція студентів та магістрів «Актуальні проблеми філології та журналістики». Науковий форум та заквітчаний Ужгород привабив майже 240 студентів з різних куточків України та світу – із Словаччини, Угорщини, Хорватії, а також Росії, Білорусії, Чеської Республіки, Німеччини, Тайваню. Одне з гасел конференції, за словами голови Наукового товариства студентів та аспірантів філологічного факультету Христини Яреми: «Якщо ви володієте знаннями, дайте іншим запалити від нього свої світильники» (Томас Фуллер). Привітали учасників конференції під час пленарного засідання проректор з науково-педагогічної роботи Мирослава Лендьел та декан філологічного факультету Галина Шумицька. У названій конференції взяли участь 9 студентів і магістрантів Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, які пишуть бакалаврські та магістерські роботи на кафедрі світової літератури КУБГ, а саме: Бандура Валерія, Петрова Людмила, Слєпушова Ангеліна, Наталія Куцовол, Радкевич Євгенія,Сікорська Поліна, Назаренко Ірина,Шевчук Юлія, Кучер Оксана (заочно). Студенти отримали збірник наукових праць,що містить опубліковані статті за виступами всіх учасників конференції, і сертифікати учасників конференції.
 Роботою  четвертої секції «Наукова рецепція явищ світової літератури та проблеми перекладознавства» керували доценти кафедри світової літератури КУБГ Тверітінова Т.І. та Шовкопляс Г.Є.
На заключному пленарному засіданні представники філологічного факультету  Ужгородського національного  університету та Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка уклали угоду про науково-методичне співробітництво сторін на засадах рівності партнерства і взаємної вигоди в галузі розвитку єдиного освітнього простору. Угода підписана директором Гуманітарного інституту КУБГ професором Бондаревою О.Є.та ректором Ужгородського  національного університету  професором Смоланкою В.І.
Щиро дякуємо організаторам  конференції - декану філологічного факультету Ужгородського національного університету доценту Шумицькій Г.В., заступнику декана філологічного факультету доценту Венжинович Н.Ф.,голові Наукового товариства студентів і аспірантів ДВНЗ «УжНУ» Яремі Христині за прекрасну культурну програму,що містила екскурсію до замку Шенборн,замку Паланок,замку Сент Миклош і відвідування Закарпатського угорського університету імені Ференца Ракоці ІІ у місті Берегове.

Автор тексту - к.ф.н., доц. Шовкопляс Г.Є.

 Uzhgor 1Uzhgor 2Uzhgor 3Uzhgor 4Uzhgor 5Uzhgor 6Uzhgor 7Uzhgor 8

 

15-16 квітня.

Вікіпедія − енциклопедія для мільйонів.

«Навчився сам, навчи своїх колег та учнів», − такий девіз вікітренінгу, який 15-16 квітня 2016 року пройшов на базі Університету Грінченка. До його проведення долучилися громадське об’єднання «Вікімедіа України» спільно з Українською асоціацією зарубіжної літератури (УАВЗЛ) і кафедрою світової літератури Університету. 

Метою вікітренінгу є залучення педагогів України до редагування Вікіпедії – вільної енциклопедії, яка є одним з наймасштабніших проектів людства. А редагувати її може кожний. Проте, через недостатні знання в редагуванні вчителям цю проблему вирішити важко. Тому освітній вікітренінг покликаний ознайомити вчителів, які представляють різні регіони України, з Вікіпедією та іншими проектами Фонду «Вікімедіа України». Учасників тренінгу ознайомилися також із специфікою редагування Вікіпедії з тим, щоб ці знання поширити в освітніх закладах України.

У вікітренінгу взяли участь професори кафедри світової літератури Ковбасенко Ю.І.та Гальчук О.В., доценти кафедри світової літератури Тверітінова Т.І. , Шовкопляс Г.Є., Вишницька Ю.В. Захід відкрив короткою промовою Президент УАВЗЛ, завідувач кафедри світової літератури професор Ю.І.Ковбасенко.

Хоч офіційно організатором заходу було ГО «Вікімедіа України», співпрацівникам кафедри як стороні, що приймає гостей, дісталося багато роботи з підготовки та проведення тренінгів. Тому слід відзначити, що члени кафедри, які взяли участь у вікітренінгу, були не тільки учасниками, але водночас і організаторами заходу. Таке суміщення функцій є не простою річчю, бо вимагало від наших кафедралів великого напруження сил. Допомагали у проведенні заходу студенти ІІ курсу груп ФАБ -1 і ФАБ- 2, кураторами яких є доценти кафедри світової літератури Т.І.Тверітінова та Г.Є.Шовкопляс.

 Велику подяку висловлюємо студентам – журналістам ІУ курсу співпрацівникам університетської Телестудії, які провели телезйомку заходу, записали інтерв’ю з організаторами вікітренінгів і розмістили матеріал на сайті.

 Автор тексту - к.ф.н., доцент Г.Є.Шовкопляс

 Viki 1Viki 2Viki 3Viki 4Viki 5Viki 6Viki 7 Viki 8Viki 9Viki 10

 

14-15 квітня к.ф.н., доцент Н.О. Ліхоманова взяла участь роботі І Міжнародної науково-практичної конференції "Національні культури у міжкультурній комунікації", що відбулась у Білоруському державному університеті (м. Мінськ).
NL conf
 
 
12-13 квітня к.ф.н., доцент Н.О. Ліхоманова взяла участь (заочно) у Третій американознавчій мультидисциплінарній конференції "Чверть століття українсько-американської дружби: досвід гідний майбутнього", яка відбулася у Львівському університеті імені Івана Франка і була організована Центром американських студій факультету міжнародних відносин та Інститутом Кеннана.
З електронною версією збірника матеріалів можна ознайомитись тут.

 

01 квітня викладачі кафедри взяли участь у роботі VІІ Міжнародної наукової конференції "Літературний процес: становлення ідентичностей". Детальніше тут.

 

ПУБЛІКАЦІЇ КВІТНЯ

Бітківська Галина. Гра в жанровій моделі літературного журналу: до постановки проблеми / Г. Бітківська // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інститут. № 1 (13), 2016 р. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/16Вишницька Юлія. Сценарій протистояння в публіцистичних текстах: літературно-художній кластер / Юлія Вишницька // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інститут. № 1 (13), 2016 р. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/16

Ліхоманова Н.О.Постколоніальні студії Едварда В. Саїда як метод інтерпретації тексту // Чверть століття українсько-американської дружби: досвід гідний майбутнього: збірник матеріалів ІІІ американознавчої мультидисциплінарної конференції (м. Львів, 12-13.04.2016) / упоряд. Калитчак Р. Г., Зазуляк З. М. – Львів : 2016. – 432 с.  С. 366369.

 

БЕРЕЗЕНЬ 2016 року

17-18 березня доценти кафедри Т.І.Тверітінова  та Г.Є.Шовкопляс взяли участь у Міжнародній науковій конференції "Поетика дому", яка відбулась у Київському Національному Лінгвістичному університеті.

Poetika doma 1Poetika doma 2

 

З 07 по 22 березня відповідно до угод про співпрацю між Київським університетом імені Бориса Грінченка, Warner Pacific College (м.Портленд, штат Орегон, США) та організацією Co-Serve International (США) к.ф.н., доцент кафедри Л.В. Анісімова взяла участь у програмі Visiting International Professor. Докладніше див. тут.

 WPC 1WPC 2WPC 3WPC 4WPC 5WPC 6WPC 7WPC 8WPC 9WPC 10

 

13 березня всією туристичною компанією проводжали зиму і закликали весну у Етнографічному комплексі "Українське село" у селі Бузова Києво-Святошинського району Київської області.

Головною метою створення Етнографічного комплексу "Українське село" є прагнення відродження у пересічного українця любові до свого українського духовного коріння: віри, народу, держави, культури та побуту. Неодноразово, наш народ піддавався різноманітним утискам з боку одних або інших ворогів, яких поєднувала єдина мета - вони прагнули нас поневолити.
Найефективнішого засобу для поневолення цілого народу, аніж знищення пам'яті про своє коріння, годі й шукати. Саме таким шляхом, особливо протягом минулого століття, знищувалася наша духовність та культура. Винищення було колосальним - полягло мільйони українського люду, руйнувалися церкви, паплюжилася мова та культура. Та досягти мети загарбників завадили пам'ять про своє, та любов до рідного. І саме ці чинники зіграли вирішальну роль у тому, що український народ зумів встояти у тяжкі часи свого існування.
Екскурсією всі задоволені - від студентів до жінок старшого віку з нашого соціального проекту. Масниця. Млинці - вареники, трав'яні настоянки та трав'яні чаї. Гарячий хліб із печі смакує. Дарма, що коштує аж шістдесят гривень за буханець. Дівчата-студентки танцюють - стрибають під "Гоп мої гречаники". Троїсті музики дають жару, пришвидшуючи темп. Щічки у музик підозріло червоні. Чи то від холоду, чи від пригощань.
Ми, дорослі дівчатка, пригощаємося запашною кавою і розмовляємо. От тобі й тренінги на свіжому повітрі. Все подивилися. Всі наїлися. Палять опудало Зими.
Прощавай,Зимо.
Гей, Весно, йди до нас!

Етнографічний музейЕтнографічний музейЕтнографічний музей

Автор тексту: доц. Г.Є.Шовкопляс

 

 

9 березня співробітники кафедри світової літератури були присутні на церемонії покладання від Київського університету імені Бориса Грінченка квітів до пам'ятника Тарасові Шевченку на честь 202-ї річниці від дня народження Великого Кобзаря.
На фото: директор БП НСПУ Олександр ГОРДОН, завідувачі кафедр КУБГ Юрій КОВБАСЕНКО і Станіслав КАРАМАН, директор ІППО КУБГ Михайло ВОЙЦЕХІВСЬКИЙ

Покладання квітів

 

05 березня вітаємо з Днем народження д. філол. н., професора Оксану Василівну Гальчук!

Flowers 9

02 березня відбулось чергове засідання кафедри, на якому було розглянуто низку важливих питань діяльності кафедри.

ПУБЛІКАЦІЇ БЕРЕЗНЯ

Бітківська Галина. Сучасний літературний журнал у науковому та літературно-критичному дискурсі / Галина Бітківська // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. пр. (філол. науки) / Київ. ун-т ім. б. Грінченка ; редкол.: О.Є Бондарєва, О.В. Єременко, І.Р. Буніятова та ін. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. - №6. - 200 с. - С. 159-163.
Вишницька Юлія. Текстові варіанти есхатолонічного міфосценарію Галини Пагутяк / Юлія Вишницька // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. пр. (філол. науки) / Київ. ун-т ім. б. Грінченка ; редкол.: О.Є Бондарєва, О.В. Єременко, І.Р. Буніятова та ін. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. - №6. - 200 с. - С. 95-102.
Гальчук Оксана. Світ світіва Павла Тичини: варіанти інтерпретацій (на матеріалі "Замість сонетів і октав") / Оксана Гальчук // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. пр. (філол. науки) / Київ. ун-т ім. б. Грінченка ; редкол.: О.Є Бондарєва, О.В. Єременко, І.Р. Буніятова та ін. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. - №6. - 200 с. - С. 106-111.

ЛЮТИЙ 2016 року

28 лютого. За вже усталеною традицією кафедра світової літератури Гуманітарного інституту активно співпрацює з іншими підрозділами Київського університету імені Бориса Грінченка. Так, 28 лютого 2016 року в Інституті післядипломної педагогічної освіти Університету Грінченка (вул. П. Тичини, 17) відбувся ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади із зарубіжної літератури (голова журі - проф. Юрій Ковбасенко). У цьому заході взяли участь понад 350 кращих учнів шкіл м. Києва. З-поміж них, як засвідчує практика попередніх років, присутні й майбутні студенти Київського університету імені Бориса Грінченка.

На фото 1: Черненко І.Л., керівник групи учасників олімпіади Подільського р-ну м. Києва, учитель "Межигірської гімназії" № 19 м. Києва; Кузьменчук І.В., голова Оргкомітету ІІІ етапу Олімпіади; Ковбасенко Ю.І., голова журі Олімпіади 

На фото 2: голова журі й члени Оргкомітету ІІІ етапу Олімпіади перед її початком.

YI Olimp 2 2016YI Olimp 1 2016

 

26 лютого відбулась зустріч студентів Гуманітарного інституту із представниками Національної спілки письменників України: Головою Творчого об'єднання перекладачів Всеволодом Ткаченком та директором  Київського Будинку письменниківОлександром Гордоном.

Gordon 1 2016Gordon 2 2016Gordon 3 2016Gordon 4 2016Gordon 5 2016

 

21 лютого на запрошення Чернігівського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Питання мови - справа буття нації», яка відбулася у Міжнародний день рідної мови в Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній». За результатами цього форуму ухвалено Резолюцію, публікуються тези доповідей і готується робоча зустріч у Кабінеті Міністрів України. Детальніше тут.

На фото: покладання квітів до пам'ятника Тарасові Шевченку перед початком конференції

Chern Prosvita 2 2016Chern Prosvita  21.02.2016

11-12 лютого завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко і аспірант кафедри С.О.Дячок  взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції "Павло Тичина у вимірах сучасності", присвяченій 125-річчю від дня народження Павла Тичини, що відбулась у м. Чернігові.

Kovbasenko konf FEBR 2016Programa Tychyna 2016

 

11 лютого співробітики кафедри відвідали Університетський фестиваль методик , що відбувся в актовій залі навчального корпусу №1

05 лютого завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко взяв участь у засіданні Творчого об'єднання перекладачів Київської організації Національної спілки письменників України (вул. Банкова, 2).

На фото: Всеволод Ткаченко, Іван Драч, Юрій Ковбасенко.

NSPU febr 2016

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЛЮТОГО

Кіплінґ Р. Риба-бляшанка (зі збірки «Війна на морі», 1915) / Редьярд Кіплінґ; пер. з англ. Л.Анісімової // Всесвіт: журнал іноземної літератури. – 2015. – № 11-12 [1043-1044]. – С. 24.

СІЧЕНЬ 2016 року

23 січня  вітаємо з Днем народження старшого викладача Тетяну Анатоліївну Динниченко !

Flowers 6

18-21 січня доцент Ю.В. Вишницька взяла заочну участь у Міжнародній науково-практичній конференції "Економіка. наука, освіта: інтеграція та синергія" (Братислава, Словакія)

Y V Bratyslava sert 2016

14 січня доценти нашої кафедри Тетяна Іванівна Тверітінова та Галина Євгенівна Шовкопляс відвідали нашого кафедрального ветерана, старшу колегу і повсякчасну порадницю, Юлію Леонідівну Булаховську . Їй у грудні виповнилося 85 років. Вік поважний. Товаришуємо з нею досить давно. Дай Боже їй здоров'я і довгих років життя. Голова в неї світла і пам'ять міцна. Подарувала нам з Тетяною Іванівною нову книжечку своїх оповідань-спогадів. А ми купили м'якенького-свіженького тортика, що має італійську назву Чоколадіссімо. Попили чайку з тортиком і з задоволенням, поговорили. Все ж таки старість трохи лякає,навіть така, розумна і доглянута, у родині, з дітьми та онуками. Тіло зраджує нас у старості. Така жвава і непосидюча, Юлія Леонідівна вже третій рік пересувається по квартирі у візочку. У Юлії Леонідівни три доньки та вісім онуків. Юлія Леонідівна - наш тлумачний словник та енциклопедія у світі філології. Всіх знає, все пам'ятає. Руйнівник міфів і вічний шукач істини. Рильський, Тичина, Шерех-Шевельов, Бєсєдіна-Нєвзорова, Корнійчук і Ванда Василевська – всіх вона знає, всі вони бували у домі академіка Леоніда Булаховського. От сьогодні говорили про Ванду Василевську, про її оповідання "Просто любов".. Юлія Леонідівна – полоніст за фахом, а творчість Ванди Василевської – тема її кандидатської дисертації. 

Незчулися, як стало темно за вікнами. Треба додому збиратися. Відсвяткували Старий Новий рік.

Автор тексту:  доц. Г.Є.Шовкопляс

Bulahovska 2

 

ПУБЛІКАЦІЇ СІЧНЯ 2016

1. Бітківська Галина. ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ ІНШОГО В ДОРОЖНЬОМУ НАРИСІ ЛІТЕРАТУРНОГО ЖУРНАЛУ / Галина Бітківська // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інстиут.  №4 (12), 2015. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/15

2. Вишницкая Юлія. TOLLE, LEGE!, АБО ДЕ ХОВАЄТЬСЯ СЛОВО (рецензія на монографію: Гальчук О. В. «…Не минає міт!»: Античний текст у поетичному просторі українського модернізму 1920– 1930-х років: Монографія / Оксана Василівна Гальчук. – Чернівці: Книги – XXI, 2013. – 552 с.) // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інстиут. - №4 (12), 2015. – Режим доступу:  http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/15 

3. Вишницька Ю.В.Текстові особливості реалізації ядерних міфологічних сценаріїв у сучасній українській драматургії / Ю. В. Вишницька // Економіка, наука, освіта: інтеграція та синергія: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Братислава, 18– 21 січня 2016 року) : у 3-х т. –  Т. 3 – К. : Вид-во “Центр навчальної літератури”, 2016. – С. 13-14.

 

 

 

 

 

 СІЧЕНЬ 2016 року

 

23 січня  вітаємо з Днем народження старшого викладача Тетяну Анатоліївну Динниченко !

 

Flowers 6

 

18-21 січня доцент Ю.В. Вишницька взяла заочну участь у Міжнародній науково-практичній конференції "Економіка. наука, освіта: інтеграція та синергія" (Братислава, Словакія)

 

Y V Bratyslava sert 2016

 

14 січня доценти нашої кафедри Тетяна Іванівна Тверітінова та Галина Євгенівна Шовкопляс відвідали нашого кафедрального ветерана, старшу колегу і повсякчасну порадницю, Юлію Леонідівну Булаховську . Їй у грудні виповнилося 85 років. Вік поважний. Товаришуємо з нею досить давно. Дай Боже їй здоров'я і довгих років життя. Голова в неї світла і пам'ять міцна. Подарувала нам з Тетяною Іванівною нову книжечку своїх оповідань-спогадів. А ми купили м'якенького-свіженького тортика, що має італійську назву Чоколадіссімо. Попили чайку з тортиком і з задоволенням, поговорили. Все ж таки старість трохи лякає,навіть така, розумна і доглянута, у родині, з дітьми та онуками. Тіло зраджує нас у старості. Така жвава і непосидюча, Юлія Леонідівна вже третій рік пересувається по квартирі у візочку. У Юлії Леонідівни три доньки та вісім онуків. Юлія Леонідівна - наш тлумачний словник та енциклопедія у світі філології. Всіх знає, все пам'ятає. Руйнівник міфів і вічний шукач істини. Рильський, Тичина, Шерех-Шевельов, Бєсєдіна-Нєвзорова, Корнійчук і Ванда Василевська – всіх вона знає, всі вони бували у домі академіка Леоніда Булаховського. От сьогодні говорили про Ванду Василевську, про її оповідання "Просто любов".. Юлія Леонідівна – полоніст за фахом, а творчість Ванди Василевської – тема її кандидатської дисертації. 

 

Незчулися, як стало темно за вікнами. Треба додому збиратися. Відсвяткували Старий Новий рік.

 

Автор тексту:  доц. Г.Є.Шовкопляс

 

 Bulahovska 2

 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ СІЧНЯ 2016

 

1. Бітківська Галина. ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ОБРАЗУ ІНШОГО В ДОРОЖНЬОМУ НАРИСІ ЛІТЕРАТУРНОГО ЖУРНАЛУ / Галина Бітківська // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інстиут.  №4 (12), 2015. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/15

 

2. Вишницкая Юлія. TOLLE, LEGE!, АБО ДЕ ХОВАЄТЬСЯ СЛОВО (рецензія на монографію: Гальчук О. В. «…Не минає міт!»: Античний текст у поетичному просторі українського модернізму 1920– 1930-х років: Монографія / Оксана Василівна Гальчук. – Чернівці: Книги – XXI, 2013. – 552 с.) // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інстиут. - №4 (12), 2015. – Режим доступу:  http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/15 

 

3. Вишницька Ю.В.Текстові особливості реалізації ядерних міфологічних сценаріїв у сучасній українській драматургії / Ю. В. Вишницька // Економіка, наука, освіта: інтеграція та синергія: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Братислава, 18– 21 січня 2016 року) : у 3-х т. –  Т. 3 – К. : Вид-во “Центр навчальної літератури”, 2016. – С. 13-14.

 

 

 New Year 2016

ГРУДЕНЬ 2015 року

 

08-09 грудня в рамках Грінченківської декади в Університеті проведено Круглий літературознавчий стіл «Екранізація як інтерпретація: на межі мистецтва і літератури».  Відповідальні особи: к.ф.н., проф. Ковбасенко Ю.І., к.ф.н., доц. Тверітінова Т.І., к.ф.н., доц. Шовкопляс Г.Є.

Захід проведено спільно з Українською асоціацією викладачів зарубіжної літератури. В цьому році (а подібний захід проводиться вже сьомий рік) проведення було заплановано на два дні, перший з яких було відведено на виголошення доповідей та їх обговорення, а на другий день, 9 грудня відбувся майстер-клас «Сучасна світова література та медіа-середовище», який провела Олена Дем’яненко, кандидат педагогічних наук, проректор «Академії неперервної освіти» (м. Біла Церква). В межах культурної програми Круглого столу 8 грудня гості нашого університету відвідали Музей Бориса Грінченка, що розташований на вулиці Бульварно-Кудрявській в адміністративному корпусі КУБГ. Екскурсію провела блискучий знавець біографії та діяльності Бориса Грінченка, ентузіаст своєї справи, директор музею А.І.Мовчун.

Захід почався о 10 годині 8 грудня традиційно у читальній залі університетської бібліотеки вітальним словом директора Гуманітарного інституту професора О.Є. Бондаревої. Першою доповіддю Круглого столу була цікава  і змістовна доповідь завідувача кафедри світової літератури, Президента УАВЗЛ, професора Ю.І.Ковбасенка на тему «Діалог “Великого Німого” з “Великим Сліпим”? (полісемія соматичного кодування в художній літературі та кінематографі)». Потім про мистецтво перекладу розповів голова Творчого об’єднання перекладачів КО НСПУ, віце-президент Української асоціації викладачів зарубіжної літератури В.І.Ткаченко. Про використання екранізацій на уроках зарубіжної літератури в 7 класі розповіла в своїй доповіді Т.П.Матюшкіна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського. У засіданні Круглого столу взяли участь студенти-філологи та журналісти університету імені Бориса Грінченка. Серед присутніх були гості - студенти та молоді викладачі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, які також виступили з доповідями та взяли участь у дискусії. Також на заході була присутня головний редактор журналу «Всесвітня література в середніх школах України» Т.М. Гревцева. Приємно що у засіданні цьогорічного Круглого літературознавчого столу взяла участь разом зі своїми учнями–одинадцятикласниками заступник директора Київської Медичної гімназії, вчитель зарубіжної літератури названої гімназії Л.М.Бурбелло. Людмила Михайлівно майже кожного року бере участь у наших літературознавчих столах і стала справжнім другом кафедри світової літератури.

9 грудня О.О.Дем’яненко , кандидат педагогічних наук, проректор «Академії неперервної освіти» (м. Біла Церква) провела майстер-клас на тему «Сучасна світова література та медіа-середовище». Головною темою майстер-класу став вплив мульт- та кіноекранізацій на сучасного читача. Екранізація літературних творів розглядалася як спосіб додаткового вивчення тексту, поглиблення його розуміння. Для підкріплення даної тези, Олена Дем’яненко запропонувала переглянути частину п’ятьох екранізацій роману «Анна Кареніна». Учасники майстер-класу змогли порівняти, як різні режисери обіграли однаковий фрагмент тексту Толстого. Актуальність теми дискусії зумовила змінена свідомість людини в світі інновацій. Про утворення нової свідомості розповіла автор майстер-класу Олена Дем’яненко. 

За допомогою студентів-журналістів нашого університету, які працюють в А-Студії , авторський майстер-клас, а також інтерв’ю з Оленою Дем’яненко і модератором Круглого столу, доцентом кафедри світової літератури Галиною Шовкопляс було записано на відеоапаратуру. Відео-ролик із названим матеріалом можна передивитися на сайті А-Студії у розділі Документальний матеріал.

Новим для проведення Круглого столу є розміщення частини доповідей як стендових на сайті кафедри світової літератури.

Стендові доповіді можна переглянути в рубриці "Анонси".

Автор тексту -  к.ф.н., доцент Г.Є.Шовкопляс

 KrS 1KrS 2KrS 3KrS 4KrS 5KrS 6KrS 7KrS 8KrS 9KrS 10KrS 11KrS 12

ПРОГРАМА ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧОГО КРУГЛОГО СТОЛУ "ЕКРАНІЗАЦІЯ ЯК ІНТЕРПРЕТАЦІЯ: НА МЕЖІ МИСТЕЦТВА І ЛІТЕРАТУРИ"

 

02-03 грудня к.ф.н., доцент Тверітінова Т.І. взяла участь в конференції "Слов'янська міфологія і етнолінгвістика", яка відбулась у Гомельському державному університету імені Ф. Скорини (Республіка Білорусь).

 

01 грудня проведено круглий стіл до Грінченківських днів на тему "Борис Грінченко як перекладач". 

На фото: Голова Творчого об'єднання перекладачів НСПУ Всеволод Ткаченко , колеги з Університетського коледжу КУБГ, студенти групи ФПб-1-15-4,0д.

B.Grinchenko per 2015

 

01 грудня відбулося спільне засідання кафедр світової літератури та української літератури і компаративістики.

Spilne zasid 1

 

ПУБЛІКАЦІЇ ГРУДНЯ

Бітківська Г.В. Жанри масової літератури в сучасних літературних журналах / Г.В. Бітківська // Масова література: проблеми інтерпретації, змісту та форми: м-ли міжнар. наук.-практ. конф. (Миколаїв, 16-17 жовтня 2015 р.). – Миколаїв: МНУ імені. В.О.Сухомлинського. – С. 246-248.

Ковбасенко Ю.І. «Надгробків царських мармурові плити переживе потужний мій рядок?» (авторефлексія геніїв на порозі Канону) / Ю.І. Ковбасенко // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І.Р. Буніятова, Л.Є. Белехова [та ін.]. – К.: Київ. Ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. – Вип. 4. – С. 86–91.

Тверитинова Т.И. "Национальная  поэзия": святочные гадания в балладе В.А. Жуковского "Светлана"  / Т.И. Тверитинова // Славянская мифология и этнолингвистика. Сб.научных статей. Гомель: ГГУ им. Ф. Скорины, 2015.  310 с.  С. 240243.

Шовкопляс Г.Є. Божевільна місіс Рочестер або романтична апологія піроманії / Г.Є. Шовкопляс // Кременецькі компаративні студії:[ науковий часопис / редактори : Чик Д.Ч., Пасічник О.В.]. Хмельницький: ФОП Цюпак А.А., 2015. Випуск V, Том 2. – С. 193-200.

 Дячок С.О.Джерела та функції гетерогенного інтертексту в поезії Ліни Костенко / С.О. Дячок // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І. Р. Буніятова, Л. Є. Белехова [та ін.]. – К.: Київ. Ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. – Вип. 4. – С. 92–94.
Дячок С.О. Інклюзивне навчання через інтер-текст (на матеріалі творів Ліни Костенко) / С.О. Дячок // Ідеї гуманної педагогіки та сучасна система інклюзивного навчання : зб. матер. Всеукр. науково-метод. конференції, присвяченої 97-річчю від дня народження В.Сухомлинського, 29-30.09.2015 / уклад. О.Е. Жосан. – Кіровоград : Ексклюзив-систем, 2015. – С. 122-127.

 

ЛИСТОПАД 2015 року

 

27-28 листопада зав. кафедри, професор Ю.І. Ковбасенко і аспірантка кафедри С.О. Дячок взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференціїКомунікаційні стратегії сучасної школи”, яка відбулась у Національній парламентській бібліотеці України.

 

25 листопада вітаємо з Днем народження к.ф.н., доцента Галину Євгенівну Шовкопляс!

 

Flowers copy

 

У суботу 21 листопада відвідали НЦНК «Музей Івана Гончара». Збиралися давно. Група вчителів-пенсіонерів, які приходять до нас слухати лекції та дивитися екранізації класичних творів у межах загальноуніверситетського соціального проекту "З Києвом і для киян", які вже давно стали нашими друзями, і мої студенти-другокурсники.
Ну, от доречний зворот - "незважаючи на дощ". Дійсно, дощ страшенний, але "незважаючи на дощ", таки відвідали музей і навіть парком прогулялися під парасольками. Ще і кави випили у маленькій кавярні за Мистецьким Арсеналом. Ці старші жінки - великі оптимістки і вміють покращувати настрій. Тут знову використаю зворот "незважаючи". Вміють вони покращувати настрій, ці вчительки,незважаючи на мізерні пенсії, хвороби і численні проблеми.
Два наших музейні спостереження. Перше - українське жіноче вбрання дуже гармонійне за підбором кольорів, зовсім немає вульгарних або яскравих "кислотних" фарб. Така собі стримана шляхетність. Багато з цього ми втратили. Ми довго роздивлялися жіноче вбрання.
Друге , таки козак Мамай - типовий лицар,бо на одній дуже вдалій картині зображений з арсеналом середньовічного лицаря - кінь, меч, бандура. Порівняйте з славнозвісним Роландом - кінь, меч, ріг.
Наостанок згадаю випадок майже легендарний. Коли до Києва приїжджав академік Д.С. Ліхачьов, то після огляду колекцій Івана Макаровича Гончара (музею тоді ще не було) він сказав щось на кшталт того,що тепер він може зрозуміти все про українців як народ.

 


Автор тексту – к.ф.н., доц. Шовкопляс Г.Є.

 

Gonchara 1Gonchara 2Gonchara 3

 

 

 

20 листопада к.ф.н., доцент  Ю.В. Вишницька взяла участь у Відкритій подіумній дискусії "Підвищення професійної майстерності педагога за методичною системою Дейва Берджеса (Dave Burgess) "Навчай як пірат". Захід організував і провів Інститут післядипломної педагогічної освіти (а точніше - Ірина Кузьменчук).

 

Pirat 1Pirat 2Pirat 3Pirat 4Pirat 5

 

 

 

 

 

19-20 листопада зав. кафедри, проф. Ю.І. Ковбасенко взяв участь (ключова доповідь “Селекція літературних творів для шкільних і вишівських програм як наукова проблема”) у роботі Всеукраїнського науково-практичного семінару методистів зарубіжної літератури обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти «Вивчення класичної і сучасної літератури зарубіжних країн у просторі культури: вітчизняні традиції й новітні підходи», який відбувся у м. Полтава.

 

 

 

19 листопада к.ф.н., ст. викладач Л.В. Анісімова взяла участь у міжнародному науково-практичному семінарі "Університетська бібліотека в системі міжнародних відносин: значення, досвід, можливості", який відбувся у Науковій бібліотеці імені М. Максимовича Київського національного уніврситету імені Тараса Шевченка. Зокрема, на семінарі доповідачі висвітлювали питання щодо шляхів публікації вітчизняних науковців у світових наукометричних виданнях. Перед присутніми виступили представники компаній Elsevier (Scopus) і Thomson Reuters (Web of Sience).

 

Bibl Anis 1Bibl Anis 2

 

 

 

12 листопада завідувач кафедри світової літератури, професор Ю.І. Ковбасенко і доценти кафедри Н.О. Ліхоманова, Т.І. Тверітінова, Г.Є. Шовкопляс взяли участь у Міжрегіональній науково-практичній конференції до Дня української писемності і мови «Українська мова як чинник національної державності». Організатором конференції була кафедра філологічних дисциплін і методики їх викладання (завідувачка кафедри кандидат філологічних наук Г.В. Арсенич-Баран) Чернігівського ОІППО імені К.Д. Ушинського. Всі учасники заходу виступили з доповідями перед аудиторією чернігівських вчителів. Відбулося жваве обговорення проблем, що були підняті у виступах. Науково-практична конференція зібрала науковців і вчителів-практиків із чотирьох областей України (Черкаської, Рівненської, Кіровоградської, Чернігівської), а також з міста Києва. 

 

Зі словом вітання до учасників конференції звернувся ректор ЧОІППО імені К.Д. Ушинського А.А. Заліський. Під керівництвом акторки Чернігівського молодіжного театру Мирослави Витряхівської виступили студенти Чернігівського національного університету імені Тараса Шевченка (студія «Джерело») з музичною композицією на слова Василя Стуса «У цьому полі, синьому, як льон».

 

Автор тексту - доц. Шовкопляс Г.Є. 

 

 

 

Chernihiv 2015 1Chernihiv 2015 2Chernihiv 2015 3

 

 

 

09 листопада  вітаємо з Днем народження доцента Наталю Олександрівну Ліхоманову !

 

Flowers 8

 

 

 

05 листопада в Інституті літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України відбувся Круглий стіл "Неокласики в аспекті культурної спадкоємності". Д.ф.н., проф. Гальчук О.В. виступила з доповіддю "Микола Зеров і Томас Стернз Еліот: точки перетину".

 

Galchuk InLit

 

 

 

04 листопада відбулось чергове засідання кафедри , на якому було обговорено низку нагальних питань діяльності кафедри, зокрема про підготовку до святкування Дня Університету і Дня народження Бориса Грінченка, про підготовку до проведення традиційного щорічного літературознавчого круглого столу “Екранізація як інтерпретація літературного твору”, про перерозподіл обов'язків між викладачами кафедри та ін. На засіданні кафедри, на запрошення завідувача, професора Ковбасенка Ю.І., були присутні директор бібліотеки Зотова В.А. та зав.відділом інформаційних технологій Ростовцева Т.В., які розповіли про специфіку розміщення публікацій викладачів у репозиторії Університету.

 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЛИСТОПАДА

 

Анісімова Л.В. Вплив філософії прагматизму на літературознавство США: від транзакційної теорії Л.М. Розенблатт до «неопрагматизму» С. Фіша / Л.В. Анісімова // Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Філологічні науки : [зб. наук. ст.] / [гол. ред. В. А. Зарва]. – Бердянськ : ФО–П Ткачук О. В., 2015. – Вип. VІІ. – С.  195-204 (0,71 д.а.) (фахове видання)

 

Бітківська Г. Комунікативні стратегії сучасного літературного журналу: інтермедіальний аспект / Г. Бітківська // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інститут. - № 3, 2015 р. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/14

 


Вишницька Ю. Мегаміфосценарії початку й кінця в художній картині світу Марії Матіос / Ю. Вишницька // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інститут. - № 3, 2015 р. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/issue/view/14

 

Гальчук О. Рецептивний горизонт міфології Сатурна в ліриці Михайля Семенка / Оксана Гальчук // Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Філологічні науки. Вип. 39.  2015.  С. 5863.

 

Тверитинова Т.И. Наука и жизнь Л.Г. Фризмана / Т.И.Тверитинова // Русская филология. Вестник Харьковского нац. пед. ун-та, 2015. № 2 (55). С. 67-71.

 

 

 

 Стендові доповіді: КРУГЛОГО ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧОГО СТОЛУ "ЕКРАНІЗАЦІЯ ЯК ІНТЕРПРЕТАЦІЯ: НА МЕЖІ МИСТЕЦТВА І ЛІТЕРАТУРИ"

 

Дерикоз О.Б., к.ф.н., викладача Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича див. тут.

 

Демеденко Ганни, учениці 9 кл. Артемівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18 (педагогічний керівник – Мироненко І.В.) див. тут.

 

Петрової Людмили, студентки IV курсу Київського університету імені Бориса Грінченка див тут.

 

Радкевич Євгенії, магістрантки Київського університету імені Бориса Грінченка (науковий керівник – к.ф.н., доцент Т.І. Тверітінова) див тут.

 

 

ЖОВТЕНЬ 2015 року

 

 

 

30 жовтня доцент Вишницька Ю. В. взяла участь у тренінгу для вчителів зарубіжної літератури "Використання стратегій критичного мислення на уроках літератури", який проводив Інститут післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

 

Програма тренінгу

 

 SertyfVyshnytskaYV 10 1YV 10 2YV 10 3YV 10 4YV 10 5YV 10 6YV 10 7YV 10 8YV 10 9

 

26 жовтня вітаємо з Днем народження завідувача кафедри, професора Юрія Івановича Ковбасенка !

 

 

 

Flowers 2

 

 

 

 

 

З 20 по 22 жовтня  доценти Ю.В. Вишницька і Н.О. Ліхоманова прослухали курс "Лідерство-служіння", проведений директором центру з лідерства-служіння, професором Девідом МакНемі (Орегон, США).

 

 

 

22 жовтня к.ф.н., ст.викладач Анісімова Л.В. була присутня на презентації наукової монографії д.ф.н., професора Я.О. Поліщука «Українські роздоріжжя», що відбулась у Будинку письменників Національної спілки письменників України.

 

Polishchuk 1 2015Polishchuk 2 2015Polishchuk 3 2015

 

 

 

 

 

17 жовтня  розпочато новий етап роботи соціального проекту Київського університету імені Бориса Грінченка «З Києвом і для Києва». У конференц-залі Гуманітарного інституту відбулося урочисте відкриття нового етапу соціального проекту. Перед присутніми виступив директор інституту людини професор І.В. Яковенко, який розповів про перспективи розвитку роботи з киянами. Від Гуманітарного інституту гостей привітала заступник директора з науково-педагогічної та соціально-гуманітарної роботи Л.В.Волошук. Оплесками зустріли виступи студентів двох інститутів, які приготували концерт для мешканців столиці.
Проект став одним із напрямів реалізації місії Університету – сприяти кожному в цілісному розвитку і лідерському становленні, служити людині, громаді, суспільству. Реалізація проекту проводиться зусиллями науково-педагогічного та студентського колективів. Мешканцям столиці були запропоновані різноманітні напрями та форми роботи. Подяку студентам, які проводили заняття мовного клубу і школи комп’ютерної грамоти, висловили зі сцени їх минулорічні учні – киянки старшого віку.
Кафедра світової літератури Гуманітарного інституту традиційно проводить роботу в межах загальноуніверситетського соціального проекту: клуб для киян старшого віку «Екранізація класики» працює вже чотири роки і згуртував значну кількість поціновувачів класичної літератури, більшість з яких є колишніми київськими вчителями. Члени клубу за цей час стали добрими друзями викладачів кафедри.
Минулої суботи після концерту в конференц-залі члени клубу зібралися на кафедрі світової літератури для того, щоб за чаюванням обговорити подальші плани роботи, висловити побажання і пропозиції. Зустріч проводила і пригощала гостей чаєм доцент кафедри світової літератури Г.Є.Шовкопляс.

 

Текст:

 

к.ф.н., доц. Шовкопляс Г.Є.

 

SotsPro 2

 

 

 

16-17 жовтня к.п.н., доцент Бітківська Г.В. взяла участь (заочно) у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «МАСОВА ЛІТЕРАТУРА: ПРОБЛЕМА ІНТЕРПРЕТАЦІЇ, ЗМІСТУ ТА ФОРМИ», яка відбулась у Миколаївському національному університеті імені В.О.Сухомлинського.

 

 

 

15 жовтня к.ф.н., ст.викл. Анісімова Л.В. взяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми літературознавчої термінології », що відбулась у Рівненському державному гуманітарному університеті.

 

ALVRovno 2015 1ALVRovno 2015 2ALVRovno 2015 3ALVRovno 2015 4

 

 

 

12 жовтня вітаємо з Днем народження доцента Тетяну Іванівну Тверітінову!

 

Flowers 4

 

11 жовтня вітаємо з Днем народження доцентів Галину Володимирівну Бітківську і Юлію Василівну Вишницьку !

 

Flowers 5Flowers 1

 

 

 

10 жовтня   туристи нашого університету відвідали славний Батурин. Ми давно планували цю екскурсію, але реалізувати наші плани змогли тільки в жовтні, коли вже і холоднувато стало, і вітерець пронизливий, і ранкові приморозки трапляються. Власно кажучи, ми завершили поїздкою до Батурина наші цьогорічні літні-осінні мандри Україною в межах програми «Пізнай Україну – пізнай Батьківщину». Тепер плануватимемо новий цикл поїздок і чекатимемо на зиму.

 

Але попри всі витівки погоди, не поїхати до Батурина ми не могли. Зараз із повною упевненістю можу сказати: хто не був у Батурині, той не бачив України. Всі трагічні сюжети, ліричні сюжети,головні сюжети української історії відбулися тут, у селищі міського типу Бахмацького району Чернігівської області, колишній пишній столиці Гетьманщини Батурині. Славетні й величні постаті Мазепи, Розумовських, гетьмана Многогрішного і гетьмана Самійловича бентежать уяву відвідувачів Батуринської цитаделі і будиночка Кочубея. У парку навколо будиночка гетьманського судді така рясна і червона калина,що кущ калиновий аж світиться на осінньому сонці. Чи не кров’ю козацькою живлена ця калина?

 

Зник,згорів від удару блискавки дуб, у дупло якого ховали свої любовні писання Мотря Кочубеївна і старий гетьман Іван Мазепа, але в будиночку-музеї зберігаються гречні листи гетьмана – «Серденько моє кохана». І портрети,і коштовності, і піч зі старовинними (насправді – відтвореними майстром з Конотопу)кахлями. А екскурсовод, пухкенька дівчина у джинсах, підняв вгору пальчика, серйозно прорече: «Все, що зараз відбувається – зради, злодійства, кровопролиття, все – повторення Гетьманщини, все вже було!»
Інший екскурсовод, молодий історик Федір, водив нас цитаделлю і сипав цифрами і датами, гнучись на холодному вітру, показував на річку Сейм, що стала червоною від крові батуринців, які загинули від рук росіян. Всі загинули – від немовлят до старих людей. Керівників оборони Батурина (у тому числі полковника Дмитра Чечеля вивезли до Глухова, де катували і стратили. Решту оборонців, за твердженням автора «Історії русів», розіп'яли на хрестах, встановлених на плотах, і пустили за течією ріки Сейм.

 

Триповерховий палац гетьмана України Кирила Розумовського вражає розкішшю та чистотою. Здається, кожна річ тут – витвір мистецтва. Музей було відкрито 22 серпня 2009 року за участі тодішнього президента України Віктора Ющенка. Музей має своїх благодійників,нащадків роду Розумовських, які традиційно мешкають у Відні. «Пан граф Грегор Розумовскі , ми його називаємо пан Гриць», – сказала молода граційна екскурсовод з трохи незвичною вимовою. Молоді художники розміщують свої картини в залах і салонах палацу. Сяють величезні світильники і тьмяніють старовинні люстра.
Слід зауважити, що палац гетьмана Розумовського – один із небагатьох в Україні музеїв,що не викликають відчуття суму і роздратування своєю бідністю і занедбаністю. Музей користується неабиякою популярністю. Мусили стояти у черзі на холодному вітру десь з годину , бо попереду нас були ще дві групи екскурсантів. Кажуть, на День вчителя тут був повний аншлаг - музей працював до пізнього вечора.
Коли я, за своєю вчительською звичкою, подякувала музейникам за екскурсію, а потім не втрималася і дорікнула за довге чекання на холодному вітру, працівники музею спочатку кинулися вибачатися, а потім радісно перепитали назву нашого університету. «Там наша Оля вчиться!» – раділи вони. Оля виявилася моєю студенткою-четвертокурсницею. Ой,Олю-Олю, добре вчися, щоб не зганьбити славний Батурин!
Дякуємо за організацію чудової екскурсії члену комітета профспілки Гуманітарного інституту доценту кафедри світової літературиТверітіновій Т.І.

 

 «Дзеркало відбивало його срібну перуку(граф не терпів сучасного якобінства у куафюрах) і блідаве, холодне лице.

 

- Козаки – це українські флібустьєри? – спитав перегодом Бетховен,- У свій час,своїми набігами вони були,здається,погрозою Порти?
- О, ні, маестро. Козаки – це, скоріше,організація на зразок мальтійських кавалерів,правда, - посміхнувся граф Розумовський ,- із симпатичним вам демократичним забарвленням. Не забувайте маестро,що за сливе три віки запорозькі козаки були spiritus movens прямувань України до волі…»
                                                                                                     (Юрій Косач "Вечір у Розумовського").

 

 

 

Текст: к.ф.н., доцент Шовкопляс Г.Є.

 

 

 

Baturyn 1Baturyn 2Baturyn 3Baturyn 4Baturyn 6

 

 

 

07 жовтня відбулося чергове засідання кафедри, на якому було заслухано звіт зав. кафедри, проф. Ковбасенка Ю.І. про участь у роботі V Міжнародної науково-методичної конференції «Освітні вимірювання – 2015. Реформування зовнішнього незалежного оцінювання: методологія, модель, основні складові» (29.09 – 03.10.2015 р., м. Одеса); обговорено та затверджено план профорієнтаційної роботи кафедри на 2015-2016 н. р. та підвищення її ефективності (проф. Гальчук О.В.), складено план дій щодо підготовки до проведення традиційного щорічного літературознавчого круглого столу “Екранізація як інтерпретація літературного твору” (доц. Шовкопляс Г.Є.), заслухано плани роботи кураторів із академічними групами на 2015-2016 н. р. (куратори акад. груп) та обговорено інші актуальні питання роботи кафедри.

 

 

 

07 жовтня к.ф.н., доцент Тверітінова Т.І. взяла участь у Міжнародній науковій конференції "Ніжинська вища школа: історія і сучасність (1805-2015)", яка відбулась у Ніжинському державному університеті імені М.В. Гоголя.

 

Nizhyn TI 2015

 

 

 

06 жовтня з метою поліпшення цільової фахової орієнтації студентів КУБГ зав.кафедри, проф. Ковбасенко Ю.І. провів виїздне заняття з академгрупою ФПб-1-15-4,0д ("переклад") на базі Київського Будинку письменників Національної спілки письменників України. Захід скоординовано з планом роботи Творчого об'єднання перекладачів Київської організації НСПУ.

 

Див. також тут

 

 NSPU 2015 1NSPU 2015 2NSPU 2015 3

 

 

 

 

 

З 29 вересня по 03 жовтня зав. кафедри, професор Ковбасенко Ю. І. взяв участь у роботі V Міжнародної науково-методичної конференції «Освітні вимірювання – 2015. Реформування зовнішнього незалежного оцінювання: методологія, модель, основні складові», яка була проведена в м. Одесі за сприяння Уряду США. Юрій Іванович виступив із доповіддю про нові формати освітніх вимірювань в Україні, зокрема - ЗНО з літератури. На знімках відтворено епізоди роботи конференції (виступ Ковбасенка Ю. І. щодо психометичних параметрів ЗНО 2008-2015 з літератури, його спілкування з міжнародним експертом USETI, професором Альгрідасом Забуліонісом), а також культурної програми в Одеському національному академічному театрі опери та балету.

 

 

 

YuIv Odesa 1YuIv Odesa 2YuIv Odesa 3YuIv Odesa 4YuIv Odesa 5

 

 

 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЖОВТНЯ

 

1. Анісімова Л.В.Поняття «campus/academic/college/varsity novel» у сучасному англо-американському літературознавстві: проблеми розмежування та перекладу / Л.В. Анісімова // Актуальні проблеми літературознавчої термінології: Науковий збірник / Відп. ред. Є.М. Васильєв. – Рівне : О. Зень, 2015. – 202 с. – С. 97-100.

 

2. Биткивская Г.В. Образ другого в современном литературном журнале // Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. – 2015. – № 09(80). – Ч. ІІ. – С.16–18 (ISSN 2073-0071).– Журнал включено до міжнародного каталогу періодичних видань"Ulrich's Periodicals Directory"(видавництво "Bowker", США)

 

3. Вишницька Ю. Текстові варіації есхатологічних міфів (на матеріалі сучасної української літератури) / Ю. В. Вишницька // Мова і культура (Науковий журнал). – К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2014. – Вип. 17. – Т. VI (174). – 336 с.– С. 131-138 (фахове видання).

 

4. Ковбасенко Ю. І.Використання тестів поглибленого рівня на ЗНО з літератури: досвід і перспективи // Матеріали V Міжнародної науково-методичної конференці «Освітні вимірювання – 2015. Реформування зовнішнього незалежного оцінювання: методологія, модель, основні складові». - Інтернетресурс. Режим доступу:http://fm.ndu.edu.ua/wb/pages/ukrajinskoju/konferencija-ea-2015.php.

 

5. Тверитинова Т. И. Фантастическое в повести М.Ю. Лермонтова «Штосс» // М.Ю. Лермонтов: межкультурный диалог на Евразийском пространстве. Сборник статей Международной научной Лермонтовской конференции, посвященной 200-летию со дня рождения поэта. – Пятигорск: ПГЛУ, 2015. – 341 с. – С. 244-250.

 

6. Тверитинова Т. И. М. Лермонтов и А. Брусникин: диалог о герое времени // «Над берегами вічної ріки»: темпоральний вимір літератури: Матеріали Міжнародної наукової конференції (24-25вересня 2015р.): зб. / [ред..-упор. С.С. Журавльова]. – Бердянськ: ФО-П Ткачук О.В., 2015. – 177с. – С. 153-155.

 

7. Шовкопляс Г. Є. «Я тільки розповім оту ідіотську історію,що сталася зі мною на Різдво»: час Різдва і простір Нью Йорка у композиційній структурі роману Дж. Д. Селінджера «Ловець у житі» // «Над берегами вічної ріки»: Темпоральний вимір літератури»: матеріали Міжнародної конференції (24-25 вересня 2015р.): зб./[ред.-упор.С.С.Журавльова],- Бердянськ, ФО-П Ткачук О.В.,2015.- С.170-172.

 

ВЕРЕСЕНЬ 2015 року

 

25 вересня  члени кафедри світової літератури професор О.В.Гальчук і доценти Т.І. Тверітінова та Г.Є. Шовкопляс взяли участь у ХІІ Міжнародній конференції на тему «Історіографія науки про літературу», присвяченій 70-річчю кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

 

До кола учасників цієї ювілейної конференції, крім українських вчених, увійшли літературознавці Австрії, Польщі, Франції, Румунії, Єгипту, Російської Федерації, Республіки Білорусь.

 

Кафедра-ювіляр вже кілька років поспіль співпрацює з кафедрою світової літератури Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка. Так, колеги з Чернівців брали участь у щорічному літературознавчому круглому столі з проблем поетики романтизму: з цікавою доповіддю виступила завідувач кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича доктор філологічних наук, професор О.В. Червінська. Навесні 2013 року було проведено Міжвузівський студентський семінар з питань літературознавства, на якому доповіді робили студенти-філологи двох вишів, Чернівецького національного університету та Київського університету імені Бориса Грінченка.

 

Ми вітаємо наших колег з Чернівецького університету зі славним ювілеєм кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури й бажаємо їм плідної праці та творчого натхнення.

 

Chernivtsi 2015 1Chernivtsi 2015 2

 

Galchuk Chern 2015

 

22 вересня співробітники кафедри у повному складі були присутні на зборах трудового колективу Гуманітарного інституту. Зав. кафедри, проф. Ковбасенко Ю.І. взяв активну участь в обговоренні звіту директора ГІ, д.ф.н., проф. Бондаревої О.Є. про її роботу на посаді та програми розвитку Гуманітарного інституту на 2015-2020 рр.

 

Колектив кафедри світової літератури вітає Олену Євгенівну з переобранням на посаду директора Гуманітарного інституту!

 

ZTK 2015 3ZTK 2015 4ZTK 2015 5ZTK 2015 6ZTK 2015 1

 

 

 

18 вересня  зав. кафедри, проф.Ковбасенко Ю.І., разом із поетом і перекладачем, Героєм України Іваном Драчем і головою Творчого об'єднання перекладачів НСПУ Всеволодом Ткаченком узяли участь у творчому вечорі письменників-шістдесятників, що відбулась у Музеї шістдесятництва.

 

YI Drach VT 

 

18 вересня к.ф.н., ст. викл. Анісімова Л.В. взяла участь у спільному засіданні Ради молодих вчених і Студентського наукового товариства Університету.

 

 

 

17-18 вересня к.ф.н., доценти Т.І. Тверітінова і Г.Є. Шовкопляс взяли участь (заочно) в міжнародному науковому семінарі "Истинность и ложность утопии. Вопросы утопических дискурсов", який відбувся Природничо-гуманітарному університеті в Седльцях (Польща).

15 вересня зав. кафедри, проф. Ковбасенко Ю.І., на запрошення лауреата та Оргкомітету, був присутній у будинку-музеї Максима Рильського на церемонії вручення премії Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського заступникові Міністра освіти і науки, знаному перекладачу і науковцю Максимові Стрісі за повний переклад "Божественної комедії" Данте Аліг'єрі.

 

YI Striha

 

 

 

12 вересня скориставшись приємною вересневою погодою, наш дружний  університетський туристичний колектив знову пустився у мандри.Відвідали славетне місто Коростень,що розташоване на півночі Житомирської області, тобто зовсім  не далеко від Києва.

 

Хто ж не знає Коростеня - Іскоростеня , чия історія пов'язана із помстою княгині Ольги древлянам, які вбили її чоловіка - князя Ігора? Крім того, у Коростені кожного року у вересні відбувається Міжнародний фестиваль дерунів - драників. Місцеві мешканці, до речі , всі гарні , працьовиті  та патріотичні  люди, стверджують, що деруни  - улюблений наїдок їх мера. Отже у Коростені  12 вересня  був і фестиваль дерунів, і ярмарок, і парад оркестрів, і вистава вишиванок.

 

Разом із працівниками університету, викладачами, студентами  з нами на екскурсії  були наші випускники, тепер вже поважні київські вчителі,  члени клубу людей третього віку, які завжди беруть участь у нашому соцпроекті, а також -   добрі друзі  кафедри світової літератури , як от - Всеволод Іванович Ткаченко, голова творчого об'єднання перекладачів Київського відділення НСПУ.

 

Всім було весело і цікаво. Всі насолоджувалися краєвидами Житомирщини, гарною погодою і спілкуванням з колегами. І ,звичайно, всім до смаку припали  коростенські деруни.

 

Дякуємо за організацію екскурсії члену бюро профспілки Гуманітарного інституту доценту кафедри світової літератури Тетяні Іванівні Тверітіновій.  

 

Автор тексту-  доцент кафедри світової літератури  Г.Є.Шовкопляс

 

 

 

коростень1

 

 

 

коростень 2  коростень 3

 

 

 

2 вересня   відбулося чергове засідання кафедри світової літератури, на якому було обговорено виробниче навантаження викладачів, план роботи кафедри на 2015 – 2016 н. р., використання елементів дистанційного навчання на денній формі та пропозиції щодо забезпечення якості освіти (відгук на лист Ректора до співробітників Університету).

 

1 вересня співробітники кафедри світової літератури (Ю. І. Ковбасенко, Т. І. Тверітінова, Г. Є. Шовкопляс, Л. В. Анісімова) взяли участь у черговому засіданні творчого об’єднання перекладачів Київської організації НСПУ (головував Вс. І. Ткаченко). На порядку денному поміж інших було питання про висунення на отримання премії імені Григорія Кочура за 2015 рік відомого перекладача Михайла Івановича Литвинця за україномовний переклад філософської драми Педро Кальдерона «Життя – це сон». Кафедра світової літератури підтримала висунення М. І. Литвинця на здобуття цієї високої відзнаки Кабінету Міністрів України.
На засіданні з промовою виступив завідувач кафедри світової літератури професор Ю. І. Ковбасенко, який, зокрема, наголосив на тому, що Михайло Іванович Литвинець був серед тих українських перекладачів, які на замовлення Української асоціації викладачів зарубіжної літератури (УАВЗЛ) в далеких нині 1990-х роках забезпечили якісними перекладами тоді нову для української середньої освіти навчальну дисципліну «Зарубіжна література». УАВЗЛ теж підтримала висунення на здобуття премії імені Григорія Кочура відомого перекладача іспанської літератури М. І. Литвинця.
На засіданні Творчого об’єднання перекладачів Київської організації НСПУ також були обговорені подальші плани співпраці Творчого об’єднання перекладачів КО НСПУ з кафедрою світової літератури Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка.

 

 

 

221 10915

 

SP Lutv 2SP Lutv 15 1

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ВЕРЕСНЯ

 

 

 

1. Бітківська Г.В. Інтермедіальність як засіб моделювання часопростору в сучасному літературному журналі // Літературознавчі студії. Вип. 43. Частина 1. –  К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Видавничий дім Дмитра Бураго, 2015. – 400 с. – С. 37-46 (фахове видання)  

 

 

 

2. Бітківська Г.В. "Польський текст" сучасних літературних журналіву інтермедіальному аспекті // Компаративні дослідження слов’янських мов і літератур: Пам’яті академіка Леоніда Булаховського: Збірник наукових праць. – Випуск 27. –  К.: «Освіта України», 2015. – 421 с. – С.265-271 (фахове видання)  

 

 

 

3. Вишницька Ю. В. Індивідуально-авторська реконструкція есхатологічних міфосценаріїв у художніх творах Сергія Жадана / Ю. В. Вишницька // Літературознавчі студії. Вип. 43. Частина 1. –  К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Видавничий дім Дмитра Бураго, 2015 – 400 с. – С.147-160 (фахове видання)  

 

 

 

4. Вишницька Ю. В. Ідіостильові особливості реконструкції космогонічного міфосценарію у творах Тараса Прохаська / Ю. В. Вишницька // Компаративні дослідження слов’янських мов і літератур: Пам’яті академіка Леоніда Булаховського: Збірник наукових праць. – Випуск 27. –  К.: «Освіта України», 2015. – 421 с. – С.274-287 (фахове видання)  

 

 

 

5. Вишницька Ю.В., Гусизаде Мехин Мушфиг киз. УРБАНІСТИЧНА ПОЕЗІЯ МИХАЙЛЯ СЕМЕНКА ТА ДАВИДА БУРЛЮКА: КОМПАРАТИВНИЙ АСПЕКТ СЛОВОТВІРНОЇ СЕМАНТИКИ // Manuscript: Класична спадщина і сучасний літературний процес / Редкол: Ю. І. Ковбасенко (голов. ред.), В. І. Кузьменко (заступник голов. ред.) Гальчук О.В. (ред.) та ін. – К.: Київський університет імені Бориса Грінченка, 2015. – № 1. – 132 с. – укр., рос.  С.84-97.

 

 

 

 6. Тверитинова Т.И. Фантастика в русских балладах В.А. Жуковского // Слов’янська фантастика. Збірник наукових праць. Т. 2. / Т.И. Тверитинова. – К.: «Освіта України», 2015. – 526 с. – С. 208-214. 

 

 

 

7. Тверітінова Т.І. Петербурзький міф в творчості М.В. Гоголя // Manuscript. Класична спадщина і сучасний літературний процес [електронне видання]. – 2015. - № 1. – 132 с. – С. 103-111. http: //gi.kubg.edu.ua/images/stories/Departaments/gi/nauka.gi/manuscript/manuscript1.pdf

 

 

 

8. Тверитинова Т.И. Л.Г. Фризман – ученый и человек // Історіографія науки про літературу. Матеріали ХІІ міжнародної літературознавчої конференції (до 70-річчя кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича). 25 вересня 2015. – Чернівці: Чернівецький нац.університет, 2015. – 104 с. – С. 82-83.

 

 

 

 9. Шовкопляс Г.Є.Гоголь : уроки української. – // Manuscript: Класична спадщина і сучасний літературний процес / Редкол: Ю. І. Ковбасенко (голов. ред.), В. І. Кузьменко (заступник голов. ред.) Гальчук О.В. (ред.) та ін. – К.: Київський університет імені Бориса Грінченка, 2015. – № 1. – 132 с.– укр., рос. – С.112-121.

 

 

 

10. Шовкопляс Г.Є.«Сире» і «варене». Про використання матеріалів спогадів і мемуарів при студіюванні біографії письменника. – Історіографія науки про літературу. Матеріали ХІІ Міжнародної літературознавчої конференції (до 70-річчя кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича , 25 вересня 2015 року). – Чернівці: Чернівецький нац.. ун-т,2015.- С.98.

 

 

 

СЕРПЕНЬ 2015 року

21 серпня викладачі кафедри взяли участь у роботі серпневої конференції педагогічних працівників м. Києва "Стратегії розвитку столичної освіти: виклики сьогодення".

21 серпня співробітники кафедри взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Державного Прапора України.

Prap2015

23 серпня 2015 року. День Державного прапора України.
Кафедра світової літератури під час підняття біля Київського університету імені Бориса Грінченка прапорів України, Євросоюзу, Києва і КУБГ

 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ СЕРПНЯ

 

Ковбасенко Ю.І. Освіта України: анамнез - діагноз - ліки //  Інтернетресурс, режим доступу: http://education-ua.org/ua/articles/453/ukrajinska-osvita-anamnez-diagnoz-lik

 

 

 

 

У липні 2015 р. к.ф.н., ст. викл. Анісімова Л.В. пройшла 7 курсів Microsoft IT Academy та отримала сертифікати.

 

ЧЕРВЕНЬ 2015 року

ПУБЛІКАЦІЇ ЧЕРВНЯ

Бітківська Г.В. Міжтекстова взаємодія в літературному журналі (на матеріалі роману Ельфріди Єлінек «Піаністка») // Сучасна германістика: мова в контексті культури: матеріали Всеукраїнської наукової конференції (21-22 травня 2015 р) : збірник тез / упорядники І.Я. Глазкова, В.В. Богдан, О.О. Каліберда. – Бердянськ: видавець Ткачук О.В., 2015. – С. 19-23.

 

21 червня доц. Тверітіновою Т.І. була організована чергова поїздка визначними місцями та чудовими краєвидами України. Цього разу колектив Гуманітарного інституту відвідав мальовничий ландшафтний парк у селі Буки Київської області на берегах річки Роставиці.  

Парк, що побудований за проектом архітектора Юрія Бабича, має дві частини: храмовий комплекс (УПЦ Київського патріархату Святого Євгенія та Дзвіниця Святого Даниїла) і ландшафтний парк (Поляна казок, зоопарк, численні фонтани, водойми, тематичні скульптури, а також пам'ятник класику радянської літератури Максиму Горькому).

 

 Колектив кафедри світової літератури біля церкви Святого Євгенія

 

ТРАВЕНЬ 2015 року

ПУБЛІКАЦІЇ ТРАВНЯ

 Ліхоманова Н. О. Метатекстуальність роману Джона Барта «Кожна третя думка» // Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції «Сполучені Штати Америки у сучасному світі».  Львівський національний університет імені Івана Франка. За підтримки: Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні Українського Фулбрайтівського кола Програми ім. Фулбрайта в Україні Інституту міжнародної освіти (США). – Львів, 2015. - Т. 2. - С. 767 - 770.

Тверитинова Т.И. Петербургский текст в творчестве М.Ю. Лермонтова // Текст. Язык. Человек. Сборник научных трудов VIIIМеждународной конференции. В 2-х частях. Ч. 2. - Мозырь: УО МГПУ им. И.П. Шамякина. - 2015. - 176 с. - С. 133-136. 

        31 травня , на свято Трійці відвідали найстаршу нашу колегу, ветерана кафедри, професора Юлію Леонідівну Булаховську.

За чаюванням і спогадами час промайнув непомітно. Юлія Леонідівна згадувала початок свого наукового шляху – захист кандидатської дисертації, викладання спецкурсу «Еволюція реалізму у творчості Елізи Ожешко 60-80-х років ХІХ сторіччя» на російському відділенні філологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка. Серед студентів, які слухають молоду викладачку Юлію Леонідівну, вирізняється гарна білявка Тамара Денисова, майбутній професор Тамара Наумівна Денисова.

Розповідає Юлія Леонідівна про однокурсників по слов’янському відділенню, що його закінчила у далекому 1952 році. Ми також знаємо славні імена цих однокурсників – Всеволод Нестайко, Олег Микитенко, Антоніна Матвієнко.

Як і завжди , Юлія Леонідівна подарувала свої нові книжки «Конкретная фантастика» і «Литературная фантастика». 

Дай Боже здоров’я і довгого віку, Юліє Леонідівно! 

Відвідували Юлію Леонідівну Булаховську, пили з нею чай і слухали її розповіді доценти кафедри світової літератури Тверітінова Тетяна Іванівна і Шовкопляс Галина Євгенівна (на фото). 

Текст і фото доц. Шовкопляс Г.Є.

 

 

професор Ю.Л. Булаховська

 

 

              29 травня відбулось чергове засідання кафедри.

 

        21 травня  на запрошення Публічної бібліотеки імені Лесі Українки проф. Ковбасенко Ю.І. виступив з лекцією "Україна - Європа: літературні мости"http://lukl.kiev.ua/info/index.php/266-22-05-2015 

       У зустрічі взяли участь Голова секції перекладу Київської організації Національної спілки письменників України В. І. Ткаченко, працівники бібліотеки та її директор Л. І. Ковальчук, представники Гете-Інституту в Україні Сюзанне Тайхманн, керівник відділу інформації та бібліотеки Ганна Журавльова, керівник Медіатеки Французького Інституту в Україні Валентина Стукалова, викладачі кафедри світової літератури та магістранти Гуманітарного інституту.

 

 

проф. Ковбасенко Ю.І. та слухачі лекції  "Україна - Європа: Літературні мости"

 Відділ літератури іноземними мовами Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки

http://lukl.kiev.ua/info/

На фото:

проф. Ковбасенко Ю.І., Валентина Стукалова (Французький культурний центр), В. І. Ткаченко (НСПУ),

Ольга Мар'янчик (Публічна бібліотека ім. Лесі Українки), доц. Ліхоманова Н. О.

 

 

 

           Кафедра світової літератури продовжує співпрацю з Національною спілкою письменників України та Творчим об'єднанням перекладачів.

           

 

 

 18 травня у приміщенні Будинку письменників України відбулась презентація книги віршів і перекладів члена НСПУ, багатолітнього співробітника Секретаріату ООН Сергія Ткаченка і картин художника, члена НСХУ Василя Копайгоренка «Під знаком Ярила», на яку був запрошений колектив нашої кафедри. Зі вступним словом перед присутніми виступив завідувач кафедри світової літератури проф. Ковбасенко Ю. І.

 

 Виступ С. І. Ткаченка 

 

Вступне слово проф. Ковбасенка Ю.І.

 


 проф. Ковбасенко Ю. І., доц. Твєрітінова Т. І., перекладач і поет М. І. Литвинець,

 доц. Шовкопляс Г. І., доц. Ліхоманова Н. О.

 14 травня відбулась зустріч викладачів кафедри світової літератури, студентів Гуманітарного інституту з СЕРГІЄМ ІВАНОВИЧЕМ ТКАЧЕНКОМ – багатолітнім співробітником Секретаріату ООН, письменником, перекладачем і науковцем, членом Національної спілки письменників України, лауреатом літературної премії імені С.Шеврякова та Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди,  автором статей із проблем перекладознавства й шекспірології. Сергій Іванович виступив перед аудиторією з лекцією на тему: «ХУДОЖНІЙ ПЕРЕКЛАД  ЯК ЯВИЩЕ КУЛЬТУРИ». По завершенню зустрічі автор передав збірники власних поезій, перекладів і наукових праць до фонду бібліотеки інституту.

С. І. Ткаченко         

 

Студенти і викладачі Гуманітарного інституту  

 

С. І. Ткаченко передає збірники

власних поезій, перекладів, наукових праць до бібліотечного фонду Інституту

 

14 травня доц. Бітківська Г. В. нагороджена грамотою за успішне керівництво науковими роботами студентів ІІ курсу групи Новик Олесі Олександрівни, яка взяла участь у підсумковій конференції ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт в Херсонському державному університеті і здобула ІІІ місце в номінації «Романо-германські мови і літератури» (тема наукової роботи «Поетика художнього часопростору театрального монологу Алессандро Барікко “Новеченто”»), та Тютюкіної Аліни Володимирівни, яка взяла участь у підсумковій конференції ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт і здобула ІІ місце в номінації «Гендерні дослідження» (тема наукової роботи «Гендерні стеоретипи в романі Дж. Голсуорсі “Сильніше від смерті”».

 

Ректор університету, академік НАПН України, професор Огнев'юк В. О.,

доц. Бітківська Г. В., студентка ІІ курсу Новик Олеся.

 

   Відійшла у вічність  Тамара Наумівна Денисова (1934-2015), доктор філологічних наук, професор, провідний науковий  співробітник відділу компаративістики інституту літератури імені Т.Г.Шевченка НАНУ, голова Центру американських літературних студій в Україні. Центр американських літературних студій в Україні (ЦАЛСУ) був створений 2005 р. при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАНУ за підтримки Відділу преси, науки і культури Посольства США в Україні.

                          denisovaТамара Наумівна Денисова була  професіоналом високого ґатунку, Вчителем для багатьох американістів і не-американістів зарубіжників.  Вона була втіленням чесності і сумління в наш час панування  морального релятивізму .

Протягом 1995-1999 років Т.Н.Денисова працювала на кафедрі мови і літератури  Київського міжрегіонального інституту удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка, викладала американську літературу.

Нам залишились її праці, підручники, її учні, спогади про неї. Боляче говорити про Тамару Наумівну  в минулому часі. Світла пам’ять.

                                                 Автор тексту – доцент кафедри світової літератури Шовкопляс Г.Є.

 

12-13 травня - к.ф.н., доцент Т.І. Тверітінова взяла участь у VIII Міжнародній науковій конференції "Текст. Мова. Людина", яка відбулася в Мозирському педагогічному університеті ім. І.П. Шамякіна (Білорусь). 

04 травня. Сьогодні вранці з Мукачево до Києва повернулася дружна команда туристів, які протягом травневих свят відвідала Закарпаття в межах туру "Замки Закарпаття". Наша туристична команда складалася із викладачів Київського університету імені Бориса Грінченка, студентів та випускників університету, працівників університетської бібліотеки та підрозділів адміністративного корпусу. У мандрівці Закарпаттям брали участь і викладачі кафедри світової літератури Гуманітарного інституту: завідувач кафедри, професор Ковбасенко Ю.І.професор кафедри Гальчук О.В. та її діти, Богдана і Олесь; доцент Тверітінова Т.І.доцент Шовкопляс Г.Є.; син старшого викладача кафедри Динниченко Т.А. магістр спеціальності «Літературна творчість» Динниченко Андрій (див. на фото).

 Ми відвідали славетний пам'ятник фортифікаційного мистецтва і архитектури Мукачевський замок "Паланок"; Долину нарцисів біля села Іза; місто Хуст; де на Замковій горі височать романтичні руїни могутнього Хустського замку, володарем якого був предок відомого Влада Цепеша (граф Дракула); мисливський замок графа Шенборна на території санаторію "Карпати". Ми насолоджувалися пахощами магнолій і видовищем квітучої сакури у Мукачевому і Хусті. Ласували сиром на екологічній фермі "Баранов". Пили воду із Джерела Краси. Дихали цілющим повітрям Карпатських гір. Позитивний настрій нашої команди не зіпсував навіть нескінчений дощ, що цілий день заливав Карпати другого травня.

 Дякуємо профспілковій організації Київського університету імені Бориса Грінченка за допомогу у проведенні екскурсії і члену профкому Гуманітарного інституту, доценту кафедри світової літератури Тверітіновій Т.І. за організацію заходу. Ми встигли познайомитися і закохатися у той  чарівний  регіон України, який зветься  Закарпаття.       

 Текст і фото: доц. Шовкопляс Г.Є.

 

 

 

КВІТЕНЬ 2015 року

 

ПУБЛІКАЦІЇ КВІТНЯ

 

Ковбасенко Ю. І. Поглиблене вивчення літератури і новітні педагогічні вимірювання // Вітчизняна філологія: теоретичні та методичні аспекти вивчення. – Випуск 5. – Черкаси: Черкаський національний ун-тет ім. Б. Хмельницького, 2015. – С. 20-28.

Биткивская Г. В. Интермедиальный образ художника в литературном журнале // Zbiór raportów naukowych. „Literatura i kulturoznawstwo. Najnowsze badania naukowe. Teoria, praktyka„ (30.03.2015 - 31.03.2015) - Warszawa: Wydawca: Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2015. - 80 str. - ss.16-21.

Вишницька Ю. В. Текстові варіанти есхатологічного міфосценарію Галини Пагутяк / Ю. В. Вишницька //  Zbiór raportów naukowych. „Literatura i kulturoznawstwo. Najnowsze badania naukowe. Teoria, praktyka„ (30.03.2015 - 31.03.2015) - Warszawa: Wydawca: Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2015.  –  80 str. – ss.35-44.

Вишницька Ю. В. Міфосценарій сестровбивства як одна з текстових варіацій мегасценарію кінця (на матеріалі сучасної української літератури) / Ю. В. Вишницька // Вечны рух жыцця і заканамернасці творчых пошукаў літаратуры : мат. рэсп. навукова-практ. канферэнцыі (да 90-годдзя з дня нараджэння І.Я. Навуменкі), Мінск, 26-27 лютага 2015 г. / Цэнтр даследаванняў бел. культуры, мовы і літ. Нац. акадэміі навук Беларусі. – Мінск : Права і эканоміка, 2015. – 503 с. – сс. 339-343.

Вишницька Ю. В. Індивідуально-авторські варіанти міфосценарію ініціації Володимира Дрозда / Ю. В. Вишницька // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І.Р. Буніятова, Л.І. Бєлєхова, О.Є. Бондарева [та ін.]. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2014. –  Вип. 3. –  152 с. (Укр., рос. та англ. мовами). – сс. 144-147.

Гальчук О. В. "Ефект Мідаса", або До естетичної проблематики української лірики високого модернізму / О. В. Гальчук // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І.Р. Буніятова, Л.І. Бєлєхова, О.Є. Бондарева [та ін.]. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2014. –  Вип. 3. –  152 с. (Укр., рос. та англ. мовами). –  сс. 137-143.

Тверітінова Т. І. Класика крізь призму сучасності: компаративний підхід до вивчення творів російської класичної літератури // Вітчизняна філологія: теоретичні та методичні аспекти вивчення. – Випуск 5. – Черкаси: Черкаський національний ун-тет ім. Б. Хмельницького, 2015. – С. 80-87.

Шовкопляс Г.Є.  Хроніка подій. «Дитяча література : традиції і перспективи» // Всесвітня література в школах України. - №3 (405). - 2015. – C.10-12.

Дячок С. О. Інтертекстуальне вивчення творів Ліни Костенко крізь призму концепції методичної школи Н. Й. Волошиної // Вітчизняна філологія: теоретичні та методичні аспекти вивчення. – Випуск 5. – Черкаси: Черкаський національний ун-тет ім. Б. Хмельницького, 2015. – С. 152-157.

 

28 квітня у літературно-меморіальному музеї ім.М.Рильського відбулося вручення Премії ім. Максима Рильського за 2014 рік у галузі художнього перекладу. На запрошення НСПУ в цій церемонії взяв участь завідувач кафедри Ю.Ковбасенко.(див.фото)

 

21 квітня  - вітаємо з днем народження ст. викладача кафедри Анісімову Л.В.

9-10 квітня у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулась Всеукраїнська наукова конференція "ІІІ Всеукраїнські Волошинські читання", в якій взяли участь завідувач кафедри Ковбасенко Ю. І., доценти Тверітінова Т. І., Шовкопляс Г. Є. та аспірант кафедри Дячок С. О.

У рамках конференції було проведено розширене засідання Президентської ради УАВЗЛ і Правління Клубу переможців і лауреатів Усеукраїнського конкурсу "Учитель року" в гуманітераних номінаціях (див.: http://provce.ck.ua/avtory-pidruchnykiv-z-literatury-zbyralysya-na-chytannya-u-cherkasah/)

 

10 квітня - доц. Ліхоманова Н.О. взяла участь у Всеукраїнській науковій конференції "Онтологія літератури в сучасному комунікативному просторі" Чорноморського державного університету імені Петра Могили (м. Миколаїв).

09 квітня – старший викладач Л.В. Анісімова взяла участь у роботі V щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Дослідження молодих учених у контексті розвитку сучасної науки».
 
8 квітня - доц. Г.В. Бітківська та доц. Ю.В. Вишницька взяли участь у Всеукраїнських наукових читаннях за участі молодих учених «Дух нового часу у дзеркалі слова і тексту», які відбулися в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
03 квітня – проф. О.В. Гальчук, доценти Г.В. Бітківська,  Ю.В. Вишницька, Н.О. Ліхоманова, Г.Є. Шовкопляс, старші викладачі Л.В. Анісімова, Т.А. Динниченко і аспірантка кафедри С.О. Дячок взяли участь у роботі VІ щорічної Міжнародної наукової конференції «Літературний процес: на перехресті глобалізаційних викликів».

 

02 квітня відбулась відкрита лекція доц. Ліхоманової Н.О.

"Постмодернізм в італійській літературі: Італо Кальвіно, Умберто Еко".

 

доц. Ліхоманова Н. О.

 

01 квітня відбулась відкрита лекція завідувача кафедри проф. Ковбасенка Ю.І.

"Постмодернізм і світовий літературний процес кінця ХХ - початку ХХІ століття".

 

 

 проф. Ковбасенко Ю.І.

 

01 квітня відбулось чергове засідання кафедри світової літератури.

 

БЕРЕЗЕНЬ 2015 року

 

ПУБЛІКАЦІЇ БЕРЕЗНЯ

 

Бітківська Г.В. "Шевченківський текст" у літературному журналі: до проблеми інтермедіальності / Г. В. Бітківська // Літературознавчі студіїВип. 42. Частина 1. –  К. : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 408 с. – С. 105-115. 
 
Вишницька Ю. В. Дуалістична міфомодель творів Тараса Шевченка та Марії Матіос: "перехресні координати" / Ю. В. Вишницька // Літературознавчі студіїВип. 42. Частина 1. –  К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 408 с. – С. 175-186.
 
Вишницька Ю. В. Віднайти Рай : текстові варіації міфологічного сценарію початку Галини Пагутяк / Ю. В. Вишницька // Zbiór raportów naukowych. „Literatura i kulturoznawstwoProjekty naukowe„ (27.02.2015 - 28.02.2015 ) - Warszawa: Wydawca: Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2015. - 160 str. - s. 12-21.
 
Гальчук О. В. Шевченкознавчі студії Миколи Зерова / О. В. Гальчук // Літературознавчі студіїВип. 42. Частина 1. –  К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 408 с. – С. 224-230. 
 
Динниченко Т. А. Функция прецедентных имен в романе Андре Жида "Фальшивомонетчики" / Т. А. Динниченко // Літературознавчі студіїВип. 42. Частина 1. –  К. : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 408 с. – С. 314-324. 
 
Ліхоманова Н.О. Смерть як наратор у романі Маркуса Зузака "Книжковий злодій" // І Таврійські філологічні читанняМатеріали міжнародної наукво-практичної конференції. - Херсон, 2015. - С. 25 -28.
 
Тверитинова Т.И. Три мифа о "маленьком человеке" в творчестве Н.В. Гоголя / Т. И. Тверитинова // Русский язык и литература: проблемы изучения и преподавания: Сборник научных трудов. - К.: СПД Карпук С.В. ПХм., 2014. - 308 с. - С. 272-279.

 

31 березня  відбулась відкрита лекція проф. Гальчук О.В.

"Творчість Данте як перехід від середньовічного до ренесансного художнього мислення".

 

проф. Гальчук О.В.
 

30 березня  відбулась презентація "Лексикону античної словесності" та творча зустріч з її редактором Василем Зваричем (Дрогобич), а також співавторами Юрієм Ковбасенком, Володимиром Литвиновим і членами НСПУ.

    

 

 

28 березня  в межах загальноуніверситетського соціального проекту відбулося чергове засідання клубу для людей третього віку «Шляхами Мельпомени». Засідання було присвячено дню народження великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Присутні прослухали лекцію на тему «Народний Шевченко. Щодо канонічності останнього портрета Т.Г.Шевченка в контексті моделей шевченкознавства радянської та пострадянської доби», яку прочитала доцент кафедри світової літератури Шовкопляс Г.Є. В лекції було розглянуто проблему створення канону так званого «народного» образу Т.Г.Шевченка, який візуалізовано на портреті пензля Івана Крамського «Портрет украинского писателя и художника Тараса Григорьевича Шевченко»(1871). Руйнація застиглого образа – маски Кобзаря як похмурого чоловіка похилого віку, з вусами, в шапці та кожусі актуалізує не тільки безліч інших образів-персоніфікацій, але й інтегрує Тараса Шевченка як національного поета в сучасне життя України. Лекція завершилася жвавим обговоренням, а також традиційним чаюванням на кафедрі світової літератури. Допомагали проводити засідання студентки першого курсу Гуманітарного інституту групи ФАБ 1-14-3б.д. Анна Мозгова та Богдана Левіт.

 

На фото: доц. Шовкопляс Г.Є. і слухачі лекції "Шляхами Мельпомени"

 
инова 

27 березня відбулась творча зустріч студентів і викладачів з працівниками керівних структур Національної спілки письменників України Всеволодом Ткаченком і Сергієм Борщевським, присвячена святкуванню дня Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка. 

 

 

26-27 березня студентка ІІ курсу групи групи ФІТб-1-13-4.0д Новик Олеся Олександрівна (наук. керівник доц. Г.В. Бітківська) взяла участь у підсумковій конференції ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт в Херсонському державному університеті і здобула ІІІ місце в номінації «Романо-германські мови і літератури». Тема наукової роботи «ПОЕТИКА ХУДОЖНЬОГО ЧАСОПРОСТОРУ ТЕАТРАЛЬНОГО МОНОЛОГУ АЛЕССАНДРО БАРІККО “НОВЕЧЕНТО”».

Вітаємо лауретку і її наукового керівника! 

Студентка 2 курсу Олеся Новик 

26 березня у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка відбулась публічна лекція завідувача кафедри світової літератури професора Ковбасенка Ю.І. на тему: "Тарасова Мельпомена (Шевченко як центр канону)".
 
 
На фото: проф. Ковбасенко Ю.І., проф. Корнійчук В.С. (Львівський національний університет ім. Івана Франка),
викладачі і студенти Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка
 
26 березня  у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка за участю професора Ковбасенка Ю.І. відбувся науково-методичний семінар учителів-словесників і працівників ВНЗ Галичини "Актуальні проблеми викладання зарубіжної літератури в середній школі"
 
 
 
 проф. Ковбасенко Ю.І. під час семінару
 
 
25 березня у Дрогобицькому державному педагогічному університеті відбулась презентація "Лексикону античної словесності " за участі професора Юрія Ковбасенка, Андрія Содомори, професора кафедри класичної філології Львівського університету імені Івана Франка; Марії Кашуби, професора Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка; Михайла Шалати, поета, професора кафедри української літератури та терії літератури Дрогобицького університету імені Івана Франка; Василя Зварича, доцента кафедри світової літератури та славістики Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Василя Волощука, антикознавця, Марії Жук, літературного редактора, Олександра Трухананенка, літературознавця. 
 
 
На фото: колектив співавторів "Лексикону античної словесності"
 
 
17 березня  доц. Вишницька Ю. В. і доц. Бітківська Г. В. взяли участь у науково-практичному семінарі «Інструменти підтримки мобільності науковців в рамках пріоритетів ЄС на 2014-2020 роки» (організатор: Фундація Central European Academy Studies and Certification (CEASC), м. Бидгощ; місце проведення: Європейський університет, м. Київ): http://www.e-u.in.ua/ukr/?page=69&n=325

На семінарі йшлося про роль післядипломної освіти в сучасному європейському освітньому просторі та можливості долучення українських науковців до освітніх програм, фінансованих ЄС – Horizon 2020 (структура програми, умови участі, конкурсна документація, Participant Portal, інформація про оголошені конкурси); Erasmus + (програма співпраці і мобільності у сфері освіти в країнах ЄС для студентів і науковців), акція Marie Sklodowskiej-Curie (програма для підтримки розвитку наукової кар’єри) та інші програми. 

 

                   доц. Вишницька Ю.В.

               доц. Бітківська Г.В.

 

16 по 20 березня  к.ф.н., старший викладач Л.В. Анісімова відвідала «Principles of scientific research and terror management theory», проведений проф. Віллі ван Піром (ун-т Людвіга Максиміліана, Мюнхен, Німеччина).
 

12 березнястудентка ІІ курсу групи групи ФАб 4-13-4.0 д. Тютюкіна Аліна Володимирівна (наук. керівник доц. Г.В. Бітківськавзяла участь у підсумковій конференції ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт і здобула ІІ місце в номінації «Гендерні дослідження». Тема наукової роботи «Гендерні стеоретипи в романі Дж. Голсуорсі “Сильніше від смерті”».

Вітаємо лауреатку і її наукового керівника!

Доповідь студентки 2 курсу Тютюкіної Аліни

 

 

Тютюкіна Аліна (зліва) у Бердянському державному педагогічому університеті

11 березня завідувач кафедри проф. Ковбасенко Ю. І., доц.  Бітківська Г. В. і Вишницька Ю. В., асп. Дячок С. О. взяли участь у роботі Міжнародного круглого столу до 201-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка на тему "Всесвіт Тараса Шевченка". Захід відбувся 11-13 березня 2015 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

 

 

 

 

Відкриття пленарного засідання

 

Міжнародного круглого столу до 201-ої річниці від дня народження Тараса Шевченка

 

5 березня - вітаємо з днем народження професора Гальчук О.В.

 

 

 

4 березня відбулось чергове засідання кафедри.

 

ЛЮТИЙ 2015 року

 

 ПУБЛІКАЦІЇ ЛЮТОГО

 

Бітківська Галина. Інтермедіальний дискурс повісті Р. Іваничука "Смерть Юди" / Галина Бітківська // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філолог. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: О.Є. Бондарева, О.В. Єременко, І.Р. Буніятова та ін. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2014. - № 4, 192 с. - С. 68-71.

Вишницька Юлія. Текстова поліваріативність міфологічного сценарію початку як реалізація космогонічних та антропогонічних міфів (на матеріалі поезії Сергії Жадана) / Юлія Вишницька  // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філолог. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: О.Є. Бондарева, О.В. Єременко, І.Р. Буніятова та ін. - К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2014. - № 4, 192 с. - С. 3-9.
 

Профорієнтаційна робота кафедри

 

27  лютого  завідувач кафедри світової літератури проф. Ковбасенко Ю. І. і голова Творчого об’єднання перекладачів КМО НСПУ Ткаченко В. І. відвідали  відкритий урок на тему «Середньовічна література: узагальнення» в "Межигірській гімназії" № 19 Подільського району. Урок на високому науково-методичному рівні провела вчитель-методист Олександра Гургенівна Соколова, крім неї були присутніми її колеги з гімназії: Черненко І.Л., Пендюр С.А., Пасічник Н.М., Лучнікова О.М., Іванченко Н.С., Білик Н.І. 

Для гімназистів важливою була зустріч і безпосереднє спілкування як із проф. Ковбасенком Ю.І., автором підручника та програми зі світової літератури, за якими вони навчаються, так і зі Ткаченком В.І., знаним перекладачем і перекладознавцем, енциклопедистом, літературознавцем, громадським діячем, лауреатом літературних премій ім. Миколи Зерова, ім. Миколи Гоголя, ім. Григорія Сковороди, ім. Григорія Кочура, ім. Миколи Лукаша, чиїми довершеними перекладами вони послуговуються в процесі вивчення світової літератури. Гості подарували вчителям і учням свої книжки та запросили їх на навчання до Київського університету імені Бориса Грінченка.

 

 проф. Ковбасенко Ю.І. 

 Голова Творчого об’єднання перекладачів КМО НСПУ Ткаченко В. І., 

завідувач кафедри світової літератури проф. Ковбасенко Ю.І.   


Автографсесія і спілкування з учнями "Межигірської гімназії"

 

 

   21 лютого  колектив співробітників Київського університету імені Бориса Грінченка в рамках традиційної профспілкової програми "навчально-наукового туризму" відвідав славне місто Радомишль і, зокрема, тамтешній Замок-музей домашньої ікони.Замок-музей Радомисль - перлина стародавнього королівського шляху "Віа Регіа", що з'єднував вісім європейських країн -  Іспанію, Францію, Нідерланди, Польщу, Литву, Білорусь і Україну. Замок-музей розташований за 86 кілометрів від Києва, у Житомирській області, в центрі міста Радомишль.Замок-музей Радомисль був зведений в ХІХ ст. на місці першої у центральній Україні папірні - фабрики з вироблення паперу, заснованої в 1612 році архімандритом Києво-Печерської Лаври Єлисеєм Плетенецьким. Унікальна експозиція замку-музею - "Душа України"- представляє більш ніж п'ять тисяч домашніх ікон ХVІ-ХІХст. із усіх регіонів України з приватного зібрання Ольги Богомолець. Серед експонатів - роботи народних і професійних іконописців, багатометрові домашні іконостаси, гуцульські складні та козацькі ковчеги, ікони, вирізані з дерева, відлиті з металу, вишиті, написані на склі. Наш колектив відвідав народний краєзнавчий музей міста Радомишль і ознайомилися з цікавою експозицією цього музею.Цю чудову екскурсію організувала член профкому Гуманітарного інституту, заступник завідувача кафедри світової літератури Гуманітарного інституту доцент Тетяна Іванівна Тверітінова.

 

проф. Ковбасенко Ю.І., доц. Тверітінова Т.І., доц. Шовкопляс Г.Є.
 
 
 
Унікальна експозиція замку-музею - "Душа України"
 
 
 
Ікона з приватної колекції Ольги Богомолець
11 лютого відбулось чергове засідання кафедри.
 
 

З 4 по 6 лютого кафедра світової літератури разом з кафедрами української мови та перекладу взяли участь у тренінгу на тему

"Лідерство-служіння. Корпоративна культура Київського університету імені Бориса Грінченка".

 

 доц. Тверітінова Т.І., ст.викл. Радченко А.Ф.

 доц. Бітківська Г.В., ст. викл. Динниченко Т.А.

 доц. Вишницька Ю.І. 

 

 

СІЧЕНЬ  2015 року

 

 ПУБЛІКАЦІЇ СІЧНЯ

 

Ковбасенко Ю.І. Поглиблене вивчення творчості Тараса Шевченка в компаративному аспекті // Теорія і методика навчання української літератури: актуальні проблеми. Збірник наукових праць. - С. 31-37.

 

Бітківська Г. В.   Інтермедіальний дискурс повісті Григорія Штоня "Пастораль"/ Г. В. Бітківська //  Zbiór raportów naukowych. „Literatura i kulturoznawstwo, 2014. Osiągnięć, projekty hipotezę.„. (29.12.2014 -30.12.2014) - Warszawa: Wydawca: Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2014. - 152 str. -  S . 7-10. міжнародне видання

 

Вишницька Ю. В.  Індивідуально-авторська інтерпретація есхатологічного міфосценарію (на матеріалі прозових творів Іздрика) / Ю. В. Вишницька // Zbiór raportów naukowych. „Literatura i kulturoznawstwo, 2014. Osiągnięć, projekty hipotezę.„. (29.12.2014 -30.12.2014) - Warszawa: Wydawca: Sp. z o.o. «Diamond trading tour», 2014. - 152 str. - S . 16-25.міжнародне видання

 

Вишницька Юлія  Міфосценарій віднаходження Раю як одна з реалізацій космогонічних міфів (на матеріалі роману Володимира Дрозда «Листя землі») // Синопсис: Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка, Гуманітарний інститут. - № 4 (8), 2014 р – Режим доступу:  http://synopsis.kubg.edu.ua/ index.php/synopsis/article/view/121/108

 

Тверитинова Т.И. Поэтика мифа и символа в повести А.С. Пушкина «Пиковая дама» // Миргород. – Siedlce-Lozanne. - № 2(4). – S. 67-74.

 

Тверитинова Т.И. Баллада И.В. Гете в сюжетной структуре повести М.Ю. Лермонтова «Штосс» // Историко-филологические исследования: традиции и современные тенденции. INSTYTUT NEOFILOLOGII I BADAŃ INTERDYSCYPLINARNYCH. COLLOQUIA LITTERARIA SEDLCENSIA /  Redakcja tomu Ewa Kozak i Adriana Pogoda-Kołodziejak. - TOM XV. -   SIEDLCE,  2014. – S. 47-55. міжнародне видання.

 

Шовкопляс Галина Мифологема большого синего быка как смыслообъединяющий элемент в структуре художественного текста романа Владимира Орлова «Альтист Данилов». – Миргород. Международныйфилологическийжурнал , посвященныйисториисовременноголитературоведения,егоэпистомологиииинтердисциплинарности , Section de langues slaves de l'Université de Lausanne Instytut Neofilologii i Badań Interdyscyplinarnych UPH w Siedlcach we współpracy z Katedrą Teorii Literatury i Kultury Uniwersytetu w Doniecku  oraz Zakładem Kulturologii Wschodnioeuropejskiej Uniwersytetu Warszawskiego, 2014 (№2), Ss.85-93.міжнародне видання.

 

 

 

 

 

Участь кафедри світової літератури Гуманітарного інституту КУБГ

 

 в урочистому відкритті фотовиставки «Життєва симфонія Ніли Волошиної»

 

  

 

(27 січня – кінець лютого 2015 р., м. Київ).

 

 

 

 27 січня 2015 року у Педагогічному музеї України відбулося урочисте відкриття фотовиставки «Життєва симфонія Ніли Волошиної, присвяченої 75-ій річниці від дня народження Ніли Йосипівни Волошиної (1940-2010), доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України, заслуженого діяча науки і техніки України. Пам'ять Вченого-методиста, Учителя прийшли вшанувати рідні, друзі і колеги з різних куточків України.

 

 

 

З вітальним словом до присутніх звернувся директор музею Олександр Міхно. С.н.с. музею Аліна Куліш презентувала фотоматеріали виставки, в експозиції якої висвітлено основні етапи життєвого і творчого шляху Н. Й. Волошиної за розділами: «Жінка-матір», «Невтомний учений», «Мудрий наставник», «Естетика як життєвий принцип». Доповнюють експозицію 2 підрозділи, де представлено численні нагороди та прижиттєві видання Н. Й. Волошиної.

 

 

 

На заході виступили почесні гості: син Н. Й. Волошиної Володимир Костецький, заступник директора Ін-туту педагогіки НАПН України Микола Головко , зав. кафедри світової літ-ри Київського ун-тету ім. Бориса Грінченка Юрій Ковбасенко, професор Переяслав-Хмельницького ДПУ ім. Григорія Сковороди Ганна Токмань, професор Вінницького ДПУ ім. Михайла Коцюбинського Ольга Куцевол, професор Кам’янець-Подільського ДПУ ім. Івана Огієнка Галина Ткачук, професор Ін-туту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН УкраїниОлена Семеног, зав. відділу навчання укр. мови та літ-ри Ін-туту педагогіки НАПНУ Ніна Голуб та співробітники цього відділу Наталя Логвіненко і Таміла Яценко.

 

 

 

 

 Професор Ковбасенко Ю.І.

 

 

 

23 січня - вітаємо з днем народження ст.викладача Динниченко Т.А.

 

 

 

 15 січня

 

90-РІЧЧЯ ЖУРНАЛУ «ВСЕСВІТ»: ЮВІЛЕЙНИЙ ВЕЧІР

 

Дипломатична академія при МЗС України, Михайлівська площа, 2

 

 

 

Журнал іноземного письменства «Всесвіт» – найстарше в Україні літературне видання. Засновником журналу був письменник і громадський діяч Василь Еллан-Блакитний, до редколегії входили Микола Хвильовий і Олександр Довженко. Серед головних редакторів "Всесвіту" – Дмитро Павличко (1971-78), Віталій Коротич(1978-86), Олег Микитенко (1986-2012) та ін.

 

Від виходу в світ першого числа журналу 15.01.1925 р., у виданні надруковано бл. 5000 авторів, що представляють 110 літератур світу в перекладах із 80 іноземних мов. Серед них 58 лауреатів Нобелівської премії з літератури.

 

Журнал є засновником престижної літературної премії ім. Миколи Лукаша «Ars translationis» («Мистецтво перекладу») за найкращі переклади, надруковані на сторінках часопису. На вечорі відбулося вручення цієї премії лауреатам-2014 Всеволоду Ткаченку і Геннадію Федорову

 

Перед присутніми виступили Дмитро Павличко, Юрій Андрухович, Олег Микитенко, Сергій Тарута, Юрій Щербак, Юрій Кочубей, Вадим Скуратівський, Ейнулла Мадатлі (Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні), Михайло Сидоржевський, Станіслав Бондаренко, Салім Бабуллаоглу(Азербайджан), Юрій Буряк, Олександр Божко, Сергій Борщевський, Дмитро Чистяк та ін. Модератором був нинішній головний редактор журналу «Всесвіт»  Дмитро Дроздовський.

 

На ювілейний вечір «Всесвіту» були запрошені викладачі кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка: завідувач кафедри професор Юрій Іванович Ковбасенко, доценти кафедри Шовкопляс Галина Євгенівна і Тверітінова Тетяна Іванівна. Вони були особистими гостями цьогорічного лауреата премії імені Миколи Лукаша «Ars translations» (Мистецтво перекладу) Голови секції перекладу Київської організації письменників НСПУ Всеволода Івановича Ткаченка. Кафедра світової літератури КУБГ давно підтримує творчі зв'язки з відомим перекладачем, а Всеволод Іванович охоче бере участь у заходах, що їх проводить кафедра світової літератури, підтримує колег порадами зі свого багатого досвіду.

 

 

 

 

 

Лауреат премії імені Миколи Лукаша 2014 р. - Всеволод Ткаченко

 

 

 

 

 

 

 В.І.Ткаченко, Ю.І.Ковбасенко, Г.Є.Шовкопляс, Т.І.Тверітінова

 

 

 

 

  

 

Ювілейний вечір завершився, а робота продовжується. Після урочистостей відбулася робоча зустріч щодо планування співпраці кафедри світової літератури КУБГ, Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, Творчого об'єднання перекладачів Київської організації НСПУ із журналом “Всесвіт”.

 

 

 

        На фото: “всесвітяни”: головний редактор Дмитро Дроздовський, відповідальний редактор Ніна Харчук, редактор-консультантОлег Микитенко, завідувач кафедри світової літератури ГІ КУБГ, президент УАВЗЛ Юрій Ковбасенко, голова ТОП КО НСПУ Всеволод Ткаченко, шеф-редактор журналу “Всесвіт” Юрій Микитенко    

 

 

 

   

 

9 січня  2015 року доцент  кафедри світової літератури Шовкопляс Г.Є. організувала екскурсії для  групи дітей-волонтерів із зони АТО, які поверталися із  поїздки за запрошенням до Волинської області (м. Луцьк – м. Ковель – с. Колодяжне Ковельського району). У п’ятницю 9 січня діти приїхали вранці з Ковеля до Києва і мали час до  17 години вечора, коли відправляється  потяг до м. Костянтинівки Донецької області. 

 

Саме цей час  було використано для екскурсій до Національного музею-заповідника "Софія Київська" та Музею води ( Водно-Інформаційний центр). Гарна погода, засніжений Київ,  головна ялинка країни на  площі біля Софії – все сприяло тому, щоб цей день для школярів з міста Артемівськ став незабутнім. До Музею води (вул. Грушевського, 1-в) йшли пішки через Майдан Незалежності та Хрещатик, на розі вулиць Грушевського і Хрещатик вшанували пам’ять Небесної сотні покладанням квітів до пам’ятного знаку.

 

До групи входило 13 школярів старших класів зі ЗШ №12 та ЗШ №18 м.Артемівськ Донецької області, яких супроводжували вчителі ЗШ №18  Ірина Володимирівна Мироненко та Оксана Іванівна Барська.

 

 

Екскурсія Національним музеєм "Софія Київська"

 

 

 

 

Доц. Шовкопляс Г.Є., школярі м. Артемівськ Донецької обл. та їх вчителі Мироненко І.В. , Барська О.І.

 

ГРУДЕНЬ 2014 року

18 грудня

 

НА ПРОЩІ ДО АТЛАНТА УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ Й ДУХОВНОСТІ, ЗГАДУЮЧИ ГРИГОРІЯ КОЧУРА

ПОДВИЖНИК. 

20 років, як немає з нами корифея українського художнього перекладу Григорія Кочура

       У селі Феськівці, нині Менського району на Чернігівщині 17 листопада 1908 року народився один із найяскравіших талантів українського письменства, видатний перекладач-поліглот (володів понад 30 мовами, переклав 175 віршарів світової поезії з 34 національних літератур, відкривши нам найцікавіші ліричні скарби світу, перекладені рідною мовою), поет, історик і теоретик українського художнього перекладу, лауреат  Національної премії ім. Т.Г. Шевченка та Літературної премії ім. Максима Рильського в галузі художнього перекладу Григорій Порфирович Кочур. Ще навчаючись у 1928-32 рр. у Менській семирічці, майбутній Майстер відчув потяг до красного письменства, коли вперше познайомився з творчістю Миколи Зерова.

       Про те, що тут народився видатний корифей художнього перекладу, не забувають районне керівництво й місцева інтелігенція, про славетного земляка розповідають дітям, нині запланували відкрити клас-музей у Феськівській загальноосвітній школі.

       18 грудня цього року Чернігів, Феськівку й Мену відвідала група відомих українських письменників і науковців, які привезли зі столиці нашої європейської держави цінні новорічні подарунки: експонати й книги для майбутнього музею Григорія Кочура в його рідному селі, посібники й найновішу літературу для шкіл та бібліотек району.

       Господарі підготували гостям змістовну екскурсію до Чернігова й районного краєзнавчого музею, влаштували незабутні зустрічі з учителями й учнями. Діти з радістю зустрічали свого земляка, поета, етнографа й публіциста Миколу Ткача, секретаря НСПУ по роботі з творчими та громадськими організаціями, Надзвичайного і Повноважного Посла України, перекладача й есеїста Олександра Божка, невістку Г. Кочура Марію Кочур, котра впродовж багатьох років разом із сином Григорія Порфировича – Андрієм Кочуром – любовно опікуються домівкою корифея класичної школи художнього перекладу, де наразі діє Літературний музей Григорія Кочура, бібліотека якого нараховує понад 25 тисяч (!) книг, лауреаток Літературної премії ім. Г. Кочура, перекладачок і поетес Олену Бросаліну (Київ) і Олену Криштальську (Луцьк), ученицю Григорія Кочура,  поетесу й перекладачку багатьох дитячих книг Надію Кир’ян (село Гореничі на Київщині), професора Київського університету ім. Б. Грінченка, президента Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, автора шкільних програм і підручників зі світової літ-ри Юрія Ковбасенка, викладачів Кочурової кафедри Франкового університету Марію Кравцову і Галину Пехник (Львів).

       Гості й господарі поділилися думками про неоціненний внесок Григорія Кочура в українську духовність і культуру, наголосили на потребі вивчення класичної світової літератури в українських загальноосвітніх школах, створенні шкільних підручників із репрезентацією в них найкращих творів класичного світового письменства у взірцевих інтерпретаціях визнаних майстрів українського художнього перекладу.

Всеволод ТКАЧЕНКО,  учень Григорія Кочура, дипломат, голова Творчого об’єднання перекладачів КМО НСПУ

 

На фото (18 грудня 2014 року, м. Чернігів, біля пам'ятника Іванові Мазепі):  зав. кафедрою світової літератури Гуманітарного ін-туту Київського ун-тету імені Бориса Грінченка, президент Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, автор шкільних програм і підручників зі світової літ-ри професор Юрій КОВБАСЕНКО; секретар НСПУ по роботі з творчими та громадськими організаціями, Надзвичайний і Повноважний Посол України, перекладач і есеїст Олександр БОЖКО, учениця Григорія Кочура, поетеса й перекладачка Надія КИР’ЯН; невістка Г. Кочура Марія КОЧУР (котра впродовж багатьох років разом із сином Григорія Порфировича – Андрієм КОЧУРОМ – опікуються домівкою корифея художнього перекладу, де наразі діє Літературний музей Григорія Кочура); етнолог і публіцист, голова Менського відділення ЧернІгівського земляцтва  Микола ТКАЧ; лауреатки Літературної премії ім. Г. П. Кочура, перекладачки й поетеси Олена БРОСАЛІНА (Київ) і Олена КРИШТАЛЬСЬКА (Луцьк); учень Григорія Кочура, дипломат, голова Творчого об’єднання перекладачів КМО НСПУ Всеволод ТКАЧЕНКО; викладачі кафедри контрастивної лінгвістики та перекладу ім. Григорія Кочура Львівського національного ун-тету ім. Івана Франка Галина ПЕХТИК і Марія КРАВЦОВА

Див. також: http://slovoprosvity.org/2014/12/26/камертон-григорія-кочура/

 

Літературознавчий к руглий стіл   «ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА: ТРАДИЦІЇ І ПЕРСПЕКТИВИ»

4 грудня  2014 року у читальній залі бібліотеки Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка відбулося засідання круглого літературознавчого столу на тему «Дитяча література: традиції і перспективи».

Традицію проведення круглих столів як наукових читань того унікального формату, коли водночас за круглим столом збираються колеги різні за віком і статусомта обговорюють певну наукову проблему, кафедра світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка започаткувала шість років тому, у 2008 році.

Відтоді проведення літературознавчих круглих столів напередодні дня народження Бориса Дмитровича Грінченка стало обов’язковою складовою щорічного святкування дня пам’яті патрона університету.

Тема круглого літературознавчого столу щороку змінюється. Вже були проведені круглі столи, на яких філологічна спільнота обговорювала проблеми детективної літератури, жіночої літератури, поетики літератури романтизму тощо. 

Цього року темою засідання круглого літературознавчого столу було обрано традиції і тенденції розвитку дитячої літератури.

Засідання цьогорічного круглого літературознавчого столу відкрив Анатолій Леонідович Стеблецький, кандидат педагогічних наук, доцент, заступник директора з наукової роботи Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, який звернувся з вітальним словом до учасників засідання і побажав присутнім плідної праці.

На початку засідання круглого столу Президент Української Асоціації Викладачів Зарубіжної Літератури (УАВЗЛ), завідувач кафедри світової літератури Гуманітарного інституту професор Юрій Іванович Ковбасенко привітав товариство філологів і представив першого доповідача круглого літературознавчого столу, яким був Всеволод ІвановичТкаченко, Голова Творчого об’єднання перекладачів Київської організації Національної Спілки письменників України. 

Темою доповіді В.І.Ткаченка були проблеми перекладу франкомовної дитячої літератури (Франція, Бельгія , Швейцарія та франкомовні країниАфрики). У його яскравій доповіді оповідь про життєвий і творчий шлях французьких дитячих поетів чергувалися із цитуванням віршів мовою оригіналу та спогадами про власні зустрічі з митцями. Слухачі були в захваті від доповіді та ставили доповідачеві безліч питань, на які той радо відповідав, демонструючи книжки власних перекладів франкомовної дитячої поезії.

Цікавим і змістовним був виступ доцента Педагогічного інституту, кандидата філологічних наук Наталії Іванівни Богданець-Білоскаленко. Наталія Іванівна почала свій виступ з розповіді про Бориса Дмитровича та розповіла про перші дитячі книжечки, які Грінченко писав для донечки Настусі. Молодші учасники круглого столу взяли для себе багато цікавого з розповіді про Грінченка – дитячого письменника.

Доповідь Н.І.Богданець-Білоскаленко була присвячена особливостям розвитку української дитячої літератури доби 1930-50 рр, коли література, у т. ч.і і дитяча література, знаходилася під тиском тоталітарної влади, коли навіть дитячі казочки несли на собі відбиток пануючої ідеології: у казочці Автобусик любив індустріальне місто, а село йому не подобалося, тому що такою була остання постанова Комуністичної партії.

У доповіді доцента кафедри світової літератури Гуманітарного інституту, кандидата філологічних наук, радника Президента УАВЗЛ Галини Євгенівни Шовкопляс було розглянуто феномен «дитячих книжок для дорослих», тобто книжок, які є цікавими не тільки для дітей, але й для дорослих читачів   і, внаслідок того, мають подвійну читацьку аудиторію. До числа таких книг доповідачка віднесла книги шотландського письменника Джеймса Метью Баррі про загадкового хлопчика на ім'яПітер Пен. У виступі Г.Є.Шовкопляс містився детальний аналіз створення «історії Пітера Пена» і характеристика образу Пітера Пена як завершеної форми міфу дитинства з його позірною легкістю і легковажністю, а також прихованими складнощами і навітьтрагізмом.Пітер Пен та «історія Пітера Пена» постають для всього англомовного світу як джерело мотивів, образів і психологічних проблем, до яких доповідачка відносить так званий «синдром Пітера Пена», що набув актуальності після того як вийшла друкомкнига Дена Кейлі «Чоловіки, що не стали дорослими» (1983). 

Виступ студентки четвертого курсу Гуманітарного інституту Валерії Хіхловської був присвячений дослідженню славетної збірки казок американського журналіста, збирача фольклору, письменника Джоеля Чандлера Гарріса «Казки дядечка Римуса». Валерія Хіхловська розповіла про письменника Гарріса, який був уродженцем американського Півдня, і проаналізувала систему образів персонажів «Казок дядечка Римуса» - всім відомим Братику Кролику і Братику Лису, а також наголосила на своєрідності дидактики названих казок, де завжди перемагає фізично слабкий, але розумний і дотепний Братик Кролик.

Виступи студентів і школярів, були не менш цікавими, ніж доповіді досвідчених науковців. Найбурхливіше обговорення викликала доповідь учениці 10-го класу Борщівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 (Тернопільська область) Оксани Ванько на тему «Інтерпретація образу вовка у автобіографічнійповісті Міша Дефонсека "Вижити з вовками". Незвичний для читача твір, незвичне тлумачення класичної кіплінгівської теми «про Мауглі», несподіваний для школярки вибір такого матеріалу – все стало предметом жвавого обговорення присутніх філологів. У дискусії взяли участь Ірина Вікторівна Горобченко,  методист Кременчуцького міського науково-методичного центру, учитель-методист світової літератури спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови № 10; вчитель світової літератури Борщівської ЗОШ №2 Ольга Сильвестрівна Чоловська, а також доцент кафедри світовоїлітератури, кандидат філологічних наук Юлія Василівна Вишницька.

Цікавими і глибокими були доповіді ще двох учениць Борщівської середньої школи №2 - Інни Мізюк і Уляни Гречки. До речі, остання була наймолодшою учасницею заходу: Уляна – учениця 9 класу.

Завершила засідання круглого літературознавчого столу модератор заходу, доцент кафедри світової літератури Г.Є.Шовкопляс, яка підвела підсумки круглого літературознавчого столу, а також подякувала присутнім за цікаві доповіді та участь у дискусії.. Усі присутні отримали сертифікати учасників круглого літературознавчого столу.

 

03 грудня   відбулося чергове засідання кафедри.

 ПУБЛІКАЦІЇ ГРУДНЯ

Ковбасенко Ю. І. Тарас Шевченко і український літературний канон // Рідна мова : освітній квартальник Українського вчительського товариства у Польщі. – Республіка Польща, Валч. – № 21/2014. – С. 29-35.

Бітківська Г. В. Інтермедіальний дискурс роману Єжи Єнджеєвича Українські ночі, або родовід генія  //  Рідна мова : освітній квартальник Українського вчительського товариства у Польщі. – Республіка Польща, Валч. – № 21/2014. – С. 35-41.

Тверитинова Т.И. Е.Ф. Карский о вкладе Н.В. Гоголя в развитие русского литературного языка // Белая А.С., Бережняк В.Н. Нежинская Карскиана. - Нежин: ТБК "Орхидея", 2014. - С. 59-63.

 

 

ЛИСТОПАД 2014 року

25 листопада - вітаємо з днем народження доцента Шовкопляс Г.Є.

09 листопада вітаємо з днем народження доцента Ліхоманову Н.О.

05 листопада відбулося чергове засідання кафедри.

 

 ПУБЛІКАЦІЇ ЛИСТОПАДА

Ковбасенко Ю. І. Менандр // Лексикон античної словесності / за ред. М. Борецького, В. Зварича. – Дрогобич: Коло, 2014. – С. 399-401.

Вышницкая Ю.В. Мифомир сна как смыслообразующая доминанта в художественных произведениях М. Лермонтова //  Матеріали науково-практичної конференції до 200-річчя від дня народження М. Ю. Лермонтова "Творча спадщина М. Лермонтова:  погляд з ХХІ століття" (29 жовтня 2014 року, Інститут післядипломної педагогічної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка) [Електронне джерело]. - Режим посилання: http://ippo.kubg. edu.ua/?p=5550

Вишницька Ю. В. Міфологема "Острів" як одна з домінант міфосценарію "Віднайденого / Втраченого Раю" / Ю. В. Вишницька // " Актуальні питання філологічних наук : наукові дискусії" : Міжнародна науково-практична конференція, м. Одеса, 14-15 листопада 2014 року. - Одеса : Південноукраїнська організація "Центр філологічних досліджень", 2014. - 144 с. - С. 85-88

 Вороніна С. І. (студентка 4 курсу, науковий керівник - Вишницька Ю. В.) Образ наратора у детективних історіях про Шерлока Холмса як один із елементів "моделі дескрептивної експресії" / С. І. Вороніна // " Актуальні питання філологічних наук : наукові дискусії" : Міжнародна науково-практична конференція, м. Одеса, 14-15 листопада 2014 року. - Одеса : Південноукраїнська організація "Центр філологічних досліджень", 2014. - 144 с. - С. 88-91.

 

Конкурс читців сонетів Вільяма Шекспіра "У ВІРШІ ПРАВДА - НАД УСЕ ДЛЯ МЕНЕ"

01 листопада 2014 року  в Гуманітарному інституті Київського університету імені Бориса Грінченка кафедра світової літератури провела конкурс читців сонетів Вільяма Шекспіра «У вірші правда – над усе для мене» (відповідальні к.п.н., доцент Г.В. Бітківська, к.ф.н., ст. викладач Л.В. Анісімова).

 

На конкурс було подано 258 заявок із 72 навчальних закладів м. Києва.

В конкурсі взяли участь 221 учень у двох номінаціях: читання сонетів мовою оригіналу та мовою перекладу (українською, російською).

Для забезпечення ефективного проведення конкурсу було сформовано сім вікових груп учасників та кваліфіковане журі: 

1.Гальчук Оксана Василівна, доктор філологічних наук, професор кафедри світової літератури (голова журі);

2.Бітківська Галина Володимирівнаканд. пед. наук, доцент, доцент каф. світової літ-ри, докторант (співголова журі);

3.Вишницька Юлія Василівна, канд. філол. наук, доцент, доцент каф. світової літ-ри, докторант (співголова журі);

4.Гайдаш Анна Владиславівна,кандидат філологічних наук, доцент кафедри перекладу, докторант (співголова журі);

5.Мосьпан Наталія Вікторівна, кандидат філологічних наук, доцент, доцент каф. англійської філології (співголова журі);

6.Ліхоманова Наталя Олександрівна,кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри світової літератури;

7.Заєць Валентина Григорівнаканд. філологічних наук,старший викладач кафедри української мови (співголова журі);

8.Анісімова Людмила Вікторівнаканд. філологічних наук, ст. викладач кафедри світової літератури (співголова журі);

9.Торговець Юлія Іванівна,кандидат філологічних наук,старший викладач кафедри германської та романської філології;

10.Динниченко Тетяна Анатоліївна, старший викладач кафедри світової літератури, аспірант;

11. Лагутіна Анастасія Костянтинівна,старший викладач кафедри германської та романської філології, аспірант;

12. Порошина Валентина Дмитрівна, старший викладач кафедри романо-германських та східних мов;

13. Юзькова Ірина Валеріївна,викладач кафедригерманської та романської філології, аспірант;

14. Галаджій Анастасія Вікторівна, викладач кафедри перекладу;

15. Шаповал Оксана Олександрівна,викладач кафедри романо-германських та східних мов;

16. Мішина Ольга, магістрант 2 року навчання, спеціальність «Англійська філологія»;

17. Нечипоренко Крістіна, магістрант 2 року навчання, спеціальність «Українська мова і література»;

18. Матвієнко Анна, магістрант 2 року навчання, спеціальність «Англійська філологія»;

19. Каленик Тетяна, магістрант 2 року навчання, спеціальність «Англійська філологія»;

20. Лазебна Ірина, магістрант 1 року навчання, спеціальність «Переклад»;

21. Рєзанова Марія, магістрант 1 року навчання, спеціальність «Переклад».

 З вітальним словом виступили заступник директора Гуманітарного інституту доктор філологічних наук, професор Єременко Олена Володимирівна та голова журі конкурсу, доктор філологічних наук, професор кафедри світової літератури Гальчук О. В.

 Кандидат педагогічних наук, доцент Бітківська Г.В. виступила із доповіддю «Сонети Вільяма Шекспіра в сучасному культурному просторі».

 Художнє читання сонетів В. Шекспіра представили студентки ІІ курсу Горових Ольга і Безугла Ганна.

Переможці конкурсу:

Номінація «Читання сонетів в оригіналі»

11 кл. (23 учасники)

І місце – Грабовенко Влада (спеціалізована школа № 301 імені Ярослава Мудрого Деснянського району м. Києва)

ІІ місце – Бондаренко Олександра (спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглиб. вивч. англійської мови № 15 Голосіївського району м. Києва)

ІІІ місце – Кунгурцева Софія-Ольга (гімназія № 32 «Успіх» Печерського району м. Києва)

ІІІ місце – Фесюн Вадим (спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 234 з поглиб. вивченням економіки і права Дніпровського району м. Києва)

10 кл. (35 учасників)

І місце – Науменко Микита (Приватна лінгвістична гімназія Деснянського району м. Києва)

ІІ місце – Закурдаєв Костянтин (Приватна лінгвістична гімназія Деснянського району м. Києва)

ІІІ місце – Іщенко Ірина (спеціалізована школа № 197 ім. Дмитра Луценка Святошинського району м. Києва)

ІІІ місце – Мікадзе Саломе (Навчально-виховний комплекс № 183 «Фортуна» Дніпровського району м. Києва) 

  

8-9 кл (40 учасників)

І місце – Челпан Ксенія (спеціалізована школа № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва) - 9 кл.

І місце – Литвин Богдан (спеціалізована школа № 210 Оболонського району м. Києва) – 8 кл.

ІІ місце – Хурцидзе Тамара (гімназія № 283 ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва) - 9 кл.

ІІ місце – Кузьменко Анастасія (спеціалізована школа № 252 ім. В. Симоненка Оболонського району м. Києва) – 8 кл.

ІІІ місце – Кашко Павло (гімназія «Києво-Могилянський колегіум» ІІ-ІІІ ступенів Деснянського району м. Києва) - 9 кл.

ІІІ місце – Парфенов Олександр (спеціалізована школа № 216 Оболонського району м. Києва) – 8 кл.

Номінація «Читання сонетів у перекладі»

10-11 кл. І підгрупа (21 учасник)

І місце – Алістратов Даніїл (гімназія № 32 «Успіх» Печерського району м. Києва)

ІІ місце – Верозуб Анна (Спеціалізована школа № 89 Печерського району м. Києва 

ІІІ місце – Падалко Вікторія (спеціалізована школа № 296 Дарницького району м. Києва)

ІІІ місце – Білий Данило (Спеціалізована школа № 89 Печерського району м. Києва) 

10-11 кл. ІІ підгрупа (31 учасників)

І місце – Мамзін Юрій (гімназія № 179 Голосіївського району м. Києва)

ІІ місце – Крикливець Ірина (середня загальноосвітня школа № 233 Оболонського району м. Києва)

ІІІ місце – Косицька Ірина (спеціалізована школа № 250 Деснянського району м. Києва)

ІІІ місце – Мусієнко Оксана (школа І-ІІІ ступенів № 306 Деснянського району м. Києва)

9 кл. (38 учасників)

І місце – Хурцидзе Тамара (гімназія № 283 ІІ-ІІІ ступеня Деснянського району м. Києва)

ІІ місце – Гулько Данило (спеціалізована школа № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва)

ІІІ місце – Коломієць Іванна (Спеціалізована школа № 96 ім. О.К.Антонова Святошинського району м. Києва)

ІІІ місце – Осінній Валентин (середня загальноосвітня школа № 8 Оболонського району м. Києва)

8 кл. (33 учасники)

І місце – Лазоренко Кароліна (спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 125 з поглибленим вивч. англійської мови Дніпровського району м. Києва)

ІІ місце – Борко Єва (спеціалізована школа № 94 «Еллада» Печерського району м. Києва)

ІІІ місце – Смішко Світлана(Спеціалізована школа № 41 ім. З.К. Слюсаренка Шевченківського району м. Києва)

ІІІ місце – Бардашевська Анастасія (школа І-ІІІ ступенів № 101 Шевченківського району м. Києва)

   Вітаємо переможців конкурсу!

 Вдячні вчителям світової літератури та англійської мови за підготовку учнів до конкурсу! 

 

 

 

 

ЖОВТЕНЬ 2014 року 

01 жовтня  відбулося чергове засідання кафедри. 

04 жовтня - відбулася екскурсія "Бальзаківськими місцями України". Викладачі, співробітники університету та студенти відвідали Житомир, Бердичів, Верхівню - місця, пов"язані з перебуванням на Україні французького письменника О. де Бальзака. Організатор екскурсії - к.ф.н., доцент Т.І. Тверітінова.  

 11 жовтня - вітаємо з днем народження доцентів Ю.В.Вишницьку та Г.В.Бітківську. 

12 жовтня - вітаємо з днем народження доцента Т.І.Тверітінову  

16-17 жовтня- д.ф.н., проф. Гальчук О.В. , к.ф.н., доценти Шовкопляс Г.Є. і Тверітінова Т.І., к.п.н., доц.Бітківська Г.В., ст. викладачі Анісімова Л.В. і Динниченко Т.А. взяли участь у роботі ХІ Міжнародної поетологічної конференції «Біографія як текст» у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.

21 жовтня- в Гуманітарному інституті відбулась Міжнародна конференція "Сучасний Кіплінг: нові акценти інтерпретації", співорганізатором якої була ст.викладач Анісімова Л.В. В рамках спільного проекту з видавництвом "Навчальна книга - Богдан" та Кіплінгівськім товариством (Великобританія) у 2014 році проведено два студентські конкурси: перекладу поезій та постерів, присвячених творчості Р. Кіплінга (відповідальна особа - Анісімова Л.В.). Під час конференції було вручено сертифікати учасникам і нагороджено переможців цих конкурсів. 

22-23 жовтня- к.ф.н., доцент Тверітінова Т.І. взяла участь (заочно) в культурно-просвітницькій програмі "Слов"янські зустрічі в Гомелі", які відбулися в Гомельському державному університеті імені Ф. Скорини. 

24-25 жовтня- к.ф.н., доцент Тверітінова Т.І. взяла участь в Міжнародній науковій конференції "Слов"янська фантастика", яка відбулася в Київському національному університеті імені Т. Шевченка.

26 жовтня- вітаємо з днем народження завідувача кафедри, професора Ю. І. Ковбасенка.

 КОНФЕРЕНЦІЯ  «МІФ І ЛІТЕРАТУРА»

(для науковців і вчителів дисциплін гуманітарного циклу)

28-30 жовтня у Гуманітарному інституті Київського університету імені Бориса Грінченка відбуласяВсеукраїнська науково-практична конференція «Міф і література». 

Конференція була організована Українською асоціацією викладачів зарубіжної літератури (УАВЗЛ) спільно з кафедрою світової літератури Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, а також Всеукраїнським Клубом переможців і лауреатів Усеукраїнського конкурсу «Учитель року» у гуманітарних номінаціях (Голова - учитель-методист Бак С. К.).

Серед учасників конференції були присутні вчителі зі всіх регіонів України, у тому числі і з зони АТО. 

З вітальним словом до учасників конференції звернулася т. в. о. директора Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, професор Єременко О. В. 

На пленарному засіданні виступив завідувач кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка, президент Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, кандидат філологічних наук, професор Ковбасенко Ю. І. з доповіддю на тему «Міф і література: історія «дружби-ворожнечі» на тлі тисячоліть». Також на пленарному засіданні виступили завідувач кафедри української літературиНПУ імені М. П. Драгоманова, доктор філологічних наук, професор Погребенник В. Ф. та професор кафедри української літератури імені академіка М.Возняка Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор філологічних наук, професор Корнійчук В. С. 

Доповідь на тему «Поліваріативність перекладацької інтерпретації міфологічного інтертексту в літературних творах» на пленарному засіданні виголосив Голова творчого об'єднання перекладачів Київської організації Національної спілки письменників України Ткаченко В. І. 

На конференції працювали три секції, де виступали  з доповідями як викладачі та студенти Гуманітарного інституту, так і вчителі загальноосвітніх шкіл України, які були учасниками конференції «Міф і література». З доповідями , що викликали інтерес і жваве обговорення присутніми, виступили доктор філологічних наук, професор кафедри світової літератури Гальчук О.В. ( тема доповіді - «Міф про Сатурна та його естетико-текстотворчі функції в творчості Михайла Семенка»), кандидат філологічних наук, доцент кафедри світової літератури, доцент Тверітінова Т.І. ( тема доповіді – «Петербурзький міф в творчості М.В.Гоголя»), Радник Президентської ради УАВЗЛ, кандидат філологічних наук, доцент кафедри світової літератури, доцент Шовкопляс Г. Є. (тема доповіді – «Актуалізація античних міфів усучасній поезії»), кандидат філологічних наук, доцент кафедри світової літератури , доцент Ліхоманова Н. О. (тема доповіді - «Міфопоетика новелістики Х. Л. Борхеса») та аспірантка кафедри світової літератури, Учений секретар УАВЗЛ, учитель-методист Дячок С. О. (тема доповіді – «Античний інтертекст у поезії Ліни Костенко»). 

До роботи конференції були залучені представники фахової преси, зокрема - головний редактор журналу «Всесвітня література в школах України» Гревцева Т. М.

У перший день роботи конференції були проведені майстер-класи вчителів світової літератури, зокрематурнір "Що? Де? Коли?" на тему "Міфи". Запитання до нього підготував Голова Кіровоградського обласного осередку УАВЗЛ, Заслужений учитель України Каєнко О. В. Провела турнір Радник Президентської ради УАВЗЛ, учитель-методист Вітко М. І. Усі учасники конференції отримали сертифікати, що засвідчують їхню участь у конференції. 

У рамках культурної програми конференції учасники відвідали Національний музей народної архітектури й побуту Пирогово (музей НАН України). В останній день конференції для вчителів із зони АТО була проведена екскурсія до Київського музею-будинку Михайла Булгакова. 

 

  

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЖОВТНЯ

Ковбасенко Ю. І. Антична література: Навчальний посібник. - 3-є вид., випр. та доповн. - К.: Видавн. КУБГ, 2014. 256 с.

Анісімова Л.В. Специфіка поняття “авторської інтенції” Е.Д.  Гірша: контекст і метакритика / Л.В. Анисимова // Біографія як текст : матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014 р.) – Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2014. – С. 33. 

Бітківська Г.В. Художній образ Тараса Шевченка в літературних часописах / Г.В. Бітківська // Біографія як текст : матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014 р.) – Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2014. – С. 45-46. 

Вишницька Ю. В. Космогонічні міфосценарії Василя Слапчука / Ю. В. Вишницька // "Філологічні науки : історія, сучасний стан та перспективи досліджень" : Матеріали міжнародної науково-практичної конференції : м. Львів, 24-25 жовтня 2014 р. - Львів : ГО "Наукова філологічна організація "ЛОГОС"", 2014. - 132 с. - С. 15-18.

Вороніна С. І. (студентка 4 курсу, науковий керівник - Вишницька Ю. В.) Експресивне зображення світу як одна з дескриптивних моделей художньої літератури (на матеріалі детективних історій Конан Дойла про Шерлока Холмса) / С. І. Вороніна // "Філологічні науки : історія, сучасний стан та перспективи досліджень" : Матеріали міжнародної науково-практичної конференції : м. Львів, 24-25 жовтня 2014 р. - Львів : ГО "Наукова філологічна організація "ЛОГОС"", 2014. - 132 с. - С. 19-21.

Гальчук О.В. «Чуже» життя як інтертекст: античні біографії в українській інтерпретації / О.В. Гальчук // Біографія як текст : матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014 р.) – Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2014. – С. 50-51.

Дынниченко Т.А. Биографический подтекст повестей А. Жида «Тесные врата» и «Пасторальная симфония» / Т.А. Дынниченко // Біографія як текст : матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014 р.) – Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2014. – С. 52-53.

Шовкопляс Г.Е. Модель провинциального городка в политической сатире: роман Е. Лукина "Алая аура протопарторга" и роман-трагифарс М. Гримич "Варфоломеева ночь"// Імператив provincia : [колективна монографія] / упорядк. О. Червінської. - Чернівці: Чернівецький нац.ун-т, 2014. - 320 с. - С. 207-218.

 Шовкопляс Г.Є. Создание биографии как вариативного текста. Вариант биографии Байрона –центральная проблема пьесы Тома Стоппарда «Аркадия» (1993). – Біографія як текст. Матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014 року). – Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2014.- с.130. – матеріали конференції.

 Тверитинова Т.И. Мифопоэтика провинциального текста в трилогии Б. Акунина о Пелагии // Імператив provincia : [колективна монографія] / упорядк. О. Червінської. - Чернівці: Чернівецький нац.ун-т, 2014. - 320 с. - С. 234-251.

 Тверитинова Т.И. Автобиографизм творчества Ш. Бронте // Біографія як текст: матеріали ХІ Міжнародної поетикологічної конференції (16-17 жовтня 2014р.) - Чернівці: Чернівецький нац.ун-т, 2014. - С. 70-71.

 Тверітінова Т.І. Музей Б.Д.Грінченка в Києві // Вузовские музеи белорусско-российско-украинского пограничья. - Гомель: Барк, 2014. - С.50-57.

ВЕРЕСЕНЬ 2014 року 

18-19 вересня- завідувач кафедри к.ф.н., професор Ю.І. Ковбасенко взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції "М. Коцюбинський: погляд із ХХІ століття", яка відбулася в Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т.Г. Шевченка. 

25-26 вересня- к.ф.н., доцент Т.І. Тверітінова взяла участь (заочно) в Міжнародних наукових читаннях "Регіональне, національне та загальнолюдське в слов"янських літературах", які відбулися в Гомельскому державному університеті імені Ф. Скорини (Білорусь).

25-26 вересня- к.ф.н., доцент Г.Є. Шовкопляс взяла участь (заочно) у Міжнародній науковій конференції "У тридев"ятому царстві: феномен казки в літературі, фольклорі і медіа", яка відбулася в Бердянському держ. педагогічному університеті.

ПУБЛІКАЦІЇ ВЕРЕСНЯ

 Ковбасенко Ю. І. Профанація профілізації освіти, або Чи залишиться МОНУ Міністерством Обману Народу України? - Інтернетресурс. Режим доступу: http://education-ua.org/ua/articles/287-profanatsiya-profilizatsiji-osviti-abo-chi-zalishitsya-monu-ministerstvom-obmanu-narodu-ukrajini

Ковбасенко Ю. І. "Золотий посів на вселюдському полі": творчість Михайла Коцюбинського і європейський модернізм // М.Коцюбинський: погляд з ХХІ століття. Всеукраїнська науково-практична конференція 18-19 вересня 2014 р 

Анисимова Л. В. Д. Блейх и смена парадигм в литературоведении США 1960-1970-х годов / Л.В. Анисимова // Молодежь и наука: реальность и будущее: Материалы VII Международной научно-практической конференции / Редкол.: Т.Н. Рябченко, Е.И. Бурьянова: в 2 томах. Том I. – Невинномысск: НИЭУП, 2014.– С. 279-283 

Норман Н. Голланд. ЄДНІСТЬ. ІДЕНТИЧНІСТЬ. ТЕКСТ Я-САМ [Електронний ресурс] / пер. з англ. Л. В. Анісімової // Синопсис: текст, контекст, медіа: електронне фахове видання. – 2013. – №2 (6). - Режим доступу:http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/article/view/97. 

Бітківська Г. В. Міжкультурний діалог у журнальному контексті: інтермедіальні зв'язки // Літературознавчі студії. Вип. 40. Частина 1 : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 404 с. – С. 65-74 

Вишницька Ю. В. «Міфологічна реверсія» сучасності : до причин та наслідків // Літературознавчі студії. Вип. 40. Частина 1 : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014 – 404 с. – С. 161-169. 

Вишницька Юлія. Міфосценарії: до проблеми дескрипції // Літературний процес: методологія, імена, тенденції: зб. наук. праць (філол. науки). / редкол.: Бондарєва О. Є. , Борисенко К. Г. , Буніятова І. Р. та ін. – К.: Київ. ун-т. ім. Б. Грінченка, 2014. – № 3.– С.60-65. 

Шовкопляс Г. Є. Тарас Шевченко і український літературний канон. Репортаж заходу. – Українська література в загальноосвітній школі. Інститут Педагогіки НАПН України. Науково-методичний журнал. №6 2014, сс. 39-42. У співавторстві зі Світланою Бак і Валентиною Кодолою. 

Шовкопляс Г. Є. Щодо канонічності останнього портрета Т. Г. Шевченка в контексті моделей шевченкознавства радянської та пострадянської доби // Українська література в загальноосвітній школі. Інститут Педагогіки НАПН України. Науково-методичний журнал, 2014. - № 7-8. - С. 6-9. 

Шовкопляс Г. Є. Джоель Чандлер Гарріс «Казки дядечка   Римуса»: імперативи дидактичного коду. - У тридев’ятому царстві”: феномен казки в літературі, фольклорі і медіа : матеріали Міжнародної наукової конференції (25–26 вересня 2014 р.) : зб. / [ред.-упор. С.С. Журавльова]. – Бердянськ, 2014. – С.157 -159.

ВЕРЕСЕНЬ 2014 року

03 вересня - відбулося чергове засідання кафедри.

 

ЧЕРВЕНЬ 2014 року

 

Вітаємо старшого викладача кафедри світової літератури Анісімову Людмилу Вікторівну

з успішним захистом кандидатської дисертації!

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Структура Кафедри Кафедра світової літератури Архів подій