Ви тут: Головна Структура Кафедри Кафедра світової літератури Події

Пoдії

 

ГРУДЕНЬ 2018

 

 

У суботу, 22 грудня 2018 року,  річний цикл лекцій, що їх було проведено у рамках загальноуніверситетського соціального проекту «З Києвом і для Києва», був завершений лекцією завідувача кафедри світової літератури Ковбасенка Ю.І. Професор Ковбасенко у блискучій лекції виклав нові тенденції в літературі та літературній освіті ХХІ ст., зокрема, пов’язані з темою НДР літературних кафедр Інституту філології, а також відповів на численні запитання зацікавлених слухачів. Це переважно мешканці Оболоні, досвідчені люди, які сформували навколо кафедри світової літератури постійну творчу групу, що кількісно дорівнює нормативній академічній групі - 21 особа. Вони закохані в літературу, тож були щиро вдячні за цікаву лекцію та гарну організацію заходу.

На фото: наші «старші студентки» вітають завідувача кафедри професора Ю.І.Ковбасенка та куратора соціального проекту від кафедри світової літератури доцента Г.Є.Шовкопляс з новорічними святами. У 2019 році згадану роботу буде продовжено. Так, у лютому планується проведення Поетичної студії на тему «Поетика українського романсу» та ін. заходів.

Автор тексту: доцент Галина ШОВКОПЛЯС

soc proect 23.12.18

 

 

 


 

7 грудня 2018 року в межах загальноуніверситетської Грінченківської декади кафедрою світової літератури Інституту філології було проведено щорічний Всеукраїнський літературознавчий круглий стіл за темою "Проблеми ідентичності та художня література". Традиційно перші виступи були дебютними: з доповідями виступили учні - старшокласники  київських шкіл, зокрема Софія Вінічук (спеціалізована школа № 247 Деснянського р-ну м. Києва, учитель - Єсипенко Світлана Анатоліївна,  науковий керівник - доцент кафедри світової літератури, доктор філ. наук Вишницька Ю.В. Цікавими були доповіді студентів Догадіної Вікторії (науковий керівник - професор Ковбасенко Ю.І.), Сахневич Юлії (науковий керівник - доцент Бітківська Г.В.), Ольга Щоки (науковий керівник - доцент Вишницька Ю.В.). Також прослухані були доповіді магістрантів кафедри - Павла Зінченка (науковий керівник - доцент Тверітінова Т.І.) та Дарини Макаренко (науковий керівник - доцент Шовкопляс Г.Є.). Без сумніву,  найбільш захоплюючим був виступ гостя нашого круглого столу поета та перекладача, заступника голови Спілки письменників України Гордона Олександра Богдановича на тему "Філософська та естетична ідентичність сучасної української поезії". У роботі круглого столу взяли участь всі члени кафедри. Організатор заходу - доцент кафедри світової літератури, кандидат філол.наук Тверітінова Т.І. Модератор заходу - доцент кафедри світової літератури, кандидат філол.наук Шовкопляс Г.Є.

 

kruhlyi stil 07.12.2018 0kruhlyi stil 07.12.2018 01kruhlyi stil 07.12.2018 1kruhlyi stil 07.12.2018 2kruhlyi stil 07.12.2018 3kruhlyi stil 07.12.2018 4kruhlyi stil 07.12.2018 5kruhlyi stil 07.12.2018 6kruhlyi stil 07.12.2018 8kruhlyi stil 07.12.2018 7

 

 


 

По-справжньому сучасний виш - це динамічна поліфункціональна структура, інтенційована не лише на якісний навчально-виховний процес, а й на ідентифікацію української культури та ментальності в широкому світовому контексті.
Тож співпраця Університету Грінченка з Культурним центром при Амбасаді Індії  стала доброю традицією.
На фото: Організований кафедрою світової літератури до Дня Університету майстер-клас з індійського візуально-літературного мистецтва (арт-клас Пушпалая: орнамент, живопис, мехенді; на матеріалі Ведичного наративу, а також «Магабгарати» і «Рамаяни»).
Модератори: від КУБГ - Наталя ЛІХОМАНОВА, Юлія ВИШНИЦЬКА, від Центру - Ірина ДЗЮБА, Катерина ДЬЯЧЕНКО

 

Indiia szyvopys 06.12.18 1 copyIndiia szyvopys 06.12.18 2Indiia szyvopys 06.12.18 3Indiia szyvopys 06.12.18 4Indiia szyvopys 06.12.18 5Indiia szyvopys 06.12.18 6Indiia szyvopys 06.12.18 7

 

 ПУБЛІКАЦІЇ ГРУДНЯ 2018

Вишницюка Ю. Міфосценарне прочитання образу Дерева Життя в романі Володимира Дрозда «Листя землі» / Юлія Вишницька // Inskrypcje. Półrocznik: Czasopismo naukowe poświęcone literaturze i kulturze. - R. VI, 2018, z. 2 (11). - С. 81-93

Бітківська Г. Топос дерева в сучасній українській прозі: від пасторальних до есхатологічних мотивів / Галина Бітківська // Inskrypcje. Półrocznik: Czasopismo naukowe poświęcone literaturze i kulturze. - R. VI, 2018, z. 2 (11). - С. 95-105.

 


 

 ЛИСТОПАД 2018 

 

29 листопада 2018 р. у День вдячності ректор Університету В.О. Огнев'юк відзначив друзів нашої кафедри:
Лупакова Євгена Олександровича, Почесного голову ВГО «Спілка офіцерів України», за плідну співпрацю в питаннях громадянського та патріотичного виховання студентів Інституту філології;
Лохман Олександру, викладачку гінді й санскриту Індійського культурного центру Посольства Індії в Україні, за підтримку культурних та освітніх ініціатив кафедри світової літератури, за сприяння й популяризацію культурних традицій, мови, науки, філософії та мистецтва Індії в Університеті Грінченка.

 

 

Heroi basaru 25.11.2018 3Den Podiaky 29.11.2018 2 

 


 

26 листопада, о 17.00, у Залі пам’яті Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» студенти Інституту філології взяли участь у перегляді документального фільму "Голодомор. Забутий геноцид", створений французькою режисеркою Бенедикт Бане.
Як зауважив один із численних експертів фільму, історик, викладач університету Лотарингії (Франція) Етьєн Тевенен: «Незважаючи на всі зусилля знищити культуру, населення, церкву, дух українства, вони на сьогодні існують. Незважаючи на всі вжиті заходи з тим, щоб стерти навіть спогади про те, що відбувалося, пам'ять про все жива, і саме про це свідчить цей документальний фільм. За цей час і Сталін помер, і Радянський Союз розпався. Ми бачимо тут дивовижну здатність людей до спротиву силам, які намагаються їх розчавити, бажання і волю людей вижити і продовжувати жити, незважаючи ні на що… Це дає скоріше надію, а не приводить до безнадії…»
Студенти групи ФАЯб-1-16-4.0д і ФНб-1-15-4.0д й викладачі Н. Ліхоманова і Ю.Вишницька мали рідкісну можливість поспілкуватися із авторкою фільму, яка проникливо розповіла про появу власного інтересу до гірких сторінок історії України, згадала, як проходили зйомки влітку 2010 і взимку 2011, як склалися подальші долі героїв фільму, і, насамкінець, побажала завжди пам'ятати і пишатися тим, що ми українці.

Текст - доц. Н.Ліхоманова

 

 

Film 1Film 2Film 3Film 5Film 7Film 6

 

 


 

Кафедра світової літератури бере активну участь у роботі загальноуніверситетського соціального проекту"З Києвом і для києва" . Для групи старших киян, які виявили бажання поповнювати свої знання з класичної та сучасної літератури, було проведено анкетування з метою виявлення інтересів наших "старших студентів". Першу лекцію прочитав запршений нами співробітник НДЛ Грінченкознавства к.ф.н. Лашко М.В -- тема лекції : "Борис Грінченко: хто він?" Друга лекція була присвячена аналізу сучасної української літератури. Цю лекцію прочитала доцент кафедри української літератури і компаративістики к.ф.н. Волошук Л.В. Блискучу лекцію про творчість Ф.М. Достоєвського прочитала доцент кафедри світової літератури, к.ф.н. Тверітінова Т.І. Минулого тижня ми запросили професора Національного Таврійського університету імені В.І.Вернадського д.ф.н. Е.М.Свенцицьку, яка розповіла уважним слухачам про особливості акмеїстичної поетики Ганни Ахматової.
Відповідальна за проведення соціального проекту на кафедрі й автор тексту - доцент Шовкопляс Г.Є.

 

 

Sozproekt 1Sozproekt 2Sozproekt 3Sozproekt 4 

 

 


 

 

9 листопада 2018 рокув Інституті філології відбулася зустріч з поетесою, доктором філологічних наук, професором Еліною Михайлівною Свенцицькою, яка презентувала книгу своїх віршів "Речі, що залишились від дому" ("Видавництво Старого Лева", 2018).
Еліна Михайлівна відома не тільки як талановитий і плідний науковець, фахівець з поезії срібного віку, але й як обдарований митець, яка пише двома мовами: прозу - російською, поезію - українською. Народжена в далекій Самарі, в інтелігентській російськомовній родині, Еліна Михайлівна після переїзду з батьками на Україну до Донецьку відчула в собі потребу писати вірші українською, в той час, коли ще не вміла нею розмовляти, а тільки читати. Але, як вважає поетеса, "не людина вибирає мову, а мова - людину. Для того, щоб передати певні смисли. Українська мова вибрала мене".
В збірці "Речі, що залишились від дому" знайшли відображення трагедії людей Донбасу, які змушені були залишити рідні домівки, туга за близькими людьми, за звичними і дорогими речами, що оточували й наповнювали повсякденне життя.
До вогнищ родинних, забутих
коли ми приїдемо... Сльози
течуть із розбитого неба
на наші розкриті оселі,
на наші покинуті нори.
Припинено шлях наш зворотний,
обірвано шлях наш зворотний,
щоб жити під злими зірками,
до рідних суріпок тулитись.
Зараз доктор філологічних наук, професор Е.М. Свенцицька викладає в Таврійському національному університеті імені В. Вернадського, де продовжує навчати гідно виховувати майбутню українську інтелігентцію.

Модератор зустрічі й автор тексту - доцент кафедри Т.І.Тверітінова

 

 

Svencycka 14.11.2018 1Svencycka 14.11.2018 2Svencycka 14.11.2018 3 Svencycka 14.11.2018 5 Svencycka 14.11.2018 5 Svencycka 14.11.2018 6Svencycka 14.11.2018 7

Svencycka 14.11.2018 8

Еліна Свенцицька читає свою поезію зі збірки "Речі, що залишилися від дому": "Єжи писах - писах"... , "Збережи мені мову - українську, російську, іврит.."

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЛИСТОПАДА 2018

 

Вишницюка Ю. ГЕНДЕРНЕ (БЕЗСУМНІВНО!) Рецензія на монографію: Башкирова О. Гендерні художні моделі сучасної української романістики : монографія / О. Башкирова. — К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2018. — 352 с. // Синопсис: текст, контекст, медіа : Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка. – № 3 (23), 2018. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/article/view/313/288

 

Динниченко Т.А. Архетипна складова в художньому світі роману А. Франса "Боги жадають" // Султанівські читання [збірник статей]. Т—Вип. VII. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2018. – С. 85 – 100.

 

Динниченко Т.А. Жанровий аспект інтертекстури роману М. Варгаса Льоси "Походеньки поганого дівчиська" // Синопсис: текст, контекст, медіа : Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка. – № 1 (21), 2018. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/article/view/285

 

Ліхоманова Н. Карта пам’яті сучасної української літератури. Рецензія на монографію: Пухонська О. Літературний вимір пам’яті / Оксана Пухонська. – Київ : Академвидав, 2018. – 304 с. / / Синопсис: текст, контекст, медіа : Електронне фахове видання Київського університету імені Бориса Грінченка. – № 3 (23), 2018. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://synopsis.kubg.edu.ua/index.php/synopsis/article/view/314/289

 

 


 

ЖОВТЕНЬ 2018

 

 

29 жовтня 2018 р. доцент Ю. Вишницька пройшла підвищення кваліфікації на серії майстер-класів з новітніх методик навчання української мови (зокрема "Маги, воїни та цілителі в школі, або Геймифікація на уроці української мови (освітня платформа Classcraft)", "Міжпредметна лінгвістична лабораторія") в Академії ігрових технологій, яку організувала й провела кафедра української мови Інституту філології.

 

AIT 1AIT 2AIT 3AIT 4AIT 5

 

 


 

 

18-19 жовтня 2018 року доценти кафедри світової літератури Т.І.Тверітіновата Г.Є.Шовкопляс взяли участь у ХУ Міжнародній літературознавчій конференції "Інтервали : 1918-1968-2018. Література/ літературознавство". Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Кафедра історії зарубіжної літератури, теорії літератури та слов'янських літератур.

 

 Chernihiv 18.10.2018 2Chernihiv 18.10.2018 3


 

 

05.10.2018 завідувач кафедри професор Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь у прямому ефірі Українського емігрантського радіо «Отчизна», котре мовить у ефірі як материково-українському, так і діаспорно-закордонному (США, Італія, Польща та ін.).
У передачі, присвяченій стратегічним проблемам патріотичного виховання українців і синхронізованій із Міжнародним днем вчителя і Днем працівника освіти України, порушувалися актуальні освітянські, політичні та етнокультурні проблеми в широкому діахронічному та сучасному контексті.

Детальніше див.: https://www.facebook.com/radiootchyzna/photos/a.131308994312782/201515960625418/?type=3

 

Radio 05.10.2018 1Radio 05.10.2018 2

 

ПУБЛІКАЦІЙ ЖОВТНЯ  2018 р.

 

 

Тверітінова Т.І., Шовкопляс Г.Є. Історія зарубіжної літератури ХІХ століття. Перша половина: доба романтизму. Навчальний посібник для студентів. - К.: КУБГ, 2018. - 360 с.

Тверітінова Т.І. Поема О. Блока "Дванадцять" в дзеркалі християнської критики // Матеріали ХV Міжнародної літературознавчої конференції "Інтервали: 1918-1968-2018 (література/літературознавство)". - Чернівці: ЧНУ, 2018. - 176 с. - С. 36-39.

 

Шовкопляс Г.Є. Постфемінізм: надати жінці слово // Матеріали ХV Міжнародної літературознавчої конференції "Інтервали: 1918-1968-2018 (література/літературознавство)". - Чернівці: ЧНУ, 2018. - 176 с. - С. 121-125.

 

 


 

ВЕРЕСЕНЬ 2018

 

29 вересня 2018 року відбувся черговий едукаційно-туристичний виїзд грінченківців пам’ятними місцями України. Цього разу екскурсанти відвідали дві перлини садибно-паркової архітектури на Чернігівщині: палацово-парковий комплекс «Качанівка» і дендрологічний парк «Тростянець». Культурне життя садиби «Качанівка», особливо за часів господарювання родини Тарновських, завжди приваблювало митців, які знаходили тут своє творче натхнення. Серед численних гостей були Т. Шевченко, М. Глінка, М. Костомаров, М. Максимович, М. Гоголь, В. Маковський, Марко Вовчок, Д. Яворницький, І. Рєпін та ін. У цій садибі жив і працював учень Брюллова і Воробйова В. Штернберг, який написав багато картин про природу Качанівки. Беззаперечно, головне, що приваблювало митців у Качанівці, – це велич краси витвору природи та генія зодчого у поєднанні з духовною аурою родини Тарновських, яка відчувається й понині.
Не менш цікавою була екскурсія до дендропарку «Тростянець», який був втіленням задуму, зусиль і коштів відомої людини – Івана Михайловича Скоропадського. Грінченківці пройшлись парковими доріжками, помилувались столітніми дубами, а також хвойними та листяними деревами, ландшафтним дизайном та гірським рельєфом, створеними людськими руками. Постояли на містку, погодували прекрасних білих лебедів, помилувались краєвидами. Навіть дощ не міг зіпсувати нам загальний настрій захоплення від зустрічі з дивовижними куточками природної краси в поєднанні з культурними цінностями, якими дуже багата наша рідна земля.
Організатор екскурсії – доцент кафедри світової літератури Т.І. Тверітінова.

 

 

 Kachanivka 30.09.18Kachanivka 30.09.2018


 

 

18.09.2018 завідувач кафедри Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь в установчій координаційній нараді засновників проекту «Навчай для України» (“Teach For Ukraine”) та групи забезпечення магістерської освітньої програми «Педагогіка середньої освіти» Київського університету імені Бориса ГрінченкаУ цій нараді, що її модерували проректор КУБГ Олексій ЖИЛЬЦОВ і завідувач кафедри педагогіки Людмила ХОРУЖА, взяли участь співробітники Університету, котрі реалізуватимуть цей престижний міжнародний проект (Інна ЛЕОНТЬЄВА, Оксана ЗАМЯТНА, Фелікс ЛЕВІТАС, Ніна ЧАНЦЕВА та ін.).Директорат рограми «Teach For Ukraine» репрезентували його засновниця й співдиректорка Рімма ЕЛЬ ДЖУВЕЙДІ (детальніше див.: teach4ukraine ) разом зі своїми партнерами.

 

 

На світлині: фрагмент координаційної наради засновників проекту «Навчай для України» (“Teach For Ukraine”) та учасників його реалізації.

 

 

Narada Kovbasenko 18.09.2018 945x623Narada Kovbasenko 1 18.09.2018 945x1681 copy

 


 

 

13-16 вересня 2018 року завідувач кафедри світової літератури, професор Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь (виступ на пленарному та керівництво секційними засіданнями, семінари зі вчителями) у Всеукраїнській конференція «Учнівські ігри і вчительські конкурси ТО «Соняшник» - ед‘ютейтмент в українській освіті», проведеній у містах Херсоні й Скадовську Творчим об’єднанням «Соняшник» за сприяння Міністерства освіти й науки України та Херсонської академії неперервної освіти.
Зосібна, Ю. Ковбасенко націлив розробників контенту та організаторів Гри «Sunflower” на магістральну лінію формування національної ідентичності українських школярів, повернення українцям їхньої справжньої, не замуленої століттями імперського гноблення історичної пам’яті.

 

Konf Skadovsk 13 18.09.2018Konf Skadovsk 2 13 18.09.2018

 

 

 

Вітаємо завідувача кафедрою світової літератури Юрія Івановича Ковбасенка з тим, що обидва його підручники для середньої загальноосвітньої школи (рівень стандарту, 240 стор. і профільний рівень, 320 стор.) перемогли у Всеукраїнському конкурсі-2018 МОНУ, тож будуть видані за рахунок Держбюджету сукупним накладом понад 100 000 примірників. 

 

 

Pidrucznyk Kovbasenko 1Pidrucznyk Kovbasenko 2

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ВЕРЕСНЯ 2018 р.

 

Бітківська Г. Мистецька ідентичність і самоідентичність митця в романах Ірен Роздобудько « Ґудзик» і « Ґудзик–2» // Проблема ідентичностей у сучасній українській літературі: виміри «Коронації слова»: монографія / наук. ред. Н. І. Богданець-Білоскаленко, О. О. Бровко. – Чернівці: Видавничий дім «Бук рек», 2018. – С. 168-180.

Вишницька Ю. Колоніальні тенета, або Як залишитися людиною в акваріумі? (на матеріалі роману-антиутопії Олексія Чупи «Акваріум») // Проблема ідентичностей у сучасній українській літературі: виміри «Коронації слова»: монографія / наук. ред. Н. І. Богданець-Білоскаленко, О. О. Бровко. – Чернівці: Видавничий дім «Бук рек», 2018. – С. 75-86.

Гальчук О. Поліваріативність мотиву бастарда в новелістиці Гі де Мопассана: герой у пошуку власної ідентичності / О. Гальчук // Літературний процес: Методологія. Імена. Тенденції: збірник наукових праць (філологічні науки). -- №11. – 2018. – С. 20 – 28.

Ліхоманова Н. О. Трансформація культурної пам'яті у романі Зеді Сміт "Білі зуби"/ Н. Ліхоманова // МОВА І КУЛЬТУРА. - Випуск 21. - Том V (194). - К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2018. - С. 166 - 172.

 Ліхоманова Н. Спогади та ідентичність: у пошуках вільного світу Тетяни Белімової // Проблема ідентичностей у сучасній українській літературі: виміри «Коронації слова»: монографія / наук. ред. Н. І. Богданець-Білоскаленко, О. О. Бровко. – Чернівці: Видавничий дім «Бук рек», 2018. – С. 36-45.

Шовкопляс Г. Інтелектуальні детективи Євгенії Кононенко як зразки «жіночого письма» // Проблема ідентичностей у сучасній українській літературі: виміри «Коронації слова»: монографія / наук. ред. Н. І. Богданець-Білоскаленко, О. О. Бровко. – Чернівці: Видавничий дім «Бук рек», 2018. – С. 121-129.

 

 

 

 
 

ЧЕРВЕНЬ 2018

 

04.06.2018 (м.Київ, Національний музей літератури) завідувач кафедри світової літератури КУБГ професор Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь (ключова доповідь «Літературна освіта в Новій українській школі») в організованій Міністерством освіти і науки України Всеукраїнській нараді методистів ОІППО з проблем підвищення ефективності мовно-літературної освіти в Новій українській школі.

 

ПУБЛІКАЦІЇ ТРАВНЯ

 

Гальчук О. Моделі світу в художній текстах ХХ століття: особливості авторських варіантів / О. Гальчук // Султанівські читання [збірник статей]. Т—Вип. VII. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2018. – С. 85 – 100.

Гальчук О. Пантелеймон Куліш як образ, тема і концепт у транспозитивній ліриці ХХ століття / О. Гальчук // Наукові записки бердянського державного педагогічного університету. Серія : Філологічні науки.– Вип. ХІV. – Бердянськ, 2017. – С. 43 – 53.

Гальчук О.Концептуалізація ідейно-художнього статусу цирку в прозі ХХ століття / О. Гальчук // Художні феномени в історії світової літератури: перехід мови в письменництво («постколоніальні стратегії») [Тези доповідей]. – Харків, 2018. – С. 43 – 44.

Шовкопляс Г. Є. Функціонування трикутника автор – виконавці – глядачі у перформансі (на матеріалі п’єси Юрія Тарнавського «Чотири проєкти на український національний прапор»)./ Г.Є.Шовкопляс //Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, cерія «Філологія» , №78 (2018). – Харків: Видавництво при Харківському національному університеті , 2018. – с.150–154.

 

 

 

ТРАВЕНЬ 2018

 

 

30 травня 2018 р. відбувся науковий колоквіум (панельна дискусія) «КУЛЬТУРНІ МОСТИ МІЖ ЗАХОДОМ І СХОДОМ: РЕЦЕПЦІЯ ТВОРЧОСТІ ВІЛЬЯМА ШЕКСПІРА ТУРЕЦЬКОЮ ЛІТЕРАТУРОЮ ТА КУЛЬТУРОЮ», організований кафедрами світової літератури і східних мов та перекладу.

Модераторами наукового колоквіуму були Ковбасенко Юрій Іванович – кандидат філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, президент Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, заслужений працівник освіти України; Семеніст Іван Васильович – кандидат філологічних наук, професор, завідувач кафедри східних мов і перекладу Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка; Торкут Наталія Миколаївна – доктор філологічних наук, професор, член правління “European Shakespeare Research Association”, директор Українського міжуніверситетського науково-дослідницького шекспірівського центру, академік АН ВШ України.
Із ключовою доповідддю на панельній дискусії виступила Прушковська Ірина Віталіївна – доктор філологічних наук, доцент, доцент кафедри тюркології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Захід проходив у рамках Міжнародного інтелектуально-культурного проекту “Дні Шекспіра в Україні-2018”.

 

 koloquium 30.05.2018 1koloquium 30.05.2018 2 copy copykoloquium 30.05.2018 3 copykoloquium 30.05.2018 4koloquium 30.05.2018 5koloquium 30.05.2018 6koloquium 30.05.2018 7koloquium 30.05.2018 8

 


 

 

30 травня 2018 р. кафедра світової літератури відвідала лекцію Надзвичайного та Повноважного Посла Індії в Україні пана Маноджа Кумара Бхарті на тему «Індія та світ», організовану для студентів та викладачів університету. Зустріч показала щиру відкритість Посольства Індії й Університету Бориса Грінченка до продуктивного діалогу й співпраці. Окрім лекції пана Посла, була надзвичайно цікава культурна програма: чарівний дует подружжя Анни та Ніколаса Клажанські зіграв на традиційних індійських інструментах - сітарі та таблі, а народний театр індійського класичного танцю "Накшатра" (під керівництвом Вікторії Бурєнкової) виконав танець, присвяченій богині Ганеші, та танець, що забезпечує успіх будь-якої розпочатої справи. Координатором зустрічі з боку Індійського культурного центру при Посольстві Індії в Україні була Олександра Лохман - керівник санскритського театру "Раматі", викладач гінді і санскриту.

 

 Indua 30.05.2018 1Indua 30.05.2018 2Indua 30.05.2018 3Indua 30.05.2018 4Indua 30.05.2018 5Indua 30.05.2018 6Indua 30.05.2018 7Indua 30.05.2018 8Indua 30.05.2018 9

 


 

24.05.2018 завідувач кафедри професор Юрій КОВБАСЕНКО (як член фахової експертної комісії Міністерства освіти і науки України та Українського центру оцінювання якості освіти) взяв участь у затвердженні «ключів» (правильних відповідей) тесту першої загальнодержавної сесії ЗНО-2018 з української мови і літератури, у процесі якої моніторилися  компетенції сотень тисяч випускників середніх навчальних закладів (майбутніх абітурієнтів) з усієї України.

SNO 24.05.2018 copy

 

 


 

 

17 травня 2018 р. кафедра світової літератури у рамках Фестивалю науки організувала зустріч із представниками Індійського культурного центру при Посольстві Індії в Україні. Керівник санскритського театру "Раматі", викладач гінді і санскриту Олександра Лохман презентувала культуру Індії в ракурсі словесності та провела міні-урок санскритської мови для студентів і викладачів. Керівник театру традиційного індійського танцю "Накшатра"  Вікторія Бурєнкова познайомила з жестовою мовою, якою послуговуються в традиційному індійському танці. Аудиторія (а це студенти першого курсу східної філології та другого курсу  англійської і німецької філології та викладачі Інституту філології) була в захваті від майстер-класів: вивчили декілька фраз на санскриті та мовою традиційного індійського танцю, дізналися багато цікавого про сучасну і міфологічну Індію. Захід пройшов дуже жваво, насичено, цікаво, збурив увагу студентів до Індії як локусу екзотичної культури.

 

Indiia 17.05.2018 1Indiia 17.05.2018 2Indiia 17.05.2018 3Indiia 17.05.2018 4Indiia 17.05.2018 5Indiia 17.05.2018 7Indiia 17.05.2018 8Indiia 17.05.2018 10Indiia 17.05.2018 14Indiia 17.05.2018 15Indiia 17.05.2018 16Indiia 17.05.2018 17

 


 

 

16 травня 2018 р. студенти  першого курсу разом із викладачами кафедри світової літератури доц. Ліхомановою Н. О. і доц. Вишницькою Ю. В. змогли розширити межі аудиторного вивчення курсу "Історії зарубіжної літератури", відвідавши Національний академічний театр імені Івана Франка. Дистанційне заняття було присвячене драматургії В. Шекспіра й аналізу трагедії "Річард ІІІ". Студенти і викладачі були вражені глибиною гри зіркового складу акторів театру (Річард  ІІІ постав у виконанні Народного артиста України Богдана БЕНЮКА, герцог Кларенс - Народного артиста України Остапа СТУПКИ, герцог Бекінгем -  Народного артиста України Олексія БОГДАНОВИЧА)  і оригінальним режисерським поглядом постановника Автанділа Варсімашвілі, відомого грузинського режисера театру і кіно, який є одночасно і автором вражаючого музичного оформлення вистави. 

Teatr Lichomanova 16.05.2018

 


 

 

Завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь (ключова пленарна доповідь і участь у роботі секцій) у Всеукраїнському українознавчому фестивалі «Сонячні пелюстки» та Всеукраїнській нараді методистів ОІППО (11-13 травня 2018; м. Львів).

У згаданих заходах брали участь також заступник Міністра освіти і науки України Павло ХОБЗЕЙ, головний спеціаліст МОНУ Олена КОТУСЕНКО; директор Львівського ОІППО Роман ШИЯН; члени правління ТО «Соняшник» Юрій МОРЩАВКА, Руслан ШАЛАМОВ та Ігор ПОМАЗАН; член Комітету з присудження Державної премії України імені Тараса Шевченка, провідний науковий співробітник Інституту літератури НАН України Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ; начальник відділу суспільно-гуманітарних навчальних предметів УЦОЯО Андрій ПАНЧЕНКОВ; переможці і та лауреати Всеукраїнських конкурсів «Учитель року» в номінації «українська мова та література», науковці, видавці та ін.
У рамках Фестивалю було також проведено виїзний науково-практичний семінар зі вчителями-словесниками Жовківського р-ну Львівської обл. (10 травня 2018, м. Жовква).
На фото: фрагменти роботи на Фестивалі.

Lviv Kovbasenko 13.05.18 1Lviv Kovbasenko 13.05.18 2Lviv Kovbasenko 13.05.18 3

 

  


  

ПУБЛІКАЦІЇ КВІТНЯ

 

Ковбасенко Ю. І. Нова українська школа : штрихи до портрета (без глянцю та дьогтю). - Інтернетресурс . Режим доступу: http://education-ua.org/ua/articles/1173-nova-ukrajinska-shkola-shtrikhi-do-portreta-bez-glyantsyu-ta-dogtyu

 

КВІТЕНЬ 2018 РОКУ

26–27 квітня 2018 р. доценти кафедри світової літератури Наталя Ліхоманова і Юлія Вишницька взяли участь у Міжнародній науковій конференції "Аналіз та інтерпретація художнього тексту: проблеми, стратегії, досліди". Конференцію організувала й провела кафедра російської і зарубіжної літератури Київського націонлаьного педагогічного університету імені М. Драгоманова. 

 

 Konferentia Drahomanova 23.04.2018 1Konferentia Drahomanova 23.04.2018 2Konferentia Drahomanova 23.04.2018 3

 

 


 

23 квітня доценти кафедри світової літератури Наталя Ліхоманова і Юлія Вишницька взяли участь у заході, організованому Українським інститутом книги та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка - "Книжка має значення. Три лекції від Забужко, Малковича та Гнатюк". Міні-лекції Оксани Забужко, Олі Гнатюк, Івана Малковича приурочено Всесвітньому дню книги й авторського права.

 

Instytut knyhy 23.04.2018 4Instytut knyhy 23.04.2018 5Instytut knyhy 23.04.2018 6Instytut knyhy 23.04.2018 1Instytut knyhy 23.04.2018 3

 


 

 

21 квітня кафедра світової літератури взяла участь у загальноуніверситетському заході: День довкілля. Студенти і викладачі  долучилися до прибирання парку "Наталка".

 

Subotnyk 21.04.2018 2 copySubotnyk 21.04.2018

 

 


 

20 квітня 2018 року викладачі кафедри долучилися до загальноуніверситетської акції до Дня довкілля «Посади свій кущ троянди».

 

Troyandy 20.04.2018 1Troyandy 20.04.2018 2Troyandy 20.04.2018 3 

 


 

 

19.04.2018 м.Чернівці. Пленарне засідання активу освітян Чернівецької області «Компетентнісний підхід та соціалізація особистості в умовах Нової української школи»
У першому ряду від правого краю: Юрій МОРЩАВКА (Харків), Юрій КОВБАСЕНКО (Київ), Лілія ІВАНОВА (Чернівці), Руслан ШАЛАМОВ (Харків)

Nova shkola 19.04.2018Nova shkola 19.04.2018. 2JPG

 


 

18 квітня доцент кафедри Галина Володимирівна Бітківська, студенти ІІ курсу Інституту філології (ФПб1-16-4.0 д, ФУб2-16-4.0 д) та Інституту журналістики (ВСРб1-16-4.0 д, ВСРб2-16-4.0 д, ЖУРб1-16-4.0 д, ЖУРб2-16-4.0 д, РЗГб1-16-4.0 д, РЗГб2-16-4.0 д) та члени наукового гуртка «Сучасні літературознавчі студії» (студенти ІІІ курсу Інституту філології) відвідали Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, що розташований на території Києво-Печерської Лаври. Виїзне навчальне заняття в межах курсу «Інтермедіальні студії сучасної літератури» було спрямоване на поглиблення знань студентів про взаємозв’язки художньої літератури з театральним мистецтвом. Під час екскурсії студенти оглянули постійну експозицію музею про розвиток театру в Україні та відвідали виставку «Людина, що була театром», присвячену творчості Леся Курбаса. Заняття завершилося дискусією про роль мистецтва в техногенному світі. Контроверсійні думки студентів узагальнила студентка ІІ курсу Інституту журналістики Дана Маслюк (ЖУРб-1-16): «Лесь Курбас – видатна постать у розвитку українського та світового театру, його називають серед найвизначніших мистецьких діячів ХХ століття. Проте знати історію його шляху та творчості важливо не тільки через новаторство та авангардну режисуру у виставах, а й через його невичерпне натхнення та творчий запал. Адже незважаючи на цькування радянської влади, він продовжував працювати та емпатично переносити страждання у постановки. Він надав мистецьким пошукам наукового обґрунтування, у виставах використав прийом «живих» декорацій, першим поєднав дію на сцені театру з демонстрацією кадрів на кіноекрані. “Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба їй розбудити фантазію, виростити крила і навчитись літати”, – писав митець».

Фото - Бітківської Г.В. 

Kurbas 18.04.2018.3Kurbas 18.04.2018 2Kurbas 18.04.2018 1Kurbas 18.04.2018.4Kurbas 18.04.2018.5Kurbas 18.04.2018.6

 

 


 

18 квітня 2018 року к.ф.н., доцент Тверітінова Т.І. і к.ф.н., доцент Шовкопляс Г.Є. взяли участь у Міжнародній науковій конференції "IV Арватівські читання", присвяченій 90-річчю з дня народження академіка Ф. С. Арвата та доктора філологічних наук, професора Н.М. Арват.  Конференція відбулась у Ніжинському державному університеті імені М. Гоголя. Колеги взяли участь в урочистих подіях вшанування пам"яті колишнього ректора одного з найстаріших вишів України та його дружини, відомого філолога-лінгвіста Н.М. Арват. 

 

Niszyn 18.04.2018 1Niszyn 18.04.2018 2

 

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ БЕРЕЗНЯ

 

Шовкопляс Г. Издательская деятельность украинской диаспоры и ее роль в дальнейшем развитии и подъеме уровня национальной литературы, искусства, науки / Галина Шовкопляс // Франциск Скорина и его время: 500-летие белорусского и восточно-славянского книгопечатания: Материалы Международной научной конференции, Минск, 30 ноября – 2 декабря 2017 г. / Сост. Е.И. Богдан; Национальная академия наук Беларуси; Отделение гуманитарных наук и искусств НАН Беларуси; Центр исследований белорусской культуры, языка и литературы НАН Беларуси;Институт литературоведения имени Янки Купалы; Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества государств– участников Содружества Независимых Государств. – Минск : Право и экономика, 2017. – c.199 – 205.

Шовкопляс Г. Про "Лева і Левицю", або Про викриття вульгарного фемінізму / Галина Шовкопляс // Науково-популярний часопис для вчителів України та діаспори "Наш український дім", №2, 2017. – с.31–36.


 

 БЕРЕЗЕНЬ 2018 РОКУ

 

22 березня доцент кафедри Галина Володимирівна Бітківська, студенти ІІ курсу Інституту філології (ФПб1-16-4.0 д, ФУб2-16-4.0 д) та Інституту журналістики (ВСРб1-16-4.0 д, ВСРб2-16-4.0 д, ЖУРб1-16-4.0 д, ЖУРб2-16-4.0 д, РЗГб1-16-4.0 д, РЗГб2-16-4.0 д) відвідали Національний художній музей України. Екскурсія була запланована як виїздне навчальне заняття для студентів, що вивчають дисципліну з «Каталогу курсів» – «Інтермедіальні студії сучасної літератури». До групи долучилися також члени наукового гуртка «Сучасні літературознавчі студії» (студенти ІІІ курсу Інституту філології) (наукові керівники Г. Бітківська, Н. Ліхоманова). Екскурсанти відвідали виставку «Долаючи межі існування», присвячену німецькому експресіонізму.

Враженнями від побаченого поділилася студентка Інституту журналістики Болдирєва Ксенія (РЗГ-2-16):
«У Музеї ми потрапили на одну з найбільших презентацій класики німецького модернізму в Україні. На виставці було представлено понад 160 художніх творів, зокрема скульптури, живопис та графічні роботи Ернста Барлаха (1870-1938) й Кете Колльвіц (1867-1945). Митці мали особисті контакти зі слов’янським світом: Е. Барлах у 1906 р. вісім тижнів перебував на Харківщині. У цей час він зробив багато замальовок для майбутніх робіт і викристалізував головну ідею своєї творчості – проблеми духовного життя людини. Кете Колльвіц приїздила до Росії в 1927 р. Як вдалося дізнатися з розповіді екскурсовода Марини Філіпової, обоє майстрів бачили своє головне завдання в тому, щоб змінити світ за допомогою експресивного мистецтва, застерегти людство від війни й насилля. Їх хвилювали проблеми соціальної справедливості й життя по совісті. Ці ідеї відчутні в кожній роботі. Мова творів лаконічна, бо виконані вони в чорно-білих тонах, без використання яскравих кольорів. Чіткі форми передають символічні (хрест, труна, п’єта) й архетипічні (матір, батьки, дитина) зображення. Для мистецтва обох авторів визначальним є уявлення про інший, кращий світ, без війни та несправедливості. Тому головні фігури художніх композицій відірвані від місця й часу, це фігури «прекрасного майбутнього» – сильні, суворі, але такі, що вселяють надію».

фото - студентки 2-го курсу групи ВСРб-1-16 Заєць Наталії.

Детальніше про виставку тут

 musey Bitkivska 21.03.2018 1musey Bitkivska 21.03.2018 2musey Bitkivska 21.03.2018 3

  

 


 

19.03.2018 у Київський спеціалізованій школі N130 ім. Данте Аліг’єрі відбувся тематичний кроскурикулярний колоквіум «Інтелектуальні змагання як освітній тренд ХХІ століття» за участю Олени КОТУСЕНКО (Міністерство освіти і науки України), Юрія КОВБАСЕНКА (Інститут філології Київського університету імені Бориса Грінченка), Андрія ПАНЧЕНКОВА (Український центр оцінювання якості освіти), Юрія МОРЩАВКИ і Руслана ШАЛАМОВА (Творче об’єднання «Соняшник»), керівництва, педагогів і учнів школи.

 

Koloquium 19.03.2018

 


 

 

18.03.2018 у гімназії N 191 ім. П.Г.Тичини відбувся ІІІ етап Усеукраїнської олімпіади із зарубіжної літератури, у якій взяли участь понад 300 учнів навчальних закладів м. Києва.
На фото (від лівого краю) члени оргкомітету та журі: Олена ЛЕПЬОШКІНА, Ірина ІСАЄВСЬКА, Вікторія ШЕРСТЮК /ГОЦАЛЮК/), Ірина КУЗЬМЕНЧУК (голова оргкомітету), Ірина КЛИМЕНКО, Юрій КОВБАСЕНКО (голова журі), Інна НІЯКА, Олена ВЕРЕСОКІНА, Марина РОМАНОВА (фото Алли ЯКИМЕНКО /ПОЛТОРАЦЬКОЇ/)

 

Olimpiada SL 18.03.2019

 


  

2 березня 2018 року колектив кафедри світової літератури взяв участь у святкуванні Дня Інституту філології .
На ярмарку мов і культур наша кафедра представляла традиції Індії.

Студенти й гості Інституту мали можливість скуштувати традиційні індійські солодощі: джалебі, ладду, барфі, халафі (екзотичні страви, а також їх оригінальну презентацію допомагали готувати магістранти АРЕФ'ЄВА ОЛЕНА, БІЛИК ДАР'Я, ГАРБУЗ ГАННА, ГРАНІЧ ГАЛИНА);

взяти участь у майстер-класі з індійського класичного вокалу भारतीय शास्त्रीय संगीत (який провела викладач індійської класичної музики ІРИНА ПАЗИНЕНКО);

познайомитись із основами санскриту संस्कृत की कक्षा на майстер-класі викладачки хінді й санскриту з Індійського культурного центру ОЛЕКСАНДРИ ЛОХМАН;

одягнути індійське сарі भारतीय साड़ी पहन्ने की कक्षा;

отримати від майстринь КАТЕРИНИ та ІРИНИ ДЯЧЕНКО візерунок міхенді та дізнатися про особливості нанесення знакового індійського орнаменту मेहंदी की कक्षा.

Протягом години студенти Інституту брали участь у заняттях із йоги योग की कक्षा під супроводом пана КУМАРА АНАНДА (консул із питань культури Посольства Індії в Україні).

Та особливу насолоду учасники й запрошені гості свята отримали від виступу танцювального колективу "Накшатра" під керівництвом ВІКТОРІЇ БУРЄНКОВОЇ, який виконав ритуальні індійські танці - вітання "Пушпанджалі" і благословіння "Чарішну".

Цього дня викладачами кафедри також було презентовано курси вибіркових дисциплін для студентів першого курсу університету Бориса Грінченка: "Чому читачі завжди керуватимуть юзерами? (Художня література як ключ до життєвого успіху)" професора ЮРІЯ КОВБАСЕНКА, "Кохання як тема у світовій літературі" професора ОКСАНИ ГАЛЬЧУК, "Гра престолів" : міфи і ритуали " доцента ЮЛІЇ ВИШНИЦЬКОЇ, "Інтермедіяльні студії сучасної літератури" доцента ГАЛИНИ БІТКІВСЬКОЇ.

Усі фотографії й відео зроблені доцентом кафедри НАТАЛІЄЮ ЛІХОМАНОВОЮ

 

Den Instytutu 02.03.2018 1Den Instytutu 02.03.2018 8Den Instytutu 02.03.2018 9Den Instytutu 02.03.2018 11Den Instytutu 02.03.2018 12Den Instytutu 02.03.2018 10 copy copyDen Instytutu 02.03.2018 26Den Instytutu 02.03.2018 13

Den Instytutu 02.03.2018 6Den Instytutu 02.03.2018 4Den Instytutu 02.03.2018 14Den Instytutu 02.03.2018 17Den Instytutu 02.03.2018 18Den Instytutu 02.03.2018 15Den Instytutu 02.03.2018 2Den Instytutu 02.03.2018 27Den Instytutu 02.03.2018 19Den Instytutu 02.03.2018 16Den Instytutu 02.03.2018 20Den Instytutu 02.03.2018 21Den Instytutu 02.03.2018 25Den Instytutu 02.03.2018 22Den Instytutu 02.03.2018 23Den Instytutu 02.03.2018 24

 

 


 

 

ЛЮТИЙ 2018 РОКУ

 

20.02.2018 в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася гостьова лекція Голови Творчого об’єднання перекладачів Національної Спілки письменників України, лауреата низки літературних премій, Віце-Президента УАВЗЛ Вс. І. Ткаченка, присвячена міжнародному Дню рідної мови. Знаний перекладач розповів студентам-грінченківцям 1 курсу, які вивчають іноземні мови, про становлення і розвиток української школи  перекладу, познайомив із власними перекладами з антології "Сад божественних поезій", відзначеної Амбасадою Франції. Організувала і провела зустріч доцент кафедри світової літератури Н. О. Ліхоманова . 

 

Den ridnoi movy 20.02.2018 800x439

 

 


 

  

14. 02.2018 кафедра світової літератури долучилася до загальноуніверситетської акції «Відкритий мікрофон до Дня закоханих». Студентка 2 курсу Ірина Крутоус прочитала вірш "Dernier poeme" Robert Desnos "Останній вірш" Робера Десноса (1900-1945). Про поета і добірку його творів можна прочитати тут
Відомий перекладач Всеволод Ткаченко, який уходить до клубу партнерів Київського університету імені Бориса Грінченка, переклав українською мовою поезії Десноса для дітей “Баєчкопісеньки та квітопісеньки”.

  

Den sakochanich 14.02.2018 600x800

 


 

 

04.02.2018 члени філологічної студії «Мельпомена» у колі Патріотичних організацій (Народного Руху України, Спілки офіцерів України, Конгресу українських націоналістів, Національної спілки письменників України, Баришівської і Березанської РДА та ін.), а також нащадків героїв національно-визвольної боротьби 1918-1921 рр. і учасників АТО вшанували подвиг українських козаків у битві проти російських окупантів на річці Трубіж (31 січня - 04 лютого 1919 року)

Kruty 04.02.2018 1 959x816Kruty 04.02.2018 2 959x1279

 

 


 ПУБЛІКАЦІЇ СІЧНЯ 2018 РОКУ

 

Бітківська Г. Читач у комунікативному дискурсі  / Галина Бітківська // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філол. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: І. Є. Руснак, О. В. Єременко, С.О. Євтушенко, О.В.Кудряшова та ін. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – № 10. – С. 17–22.


Вишницька Ю.
Міфосценарний код пам'яті (на матеріалі творів Любка Дереша) / Юлія Вишницька // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філол. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: І. Є. Руснак, О. В. Єременко, С.О. Євтушенко, О.В.Кудряшова та ін. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – № 10. – С. 22–27.


Динниченко Т.
Алгоритм дії колективного неусвідомленого в романі А. Франца "Боги жадають"  / Тетяна Динниченко // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філол. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: І. Є. Руснак, О. В. Єременко, С.О. Євтушенко, О.В.Кудряшова та ін. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – № 10. – С. 60–64.


Ліхоманова Н.
Родинний наратив як засіб етнокультурної ідентифікації у прозі Зеді Сміт  / Наталя Ліхоманова // Літературний процес: методологія, імена, тенденції : зб. наук. праць (філол. науки) / Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; редкол.: І. Є. Руснак, О. В. Єременко, С.О. Євтушенко, О.В.Кудряшова та ін. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – № 10. – С. 73–77.

 

 


 

СІЧЕНЬ 2018 РОКУ

 

22 січня 2017 р. кафедра світової літератури взяла участь в акції «Подаруй бібліотеці книгу, не виходячи з кімнати!»

 

 bibkioteka 22.01.2018 1 980x447bibkioteka 22.01.2018 2 980x508

 

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ГРУДНЯ 2017 РОКУ

 

 

Ковбасенко Ю.І. Михайло Лермонтов.  Творча історія та композиція роману “Герой нашого часу”. Лірика // Всесвітня література в сучасній школі. – 2017. – №  12. – С. 3-9

 

 

 


 

 ГРУДЕНЬ 2017 РОКУ

 

14.12.2017 р. студенти і магістранти Вікторія Догадіна, Анна Довга, Світлана Приходько (під керівництвом Г.В.Бітківської) та Владислава Нагорна, Катерина Білик, Оксана Сидоренко, Дарія Лісна (під керівництвом Ю.В. Вишницькоївзяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, магістрантів, аспірантів і молодих учених «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВА ТА МОВОЗНАВСТВА»

 

Konf 14.12.2017 1 965x1302Konf 14.12.2017 3 965x1302Konf 14.12.2017 6 965x544Konf 14.12.2017 7 965x1302Konf 14.12.2017 9 965x715 Konf 14.12.2017 5 965x1713


 

 14.12.2017 завідувач кафедри світової літератури професор Юрій Ковбасенко, як член новоствореної Експертної групи Міністерства освіти і науки України з удосконалення вимірювань якості освіти, взяв участь у її стартовому засіданні

 

Expertna rada Kovbasenko 14.12.2017 1 977x733Expertna rada Kovbasenko 14.12.2017 2 977x733 

 

 


 

 

06-07.12.2017 у рамках Грінченківської декади-2017 кафедра світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка провела Всеукраїнський літературознавчий круглий стіл «Світовий літературний процес у 3-D форматі: материк/діаспора; ретро- та проспекція; син- і діахронія», до участі в якому долучилися знані в Україні та за її межами письменники, перекладачі та науковці (від професури до студентів і учнів) з Києва, Тернопілля, Чернігова, Кривого Рогу та ін. регіонів України (фото цього та інших заходів кафедри додаються).

 

kruhly stil 06.12.2017 2 980x1383kruhly stil 06.12.2017 3 980x735kruhly stil 06.12.2017 4 980x735kruhly stil 06.12.2017 5 980x735kruhly stil 06.12.2017 6 980x735kruhly stil 06.12.2017 7 980x735

 


  

30 листопада-2 грудня 2017 р. доценти кафедри Т.І. Тверітінова і Г.Є. Шовкопляс взяли участь у Міжнародній науковій конференції "Франциск Скорина та його час. 500-річчя білоруського та східнослов"янського книгодрукарства", яка відбулась в центрі дослідження білоруської культури, мови і літератури Національної академії наук Білорусі.

 

konf Bilorus 30.11-02.12.2107 974x731

 


 

ПУБЛІКАЦІЇ ЛИСТОПАДА 2017 РОКУ

 

Ковбасенко Ю. І. Вільям Шекспір. «Ромео і Джульєтта» (творча історія на тлі доби Ренесансу) // Всесвітня література в сучасній школі. – 2017. – № 11. – С. 11-15

Гальчук О.В. Метаморфози образу кентавра в українській літературі високого модернізму / О.В. Гальчук // Наукові праці : наук. журн. / Чорном. нац. ун-т ім. Петра Могили. – Т. 295. (Серія «Філологія. Літературознавство»). – Вип. 283. – Миколаїв, 2017. – С. 29 – 33.

 

 

 ЛИСТОПАД 2017 РОКУ

 

24 листопада 2017 р. в Національному академічному театрі імені Івана Франка відбулося виїзне засідання науково-дослідницького гуртка "Сучасні літературознавчі студії" на тему: «Пластичний театр Теннессі Уїльямса». Організатор - доц. Ліхоманова Н. О.

 

vystava 24.11.2017 965x724

   


  

22 листопада 2017 р. в Інституті літератури НАНУ відбулося виїзне засідання наукового гуртка з вивчення мови художнього тексту «Буття художнього твору у світовому літературному континуумі». Ю.В. Вишницька разом зі студентами Дмитром Тимощенком та Михайлом Рекшою взяли участь у науковому семінарі, організованому Центром із дослідження літератури фентезі при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (керівник — д.ф.н., ст.н.сп. Рязанцева Т. М.).

 

Seminar fentesy 22.11.2017 1 992x1078Seminar fentesy 22.11.2017 1.jpg3 992x744Seminar fentesy 22.11.2017 2 992x744Seminar fentesy 22.11.2017 4 992x744Seminar fentesy 22.11.2017 5 992x744

 

 


 

 

17.11.2017 у Музеї літератури шанувальники та колеги вшанували пам’ять патріарха українського перекладацтва та державотворення, колишнього в‘язня ГУЛАГу Григорія КОЧУРА. Захід відбувся з нагоди дня народження митця, а також 20-річчя його Музею (м. Ірпінь).
Вела зібрання берегиня пам’яті майстра, дружина Андрія Григоровича КОЧУРА – Марія Леонідівна КОЧУР.
На заході були присутні, зокрема, й студенти Інституту філології Київського університету ім. Бориса Грінченка, члени філологічної студії «Мельпомена» (керівник професор Юрій КОВБАСЕНКО): Анна ПЄШКОВА, Анастасія КОЛІСНИК, Яна КОНОВАЛ, Вікторія ДОГАДІНА, Ілона БАСАНЕЦЬ, Владислав ПОЛОЗЮК (див. фото).
Виголошуючи вітальне слово, Юрій Іванович наголосив на нерозривності для сучасної й майбутньої освіти та виховання пам’яті та її проекції на новітні цілі та завдання культури (зокрема й літератури): пам’ятати, впроваджувати та акцентувати на аксіологічному бутті перекладної літератури як презентації українця в світі та відтворення його ідентичності у слові. Взірцем цього і є філологічна студія «Мельпомена», котра у своїй діяльності є неспростовним доказом нерозривності поколінь, а, отже, й тяглості лвнії культури.
У заході взяли участь класики перекладу, учні Григорія КОЧУРА: ВсеволодТКАЧЕНКО, Сергій БОРЩЕВСЬКИЙ та ін., а також представники письменницьких організацій та вишів з усіх куточків України.
Особливої теплоти вечору пам‘яті великого Українця додала присутність його маленьких онучок, які ловили кожне слово про свого дідуся.

 

Автор тексту
Анна ПЄШКОВА

 

 

Kiczur 18.11.2017 1 977x949 copyKiczur 18.11.2017 2 977x733Kiczur 18.11.2017 3 977x867 Kiczur 18.11.2017 4 977x733

 

на 4 фото - син Григорія Порфировича, Андрій КОЧУР, і Юрій КОВБАСЕНКО
Урочисте зібрання з нагоди вручення премії Григорія КОЧУРА (2010 рік)

 


 

 

16-17.11.2017 р. завідувач кафедри професор Ю.І. Ковбасенко, доценти Т.І. Тверітінова та Г.Є. Шовкопляс взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції до Дня української писемності і мови «Українська мова як чинник національної державності», яка відбулася в Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського. Давня чернігівська земля гостинно зустріла шанувальників українського слова – дипломатів, науковців, освітян, магістрантів з Латвії, Києва, Полтави, Ніжина, Житомира, Черкас, Острога, Дрогобича, Рівного та ін. регіонів України.
Пленарні і секційні засідання відбувалися в літературно-меморіальному музеї Михайла Коцюбинського, в якому дбайливо зберігають пам’ять не тільки про її талановитого господаря, а й про тих українських митців, які там бували: М. Лисенка, Б. Грінченка («патрона» нашого університету), М. Чернявського, М. Вороного, П. Тичину, В. Самійленка, М. Жука, В. Елана-Блакитного.
Ю. І. Ковбасенко виступив на пленарному засіданні з доповіддю «Українська словесність і державність: постколоніальний контент-аналіз». Доповідь Т. І. Тверітінової була присвячена подвижницькій праці Пилипа Морачевського. Г. Є. Шовкопляс – ролі діаспорної преси у збереженні української мови та організації українських громад.
На конференції також досягнута домовленість про продовження співпраці між кафедрою світової літератури Київськогоуніверситету імені Бориса Грінченка та Чернігівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського.

 

 

Konf Chernihiv 18.11.2017 1 983x737Konf Chernihiv 18.11.2017 2 983x737

 

 

ЛИСТ ПОДЯКИ ВІД РЕКТОРА ЧЕРНІГІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ІНСТИТУТУ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ ІМЕНІ К.Д.УШИНСЬКОГО

 


 

 14 листопада 2017 р. завідувач кафедри Ковбасенко Ю.І. та доценти Вишницька Ю.В., Тверітінова Т.І., Шовкопляс Г.Є. взяли участь у Методологічному семінарі «Навчання, засноване на дослідженнях. 50 % теорії та 50 % практики – це можливо!». Тренінг проведено в рамках програми загальноуніверситетських заходів від доктора Лізи Марі Бленк (США), стипендіатки програми академічних обмінів імені Фулбрайта.

 

Seminar Lisa 13.11.2017 1 974x548Seminar Lisa 13.11.2017 2 974x548

 

 


 

 

9-10 листопада 2017 р.Бітківська Г.В. і Вишницька Ю. В. взяли заочну участь у Міждисциплінарній науковій конференції "Drzewo (las) w literaturze i kulturze", організованій Інститутом регіональної культури і літературознавчих досліджень імені Францишка Карпінськoго в Седльцах INSTYTUT KULTURY REGIONALNEJ I BADAN LITERACKICH IM. FRANCISZKA KARPINSKIEGO. STOWARZYSZENIE.

 

 


 

 

9 листопада 2017 р.Вишницька Ю.В. взяла участь у заході, організованому Національним Еразмус+ офісом в Україні (проект ЄС) - Міжніродний інформаційний день Програми Еразмус +: нові конкурси: що нового? Навчання відбувалося в рамках Міжнародного інформаційного тижня Програми Європейського Союзу Еразмус+. Семінар проходив в Національному транспортному університеті.

 

certificate Konkursy Vyshnytska 09.11.2017

 

 

 


 

 

До Дня української мови та писемності

Nosiy slovaNosiy slova.JPG 2 977x553

 

Вірш Максима Рильського "В високій келії" читає  Догадіна Вікторія, студентка 3 курсу, учасниця наукового гуртка "Сучасні літературознавчі студії".

Автор відео - Галина Морозова, магістрантка Інституту філології

 

 


 

 

08 листопада 2017 р. в гімназії N 48 Ю.Ковбасенко прочитав гостьову лекцію для вчителів м. Києва «Продуктивні стратегії літературної освіти в новій українській школі», чим продовжив давню традицію кафедри світової літератури щодо тісної співпраці з учителями-практиками.

 


 

8 листопада 2017 року Вишницька Ю.В. і Ліхоманова Н.О. взяли участь у заході, організованому Національним Еразмус+ офісом в Україні (проект ЄС) - День переможців та виконавців проектів Еразмус+ Розвитку потенціалу вищої освіти (CBHE): як управляти та реалізовувати проекти. Навчання відбувалося в рамках Міжнародного інформаційного тижня Програми Європейського Союзу Еразмус+. Семінар проходив у Київському університеті імені Бориса Грінченка.

 

certificate Koshtorys Lichomanova 08.11.2017 947x670certificate Koshtorys Vyshnytska 08.11.2017 947x670

 


 

 

7 листопада 2017 року Вишницька Ю.В. взяла участь у заході, організованому Національним Еразмус+ офісом в Україні (проект ЄС) - День міжніродної кредитної мобільності: семінар "Як готувати заявки на конкурс та реалізовувати проекти" Навчання відбувалося в рамках Міжнародного інформаційного тижня Програми Європейського Союзу Еразмус+. Семінар проходив в Університеті "Крок".

 

certificate Mobilnist Vyshnytska 07.11.2017

  

 


 

  

6 листопада 2017 року Вишницька Ю.В. взяла участь у заході, організованому Національним Еразмус+ офісом в Україні (проект ЄС) - День Жана Моне: семінар "Як подавати заявки на конкурс та реалізовувати проекти". Навчання відбувалося в рамках Міжнародного інформаційного тижня Програми Європейського Союзу Еразмус+. Семінар проходив в Київському національному лінгвістичному університеті.

 

certificate Jean Monnet Vyshnytska 06.11.2017 

 


 

 

30 жовтня - 3 листопада 2017 року доцент кафедри Вишницька Ю.В. пройшла інтенсивний курс "Studies in Emotional Response to Literature" професора кафедри міжкультурної герменевтики Мюнхенського університету імені Людвіга МаксиміліанаВІЛЛІ ВАН ПІРА. Захід організувала кафедра англійської філології та перекладу Інституту філології.

 

certificate Wylly van Pyr Vyshnytska 

 


 

 

До Дня української писемності та мови кафедра світової літератури з 2 по 9 листопада 2017 р. проводить інтерактивну вікторину "Україна у світовій літературі". Запрошуємо до участі студентів, співробітників Універстету Грінченка та всіх шанувальників словесності. Відповіді із зазначеними ПІП надсилайте до 8 листопада 2017 року окремим файлом (із назвою: Вікторина_прізвище та ім'я) на електронну адресу кафедри світової літератури Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  

 

 


 

ЖОВТЕНЬ 2017 РОКУ

 

 

31 жовтня 2017 року доценти кафедри Бітківська Г.В., Вишницька Ю.В., Тверітінова Т.І. взяли учать у тренінгу «Участь у грантових проектах та програмах: виклики, досвід, можливості» у рамках програми загальноуніверситетських заходів від доктора Лізи Марі Бленк (США), стипендіатки програми академічних обмінів імені Фулбрайта.

 

 

 


 

 

29 жовтня 2017 року в Національному художньому музеї України відбулося виїзне засідання наукового гуртка з вивчення мови художнього тексту «Буття художнього твору у світовому літературному континуумі» на тему: «Переосмислення концептів “традиція”, “наступність”, “класика” в сучасному літературному процесі: тенденції, перспективи». Ю.В. Вишницька разом із магістрантами взяли участь у заходах останнього дня експозиції міждисциплінарного «Проекту Енеїда». Кураторську ексурсію проводив Павло Гудімов.

 

 Eneida 29.10.2017 1 998x740Eneida 29.10.2017 2 998x1473Eneida 29.10.2017 3 998x1346Eneida 29.10.2017 4 998x740Eneida 29.10.2017 5 998x740Eneida 29.10.2017 6 998x740

 


 

 

Наш світ – це океан незліченних гігабайтів інформації. Важливо не просто знати цю інформацію, а й зберегти її,, і на сторожі коло Світу поставить Слово.
Відтак, значущим, значним і значимим кроком в інформатизації світу й українського суспільства зокрема є створення енциклопедичних видань. Тому 18 жовтня 2018 року в Прес-центрі Українського національного інформаційного агенства «Укрінформ» з ініціативи Адміністрації Президента України, «Енциклопедичного видавництва» та Державного комітету телебачення і радіомовлення України відбувся круглий стіл «Створення енциклопедій у сучасному інформаційному просторі». До складу президії увійшли: перший заступник Голови Держкомтелерадіо України Б. О. Червак , академіки НАН України, професори В. М. Локтєв, Я. С. Яцків, М. Г. Жулинський.
Учасники круглого столу, провідні науковці України, поділилися думками щодо згаданої проблеми. Зокрема, завідувач кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка професор Ю. І. Ковбасенко звернув увагу учасників та гостей на важливості постколоніальної візії історико-культурного процесу як облігаторної вимоги до концерції та контенту сучасної української енциклопедії. За його словами, потрібно чітко визначитись не тільки з тим, ЯК робити і презентувати енциклопедію (в паперовому й електронному варіантах), а й насамперед - ДЛЯ ЧОГО й ДЛЯ КОГО це робити. Це питання передовсім національної спрямованості й можливості виходу з радянського фантому на поле власне української ідентичності.
Під час заходу було визначено основну мету й задання створення «Великої Української Енциклопедії» (ВУЕ), зокрема акцент був зроблений на розміщенні енциклопедичного матеріалу в цифровому вигляді в мережі Інтернет.


Автор інформації
магістрантка Київського університету імені Бориса Грінченка
Анна ПЄШКОВА

Pres-zentr Kovbasenko 18.10.2017 1 989x742Pres-zentr Kovbasenko 18.10.2017 2 989x742Pres-zentr Kovbasenko 18.10.2017 3 989x742Pres-zentr Kovbasenko 18.10.2017 4 989x742Pres-zentr Kovbasenko 18.10.2017 5 989x424

 

 

 


 

 

18 жовтня 2017 року доценти кафедри світової літератури Тверітінова Т.І. та Шовкопляс Г.Є. взяли участь у ІІ Кошелівецьких читаннях, які відбулися в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя. Читання були організовані Центром гуманітарної співпраці з українською діаспорою та Інститутом літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України.

Konf Nishyn 18.10.2017 1 989x1758Konf Nishyn 18.10.2017 2 989x742Konf Nishyn 18.10.2017 4 989x742Конференція_Ніжин_18.10.2017Konf Nishyn 18.10.2017 5 989x742

 


 

Доцент кафедри світової літератури Г.Є.Шовкопляс взяла участь у конференції на тему  "Свобода в українській літературі : свобода творчості та свобода сприйняття ", що відбулася 12-13 жовтня 2017 року на філологічному факультеті Харьківського національного  ніверситету імені В.Н. Каразина.

 

Konf Kharkiv Shovkoplias 1 986x986Konf Kharkiv Shovkoplias 3 986x740Konf Kharkiv Shovkoplias 2 986x986

 

 


 

 

13 жовтня 2017 року мер Києва Віталій Кличко вручив державну нагороду ЮРІЮ ІВАНОВИЧУ КОВБАСЕНКУ. Указом Президента України від 28 вересня 2017 року за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих фахівців, багаторічну плідну педагогічну діяльність та високий професіоналізм професору ЮРІЮ ІВАНОВИЧУ КОВБАСЕНКУ присвоєно почесне звання Заслуженого працівника освіти України.

 

Nahoroda Kovbasenko 13.10.2017 1 992x744Nahoroda Kovbasenko 13.10.2017 2 992x744Nahoroda Kovbasenko 13.10.2017 3 977x733

 

ПУБЛІКАЦІЇ ВЕРЕСНЯ 2017

 

 

Ковбасенко Ю.І., Дячок С.О.Використання античного інтертексту в творчій парадигмі Ліни Костенко: інтенції, традції, новаторство / Ю.І. Ковбасенко, С.О. Дячок // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І. Р. Буніятова (голов. ред.), Л. І. Бєлєхова, О. Є. Бондарева [та ін.]. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – Вип. 8. – С. 99–106.

 

Гальчук О.В.Поет Володимира Базилевського: античні обриси образної парадигми / О.В. Гальчук // Studia Philologica (Філологічні студії) : зб. наук. праць / редколегія: І. Р. Буніятова (голов. ред.), Л. І. Бєлєхова, О. Є. Бондарева [та ін.]. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2017. – Вип. 8. – С.106–112.

 

 

 


 

 

ВЕРЕСЕНЬ 2017

 

 

30 вересня 2017 року, напередодні Дня працівників освіти, за традицією, що склалася за останні 12 років, грінченківці – викладачі, студенти, працівники – відвідали старовинне місто на Чернігівщині – Ніжин, який славиться своєю історією та архітектурою. В літописах про нього (Унєніж, Нєжатин, Ніжин) згадується з 1078 року.
Це місто церков і козацької слави. Тут у 1663 році відбулася козацька рада, яка була скликана для обрання гетьмана Лівобережної України, про що йдеться в романі П. О. Куліша «Чорна рада». Тут, за легендами, в Миколаївському соборі, побудованому в стилі козацького бароко, вінчався Б.Хмельницький з сестрою полковника І. Золотаренка.
Це місто, де навчався М. В. Гоголь. Тут у 1820 році при сприянні графа О. Г. Кушелєва-Безбородька на кошти його діда, канцлера О. А. Безбородька, з’явився перший виш на Лівобережжі - Гімназія вищих наук. Крім М. В. Гоголя серед перших випускників його були Н. В. Кукольник, М. Я. Прокопович, О. С. Данилевський, Є. П. Гребінка, К. Базілі, О. С. Афанасьєв-Чужбинський, які уславили своє ім’я в літературі.
Ніжин пишається першим за часом створення на лише в Україні, а й у цілому світі пам’ятником Миколі Гоголю, автор якого – скульптор П. Забіла, в складках плаща письменника, замаскував свій профіль.
В Ніжині існує унікальний музей «Ніжинська поштова станція», який розташований в історичній будівлі поштової станції.
Екскурсанти відвідали музейний комплекс при Ніжинському державному університеті імені М. В. Гоголя – «Музей М. В. Гоголя», «Картинну галерею», «Музей рідкісної книги», а також побували в музеї поштової станції. Пройшлися затишними вулицями історичного центру міста, помилувалися старовинними церквами й пам’ятниками. Переконалися, наскільки багата наша українська історія, культура, скільки всього цікавого нами побачено і скільки ще цікавих зустрічей з нашим минулим ще попереду.
Під час перебування на екскурсіях (передовсім - у музеї рідкісної книги) члени кафедри світової літератури збирали матеріал для підручників і статей.
Організатор поїздки – Т.І. Тверітінова.

 

 

 Niszyn 30.09.2017 1Niszyn 30.09.2017 2Niszyn 30.09.2017 3Niszyn 30.09.2017 4Niszyn 30.09.2017 5

 

 


 

 

29 вересня 2017 року доцент кафедри Галина Володимирівна Бітківська взяла участь у науково-методичному семінарі «Підготовка наукових конкурсних студентських робіт», який відбувся в Інституті філології. До заходу долучилася також магістрантка Анна Пєшкова (науковий керівник - професор Юрій Іванович Ковбасенко).

 

 

Semonar Bitkivska 29.09.2017 1 924x520Semonar Bitkivska 29.09.2017 2 924x520

 

 

 


 

 

Указом Президента України від 28 вересня 2017 року за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих фахівців, багаторічну плідну педагогічну діяльність та високий професіоналізм професору ЮРІЮ ІВАНОВИЧУ КОВБАСЕНКУ присвоєно почесне звання Заслуженого працівника освіти України. Щиро вітаємо нашого завідувача кафедри з державною відзнакою!

 

Zasluzhenyj-pratsivnyk-osvity-Ukrayiny-300x225 954x1213

 


 

 

Спіробітники кафедри світової літератури постійно підвищують свій фаховий рівень. Так, лише від початку 2017-18 н.р. підвищували свою кваліфікацію доцент Галина Шовкопляс (тренінг «Оформлення списків літератури за міжнародним стилем APA 6th », 21 вересня 2017 р.), а також завідувач кафедри Юрій Ковбасенко і доцент Юлія Вишницька (тренінг «Побудова орієнтованої на результат системи моніторингу та оцінювання наукових проектів», 27 вересня 2017 р.)

spysky 21.09.2017 1shkola proekt  27.09.2017 1shkola proekt  27.09.2017 2shkola proekt  27.09.2017 1 948x711

  


 

 

08.09.2017 завідувач кафедри професор Ю. І. Ковбасенко взяв участь у науково-практичному семінарі учителів-словесників Шевченківського району м. Києва. Його виступ щодо найновіших підходів і тенденцій у літературній освіті в контексті  реалізації програми МОНУ “Нова українська школа” був особливо актуальним після нещодавнього (08.09.2017) схвалення ВР України нового Закону “Про освіту”. Крім того, це продовження традиції кафедри світової літератури щодо співпраці з освітянами-практиками, ознайомлення їх із переліком освітніх послуг, які надає Київський університет імені Бориса Грінченка.

 

Seminar Kovbasenko 08.09.2017. 1 951x713Seminar Kovbasenko 08.09.2017. 2 951x636

 

 

 

29.08.2017 завідувач кафедри Юрій Ковбасенко провів два майстер-класи в рамках науково-практичної  конференції "Нова школа: старт чи продовження поступу" для освітян Деснянського і Шевченківського районів.

 

Mayster klas Kovbasenki 29.08.2017 1 954x548 Mayster klas Kovbasenki 29.08.2017 2 954x718

 

 

 


 

 

 ЛИПЕНЬ 2017

 

 

08.07.2017. завідувач кафедри світової літератури Юрій Ковбасенко та члени філологічної студії ""Мельпомена" взяли участь у важливій загальнодержавній акції. У с.Шаповалівка Конотопського р-ну Сумської обл. відбулося вшанування пам'яті героїв та відзначення 358-ї річниці знаменитої Конотопської битви (ретельно замовчуваної радянською та російською пропагандою), у ході якої українське військо під проводом гетьмана Івана Виговського, в союзі з кримсько-татарськими загонами, очолюваними Кримським ханом Мехмедом IV Ґераєм (сукупно 50 000 шабель), блискуче й дощенту розгромило й фізично знищило 100-тисячне москальське військо (50000 "двохсотих" тодішніх "зелених чоловічків"), вислане проти України царем Олексієм, батьком Петра І. Тим самим було розвіяно низку ретельно й довго культивованих Москвою міфів: про, нібито, братство" демократичних українців і тоталітарних росіян; про гадане "споконвічне прагнення" українців до "возз'єднання" з росіянами; про непереможність москальської орди; про неспроможність українців до самоорганізації та власної державності (пресловуте "де два українці, там три гетьмани") тощо.

На церемонії виступили Герой України Дмитро ПАВЛИЧКО (див. фото), депутат Верховної Ради України Рафат ЧУБАРОВ, лідер ВО "Свобода" Олег ТЯГНИБОК, почесний голова СОУ Євген ЛУПАКОВ (див. фото) та ін.

 

 

Konotopska bytva 08.07.2017 1 962x1283Konotopska bytva 08.07.2017 2 962x722Konotopska bytva 08.07.2017 3 962x1283

 

 

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ЧЕРВНЯ

Ковбасенко Ю., Дячок С., Фещенко М. Нова парадигма літературної освіти в Україні крізь призму SWOT–аналізу / Юрій Ковбасенко, Світлана Дячок, Марія Фещенко // П'яті Волошинські читання “Творча майстерня Ніли Волошиної у проспекції філологічного простору Нової української школи” : Тези доповідей Усеукраїнської науково-практичної конференції. 22–25 червня 2017 року. – Миколаїв, 2017. – С. 63–67

 


 

 

 ЧЕРВЕНЬ 2017

 

22-25.06.2017 співробітники кафедри світової літератури Юрій Ковбасенко, Світлана Дячок і Марія Фещенко взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції “V Волошинські читання “Творча майстерня Ніли Волошиної у проспекції філологічного простору Нової української школи””, котра цьогоріч відбувалася в м. Миколаєві й Очакові. Зокрема, грінченківці виступили перед учителями-практиками м. Миколаєва та області, запропонувавши учасникам цього відомого форуму, а також широкому загалу експертів і громадськості новий погляд на шляхи розвитку літературної освіти України з урахуванням результатів трендової в цивілізованому світі методики SWOT-аналізу. Крім того, в процесі спілкування присутні виявили велику зацікавленість  питаннями проведення інтелектуальних змагать з літератури (гра “Sunflower”: підсумки 2017 р. та завдання на 2018 р.), а також проблемою підручникотворення з предмета “Зарубіжна література”.

 

 На фото:

фото-1: фахове спілкування членів кафедри світової літератури з учителями-словесниками Миколаївщини;
фото-2: Виступ професора Ю. Ковбасенка на Всеукраїнській науково-практичній конференції “V Волошинські читання “Творча майстерня Ніли Волошиної у проспекції філологічного простору Нової української школи””;
фото-3: дарування ректору Миколаївського ОІППО професору В. І. Шуляру нового підручника “Зарубіжна література. 9 клас” (вид-во “Літера”), котрий переміг у Всеукраїнському конкурсі підручників-2017, проведеному МОНУ

 

Konf 22.06.17 1 951x713Konf 22.06.17 2 951x1268Konf 22.06.17 3 951x713

 

 

 


 

 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ТРАВНЯ

 

Тверитинова Т.И. Интертекстуальность в драматической поэме А. К. Толстого "Дон Жуан" // Текст. Язык. Человек: сб.науч.трудов: в 2 ч. Ч. 1 / УО МГПУ им. И. П. Шамякина; редкол.: С. Б. Кураш (отв.ред.) и др. - Мозырь, 2017. - 222 с.  - С. 196-200. 

Тверитинова Т.И. Пастиш как метажанр литературы постмодернизма (на материале романа Б. Акунина «Алмазная колесница» // Пасіонарність другорядного. Матеріали XIV Міжнародної конференції 11-12 травня 2017 р. – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2017. – С. 192-194.

Шовкопляс Г.Є. Патер Браун як лицар парадоксу // Пасіонарність другорядного. Матеріали XIV Міжнародної конференції 11-12 травня 2017 р. – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2017. – С. 40-43.

  


 

ТРАВЕНЬ 2017 

 

Доцент кафедри світової літератури Інституту філології Т.І.Тверітінова взяла участь у роботі ІХ Міжнародної наукової конференції "Текст. Мова. Людина", що була проведена 25-26 травня 2017 року в Мозирському державному педагогічному університеті імені І. П. Шамякіна (Республіка Білорусь). Т.І.Тверітінова виступила з доповіддю й отримала сертифікат учасника конференції.

 

Mosyr Tveritinova 26.05.2017 1 974x624Mosyr Tveritinova 26.05.2017 2 974x731

 


25.05. 2017 р. на засіданні Вченої ради Університету відбулося нагородження переможців ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та їхніх наукових керівників. Грамотами за перемогу в номінації "Гендерні студії" були нагороджені студентка 4 курсу Олеся Новик і її науковий керівник доцент кафедри cвітової літератури Інституту філології Галина БІТКІВСЬКА.

 

 Nahorodzennia Bitkivska Novyk 25.05.2017 1 962x640Nahorodzennia Bitkivska Novyk 25.05.2017 2 962x640Nahorodzennia Bitkivska Novyk 25.05.2017 3 962x640

 

 


 

 

24 травня 2017 р. у рамках Фестивалю науки Інституту філології кафедра світової літератури провела семінар-презентацію наукових досліджень студентів і магістрантів для старшокласників київських шкіл. Науковий семінар був одночасно міським профорієнтаційним заходом кафедри як реалізація проекту "Наука - школі". У заході взяли участь учні спеціалізованої середньої школи з поглибленим вавченням іноземних мов № 247 Деснянського району м. Києва (члени філологічного гуртка «Аналіз та інтерпретація художнього тексту» дев'ятикласники Осельська Ольга та Ружило Людмила, науковий керівник – Вишницька Ю. В.); учень 10 класу середньої школи № 249 Воробей Роман; завідувач кафедри зарубіжної літератури спеціалізованої середньої школи № 264 з поглибленим вивченням англійської мови Деснянського району м. Києва, учитель-методист Арсенюк Людмила Андріївна; завідувач кафедри зарубіжної літератури, учитель-методист Кулєшова Людмила Василівна з ученицею Слов’янської гімназії Дарницького району м. Києва, переможцем міської олімпіади із зарубіжної літератури Катериною Молокановою; учитель спеціалізованої школи № 16 Оболонського району м. Києва Сотникова Валентна Євгенівна з ученицею 9 класу Лінчевською Олександрою.
На семінарі "Сучасне літературознавство: множинність вимірів і рецепцій" були репрезентовані літературознавчі розвідки студентів - членів наукових гуртків кафедри світової літератури, бакалаврів і магістрантів, науковими керівнками яких є викладачі кафедри. Першою представила свою наукову роботу «Гендерні ролі в хронотопічному дискурсі роману Антонії Баєтт “Одержимість”» студентка 4 курсу, триразовий переможиць Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт Олеся Новик (науковий керівник – Бітківська Г. В.). Магістрантка Т.І. Тверітінової Євгенія Радкевич розповіла про «Літературні та фольклорні джерела в п’єсі Дж. Б. Шоу “Пігмаліон”», а студентка 3 курсу - учасниця наукового гуртка з вивчення мови художнього тексту (науковий керівник - Ю. В. Вишницька) Оксана Сидоренко - про «Метаморфозу як ключовий текстовий прийом казки Томаса Енсті “Усе навпаки”». Марія Фещенко представила науковий проект із курсу ІЗЛ, який вона разом із групою однокурсниць виконувала під керівництвом Н.О. Ліхоманової, на тему: «Фанфіки і антифанфіки у світовій літературі». Магістрантки Ю. І. Ковбасенка Назаренко Ірина та Сікорська Поліна поділилися з аудиторією своїми науковими розвідками про «Телесеріал як засіб модернізації літератури» і «Стівен Кінг – автор дешевих жахів чи видатний письменник?».
Презентовані дослідження студентів і магістрантів провокували аудиторію на цікаві запитання, на дискусію, зокрема з приводу фанфіків і антифанфіків, місця Стівена Кінга у сучасному літератураному процесі тощо. Школярі, за словами Любові Кулєшової, "отримали завдання на літо": що читати, натхненні почутим і побаченим, загорілися самі писати й захищати наукові роботи; студенти й магістранти ще раз упевнилися, що наука - це цікаво й корисно, а викладачі отримали задоволення від того, що їхна праця не є марною.
Загалом семінар (у якому також узяли участь першокурсники, бакалаври й магістранти інституту) пройшов в атмосфері доброзичливості, зацікавленості філологією і радості відкриттів.

 

Seminar Festyval nauky 24.05.2017 1 942x707 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 2 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 3 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 4 942x1259Seminar Festyval nauky 24.05.2017 5 942x707

Seminar Festyval nauky 24.05.2017 6 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 7 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 9 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 8 942x707Seminar Festyval nauky 24.05.2017 10 936x702

 


22.05.2017 завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО разом зі студентками Київського університету імені Бориса Грінченка, учасницями філологічної студії "Мельпомена" Інституту філології Анастасією КОЛІСНИК і Яною КОНОВАЛ (гр. ФПб-16-4.0д) у складі делегації Верховної Ради України взяв участь в урочистостях, присвячених річниці перепоховання (22.06.1861) праху Тараса Шевченка в Каневі, на Чернечій (Тарасовій) горі. (Із документами про обставини перепоховання Тараса Шевченка в Україні можна ознайомитися тут.) Грінченківці увійшли до складу делегації державних установ і громадських об'єднань, яка під егідою та за сприяння Верховної Ради України організувала та провела Усеукраїнську акцію "Обніміться ж, брати мої!".
Участь представників Київського університету імені Бориса Грінченка в згаданій меморіально-патріотичній акції було віздзначено подяками Оргкомітету та Музею ім. Тараса Шевченка в Каневі (див. фото).

 Kaniv 22.05.2017 1 939x704Kaniv 22.05.2017 2 939x1252Kaniv 22.05.2017 3 939x1109Kaniv 22.05.2017 4 939x1252

 

фото 1 - "На шляху до Тараса"

фото 2 - "Доки сонце з неба сяє, тебе не забудуть"

фото 3 - "Довше, ніж мідь дзвінка, вищий до пірамід царських простоїть він...." (Горацій)


 

18.05.2017 р. у рамках Фестивалю науки Інституту філології і фестивалю "Київська поетична весна" Національної спілки письменників України відбулася презентація та обговорення двомовної українсько-болгарської антології європейського верлібру "Вільний вітер". У заході взяли участь заступник голови НСПУ і перекладач антології ОЛЕКСАНДР ГОРДОН; головний редактор часопису "Київ" ТЕОДОЗІЯ ЗАРІВНА; професорка Великотирновського університету (Болгарія) і перекладачка віршів болгарською мовою ВАНЯ АНГЕЛОВА; професор Великотирновського університету імені Святих Кирила й Мефодія (Болгарія), болгарський поет БОШКО АНГЕЛОВ; голова Всеукраїнського товариства болгарської культури ВЕСЕЛА ЗАЛОГІНА; поети-перекладачі антології ВСЕВОЛОД ТКАЧЕНКО, ІННА КОВАЛЬЧУК; заслужений працівник культури України, українська громадська діячка ЗОЯ РУЖИН, а також учасники філологічної студії "Мельпомена" АНАСТАСІЯ КОЛЕСНИК та ЯНА КОНОВАЛ (науковий керівник - ЮРІЙ КОВБАСЕНКО, куратор - МАРІЯ ФЕЩЕНКО).

У вступному слові професор Юрій Ковбасенко зупинився, зокрема, на семантиці поняття "верлібр": "вільний вірш", а на початковому етапі функціонування цього терміна - "звільнений вірш", а також на високій місії поета, властителя дум епохи, камертона духовності, еталона нескореності нації та проникливого бачення буття.

Олександр Гордон розповів про історію створення антології, ідея якої виношувалася давно, про популяризацію вільного вірша в Україні, про переваги верлібру над римованим віршем, про тонкощі перекладу (якщо в римованій поезії перекладач ще може сховатися за римами, то у вільному вірші важливо передати семантику образів, свіжість, есеїстичність). Олександр Гордон зазначив, що перша антологія болгарської поезії з'явилася 1973 року і лише 44 роки потому вийшла презентована двомовна українсько-болгарська антологія (після українсько-польської антології сучасної поезії "Jak podanie ręki» / «Як рукостискання» (Познань, 2016), котра теж презентувалася в Київському університеті імені Бориса Грінченка (див. архів подій кафедри світової літератури). Письменник поділився мистецькими планами: щороку видавати двомовні антології, адже у кожного покоління має бути своя антологія: література - це тяглість, це зміни.

Професорка Великотирновського університету Ваня Ангелова наголосила також на дуже гарному старті українсько-болгарських літературних проектів, прочитала свої вірші з антології, а також поезії про Україну, Київ, Львів.

Болгарський поет і професор Великотирновського університету Бошко Ангелов познайомив слухачів із власними віршами (у формі хайку).

Теодозія Зарівна говорила про місію вільного вірша в епоху цинізму, про емоційну близькість української і болгарської літератур, а також про антологію як скресання криги у відносинах між двома культурами.

Інна Ковальчук зауважила важливість поєднання у вільному вірші традиційного й власне верлібрового і, як приклад, прочитала кілька "звільнених віршів".

Зоя Ружин відзначила титанічну працю укладачів, перекладачів антології й прочитала свій вірш "Життя".
На презентації двомовної українсько-болгарської антології панувала одночасно поетична й наукова атмосфера.

 

Presentaziia bolhary 18.05.17 1 930x1240Presentaziia bolhary 18.05.17 2 930x749Presentaziia bolhary 18.05.17 3 930x780Ukr.-bolg.antologiia 18.05.2017 980x684

 

 


15.05.2017 завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО взяв участь у Всеукраїнський науково-меморіальній конференції, присвяченій 25-річчю кафедри гуманітарних дисциплін і методики їхнього викладання Чернігівського ОІППО

 

Konferenciia Kovbasenko 15.05.2017 1 918x602Konferenciia Kovbasenko 15.05.2017 2 918x689

 

 

 


 

 

Доценти кафедри світової літератури Інституту філології Т.І.Тверітінова та Г.Є.Шовкопляс взяли участь у роботі ХІV Міжнародної літературознавчої конференції "Пасіонарність другорядного", що була проведена 11-12 травня 2017 року у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Т.І.Тверітінова та Г.Є.Шовкопляс виступили з доповідями й отримали сертифікати учасників конференції. Господарі - організатори конференції - кафедра зарубіжної літератури та теорії літератури. Дякуємо шановній Ользі В'ячеславівні Червінській та її молодій команді за чудову конференцію, де панувала гармонія високої наукової думки та дружнього спілкування філологів.

 Текст - Галина Шовкопляс

 

                                                                           

Czernivci 11-12.05.2017 4 921x610Czernivci 11-12.05.2017 2 921x690

 

Czernivci 11-12.05.2017 1 921x690Czernivci 11-12.05.2017 3 921x1228Czernivci 11-12.05.2017 5 921x690

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

 


 

 

КВІТЕНЬ 2017 р.

 

ПУБЛІКАЦІЇ КВІТНЯ

 

Гальчук О.В. Митець і революція: до питання типології взаємин / О.В. Гальчук // Літературний процес: Методологія. Імена. Тенденції: Збірник наукових праць (філологічні науки). – №9. – 2017. – С. 19 – 24.

  

 


 

 

30.04.2017 співробітники кафедри світової літератури та студенти Інституту філології, члени наукової філологічної студії "Мельпомена", в рамках реалізації теми науково-дослідної роботи кафедри долучилися до Загальноукраїнського науково-меморіального проекту до 100-ліття Української революції: вшанування героїв Холодного Яру та 100-ліття створення Вільного козацтва. Слід зауважити, що одним із важливих векторів наукової роботи кафедри світової літератури є робота щодо відновлення історичної правди, постколоніальна інтерпретація історичних, культурних, літературних фактів, які довго приховувалася від українців або репрезентувалися у викривленій, заанґажованій інтерпретації. Цьому вектору, наприклад, присвячено щойно започатковану й принципово важливу рубрику “Per aspera ad veritas” в кафедральному часописі “Manuscript”, співпрацю з іноземними партнерами тощо. Ось і під час виїзду до Холодного Яру, ареалу героїчної, довго замовчуваної радянською ідеологічною машиною боротьби українців за державну незалежність, зокрема, досягнуто домовленості про співпрацю в зазначеному напрямку грінченківців зі Спілкою офіцерів України (СОУ) .

На фото 1 (біля знаменитого Мотронинського монастиря) від лівого краю: Голова ТОП НСПУ, віце-президент УАВЗЛ Всеволод ТКАЧЕНКО; завідувач кафедри зарубіжної літератури Київського університету імені Бориса ГРІНЧЕНКА (далі - Університету), президент УАВЗЛ Юрій КОВБАСЕНКО, Секретар НСПУ Олександр ГОРДОН; викладач кафедри германської філології Університету, активний учасник волонтерського руху в зоні АТО Надія ГОВОРУН; український політик, військовик, громадський діяч, депутат Верховної Ради України 2-го скликання, капітан 1 рангу у відставці Євген ЛУПАКОВ. У першому ряду - Сашко, онук співробітниці Університету Наталії ДУБОВОЇ.

 

На фото 2 (біля пам’ятника Богдану Хмельницькому в Чигирині) від правого краю: Надія ГОВОРУН; студентка, заступник старости філологічної студії “Мельпомена” Яна КОНОВАЛ; лаборант кафедри світової літератури, куратор “Мельпомени” Марія ФЕЩЕНКО; професор кафедри української літератури і компаративістики Наталія БОГДАНЕЦЬ-БІЛОСКАЛЕНКО; студентка, староста філологічної студії “Мельпомена” Анастасія КОЛІСНИК; завідувач кафедри української літератури і компаративістики Олена БРОВКО; завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО; член Секретаріату НСПУ Олександр ГОРДОН

Czyhyryn 30.04.2017 1 jpg 924x1232 copyCzyhyryn 30.04.2017 1 924x1352

 


 

 

Останнє число "Літературної України" . Звіт про паломництво грінченківців і членів Секретаріату НСПУ до святих для українців місцьЧигирина й Холодного Яру (29-30.05.2017).

Cholodnyi Yar 1 939x659Cholodnyi Yar 2 939x1360

 

 

 


 

29-30 квітня 2017 року відбулася чергова подорож грінченківців просторами України. Група екскурсантів складалася переважно зі співробітників і студентів Київського університету імені Бориса Грінченка (Інститутів філології і журналістики, видавничого центру, бухгалтерії, відділу акредитації та ліцензування, факультету інформаційних технологій та управління та ін.). До грінченківців долучилися члени Секретаріату НСПУ О. Б. Гордон і Вс. І. Ткаченко, а також український громадський діяч, прес-секретар лідера Народного Руху України В'ячеслава Чорновола Д. М. Понамарчук.
У контексті реалізації традиційного в Київському університеті імені Бориса Грінченка соціального проекту «З Києвом і для Києва» до заходу було залучено також мешканців Оболонського району м. Києва.
Кафедру світової літератури представляли Ю. І. Ковбасенко, Т. І. Тверітінова, М. І. Фещенко, учасники філологічної студії «Мельпомена» А. Колісник і Я. Коновал (гр.ФПб-1-16-4.0д).
Цього разу шлях пролягав по Черкащині: Черкаси-Чигирин-Суботів-Холодний Яр-Мотронинський монастир. У Черкасах ми побували в єдиному в Європі буддійському храмі «Білий лотос», де познайомилися з традиціями Сходу, специфікою буддійського світосприйняття та шляху до вдосконалення, символікою єднання Сходу й Заходу.
Наступного дня – 30 квітня – у нас відбулася подорож в історичне минуле нашого народу. Адже саме в Чигирині в XVII столітті починалася українська державність. Від часів Богдана Хмельницького Чигирин був резиденцією кількох поколінь українських гетьманів: Б. Хмельницького, Ю. Хмельницького, І. Виговського, П. Дорошенка. Учасники екскурсії побували в комплексі гетьмановської резиденції, до якої входить палац гетьмана, військова канцелярія та казна, будинок батьків Б. Хмельницького та церква Петра і Павла. Піднявшись на Замкову Гору, грінченківці сфотографувалися біля пам’ятника Б. Хмельницькому з розгорнутим державним прапором України. Це по-справжньому сакральне місце нашої України: тут починалася українська державність, це місце козацької слави. Саме тут в листопаді 1917 року на з’їзді українського козацтва останнім гетьманом України був обраний генерал П. Скоропадський. Відвідали екскурсанти й село Суботів, що розташоване неподалік від Чигирина – колишній родовий маєток гетьмана Хмельницького, Іллінську церкву, в якій перший гетьман був похований у 1657 році.
І, нарешті, ще одне сакральне місце, яке відвідали грінченківці, - це Холодний Яр, де витає непокірний дух козацької вольниці. Тут наш гурт доєднався до широкого загалу патріотів, які святкували 100-ліття Вільного козацтва.
Хоч і Яр той; вже до його
І стежки малої
Не осталось; і здається,
Що ніхто й ногою
Не ступив там; а згадаєш,
То була й дорога
З монастиря Мотриного
До Яру страшного.
В Яру колись гайдамаки
Табором стояли,
Лагодили самопали,
Ратища стругали.
У Яр тойді сходилися,
Мов із хреста зняті,
Батько з сином і брат з братом
Одностайне стати
На ворога лукавого,
На лютого ляха.
Де ж ти дівся, в Яр глибокий
Протоптаний шляху?
Чи сам заріс темним лісом,
Чи то засадили
Нові кати? Щоб до тебе
Люди не ходили
На пораду: що їм діять
З добрими панами,
Людоїдами лихими,
З новими ляхами?
Не сховаєте! над Яром
Залізняк витає
І на Умань позирає,
Ґонту виглядає… - 
писав Т. Г. Шевченко в поемі «Гайдамаки».
Багато минуло з часів гайдамаччини. Але українці зберігають свої святині. Тут є дуб Максима Залізняка, біля якого присягалися гайдамаки боротися проти польської шляхти. В Свято-Троїцькому Мотронинському монастирі, що знаходиться в центрі Холодного Яру, гайдамаки святили свою зброю – короткі ножі, виборюючи волю. Їх називали бандитами, головорізами, розбійниками, але навіть в прокляттях й анафемі забороняли згадувати їхні імена, щоб не будити в пам’яті ту ідею, заради якої гайдамаки та їхні отамани жертвували свої молоді життя. В ХХ столітті – у 1918-1923 рр. – збулося пророцтво Тараса Шевченка: «повіяв новий вогонь з Холодного Яру», коли була проголошена Холодноярська республіка на чолі з братами Чучупаками (про ці події йдеться у відомих творах Юрія Горліса-Горського і Василя Шкляра).
Є в цих ярах і лісах щось таке, що постійно сюди вабить. Чигиринщина – це магніт України: тут наші корені, наша пам’ять, наша історія.
Організатор екскурсії – Т.І. Тверітінова.

 

 текст - Тетяна Тверітінова

Czerkashczyna 30.04.2017 1 939x704Czerkashczyna 30.04.2017 2 939x704

Czerkashczyna 30.04.2017 3 939x1252

 


 

 

26 квітня доцент кафедри Галина Володимирівна Бітківська разом зі студентами ІІ курсу Інституту філології (ФПб1-15-4.0 д, ФНб1-15-4.0 д) та Інституту журналістики (ВСРб2-15-4.0 д, ЖУРб1-15-4.0 д, ЖУРб2-15-4.0 д,) відвідали Національний художній музей України. Екскурсія була запланована як виїздне навчальне заняття для студентів, що вивчають дисципліну з «Каталогу курсів» – «Інтермедіальні студії сучасної літератури». До групи долучилися також члени наукового гуртка «Сучасні літературознавчі студії» (наукові керівники Г. Бітківська, Н. Ліхоманова).
Досвідчений мистецтвознавець Ковальська Людмила Станіславівна захопила екскурсантів загальною панорамою українського мистецтва ХХ ст. в контексті світової культури та детальним розбором картин Михайла Жука, Михайла Бойчука, Олександри Екстер, Анатоля Петрицького, Федора Кричевського, Олекси Грищенка та ін. Студенти жваво обмінювалися асоціаціями, які викликали в них авангардні та модерністські твори, а також накопичили велику кількість інформації для дослідження інтермедіальних зв’язків художньої літератури і живопису.

Автор тексту Галина Бітківська
Фото Ольга Шулянська

 

 

Vyiisne sasidannia Bitkivska 26.04.2017 924x520

 


24 квітня 2017 завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО прочитав гостьові лекції про сучасні філологічні й методичні тренди, а також провів майстер-клас у Київській обласній академії неперервної освіти.

 

 

academiia neperervnoyi osvity 24.04.17 1 907x690academiia neperervnoyi osvity 24.04.17.jpg 2 907x680

 

 


 

Сердечно вітаємо нашу колегу, доцента кафедри світової літератури, вченого секретаря університету ЛЮДМИЛУ АНІСІМОВУ з днем народження! Зичимо здоров'я, натхнення, родинного затишку, тепла, радості! Наукових звершень, викладацьких успіхів, професійного зростання! Залишайтеся завжди такою усміхненою й життєрадісною, якою ми Вас знаємо й любимо! 

 

kwyty Anisimova

 

 


 

 

19 квітня 2017 року кафедра світової літератури активно долучилася до організації та проведення Дня відкритих дверей Інституту філології (ІФ) Київського університету імені Бориса Грінченка.
Київські школярі ознайомилися з переліком спеціальностей, що їх пропонує Університет, особливостями організації навчання в ІФ, побачили навчальні аудиторії, оснащені новітніми технічними засобами, познайомилися зі студентами ІФ і викладачами кафедри світової літератури. Корисним і цікавим було спілкування майбутніх абітурієнтів із директором ІФ професором Оленою ЄРЕМЕНКО, завідувачами кафедр ІФ, зокрема - із автором чинних підручників із зарубіжної літератури, завідувачем кафедри світової літератури професором Юрієм КОВБАСЕНКОМ.
Майбутні студенти мали можливість прослухати лекцію доцента кафедри світової літератури, доктора філологічних наук Юлії ВИШНИЦЬКОЇ на тему: "Нова європейська драма: норвезько-бельгійський діалог".

 

Den vidkrytych dverey 19.04.2017 1 909x682Den vidkrytych dverey 19.04.2017 3 copy copy

 

Den vidkrytych dverey 19.04.2017 5Den vidkrytych dverey 19.04.2017 6Den vidkrytych dverey 19.04.2017 2 909x618

 

 


  

12 квітня доценти кафедри Галина Бітківська та Наталя Ліхоманова разом зі студентами ІІ курсу Інституту філології (ФПб1-15-4.0 д, ФНб1-15-4.0 д) та Інституту журналістики (ВСРб2-15-4.0 д, ЖУРб1-15-4.0 д, ЖУРб2-15-4.0 д,) відвідали Київський літературно-меморіальний музей-квартиру М. Бажана. Екскурсія була запланована як виїздне навчальне заняття для студентів, що вивчають дисципліну з «Каталогу курсів» – «Інтермедіальні студії сучасної літератури». До групи долучилися також члени наукового гуртка «Сучасні літературознавчі студії» (наукові керівники Г. Бітківська, Н. Ліхоманова). Приємне враження на всіх справила мистецька атмосфера квартири-музею та особлива аура меморіальних речей. Екскурсовод розповіла, що колекція музею містить приблизно 12 тисяч експонатів, з яких 8 тисяч становлять книги з особистої бібліотеки Миколи Платоновича. Екскурсантам цікаво було споглядати інтер’єр помешкання та побутові речі, але особливе зацікавлення викликали документи – листи Бажана, рукописи та автографи, оригінальні фотографії, перші видання його творів і перекладів тощо. П’ять експозиційних залів музею – вітальня, робочий кабінет поета, мистецька бібліотека, дідова кімната та кімната дружини – наповнені численними творами мистецтва, які сім’я Бажанів збирала майже 50 років. Живописні полотна (серед них твори Миколи ПимоненкаВасиля КричевськогоІвана ТрушаКатерини БілокурМиколи Глущенка, західноєвропейських майстрів ), графіка й предмети ужиткового мистецтва (антична керамікаукраїнське гутне склоіталійська майолікамежигірський фаянс та косівська кераміка) ще за життя Бажана були розміщені по кімнатах так, що й нині сприймаються гармонійно. 
Після екскурсії студенти поділилися враженнями і прийшли до спільного висновку, що справжнім відкриттям для всіх стали відомості про «кінематографічну сторінку» у творчості Миколи Бажана: в 1925-1932 роках він був редактором журналу «Кіно», писав для нього огляди та статті, був автором 11 кіносценаріїв (найвідоміші з них «Алім»«Квартали передмістя»«Право на жінку» та ін.). Журнал «Кіно» одержували паризька та лондонська бібліотеки, академічна читальня в Празі, кіночитальня в Берліні.

Автор тексту Галина Бітківська
Фото Наталя Ліхоманова, Ольга Шулянська

 

museyBaszana 13.04.2017 1 918x516Музей Бажана_13.04.2017

 

 


 

  

11 квітня 2017 р. у Польському інституті в Києві  відбулося виїзне засідання студентського наукового гуртка «Буття художнього твору у світовому літературному континуумі» (наукові керівники -  Оксана Гальчук, Юлія Вишницька) на тему: «Перекладна література: "пастки" автора та  знахідки перекладача». Майстер-клас із перекладознавства провела науковий співробітник Інституту літератури НАН України, кандидат філологічних наук, переможець міжнародних конкурсів із художнього перекладу Тетяна Михайлова. Модераторами зустрічі були секретар, рецепціоністка Польського інституту в Києві Наталя Банкевич, професор кафедри світової літератури Оксана Гальчук, доценти Наталя Ліхоманова і Юлія Вишницька.

 

maister klas perekladosnavstva 1 898x505maister klas perekladosnavstva 2 898x505maister klas perekladosnavstva 3 898x505

 

 


   

 

7 квітня 2017 року співробітники кафедри світової літератури: професор Оксана Гальчук, доценти Галина Бітківська, Наталя Ліхоманова, Людмила Анісімова і Юлія Вишницька, старший викладач Тетяна Динниченко, викладач Андрій Динниченко, лаборант Марія Фещенко - взяли участь у роботі пленарного та секційних засідань VIII Міжнародної конференції “Літературний процес. Трансгресії революцій”, що її проводила кафедра української літератури і компаративістики Інституту філології.

  


  

6 квітня 2017 р. доцент кафедри світової літератури Наталя Ліхоманова виступила з доповіддю на секційному засіданні Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні проблеми літературної освіти в середній та вищій школі» (НПУ імені М. П. Драгоманова, м. Київ)

   


 

  «ВІРШ, ЯКИЙ РОБОТУ РОБИТЬ БОЖУ…»

Це рядок із вірша Маріанни Кіяновської, однієї з учасниць вечора сучасної української поезії який відбувся 6 квітня в Будинку актора. Серед слухачів -- студенти-магістранти (спеціальність "літературна творчість", "українська мова і література"), члени філологічної студії «Мельпомена» Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка на чолі із завідувачем кафедри світової літератури професором Ковбасенком Ю.І., професор кафедри Гальчук О.В. із донькою Даною, член Секретаріату НСПУ Ткаченко Вс.І.
На поетичному вечорі звучало різне – ліричне, іронічне, філософське, драматичне і навіть співане – слово, яке однаково було натхненним, щирим, таким, що розповідає про своє і чуже, особисте й загальнолюдське.
Поетичну географію вечора презентували поетки з Харкова Наталія Маринчак і Інна Захарова, одесит Борис Херсонський і львів’янка Маріанна Кіяновська. Різноманітним були і їхні мистецькі голоси. Поет, перекладач, клінічний психолог і психіатр Борис Херсонський занурював слухачів у водну стихію своїх іронічно-постмодерністських поезій, у яких постапокаліптичні очікування веселки як знаку того, що потоп скінчився або того, що треба вчитись жити в нових умовах «на дні», сприймаються художніми посттравматичними рефлексіями. Усі пост-, як і іронія й самоіронія автора, збалансовуються ліричними одкровеннями про незнищенність надії й людського в людині.
Лірично-філософською, лірично-інтимною, лірично-громадянською – у таких різних іпостасях постала перед слухачами Наталія Маринчак. Її алюзивна поезія з мотивами втрати свого коріння, старозавітньою та пейзажною – осінньою – образністю, сучасними замовляннями («Живи довше за мене!», «Поговори зі мною!») спрямована на діалог про час, коли живеш в очікуванні, «коли скінчаться домовини».
Натомість харків’янка Інна Захарова ділиться пам’яттю душі. Її романсово-елегійній ліриці (на вечорі вона звучала і як співана поезія) близькі апробовані в минулому столітті ахматівсько-ахмадулінські інтонації, притчовість, виразні зорові й слухові образи. Лірична героїня блукає різними епохами і просторами, Стародавній Схід сусідить із сучасністю, минуле проростає спогадами в теперішньому.
Своєрідною кульмінацію вечора стали вірші Маріанни Кіяновської з книги «Бабин Яр». Поетка, чия творчість, зазвичай, обертається в руслі особистісного і філософського з потужним біблійним інтертекстом, вразила слухачів новою – драматичною – гранню свого таланту. Від трагедій міфологічних вона перейшла до трагедії історичної: ліричні вірші, що прозвучали, побудовані як монологи тих, хто йшов дорогою до Бабиного Яру за «останньою смертю», бо «всі попередні були не такі». Трагедійну цілісність озвученого конструює багатоголосся ліричних персонажів, сюжетна фрагментарність, по-імпресіоністськи вихоплені деталі, численні повтори, які зцементовують лейтмотив «Ми тут всі іудеї». Вочевидь, продовженням-трансформацією згаданого лейтмотиву поетки може стати згадка про всеохопний вимір трагедії Бабиного Яру, де обірвалося життя людей різних національностей і політичних поглядів, яких нацисти "призначили винними"...
Людина і світ, трагедії минулого і сьогодення, пошуки констант у змінно-химеричному бутті, – пошук відповідей на ці та інші питання об’єднав у цей вечір митців і слухачів, які вірять у силу віршів, які «роботу роблять Божу».

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Текст Оксани ГАЛЬЧУК

Veczir poesii 06.03.2017 1

 

Veczir poesii 06.03.2017 2 930x698Veczir poesii 06.03.2017 3 930x698

 

 


  

5 квітня доцент Галина Шовкопляс презентувала кафедру світової літератури на семінарі для викладачів, аспірантів, докторантів "Міжнародні грантові програми: можливості для наукових досліджень"(головувала Наталя Віннікова)

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ БЕРЕЗНЯ

Бітківська Г.В. Модернізація «шевченківського тексту» в літературних журналах 2000-х років // Шевченкознавчі студії. – 2016. – Вип. 19. – С. 200–207.

 

 

БЕРЕЗЕНЬ 2017 р.

 

30-31 березня в Бердянському державному педагогічному університеті студентка ІV курсу Інституту філології КИЇВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ БОРИСА ГРІНЧЕНКА (група ФІТ) Олеся Олександрівна Новик взяла участь у ІІ (заключному) турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у галузі «Гендерні дослідження» і здобула диплом ІІ ступеня. Тема наукової роботи «Гендерні ролі в хронотопічному дискурсі роману Антонії Баєтт "Одержимість"»;
науковий керівник Галина Володимирівна Бітківська, кандидат педагогічних наук, доцент КАФЕДРИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

 

Konkurs stud.robit 30.03.2017 1 Konkurs stud.robit 30.03.2017 4 915x1288Konkurs stud.robit 30.03.2017 5

 

 


 

 

28.03.2017 р. завідувач кафедри світової літератури Юрій Ковбасенко взяв участь у презентації нових підручників для середніх навчальних закладів, котрі перемогли в цьогорічному Всеукраїнському конкурсі підручників, організованому та проведеному Міністерством освіти і науки України, і яким нещодавно надано гриф "Рекомендовано МОНУ". Захід, у якому взяли участь учителі-практики і видавці, відбувся у ОІППО Київського університету імені Бориса Грінченка.

 

Presentaciia pidruchnyka KovbasenkaYu.28.03.2017 2 904x1205Presentaciia pidruchnyka KovbasenkaYu.28.03.2017 1 904x678

 

 


 

26 березня 2017 року викладач кафедри Юлія Вишницька з магістрантами й студентами відвідали ретроспективну ювілейну виставку творів славетної Тетяни Яблонської. Експозицію "І спогади і мрії" присвячено 100-річчю від дня народження видатної української художниці. І саме 100 робіт представлено в трьох залах Національного художнього музею України. Вразила концепція виставки: картини згруповано так, що вони відображають пошук мисткинею найвиразнішої художньої мови, власного почерку, ракурсу. Увагу зосереджено на картинах, ескізах, підготовчих малюнках, етюдах, які показують шлях художниці від задуму до народження знакових творів, таких як "Хліб", "Лебеді", "Життя продовжується", "Льон" тощо. Діалог Тетяни Яблонської зі світом підсилено щоденниковими записами художниці, які або пояснюють, або навпаки зашифровують смисловий код картин.

 Текст - Юлія Вишницька

 

Vystavka Yablonskpyi 26.03.2017 1 904x670Vystavka Yablonskoyi 26.03.2017 2 904x670Vystavka Yablonskoyi 26.03.2017 3 904x670

 

 


 

22 березня 2017 р. доценти кафедри  Галина Бітківська і Наталя Ліхоманова провели засідання студентського наукового гуртка "Сучасні літертурознавчі студії". До організації заходу долучилася доцент кафедри Юлія Вишницька. На засіданні були присутні студенти І-ІІІ курсів Інституту філології. З доповіддю «ГЕНДЕРНІ РОЛІ В ХРОНОТОПІЧНОМУ ДИСКУРСІ РОМАНУ АНТОНІЇ БАЄТТ “ОДЕРЖИМІСТЬ”» виступила студентка IV курсу групи ФІТ Олеся Новик (науковий керівник Галина Бітківська). В обговоренні доповіді взяли участь усі присутні. Було відзначено ретельність опрацювання теми та використання джерел іноземною мовою у визначенні теоретико-методологічної основи дослідження, визнано продуктивною запропоновану типологію гендерних ролей та вплив на гендерну проблематику хронотопу роману. Студентка Діна  Мансурова  звернула увагу на диференціацію смислових розбіжностей в поняттях «одержимість» і російського «обладать» (під такою назвою опубліковано роман А. Баєтт в перекладі російською мовою). Вікторія Догадіна зацікавилася зв’язками між обговорюваним твором і поняттям «університетський роман». Доцент Наталя Ліхоманова прокоментувала жанрові особливості роману як зразка постмодерністської прози. Доцент кафедри Юлія Вишницька та члени наукового гуртка із вивчення мови художнього тексту «Буття художнього твору у світовому літературному континуумі» звернули увагу на нюанси перекладу назви роману, який запропонувала доповідачка. Студент Дмитро Тимощенко підтримав варіант перекладу «одержимість», зауваживши наявність в оригінальній назві роману «Possession» (1990) семи ‘хвороба’, а в українському відповіднику ‘держати’, що корелює з уже акцентованим «володіти».

Текст - Галина Бітківська

 

 

Sasidannia hurtka 22.03.2017 1 900x506Sasidannia hurtka 22.03.2017 2 900x506Sasidannia hurtka 22.03.2017 3 900x506Sasidannia hurtka 22.03.2017 5 900x506

 


 

 

18 березня 2017 року книгарня «Є» подарувала шанувальникам мистецтва слова (серед яких були викладачі кафедри О. Гальчук, Г. Бітківська, Н. Ліхоманова, Ю. Вишницька та студенти 3 курсу нашого університету) цікаву зустріч із відомим американським ученим українського походження Григорієм Грабовичем. Автор праць «Шевченко як міфотворець» і «Шевченко, якого ми не знаємо», професор кафедри української літератури Українського наукового інституту Гарвардського університету збурив свого часу «хвилю» захоплення, обурення, наслідування, осуду, продовживши розпочату модерністами й авангардистами дискусію про канонічне і канонізоване. Осмислюючи постать Тараса Шевченка, Григорій Грабович запропонував свій погляд на феномен письменника, художника і людини. Для когось він не тільки альтернативний, але і неприйнятний, хтось побачив у ньому інтелектуальну провокацію, а заразом і стимул для подальших досліджень, хтось – новий етап естафети рецепції Тараса Шевченка.
За всього розмаїття сприйняття постаті вченого, його заклик іти від текстів самого поета і шукати свого Кобзаря, не втрачає актуальності. Як і пошук нового інструментарію для дослідження його багатогранної творчості, один із аспектів якої – мистецьку реалізацію Шевченком свого генія – професор Грабович висвітлив у своїй лекції. Ерудиція, толарантність, відкритість до дискусії, продемонстровані ученим, – це те, чим запам’ятається зустріч із Григорієм Грабовичем багатьом.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Текст - Оксана Гальчук

 

Hrabovycz 18.03.2017 2 895x503Hrabovycz 18.03.2017 4 895x503

 

 


 

 

18 березня 2017 року викладачі кафедри О. В. Гальчук, Ю.В. Вишницька разом із магістрантами й студентами відвідали музей Максима Рильського. Напередодні дня народження Поета літературно-меморіальний музей радо зустрічав гостей. Важливо, що музей працює і як науково-дослідний центр: у бібліотечному фонді (що налічує не одну тисячу книг) можна попрацювати, як у читальній залі. 10 тисяч експонатів, серед яких - рукописи письменника, його особисті речі й книги, автентичні меблі тощо. У музеї постійно проходять культурно-мистецькі й наукові заходи. Гостинна й людяна атмосфера цього музейного простору зберігає дух великого поета, якого друзі називали "Максим Золоте Серце". Співпраця кафедри світової літератури з музеєм Максима Рильського стала доброю традицією, яку буде продовжено.

 

Musey Rylskoho 18.03.2017 1 895x664Musey Rylskoho 18.03.2017 3 895x664Musey Rylskoho 18.03.2017 2 895x664

 

 


 

 

15 березня 2017 року викладачі кафедри Оксана Гальчук. Наталя Ліхоманова, Юлія Вишницька разом зі студентами були на презентації книжки Леоніда Ушкалова "Ловитва невловимого птаха. Життя Григорія Сковороди", що побачила світ у видавництві "Дух і Літера". Учасники зустрічі: Леонід Ушкалов, Леонід Фінберґ, Oleksiy Sinchenko, Микола Сулима. Запис події можна подивитися або послухати на сайті Книгарні Є.

 

Ushkalov 15.03.2017 1 500x333Ushkalov 15.03.2017 2 500x333 1

 

 

 

 


 

 

 Vitaiemo

Із превеликою приємністю вітаємо свою колегу Юлію Василівну Вишницьку, доцента кафедри світової літератури, з непересічною подією у житті науковця - здобуттям наукового ступеня доктора філологічних наук! Ми пишаємося Вами! Бажаємо міцного здоров'я, успіхів та подальших наукових звершень!

Diplom

 

 

 

9-10 березня вшановуємо нашого Поета.

 

Shevczenko

 

Автопортрет 1848 року

 

Пропонуємо добірку найкращого про славетного Українця:

Виступ Івана Малковича з нагоди вручення Нацональної премії імені Тараса Шевченка (09.03.2017):

https://www.youtube.com/watch?v=AueG_5EP7a0 

Вірші Шевченка читають

Богдан Ступка:

https://www.youtube.com/watch?v=absDB8yWVvcє

https://www.youtube.com/watch?v=j7P7YAlPiWE

https://www.youtube.com/watch?v=xI7S2hc9IIo

https://www.youtube.com/watch?v=2jIhL3eO6t8

Микола Вінграновський:

https://www.youtube.com/watch?v=pN3W3B4B6Ko

Пісні на поезії Шевченка:

https://www.youtube.com/watch?v=EW_aIddeHvQ

https://www.youtube.com/watch?v=CZeeEc1JIVo

Мультфільми за мотивами творів Шевченка:

"Садок вишневий коло хати":

https://www.youtube.com/watch?v=E0jnBCkMEuM

"Тополя":

https://www.youtube.com/watch?v=iYOLh2wnyD8

 

Із малярським спадком Шевченка: акварелями, гравюрами, олійними роботами, сепіями, рисунками олівцем і тушшю - можна познайомитися в Національному музеї Тараса Шевченка.

 

Із науковими розвідками, об'єктом яких є постать Тараса Шевченка і його творчість, можна попрацювати в Інституційному репозиторії, зокрема зі статтями викладачів нашої кафедри: 

 

професора Юрія Ковбасенка:

«Сини вічності і слави»: мотив “exegi monumentum” у творчості В. Шекспіра та його наступників

Поглиблене вивчення творчості Тараса Шевченка в компаративному аспекті

Тарас Шевченко і український літературний канон

Надгробків царських мармурові плити переживе потужний мій рядок?" (авторефлексія геніїв на порозі Канону)

Тарас Шевченко і український літературний канон (традиційність і новаторство поетичної саморефлексії) 

Концепція методичної школи Ніни Волошиної і поглиблене вивчення творчості Тараса Шевченка

 

професора Оксани Гальчук:

Діоген і Робінзон Крузо в Шевченковій парадигмі ідеальних героїв

Шевченків текст як медіатор у діалозі поетів зрілого модернізму з античністю

Шевченкознавчі студії Миколи Зерова

 

доцента Галини Бітківської:

«Шевченківський текст» у літературному журналі: до проблеми інтермедіальності

Інтермедіальний дискурс роману Єжи Єнджеєвича «Українські ночі, або родовід генія»

 

доцента Юлії Вишницької

 Дуалістична міфомодель Тараса Шевченка та Марії Матіос: "перехресні координати"

 

доцента Галини Шовкопляс:

Щодо канонічності останнього портрета Т.Г.Шевченка в контексті моделей шевченкознавства радянської та пострадянської доби.

 

 


 

 

8 березня 2017 р. - ВІТАЄМО  дорогих колег зі Святом весни і Днем боротьби жінок за свої права!

 

Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
За тих лісів просвітлений Едем
і за волошку в житі золотому.
За твій світанок, і за твій зеніт,
і за мої обпечені зеніти.
За те, що завтра хоче зеленіть,
за те, що вчора встигло оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий сміх.
За те, що можу, і за те, що мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
котрі нічим не осквернили душу.
За те, що завтра жде своїх натхнень.
Що десь у світі кров ще не пролито.
Вечірнє сонце, дякую за день,
за цю потребу слова, як молитви.

                                       Ліна Костенко                                                            

                                                                                                                                                                 

 

kvity 8 bereznia

 

 

Цього року 8 березня в нас ще вихідний, а от наступного це може бути звичайний робочий день. Чому так, пояснюють в Українському інституті національної пам'яті.   

А ось матеріал про перших українських феміністок: https://www.youtube.com/watch?v=cYv_r_8ZqeE

 


 

 5 березня 2017 р. святкує свій день народження Оксана Василівна Гальчук. Щиро вітаємо нашу дорогу колегу й зичимо їй здоров'я, радості, натхнення, плідної наукової й викладацької праці! 

 

kvity 05.03.2017 500x334

 


 

Березень – особливий місяць у літературному році України, коли Слово, а особливо поетичне, набуває того сакрального змісту, у якому сила самоствердження й боротьби нації оприявнюється потужно та різноманітно. Тож цілком актуальною в сенсі художніх і суспільно-політичних шукань сьогодення виявилась зазначена тема диспуту-колоквіуму «АДАМ МІЦКЕВИЧ І ВІКТОР ГЮГО VS ОЛЕКСАНДР ПУШКІН І МИКОЛА І: ПОСТКОЛОНІАЛЬНА ВІЗІЯ ІДЕЙНО-ЕСТЕТИЧНОЇ ПОЛЕМІКИ», який відбувався 7 березня 2017 року, ініційована завідувачем кафедри світової літератури професором Ковбасенком Юрієм Івановичем і підтримана головою Творчого об’єднання перекладачів Всеволодом Івановичем Ткаченком.

Кореляція поетичного таланту і обов’язку громадянина, пошук балансу між історичною і художньою правдою, драматичний, а іноді й трагічний вибір між сповідуванням Правди і служінням правителю, механізм входження «чужого» тексту у простір рідного слова – ось питання, які порушили у своїх виступах професор Ковбасенко Ю.І. та очільник українських перекладачів Ткаченко В.І.
У диспуті-колоквіумі, який відбувався у приміщенні Національної спілки письменників України, окрім доповідачів, взяли участь члени творчого об’єднання перекладачів, викладачі Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, викладачі кафедри світової літератури (професор кафедри Гальчук О.В., доцент Ліхоманова Н.О, старший викладач Динниченко Т.А.), студенти – члени філологічної студії «Мельпомена».

Ключовий виступ професора Ковбасенка Ю.І. не лише визначив тональність усього диспуту, а й зацікавив із погляду розкриття лабораторії наукового та художнього осягнення тексту, вміння зчитувати коди, закладені творчою інтенцією автора. Завдяки матеріалам, які раніше не входили до літературознавчого дискурсу, а також віртуозному перекладові поезії Адама Міцкевича «До приятелів-москалів» («Do pryjaciół moskali»), по-новому не лише для студентів як наймолодшої частини аудиторії, а й для всього загалу слухачів зазвучала і лірика польського класика, і її творча інтерпретація. Так само в новому світлі постали й портрети великих поетів ХІХ століття, звернення до творчості яких стало ще одним нагадування нам, сучасникам, про Слово, спрямоване у Вічність, що може стати і осанною і тавром .

 Текст - Оксана Гальчук

 

 

Dysput Pushkin Mickewycz 07.03.2017 1Dysput Pushkin Mickewycz 07.03.2017 2

 

 

 


 

 

3 березня 2017 року до Дня Інституту філології кафедра світової літератури організувала дві гостьові лекції.

Так, голова творчого об’єднання перекладачів Національної спілки письменників України, поет Всеволод Ткаченко провів майстер-клас із перекладознавства. "Амбасадор Франкомовності в Україні", як його назвав Володимир Коскін, перекладає з 15 мов, що представляють 38 національних літератур. У його доробку твори 250 авторів: географічно це — обшири п’ятьох континентів, а хронологічно – тисячоліття світової поезії (читайте, зокрема, антологію французької лірики ХІ–ХХ віків "Сад божественних поезій"). Лауреат щорічної літератураної премії імені Миколи Лукаша (2014 р.), українсько-французької літературної премії ім. Миколи Зерова, міжнародної літературної премії ім. Миколи Гоголя Тріумф" (2008 р.), літературної премії ім. Григорія Кочура ділився зі студентами-перекладачами (серед яких - студійці "Мельпомени") секретами перекладацького мистецтва, розповідав про Мазепу в рецепції Європи, Міцкевича й Пушкіна (до слова, зазирніть до 9-10 чисел журналу іноземної літератури "Всесвіт" - там стаття Юрія Ковбасенка "Адам Міцкевич і Віктор Гюго VS Олександр Пушкін і Микола І, або Сучасний погляд на розв’язку однієї «дружби-ворожнечі»).

Перед студентами й викладачами університету з лекцією "Григорій Кочур і неокласики" виступила директор будинку-музею Григорія Кочура Марія Кочур. Натхненно і з великою любов'ю пані Марія розповідала про свого свекра - видатного українського перекладача, поета, історика й теоретика художнього перекладу, одного з найосвіченіших людей Європи (володів більше ніж 30 мовами, мав феноменальну пам'ять й енциклопедичні знання в галузі культури, перекладав світову поезію з 34 національних літератур - від давньогрецької до сучасних). Микола Зеров, Степан Савченко, Олександр Білецький, Борис Якубський, Михайло Калинович, Сергій Маслов були першими викладачами, що звернули увагу на здібного студента Київського інституту народної освіти й долучили його до співпраці: спершу до укладання антології нової французької поезії (1930 р.), а потім - хрестоматії "Антична література" (1935 р.). У ці ж тридцяті роки Григорій Кочур знайомиться з неокласиками М. Рильським, М. Драй-Хмарою, П. Филиповичем, О. Бургардтом, працює у А. Кримського. З початком Другої світової війни родину Кочурів евакуювали в Полтаву, пізніше захоплену німцями. Після закінчення окупації Григорія Кочура та його дружину безпідставно засудили до 15 років таборів, звинувативши в "українському буржуазному націоналізмі". Навіть в ув'язненні (в таборах Комі) Григорій Кочур пише вірші, перекладає, вивчає мови. У часи "хрущовської відлиги" подружжя Кочурів було реабілітовано. Повернувшись в Україну, Кочури оселилися в Ірпені поблизу Києва. Григорій Кочур відновлює зв'зки з єдиним уцілілим у сталінській м'ясорубці неокласиком М. Рильським, М. Бажаном, П. Тичиною, Борисом Теном, Є. Дроб'язком, знайомиться з М. Лукашем та О. Дейчем, а його будинок під Києвом стає, за словами Михайлини Коцюбинської, справжнім "ірпінським університетом" для покоління "шістдесятників". Уже 20 років тут - Літературний музей Григорія Кочура.

З розвідками викладачів нашої кафедри про традиції і сучасний стан українського перекладознавства, про неокласиків можна познайомитися в Інституційному репозиторії. Зокрема, почитати:

розділ підручника "Історія української літератури ХХ - поч. ХХІ ст." про Михайла Драй-Хмару професора Юрія Ковбасенка, а також його статті про проблеми канону в літературі;

монографію про неокласиків "... Не минає міт": Античний текст у поетичному просторі українського модернізму 1920 - 1930-х років" професора Оксани Гальчук, її статті про Миколу Зерова, «ефект Мідаса» у творчості М. Зерова, П. Филиповича, М. Рильського, про епістолярій Олександра Білецького й Миколи Зерова, про Миколу Бажана, Миколу Вінграновського, Дмитра Загула та ін.

 

День Інституту. 03.03.2017День Інституту. 03.03.2017День Інституту. 03.03.2017День Інституту. 03.03.2017

 


 

 

Лютий 2017 року

 

26 лютого 2017 р. відбувалася Всеукраїнська олімпіада із зарубіжної літератури, у якій узяли участь понад 300 школярів. Голова журі - Ковбасенко Юрій ІвановичМісце проведення: Київ, вул. П. Тичини, 17.

 

Olimpiada 26.02.17 1 500x375Olimpiada 26.02.17 2 500x375

 


 

 

24 лютого 2017 року відбулося виїзне заняття доц. Ліхоманової Н. О зі студентами 4 курсу спеціальності "Філологія. Українська мова і література" на тему: Трагікомедія Семюеля Беккета "Чекаючи на Годо" (Київський академічний Молодий театр, вул. Прорізна, 17)

 

Godo 1 500x373Godo 2 500x373

 


 

 

24.02.2017 р. - Покладання квітів від Національної спілки письменників України та Київського університету імені Бориса Грінченка до пам'ятника на могилі Лесі Українки на Байковому кладовищі.

Зліва направо: поети і перекладачі Олександр ГОРДОН, Всеволод ТКАЧЕНКО, Іван ГАЙВОРОН і завідувач кафедри світової літератури Юрій КОВБАСЕНКО

 

Pokladannia kvitiv 22.02.2017 1 500x375 

 


 

 

23 лютого 2017 року викладачі кафедри світової літератури - доценти Т.І.Тверітінова і Г.Є.Шовкопляс та старший викладач Т.А.Динниченко, які є кураторами студентських академічних груп , взяли участь у тренінгу для кураторів академічних груп 1-4 курсів Інституту  філології  під назвою  «Соціальний проект: розробка, організація, реалізація». Учасники тренінгу мали змогу усвідомити, що вирішення сучасних соціальних проблем залежить від ініціативи звичайних людей, які за допомогою створення та реалізації проектів власноруч змінюють світ на краще. Куратори груп не лише ознайомилися з класифікацією проектів, алгоритмом розробки та реалізації проекту, але й запропонували власні ідеї соціальних проектів, презентуючи заповнені аплікаційні форми. Проведений тренінг може бути застосований кураторами у роботі зі студентськими групами щодо створення та реалізації не лише навчальних, але й соціальних проектів.

Текст - Галина Шовкопляс

 Trening kuratoriv 23.02.2017 1 500x281Trening kuratoriv 23.02.2017 3 500x281Trening kuratoriv 23.02.2017 4 500x281Trening kuratoriv 23.02.2017 5 500x281

 

 


 

 

22 лютого 2017 рокудо Міжнародного Дня рідної мови відбулося засідання філологічного гуртка "Мельпомена" (науковий керівник - проф. Ковбасенко Ю. І.) за участі Голови творчого об'єднання перекладачів НСПУ Вс. І. Ткаченка. Тема засідання - "Різномовне звучання лір".

 

Den mowy 22.02.2017 1 500x375Den mowy 22.02.2017 2 500x375 

 


 

 

20 лютого 2017 року відбувся авторський вечір молодого українського гурту "Теорія простору"(соліст - Андрій Клименко). Захід бело приурочено до Днів пам'яті Героїв Небесної Сотні. Організувала й провела вечір Н.О. Ліхоманова. До організації заходу долучилися О.В. Гальчук і Ю.В. Вишницька.

 

Den pamjati Nebesnoy Sotni. 20.02.2017 1 500x333Den pamjati Nebesnoy Sotni. 20.02.2017 2 500x333 1Den pamjati Nebesnoy Sotni. 20.02.2017 3 500x333Den pamjati Nebesnoy Sotni. 20.02.2017 4 500x333Den pamjati Nebesnoy Sotni. 20.02.2017 6 500x333

 

 


 

 

Ніч проти понеділка у музеї Тичини на Терещенківській, 5...

У неділю, 19 лютого, невелике, але поважне товариство, яке складалося з викладачів кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка, очолюваних завідувачем кафедри професором Ковбасенком, та їх друзів - перекладачів, журналістів, студентів, зібралося у виокремленому вільному літературному музейному просторі «Двокрапка», що є частиною музею-квартири Павла Тичини на Терещенківській 5. У свій час для створення такої музейної зони свою квартиру віддав музею письменник Павло Загребельний, чия квартира знаходилася на першому поверсі як раз під квартирою Тичини.
Тему зібрання товариство визначило заздалегідь: "Залишатися чи емігрувати: Тичина versus Маланюк". Тема була обрана не випадково: відомо, що деякі українські радянські поети, як, наприклад, Максим Рильський і Микола Бажан, після смерті Сталіна певною мірою повернулися до себе колишніх. А Тичина - ні. Може, не повірив у "відлигу". Може, просто вже не зумів.
Рядки Євгена Маланюка про пізнього Павла Тичину: "від кларнета твого – пофарбована дудка зосталась" Тичині були відомі. ІТичина з ними погоджувався. Більш того - у квартирі Тичини(звичайно, добряче захована) зберігалася книга з поезіями Євгена Маланюка, у якій містилися рядки про "пофарбовану дудку".
Доповідачі: професор Юрій Ковбасенко, академік Дмитро Степовик, перекладач Всеволод Ткаченко та музейник Григорій Донець. Долучилися до обговорення обраної теми професор кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка Оксана Гальчук та поет і перекладач, заступник Голови київського відділення СПНУ Олександр Гордон.Кожен розказав про свого Тичину, і все було цікавим для слухачів. Професор Ковбасенко згадав , як вперше у Незалежній Україні виклав до підручника біографію "буржуазного націоналіста" Маланюка, про якого в СРСР і згадувати не можна було. Поважний академік Степовик розповів про свої ,за часів доби студентства, зустрічі з поетом Тичиною. Музейник Григорій Донець, що є найстаршим співробітником музею Тичини, розказав про фонди музею.
Після заходу піднялися на другий поверх, де власне знаходиться меморіальна квартира - музей Павла Григоровича Тичини.У цій квартирі, що в елітному «наркомівському» будинку, Павло Тичина жив в оточенні своїх книжок, своїх спогадів і улюбленої музики - адже він непогано грав і на роялі, і на бандурі. З 1967 р., як зупинилося серце поета, в його квартирі збережена обстановка останніх років життя Тичини. Кожна кімната розкриває як би окремий шматочок внутрішнього світу господаря квартири, частку його душі. Ув'язнений в офіційні рамки, «пам'ятник собі» за життя, скутий офіційними увагою і шануванням, він часто міг усамітнитися тільки в «кімнаті своїх думок». Але коли господар був в настрої, то кожен прийшов міг пройти в його кабінет, де на стінах - портрети Коцюбинського та академіка-філолога Білецького, картини Миколи Глущенка, Олексія Шовкуненка, Василя Касіяна.У цій квартирі побувала вся творча інтелігенція України - музиканти, художники, драматурги. Список знаних гостей Тичини скласти просто: потрібно взяти Українську Енциклопедію і подивитися навмання прізвища його сучасників. У кабінеті ніби час здається застиглим. Старомодними видаються інтер'єри квартири 60-х років.
Тихо і темно у коридорі, адже надворі вже ніч глибока. "Не бійтеся, - шепоче кураторка музейних проектів Богдана, яка водила нас екскурсією по квартирі, - він - добра людина, лякати нас не буде".

Текст - Галина Шовкопляс

 

Tyczyna 1 500x292Tyczyna 2 500x375Tyczyna 3 500x375Tyczyna 4 500x371

 


 

 

15 лютого Вишницька Ю.В. разом зі студентами наукового гуртка з вивчення мови художнього тексту (3 курс) була на Презентації книги промов та есеїв Вацлава Гавела (видавництво "Комора") за участі Оксани Забужко і Мустафи Джемілєва. Захід відбувався у К римському домі (Київ, вул.Омеляновича-Павленка, 9).

 

 Havel.16.02.2017 1 500x333Havel.16.02.2017 2 500x333Havel.16.02.2017 3 500x280Havel.16.02.2017 4 500x280 

 


 

 

11 лютого студенти-грінченківці, члени філологічної студії «Мельпомена» Марія ФЕЩЕНКО, Анастасія КОЛІСНИК і Яна КОНОВАЛ, віце-президент УАВЗЛ, член Секретаріату НСПУ Всеволод ТКАЧЕНКО, завідувач кафедри світової літератури інституту філології Юрій КОВБАСЕНКО у складі делегації українських вишів, державних та громадських установ, організацій та об’єднань (Конгресу українських націоналістів, Української асоціації викладачів зарубіжної літератури, Спілки офіцерів України, Спілки письменників України та ін.)  під егідою Верховної Ради України (координатор – депутат ВРУ, голова СОУ Євген ЛУПАКОВ) взяли участь у вшануванні пам'яті героїв Битви на річці Трубежі 4-5 лютого 1919 року (т. зв. «Крути-2»), козаків Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень Армії УНР під проводом Івана ЧЕРПАКА. Три сотні українських козаків на два дні затримали багатотисячну московську орду (тодішніх «зелених чоловічків») на шляху до Києва, давши можливість уряду УНР евакуюватися. За інформацією прямих нащадків Івана ЧЕРПАКА та його козаків, українські герої знищили тоді понад 800 московських окупантів! Недаремно Крути, де тримали оборону 300 студентів, а також Трубіж, де так само відзначилися три сотні козаків, асоціюють із безсмертним подвигом 300 спартанців і називають «українськими Фермопілами». Делегація Київського університету імені Бориса Грінченка взяла участь у мітингах і покладанні квітів на могили українських героїв.

Trybizh 1Trybizh 2Trybizh 3 

 

 


 

 

8 лютого відбулося чергове засідання кафедри світової літератури, де заслухано звіти про виконання членами кафедри індивідуальних планів роботи за І семестр 2016-2017 н. р., інформацію про їхній рейтинг за 2016 р., перспективні шляхи покращення показників внутрішнього рейтингу, інтернет-присутності, Webometrics на 2017 р., про результати моніторингу якості робочих навчальних програм членів кафедри за І семестр 2016-2017 н. р. та завдання з підвищення їхньої якості, про затвердження робочих навчальних програм членів кафедри на ІІ семестр 2016-2017 н. р., а також низка інших питань. З усіх розглянутих позицій прийняті узгоджені рішення. На засіданні була присутня помічник директора Інституту Філології з ІКТ Валерія Олегівна БАБЕНКО, яка висвітлила проблему наповнення Е-портфоліо-2017, а також покращення параметрів Webometrics.

PHOTO Zas Kaf

 


 Публікації лютого

 Вишницька Ю.В. Василь Слапчук / Ю.В.Вишницька // Історія української літератури: XX - поч. XXI ст. : навч. посіб. : у 3 т. / [В.І.Кузьменко, О.О.Гарачковська, М.В.Кузьменко та ін.] ; за ред. В.І.Кузьменка. -К. : ВЦ "Академія", 2017 р. - С. 80-86.

 Бітківська Г.В. Ірен Роздобудько / Г.В.Бітківська // Історія української літератури: XX - поч. XXI ст. : навч. посіб. : у 3 т. / [В.І.Кузьменко, О.О.Гарачковська, М.В.Кузьменко та ін.] ; за ред. В.І.Кузьменка. - К. : ВЦ "Академія", 2017 р. - С. 336-349.

 


 

 

Січень 2017 року

29 січня завідувач кафедри, головний редактор кафедрального наукового журналу "Manuscript" Ю.Ковбасенко разом із членами редколегії Вс. Ткаченком і В.Кузьменком у складі репрезентативної збірної делегації ВГО Верховної Ради України (депутат ВРУ ІІ скликання Євген Лупаков) взяли участь у вшануванні пам'яті героїв Крут. Під час цієї акції, зокрема, досягнуто домовленості про порушення клопотання щодо започаткування в Баришівському районі Київської області меморіального комплексу: Кургану Героїв і пам'ятного знаку героям Битви на Трубежі 4-5 лютого 1919 року (т. зв. "Крути-2"), козакам Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень Армії УНР під проводом Івана Черпака.

Kruty 1Kruty 2Kruty 3

 


 

 

23 січня вітаємо з Днем народження к. філ. н., ст. викладача Тетяну Анатоліївну Динниченко !

flowers

 


 

 

20 січня завідувач кафедри, проф. Юрій Ковбасенко спільно з представництвом Секретаріату Національної спілки письменників України в контексті реалізації Нової освітньої стратегії Київського університету імені Бориса Грінченка та профорієнтації до вступної кампанії-2017 відвідав Баришівський р-н Київської обл., де взяв участь у відзначенні Дня Соборності України (див. фото 1) та підготував підґрунтя для укладання Угоди (у т. ч. про профорієнтацію випускників) із головою Баришівської районної ради Володимиром ГУМЕНЮКОМ (див. фото 2), а також разом із головою Творчого об’єднання перекладачів НСПУ Всеволодом ТКАЧЕНКОМ провів підготовчу роботу щодо відкриття в м. Баришівці музею Миколи ЗЕРОВА та київських неокласиків як виїздного майданчика для кафедрального Центру формування компетентностей (ЦФК).

Baryshivka 1Baryshivka 2

 


 

 

11 січня відбулося засідання кафедри світової літератури, де, зокрема, розглянуто питання про оновлення пріоритетів діяльності кафедри (зокрема - інтенсифікацію практико зорієнтованого навчання) в контексті реалізації «Нової освітньої стратегії Київського університету імені Бориса Грінченка». Тож невипадково були запрошені як представник роботодавця (голова Творчого об'єднання перекладачів НСПУ Вс. І. Ткаченко), так і студенти спеціальності "переклад", члени філологічної студії "Мельпомена".

 

zas kaf

 


 

 

 

Вітаємо студентів та колег із Новим 2017 роком та Різдвом Христовим!

 

NewYear

 


 

 

ГРУДЕНЬ 2016 року

Вітаємо Юлію Василівну Вишницьку

з успішним захистом докторської дисертації!

flowers

 

 


 

21 грудня на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.133.03 відбувся захист докторської дисертації Юлії Василівни Вишницької "Міфологічні сценарії в сучасному художньому та публіцистичному дискурсах" (науковий консультант: О.Є.Бондарева, д. філол. н., проф.). На захисті були присутні майже усі співробітники кафедри світової літератури.

 

 

1Zahyst 11Zahyst 21Zahyst 31Zahyst 41Zahyst 51Zahyst 6

 


 

 17-18 грудня зав. кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко взяв участь у роботі „круглого стілу“ ВГО „Вікімедіа Україна" для вчителів та викладачів України, з метою узагальнення їхнього досвіду в запровадженні в навчальних закладах України „Освітньої програми“ та створення методичного посібника щодо застосування матеріалів Вікіпедії та сестринських проектів в навчально-виховному процесі.

Viki

 


 

 

12-13 грудня кафедра світової літератури та Асоціація викладачів зарубіжної літератури в межах Грінченківських днів вдев'яте провела засідання Круглого літературознавчого столу. Цього року темою Круглого столу була обрана наступна - "Канон і масова література".
З вітальним словом до присутніх звернулися проректор з іновацій Університету грінченка, професор О.Є.Бондарева та директор Інституту філології, професор О.В.Єременко.
12 грудня відбулося засідання Круглого літературознавчого столу. 13 грудня провідний літературний критик, знавець і дослідник сучасної білоруської літератури І.Л.Шавлякова-Борзенко прочитала гостьову лекцію "Огляд сучасної білоруської літератури : тенденції розвитку".
Дякуємо нашим білоруським колегам-філологам Олександру Йосиповичу Федуті та Ірині Леонідівні Шавляковій - Борзенко за участь і цікаві доповіді.
Окрема подяка викладачці Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка Ользі Василівні Терещенко, яка взяла участь у засіданні Круглого столу.
ВІтання нашим студентам, чиї виступи на засіданні Круглого столу були науковим дебютом, - Олені Кузнецовій (науковий керівник - доцент Г.Є.Шовкопляс),Олені Коломоєць (науковий керівник - доцент Г.В.Бітківська).
Подяка від оргкомітету всім членам кафедри світової літератури, які у різний спосіб допомогали у проведенні заходу. Найбільша подяка нашому молодому колезі - лаборанту кафедри Андрію Олександровичу Динниченку.
Традиційно захід було проведено у читацькій залі університетської бібліотеки, де нас  гостинно зустрічав і допомогав в усьому колектив бібліотеки, який очолює директор бібліотеки В.А.Зотова.

 


 

Автор тексту - доц. Г.Є.Шовкопляс

 RT 1RT 2RT 3RT 4RT 5RT 6RT 7RT 8RT 9RT 10RT 11

 


 

 

 12 грудня завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко виступив із ключовою доповіддю на Всеукраїнському круглому столі МОНУ "Вивчення зарубіжної літератури як засіб плекання українства ".

 

Kovbasenko seminarKovbasenko seminar 2

 


 

 


09 грудня співробітники кафедри були присутні у актовій залі навчального корпусу на вул. Маршала Тимошенка, 13-б на урочистостях з нагоди Дня Університету.

Вітаємо усіх колег та студентів зі святом!

 


 

07 грудня відбулося чергове засідання кафедри, на якому було обговорено наступні питання: про підвищення ефективності наукової роботи кафедри світової літератури в умовах нової структури Університету; про підготовку до проведення літературознавчого круглого столу «Канон і масова література»; про завершення І семестру 2016-2017 н. р. та оптимізацію роботи у ІІ семестрі 2016-2017н. р. в умовах запровадження рейтингового конкурсу «Лідер року». З усіх питань прийняті узгоджені рішення. На засіданні була присутня Олена Леонідівна Доценко, заступник директора Інституту філології з наукової роботи і міжнародних проектів.

 unnamed

 


 

 

01 грудня завідувач кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко як член Вченої ради Університету взяв участь в урочитій церемонії одягання мантії новому почесному професору Університету - Віллі ван Піру, доктору наук, професору літератури та міжкультурної герменевтики Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (Німеччина), віце-президенту Міжнародної асоціації емпіричної естетики (1996-1998), президенту Всесвітньої асоціації поетики і лінгвістики (PALA, 2000-2003) і Міжнародного товариства емпіричного вивчення літератури і засобів масової інформації (IGEL, 2004-2006).

 VVP 1VVP 2

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ ГРУДНЯ

Ковбасенко Ю.І. “Пісня єднання”: спроба прогнозу / Юрій Іванович Ковбасенко // Слово і Час. – 2016. – №10. – С.99-101.
Ковбасенко Ю.І. Поглиблене вивчення літератури і тести поглибленого рівня: освіта для еліти?.. / Юрій Іванович Ковбасенко // Вісник Чернігівського національного педагогічного університету. – Випуск 140. – 2016. – С.233-238.

Шовкопляс Г.Е. Развитие  украинского гендерного мифа:  изображение женщины в духе философии эссенциализма в диаспорной литературе ХХ столетия (на материале пьесы Людмилы Коваленко «Домаха» (1947)).- Спадчына І.Я.Навуменкі і актуальныя праблемы літаратуразнауства / І.Ф. Штэйнер; М-ва адукацьіі РБ, Гом. дзярж. ÿн-т імя Францыска Скарыны. - Гомель : ГДУ імя Ф. Скарыны, 2016, - ст. 90-95.
Галина Шовкопляс.  Рецепти від Умберто Еко. Дещо про написання постмодерністських детективів. – Літературний процес: Методологія  Імена Тенденції : зб.наук. праць (філол. науки)/  Київ. ун-т імені Б.Грінченка; редколегія : О.Є.Бондарева, О.В.Єременко, С.О.Євтушенко, Р.Н. Буніятова та інші,- Кїів : Київський ун-т імені Бориса Грінченка, 2016 – №8. - с.119-124.

 


 

ЛИСТОПАД 2016 року

25 листопада, у рамках вшанування пам'яті жертв Голодомору, відбулась зустріч студентів та викладачів Інституту філології із перекладачем знімальної групи фільму французького режиссера-документаліста Бенедикт Бане "Голодомор. Забутий геноцид" Ольгою Ігнатовою. Після вступної промови усі присутні переглянули представлений нею документальний фільм про Голодомор 1932-1933 рр., який нікого не залишив байдужим та змусив замислитись і, певною мірою, переосмислити власне розуміння цих страшних сторінок історії українського народу.

Зустріч організувала та провела к.ф.н., доцент Н.О.Ліхоманова.

Golodomor 1Golodomor 2Golodomor 3

 


 

 25 листопада завідувач кафедри, професор Ю.І.Ковбасенко взяв участь у роботі Всеукраїнського круглого столу "Шкільна літературна освіта: вчора, сьогодні, завтра" із доповіддю "Шляхи розвитку літературної освіти в Україні: тренди й треші".

130

 


 

 25 листопада вітаємо з Днем народження к.ф.н., доцента Галину Євгенівну Шовкопляс!

 


 

 10 листопада д.ф.н., професор О.В.Гальчук виступила із доповіддю на пленарному засіданні Міжнародної конференції "Світова література в сучасному науковому дискурсі" (м.Харків).

O.V.Galchuk  

 

 


 

09 листопада, на відзначення Дня української писемності та мови, кафедрою світової літератури Інституту філології та бібліотекою Університету Грінченка було організовано та проведено Всеукраїнський науково-практичний колоквіум “УКРАЇНСЬКА ПИСЕМНІСТЬ І УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА”, на який були запрошені: заступники Міністра освіти і науки України Максим СТРІХА і Павло ХОБЗЕЙ, знаний в Україні та за кордоном релігієзнавець і культуролог академік Дмитро СТЕПОВИК, Голова Національної Спілки письменників України Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ, члени Правління Спілки Олександр ГОРДОН і Всеволод ТКАЧЕНКО, директор Благодійного фонду «Ніжен», член правління Чернігівської ОО ВУТ «Просвіта», бізнесмен-аграрій Микола ШКУРКО, директори Творчого об`єднання «Соняшник» Юрій МОРЩАВКА і Руслан ШАЛАМОВ, викладачі української мови елітних навчальних закладів м. Ніжина, активні діячі ВУТ «Просвіта» Людмила КОТКОВА і Олена ТУНИК, методист із української мови і літератури ОППО Університету Грінченка Олександра ДІДУР, члени кафедри світової літератури та бібліотеки Університету (директор Вікторія ЗОТОВА), аспіранти, магістранти, студенти.

Із вітальним словом до учасників колоквіуму звернулася директор Інституту філології, професор Олена ЄРЕМЕНКО. Особливий інтерес викликали доповіді
 Дмитра СТЕПОВИКА, Миколи ШКУРКА, Всеволода ТКАЧЕНКА,
 Наталії КОВАЛЬЧУК та Юрія МОРЩАВКИ.

Модератором Усеукраїнського колоквіуму був завідувач кафедри світової літератури професор Юрій КОВБАСЕНКО.

Ніжинський вчитель Людмила Коткова поруч із світлинами заходу написала у Фейсбуці  слова подяки кафедрі-організатору: "Люб'язно зустрів ніжинців Київський університет імені Бориса Грінченка. Це була тепла зустріч однодумців, патріотів, прихильників українського слова".

 Den Movy 4Den Movy 1Den Movy 2Den movy 5


 

 

 

 

09 листопада вітаємо з Днем народження к.ф.н., доцента Наталю Олександрівну Ліхоманову!

Flower 08.11

 


 

02 листопада відбулося чергове розширене засідання кафедри світової літератури, на якому розглянуто низку важливих питань її діяльності. З огляду на необхідність підвищення ефективності роботи кафедри в умовах нової структури Університету Грінченка і, зокрема, Інституту філології, з 2016-2017 н. р. започатковано практику запрошення на її засідання представників директорату ІФ, які мають можливість своє бачення оптимально-скоординованого вирішення зазначених завдань донести безпосередньо до кожного з членів кафедри, які, своєю чергою, можуть поставити актуальні питання прямо керівництву Інституту. Так, у вересневому засіданні взяла участь директор ІФ Олена Володимирівна Єременко, у жовтневому – заступник директора з науково-методичної та навчальної роботи Людмила Іванівна Заяць,  а в листопадовому – заступник директора з науково-педагогічної та соціально-гуманітарної роботи Тетяна Олександрівна Саврасова-В’юн. Зокрема, було поставлено й розв’язано низку питань психолого-педагогічного супроводу кураторами Т.І. Тверітіновою, Г.Є. Шовкопляс і Т.А. Динниченко їхніх академгруп, унормовано структуру роботи кураторів тощо. Крім того, остаточно погоджено програму майбутнього Всеукраїнського колоквіуму кафедри світової літератури та Бібліотеки Університету (В.А. Зотова)  “УКРАЇНСЬКА ПИСЕМНІСТЬ І УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВА: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА”, проведення якого заплановано на 09 листопада 2016 року в контексті початку Усеукраїнського Року української мови (детальніше див.: Анонси Універсситету Грінченка, ІФ та кафедри світової літератури).

Zasidannia

На знімку: після засідання кафедри

 


 

ПУБЛІКАЦІЇ ЛИСТОПАДА

Ковбасенко Ю.І. Адам Міцкевич і Віктор Гюго VS Олександр Пушкін і Микола І, або Сучасний погляд на розв’язку однієї «дружби-ворожнечі» / Юрій Іванович Ковбасенко // Всесвіт. – 2016. – №9-10. – С.250-253.
Ковбасенко Ю.І. «Сини вічності і слави»: мотив “exegi monumentum” у творчості В. Шекспіра та його наступників / Юрій Іванович Ковбасенко // Ренесансні студії / гол. ред. Торкут Н. М. – К.: Ін-тут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, 2016. – Вип. 25-26. – С.188-201.

Лихоманова Н.А. Нарративные модели "своего" и "чужого" в прозе Амели Нотомб / Н.А.Лихоманова // Национальные культуры в межкультурной коммуникации : сб. науч. ст. В 2 ч. — Ч. 2. Национальные формы художественной культуры в процессе межкультурного взаимодействия / редкол.: Э. А. Усовская (отв. ред.) [и др.]. — Минск : Колорград, 2016. — С.266-273.

 


 

 

ЖОВТЕНЬ 2016 року

29 жовтня к.ф.н., доцент кафедри Л.В.Анісімова взяла участь у тренінгу «Механізми розробки та впровадження Кодексів честі: кроки до зміни академічної культури університету», проведеного у рамках проекту SAIUP Американських Рад з міжнародної освіти. Тренінг провели професор Кетрін Нанц та професор Девід Шмідт з університету Ферфілд (США).

American CouncAmer.counc 3Amer.councn

 


 

 

 

26 жовтня вітаємо з Днем народження завідувача кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенка!

Flowers 11

 


 

 

20 жовтня доц. Г.Є. Шовкопляс знайомила з Університетом Грінченка гостей із Бахмута і Краматорська.

Діти з зони АТО.
Головний зберігач фондів у Бахмутському краєзнавчому музеї, старший науковий співробітник музею, кандидат історичних наук Ігор Аркадійович Корнацький привіз до Києва на Форум українських патріотичних справ учнівської молоді "Ми - українці! " групу школярів з мого рідного Бахмута і сусіднього Краматорська.
Показала дітям наш Університет Грінченка. Школярі були у захваті. Хочу сказати, що жоден з колег, кого зустріли, не полінувався і не відмовився розказати - поспілкуватися з дітьми із зони АТО: заступник директора Інституту філології Тетяна Олександрівна Саврасова-В'юн, співробітники А-Студії, директор Інституту журналістики Галина Василівна Горбенко, медсестра басейну Валентина Григоровна, наш університетський фотограф Оля.  Дякую вам, дорогі колеги, за людяність! Ми всі дуже зайняті люди, але попри зайнятість залишаємося людьми. Діти помилувалися чистою гладдю університетського басейну. Їм провели екскурсію у приміщенні телевізійної А-Студії. Їх погодували у нашій їдальні. Ще раз дякую всім співробітникам нашого університету!

Автор тексту:

Г.Є.Шовкопляс

Bahmyt

 


 

 

 19 жовтня завідувач кафедри, професор Ю.І.Ковбасенко взяв участь у науково-методичній конференції «Соціалізація особистості школяра на уроках зарубіжної літератури в умовах євроінтеграції».

 


 

РОВЕСНИК НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ: ПРЕДМЕТУ "ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА" - 25!


У школи міста Тернополя, як і в тисячі шкіл Держави, разом із незалежністю України прийшов і міцно вкоренився новий навчальний предмет – "Зарубіжна література". Учителі добре пам’ятають його становлення, бо випала їм доля бути  першовідкривачами. Кожен урок одночасно був відкриттям і для вчителя і для учнів. Ми гідно забезпечили етап становлення нововведеного предмета, а школярі по-справжньому його полюбили.
Тож до відзначення 25-річного ювілею готувались з великим ентузіазмом усі вчителі зарубіжної літератури Тернополя, глибоко обдумуючи кожний  етап літературно-мистецького свята «Від античності – до сучасності» та науково-методичної конференції.
У актовій залі Української гімназії імені Івана Франка 19 жовтня 2016 року зібралися учителі зарубіжної літератури на науково-методичну конференцію «Соціалізація особистості школяра на уроках зарубіжної літератури в умовах євроінтеграції».
Виступ професора Юрія Івановича КОВБАСЕНКА, завідувача кафедри світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, президента Української асоціації викладачів зарубіжної літератури кілька разів переривався схвальними оплесками. Оскільки Юрій Іванович був одним із тих, хто в 1990-х роках стояв біля витоків предмета "Зарубіжна література", то він спочатку згадав когорту людей, котрі ініціювали й підтримали запровадження цього важливого державотворчого предмета:  тодішнього заступника міністра освіти і науки професора Анатолія Григоровича Погрібного, голову НСПУ Юрія Михайловича МУШКЕТИКА та очільника Творчого об'єднання перекладачів Дмитра Семеновича ЧЕРЕДНИЧЕНКА, проректора КМІУВ (нині Київський університет імені Бориса Грінченка), де був створений і ефективно працював перший в Україні факультет всесвітньої літератури, Сергія Івановича БОЛТІВЦЯ та ін. Учасники конференції глибоко вражені  ерудицією виступаючого, його професійною майстерністю, глибоким знанням художнього слова митців народів світу. У виступі всі відчули щире вболівання за інтелектуальний рівень сучасних українців та турботу про долю предмета «Зарубіжна література», а також осягнули перспективні шляхи його розвитку в сучасних умовах.
Як зробити так, щоб урок зарубіжної літератури мав необхідний інструментарій, був цікавим, сучасним, спрямованим на формування креативної особистості школяра розповіла у своєму виступі Анна-Марія БОГОСВЯТСЬКА, кандидат філологічних наук, доцент кафедри гуманітарної освіти Львівського обласного інституту післядипломної  педагогічної освіти, член-кореспондент НАПН України.
Настільною книгою вчителя-«зарубіжника» є журнал «Зарубіжна література в школах України» - потужний засіб науково-педагогічного спілкування. Публікації журналів віддзеркалюють педагогічний досвід учителів зарубіжної літератури, своєчасно знайомлять нас зі змінами літературної освіти та її методичними забезпеченням. З великим задоволенням учасники конференції вислухали виступ видавця журналу Дмитра ЛЕБЕДЯ, який подарував кожному педагогу один  примірник  журналу.
З перших днів життя предмет «Зарубіжна література»  у Тернополі мав мудрого наставника в особі Ніни МІЛЯНОВСЬКОЇ, авторки чисельних підручників та посібників з предмета. У своєму виступі «Основні проблеми викладання зарубіжної літератури» Ніна Равілівна переконливо довела,що наш предмет є державотворчим, спрямованим на формування креативної особистості школяра, тому не варто переобтяжувати програми другорядними творами,комерційною літературою.
Справжнім тріумфом святкування ювілею стало літературно – мистецьке свято «Від античності – до сучасності», на якому були присутні всі вчителі зарубіжної літератури. Кращим з кращих вручені нагороди , присвоєні номінації.
Учителі зарубіжної літератури міста Тернополя твердо переконані: інтелігент-патріот – не єдина перевага уроків зарубіжної літератури. Розвиток критичного мислення, який забезпечує наш навчальний предмет, стає фундаментом для формування ключових компетенцій особистості і таким чином забезпечує реалізацію головного принципу сьогодення: “Навчатися не для школи, а для життя”. Отож, предмету «Зарубіжна література» БУТИ, ЖИТИ І РОЗВИВАТИСЯ!


  Автор тексту:

 Методист ТКМЦНОІМ Ковальчук Любов Методіївна

 

Ternopil 1

Ternopil 2

 


 

 

 12 жовтня у м. Миколаєві відбувся авторський семінар проф. Ю.І.Ковбасенка "Інтелектуальні змагання та новітні вимірювання і підвищення ефективності літературної освіти в Україні"

seminar Kovb Mykolaiv

 


 

 

  12 жовтня вітаємо з Днем народження заступника завідувача кафедри, доцента Тетяну Іванівну Тверітінову!

 

Flowers 3 2016

 


 

 

 12 жовтня до Дня захисника України доц. Н.О.Ліхомановою була організована і проведена зустріч студетів Університету Грінченка з ветераном АТО, сержантом Національної гвардії України, командиром взводу Костянтином Алєксєєнко .

ATO 1ATO 2ATO 3ATO 4ATO 5

 


 

 11 жовтня вітаємо з Днем народження доцентів Галину Володимирівну Бітківську і Юлію Василівну Вишницьку !

Flowers 2016 1Flowers 2016 2

 


 

 

 

08 жовтня Інститут філології урочисто відкрив соціальний проект "З Києвом і для Києва". Кафедри презентували напрями діяльності та заплановані заходи. ​Від кафедри світової літератури виступила відповідальна за проведення заходів соціального проекту доцент Г.Є.Шовкопляс, яка розповіла про досвід роботи кафедри з киянами в межах загальноуніверситетського соціального проекту, зокрема про багаторічну роботу клубу "Екранізація класики". Була укладена угода про співпрацю між кафедрою світової літератури Уніврситету Грінченка та соціально-гуманітарним об'єднанням Оболонської держадміністрації.

 

Vidkr.sotsproect

 


 

 06-07 жовтня доценти кафедри Т.І.Тверітінова та Г.Є.Шовкопляс взяли участь у Міжніродних наукових читаннях пам'яті народного письменника Івана Навуменка "Регіональне, національне, загальнолюдське", які відбулись у Державному Гомельському університеті імені Франциска Скорини (Республіка Білорусь).

 

Gomel 1Gomel 2Gomel 3Gomel 4Gomel 5

 


 

 

  05 жовтня у рамкаж тижня кафедри світової літератури відбулося розширене засідання кафедри "Місце зарубіжної літератури в науково-навчальній парадигмі оновленої структури Київського університету імені Бориса Грінченка". На засіданні була присутня заступник директора з науково-методичної та навчальної роботи Л.І.Заяць.

 

Zas kaf 1zas kaf 2

 


 

 

 

04 жовтня студенти спеціальності "Переклад" разом із зав.кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенком були присутні на засіданні Творчого об'єднання перекладачів Національної спілки письменників України та розширеному колоквіумі  "Вивчення перекладної та оригінальної літератури як засіб плекання українства". Заходи відбулись у межах тижня кафедри світової літератури.

 

Bud pysm 2Bud pysm 1 copy

 


 

 

 

03 жовтня в межах проведення Тижня кафедри світової літератури відбулась презентація польсько-української антології сучасної поезії "Jak podanie ręki» / «Як рукостискання» (Познань, 2016).
Зі вступним словом до учасників заходу звернулисяСТРІХА Максим Віталійович , заступник міністра освіти і науки України, письменник, перекладач, доктор фізико-математичних наук, професор, КОЧУР Марія Леонідівна, заступник директора музею Г. П. Кочура (м. Ірпінь), ЄРЕМЕНКО Олена Володимирівна , директор Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор філологічних наук, професор, КОВБАСЕНКО Юрій Іванович , завідувач кафедри світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук, професор.
Презентували антологію Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ , Голова Національної Спілки письменників України, Олександр ГОРДОН , поет, перекладач, секретар Національної Спілки письменників України,  Всеволод ТКАЧЕНКО , поет, перекладач, голова Творчого об‘єднання перекладачів, Теодозія ЗАРІВНА , головний редактор журналу «Київ».
Свої поетичні твори представили автори антології Данута БАРТОШ, Уршуля ЗИБУРА (заступники Голови Правління Познанського відділення Спілки польських літераторів) та їх перекладачі - Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ , головний редактор журналу «Всесвіт», Василь САГАН, перекладач українсько-польського центру університету ім. В. Каразіна у Харкові. З програмою заходу можна ознайомитись тут

  Захід організовано та проведено спільно з кафедрою української літератури і компаративстики.

 

Prez Pol 1Prez Pol 2Prez Pol 3Prez Pol 4Prez Pol 5Prez Pol 6Prez Pol 7Prez Pol 8Prez Pol 9Prez Pol 10Prez Pol 11

 


 

 

 ПУБЛІКАЦІЇ ЖОВТНЯ

 

Вишницька Ю. В. Міфологічні сценарії в сучасному художньому дискурсі: спроба типологізації / Ю. В. Вишницька //  Мова і культура (Науковий журнал). – К. : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2016. – Вип. 18. – Т. V (180). – 488 с. – С. 74–81.

Вышницкая Ю. Координата «национальная идентичность» в современной украинской публицистике: дискурсные кластеры [Електронний ресурс] / Юлия Вышницкая // Władza sądzenia: Identities, Media and Literature in Ukraine and about Ukraine: Contemporary Situation and Historical Dimension / pod redakcją Nadii Trach. – №8/2016.– S. 125-135.– Електрон. дані. – Режим доступу: http://wladzasadzenia.pl/2016/8/wladza-sadzenia-2016-8.pdf1. – Назва з екрана.


Гальчук О. Микола Зеров і Томас Стернз Еліот: точки перетину / Оксана Гальчук // Слово і час. – 2016. – №9. – С. 12-22.

 


 

 

 

ВЕРЕСЕНЬ 2016 року

Вітаємо Тетяну Анатоліївну Динниченко з успішним захистом кандидатської дисертації!

Бажаємо успіхів та подальших наукових звершень!

rozy cvety buket bant shikarno 1920x1080

 


 

20 вересня ст.викладач кафедри Т.А.Динниченко успішно захистила кандидатську дисертацію "Типологія форм інтертекстуальності у французькій модерністській прозі (на матеріалі творів Андре Жіда)" (науковий керівник: д.ф.н., проф. В.І.Кузьменко) у спеціалізованій вченій раді Д 26.133.03.

На захисті Тетяни Анатоліївни були присутні к.п.н., доц. Г.В.Бітківська, к.ф.н., доц. Ю.В.Вишницька та к.ф.н., доц. кафедри Л.В.Анісімова.

 Zahyst copy

 


 

 

15 вересня к.ф.н., доцент Г.Є.Шовкопляс взяла участь в організації та виступила із промовою на відкритті фото-виставки волонтерської організації Бахмут Український «Генетичний код Бахмуту», де представлені  фотознімки вишиваних костюмів, створених творчою майстернею «Берегиня» (м. Бахмут), які були продемонстровані наприкінці серпня цього року на фестивалі «Україна аристократична» (м. Радомишль). Нагадаємо, ця виставка також була відкрита 6 вересня у Верховній Раді України з ініциативи народних депутатів С.Семенченка та Я.Мартинчука на честь відкриття осінньої пленарної сесії ВР України. Детальну інформацію читайте на сайті Університету.

 

Photovystavka 1Photovystavka 2Photovystavka 3

 


 

 

 

07 вересня відбулось засідання кафедри, на якому було розглянуто низку важливих питань, зокрема про підвищення ефективності роботи кафедри як складової Інституту філології в умовах нової структури Університету, про розподіл обов'язків між співробітниками кафедри, погодження навчального навантаження, обговорення плану профорієнтаційної роботи на 2016-2017 н. р. та ін.

 


 

 

 ПУБЛІКАЦІЇ ВЕРЕСНЯ

Бітківська Г. В. «Український текст» російських літературних журналів / Галина Бітківська // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна» [Зб. наук. праць]. – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія». – Вип. 62. – 2016. – С. 44 – 46.

 

Гальчук О. В. Критична рефлексія української античності: етапи та тенденції / Оксана Гальчук // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна» [Зб. наук. праць]. – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія». – Вип. 62. – 2016. – С. 79 – 83.

Гальчук О.В. Міфопоетика як модус метатексту англійського неоромантизму / Оксана Гальчук // Мова і культура. – Вип. 18. – Т. V (180). – К., 2016. – С. 12 – 18.

Новик О. Іронічний аспект гендерної проблематики постмодерністського роману / Новик Олеся // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна» [Зб. наук. праць]. – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія». – Вип. 62. – 2016. – С. 253 – 255. (науковий керівник Г.В. Бітківська)

 


 

 

Кафедра світової літератури вітає студентів та колег із початком нового навчального року!

images0Q8M5Z011VeresnyaFlowers 5

 


 

 

СЕРПЕНЬ 2016 року

22 серпня зав. кафедри, проф. Ю.І.Ковбасенко виступив із доповіддю "Новітні педагогічні вимірювання і перспективи розвитку освіти" на С ерпневих педагогічних студіях для працівників районних, міських методичних кабінетів, центрів, керівників інтернатних навчальних кабінетів із теми "Формування готовності працівників методичних служб до впровадження інноваційних форм, методів та прийомів розвитку професійної компетентності педагогічних працівників навчальних закладів". Захід відбувся у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти (м.Рівне).

Serpn Kovb

 


 

 

ПУБЛІКАЦІЇ СЕРПНЯ

Шовкопляс Галина. Використання матеріалів спогадів і мемуарів під час вивчення біографії письменника / Галина Шовкопляс. – Українська мова і література в школах України. Щомісячний науково-методичний та літературно-мистецький журнал. – № 7-8 (159-160), липень-серпень 2016 р. – С.36-40.

 


 

 

ЛИПЕНЬ 2016 року

 Vidznaka

 


 

 

05-06 липня к.ф.н. доцент кафедри Л.В.Анісімова взяла участь у тренінгу "Програма майбутніх лідерів" (Модуль ІІ) у рамках Програми розвитку лідерського потенціалу університетів України, яка проводиться за ініціативою Інституту вищої освіти НАПН України, Британської Ради в Україні, Фундації лідерства для вищої освіти (Сполучене королівство). Тренінг проводив Стюарт Хант.

FLP II 1FLP II 4

 


 

 

ЧЕРВЕНЬ 2016 року

26-28 червня к.ф.н., доцент Ю.В.Вишницька взяла участь у Міжнародному науковому конгресі ASEEES-МАГ (2016 ASEEES-MAG Summer Convention) на тему “Images of the Other”, організованому Асоціацією славістичних, східноєвропейських і євразійських студій  (Association for Slavic, East European, & Eurasian Studies / ASEEES) та  Міжнародною асоціацією гуманітаріїв (International Association for the Humanities / MAG).  MAG Summer Convention відбувалася в Українському католицькому університеті.

Програма конгресу.

Привітання учасників конгресу Міністра освіти і науки України Лідії Гриневич тут.

Фотогалерея (офіційна) тут.

Презентація доповіді Вишницької Юлії на панелі "Образи Іншого в сучасному українському літературному й медіа дискурсі" можна переглянути тут.

UKU 1UKU 2UKU 3UKU 4UKU 5UKU 6UKU 7

 


 

 

16-17 червня к.ф.н., доцент Г.В.Бітківська взяла участь у Сьомому міжнародному міждисциплінарному теоретичному симпозіумі "Словесне i зорове: візуальні медіації в літературі" з доповіллю "Візуальна репрезентація ідеологічного дискурсу в сучасному літературному журналі".

Місце проведення: Інститут літератури імені Т.Г.Шевченка.

Програма симпозіуму тут.

 

03 червня співробітники кафедри світової літератури зав. кафедри, професор Ю.І. Ковбасенко і доцент Н.О. Ліхоманова взяли участь у нараді членів робочих груп з доопрацювання навчальних програм для 10-11 (профільних) класів, за якими навчатимуться школярі всієї України у 2016-2017 і 2017-2018 н. р. На цій нараді, що її проводив заступник Міністра освіти і науки України П.К. Хобзей в рамках підготовки до червневої (2016 року) Колегії МОНУ, було розглянуто також низку актуальних питань розвитку освіти України. Завідувач кафедри світової літератури, котрий очолював робочу групу із зарубіжної літератури, звітував про роботу колективу, а також висловив своє бачення розглянутих на нараді питань.

MONU 2016

 

 


 

ПУБЛІКАЦІЇ ЧЕРВНЯ

Анісімова Л.В. Поняття "авторської інтенції" в літературній теорії Е.Д.Гірша / Л.В.анісімова // ІІ Таврійські філологічні читання: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Херсон, 20-21 травня 2016 р. Херсон: Видавничий дім "Гельветика", 2016. С.29-32.

Хільковець А.В. Роман Джин Рис "Широке Саргасове море" як пріквел до роману Шарлоти Бронте "Джейн Ейр" / А.В. Хільковець // ІІ Таврійські філологічні читання: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Херсон, 20-21 травня 2016 р. Херсон: Видавничий дім "Гельветика", 2016. С.54-56. (Науковий керівник: Тверітінова Т.І., к.ф.н., доцент, доцент кафедри світової літератури). 

Шовкопляс Галина, Узварик Ірина. Про одну виставу Мейєрхольда, оперу Верді та булгаковську Маргариту / Г. Шовкопляс, І.Узварик // Всесвітня література в школах України. Щомісячний науково-методичний журнал. – 2016. – №6 (420). – С.46-50.

 

 

 

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Структура Кафедри Кафедра світової літератури Події