Події

Цьогоріч у межах міжнародного конкурсу «Коронація слова» був виокремлений мультимистецький конкурс «Молода КороНація», основна мета якого стимулювати дітей до літературної творчості, сприяти розвитку якісної дитячої літератури. Київський університет імені Бориса Грінченка також виступив засновником цього конкурсу, усвідомлюючи і розділяючи високу

відповідальність перед юним поколінням українських читачів. Кілька місяців тривала напружена експертна робота, адже членам журі слід були запропонувати найкращі твори. Кілька сотень різножанрових творів заполонили час експертів. 25 та 29 травня представники кафедри Т.Вірченко, Р.Козлов, М.Луцюк та С.Жигун плідно попрацювали у журі конкурсу "Молода короНація", взявши участь у обранні переможців у таких номінаціях: «Дорослі для дітей: Проза», «Дорослі для дітей. Віршована поезія, пісенна лірика, колискові, поеми», «Дорослі для дітей. Науково-пізнавальна, енциклопедична література на українську тематику», «Дорослі для дітей. Анімаційні твори», «Дорослі для дітей. Кіносценарії», «Дорослі для дітей. П’єси». Переможці «Молодої КороНації» будуть відзначені 14 червня 2018 року.

24 травня в Інституті пройшов театральний фестиваль "Скоро літо", на якому групи україністів першого курсу представили публіці дві вистави: "Гібридний суд" К.Солов"єнка та "Московіада" Н.Симчич. Родзинкою події стала присутність авторів на перегляді і приємно, що їм вистави сподобались. Втім головними героями все ж були студенти, які радо і захоплено говорили про здобутий досвід, розвиток своїх вмінь, розкриття талантів. Тож організатор заходу - професор кафедри Тетяна Ігорівна Вірченко може по праву пишатися зробленим.

21 травня в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся традиційний поетичний конкурс "Жива троянда", який проводить Центр літературної творчості на чолі з М.Наєнком. Цьогоріч до складу журі конкурсу було запрошено і представника нашої кафедри С.Жигун.

 

 

15 травня 2018 р. учасники програми «Польська мова» отримали сертифікати про проходження першої частини курсу і продовжують удосконалювати іншомовну компетентність за підтримки викладача кафедри української літератури і компаративістики Людмили Сергіївни Бербенець.

17 травня 2018 р. завершилася робота літературознавчої секції наукової студентської конференції «Перші кроки в науці: від навчання до дослідження», у якій взяли участь магістранти освітніх програм «Українська мова і література», «Літературна творчість», викладачі кафедри української літератури та світової літератури. Глибиною осягнення проблематики відзначилися виступи Гліба Хоменка, Валентини Сотникової, Юрія Тельця, Тетяни Сенич. Слухачі звернули увагу на серйозну апробацію результатів досліджень Світлани Нагорної, Юлії Гуртової та Яніни Науменко, які брали участь у наукових заходах різних рівнів.

22 травня 2018 р.кафедра української літератури і компаративістики у межах методологічного семінару «Типологія ідентичностей у художньому і критичному дискурсах» відповідно до програми Фестивалю науки провела круглий стіл  із проблеми компаративного вивчення української літератури у слов’янському контексті (організатори заходу: О.О.Бровко та І.С.Чайка-Лукович). Проблематика доповідей Я. М.Пилинського, А.С.Брацкі, С.В.Жигун, У.Е.Левко стосувалася пошуку методологічних підходів та шляхів практичної реалізації наукової теми кафедри. Дякуємо за участь Л.В.Волошук, О.М.Башкировій, І.В.Погребняк, О.А.Хамедовій, С.О.Нагорній, О.Г.Гуль, студентам І курсу спеціальності «Філологія (українська мова і література)».

 

 

Викладачі кафедри Ольга Хамедова, Ірина Чибор, Ольга Башкирова взяли участь у роботі Міжнародного наукового симпозіуму "Діалог славістів ХХІ" століття, який відбувся 16-18 травня у в університеті ім. Бабеша-Бояї на філологічному факультеті у м.Клуж-Напока (Румунія). Плідна наукова дискусія точилася поміж дослідниками Румунії, України, Угорщини, Білорусі, Польщі, Молдови, Казахстану,  Росії, Грузії. 

 

  

11. 05. представники кафедри узяли участь у Днях науки Національної Академії Наук. Першокурсники ФУБ-2 узяли участь у майстер-класі та вікторинах, доцент У.Левко відкрила в собі талант каліграфа, а доцент С.Жигун провела вікторину "10 з 30" за фактами біографії українських письменників.

 

11. 05. доцент кафедри С.Жигун у рамках роботи над науковою темою кафедри взяла участь у Міжнародній конференції "Національна ідентичність у контексті європейської мобільності", що відбувалася у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна.

 

20.04. першокурсники групи ФУБ-2 відвідали разом з куратором С.Жигун музей видатного письменника, киянина Михайла Булгакова. Особлива атмосфера музею, де за задумом засновників живуть відразу дві родини - Булгакових і Турбіних, та чудова екскурсовод, що провела нас не лише кімнатами будинку, але й сторінками творів письменника, надихають шукати творчих рішень у роботі й навчанні.

 

Формування національної і громадянської ідентичності:

міждисциплінарні підходи

17 квітня 2018 року у НВК «Домінанта» відбулася історико-літературна науково-практична конференція «250 років від початку Коліївщини: оцінки, дискусії, проблеми інтерпретації», у роботі якої взяли участь Наталія Віталіївна Кучменко, представник Управління освіти Дніпровського району в місті Києві, директор районного науково-методичного центру; Тарас Васильович Чухліб, доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва, головний науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, заслужений діяч науки і техніки; Олена Олександрівна Бровко, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка; Аліна Леонідівна Лісневська, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри журналістики та нових медіа Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Анатолійович Алфьоров, кандидат історичних наук, молодший науковий співробітник Інституту історії України НАН України; Софія Максимівна Сивенко, завідувач відділення історії КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», керівник секції історії України.

У роботі конференції взяли участь представники учнівських і педагогічних колективів навчальних закладів Дніпровського району:
гімназії № 191 імені П.Г.Тичини; українського колежу iм. В.О. Сухомлинського (СШ № 272);навчально-виховного комплексу № 209 «Сузір’я»; загальноосвiтньої школа № 228.

Кафедра української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка дякує колективу НВК «Домінанта» за надану можливість співпраці і підтвердження переконання про актуальність міждисциплінарного підходу до освітніх аспектів формування національної і громадянської ідентичності.

 

Навчання в Центрі компетентностей «Літературний театр»

Студенти 4 курсу (Філологія. Українська мова і література) Інституту філології успішно доводять, що засоби театрального мистецтва допомагають у засвоєнні традиційно теоретичних курсів. Творчі групи створили низку художніх постановок, вивчаючи курс «Типологія стилів і форм у літературі та мистецтві» (викладач – доктор філологічних наук, доцент кафедри української літератури і компаративістики С.В.Жигун). Зокрема, інсценізували вимоги класицистичної естетики, представивши критика-мецената, що відбирає тексти українських письменників, оцінюючи їх відповідно до «Мистецтва поетичного» Ніколя Буало. А романтичну естетику коментував «Адам Міцкевич», викликаний під час «спіритичного сеансу». Особливістю цих вправ є залучення: адже студенти самі обирають формат втілення теоретичної проблеми, а подана в яскравих формах вона не лишає байдужою аудиторію, а тому має більший вплив. Такі форми роботи також вчать працювати з аудиторією, відчувати її і реагувати на її потреби, що безумовно важливо майбутнім вчителям.

Дякуємо четвертокурсникам, персонально К.Гурневич, Н.Павленко, М.Хохель, С.Сальвенчук, А.Кравченко і А.Карпенко за ідеї і натхненне втілення їх.

 
6-7 квітня 2018 р. в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася ІХ щорічна Міжнародна наукова конференція, що цього року мала назву «Літературний процес: полівекторність сучасного світу (людина, рух, простір, час)». Конференція була організована та проведена кафедрою української літератури і компаративістики, а співорганізаторами виступили:
  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
  • Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка Національної академії наук України;
  • Гданський університет (Республіка Польща);
  • Університет Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка).

Тематика конференції об’єднала широке коло науковців з України та з-закордону. Доповіді пленарного засідання окреслили діапазон проблематики. Ґрунтовний виклад д.філ.н., професора Київського університету імені Бориса Грінченка Олени Бондаревої «Час і простір драматургічної моделі «театр в театрі» зінтерпретував сучасні тенденції української драматургії, вкотре заперечивши кризу цього літературного роду.

 

Професор кафедри української мови і літератури Філософського факультету Загребського університету (Республіка Хорватія), доктор історичних наук Євген Пащенко зробив доповідь «Презентація України: Бібліотека Ucrainiana Croatica, Загреб», під час якої продемонстрував численні видання, підготовлені хорватськими україністами. Доповідь викликала гарячий інтерес і активно обговорювалася під час перерви, адже вона змусила задуматися про важливість персональної ініціативи.

Професор Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, д.філ.н. Олена Анненкова виголосила доповідь «У пошуках національної ідентичності: візія Дж.Барнса», висвітливши погляди митця на зв‘язок часу і пам‘яті.

До пам‘яті апелювала і професор Київського університету імені Бориса Грінченка, д.філ.н Ірина Руснак, яка аналізувала подорожній нарис американського сценариста українського походження Володимира Бльондиненка «Вражіння з подорожі по Европі» 1939 року. Цей практично невідомий нині текст не лише дає багатий історикореальний матеріал, але й розкриває під оригінальним кутом проблему ідентичності мігранта.

Вплив локальної історії на ідентичність висвітлив у доповіді «Творчість В’ячеслава Медвідя як родинно-родова історія України ХХ ст.» завідувач кафедри журналістики і міжнародних відносин Київського університету культури, д.філ.н. Микола Васьків.

Завершувала пленарне засідання доповідь доцента Київського університету імені Бориса Грінченка, к.філ.н. Олексія Сінченка «Принцип системної декомпозиції в моделюванні вітчизняної історії літератури», який поставив під сумнів репрезентативні можливості традиційного наративного викладу історії літератури, запропонувавши групу опозицій, що суттєво розширили б їх.

Під час секційних засідань учасники конференцій працювали за такими напрямками: «Проблеми пам’яті та й ідентичності в українській і світовій літературах», «Поетика фронтирів: репрезентації та функції. Свій ‑ чужий простір: типологія, модифікації, ризики», «Міграційний дискурс художньої літератури. Лінійний vs циклічний час: художні і дослідницькі проекції», «Homo viator: долаючи час і простір. Міждисциплінарні виміри імагологічних студій». Виголошені доповіді викликали жваве обговорення, яке розширювало контекст досліджуваних проблем, увиразнювало ключові аспекти, а подекуди пропонувало контраверсійні ідеї.

У рамках конференції традиційно працював Круглий стіл «Технології вивчення художнього світу: проблеми і перспективи». Учені, учителі-практики і студенти-грінченківці обговорили проблеми науково-методичного забезпечення літературної освіти в Україні, презентували результати співпраці кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології із школами м. Києва, визначили завдання і напрями подальшого співробітництва, поділилися практичним досвідом, представили новітні розробки і методичні стартапи.

На підсумковому засіданні учасники конференції обміркували концепцію наступної ювілейної Х Щорічної Міжнародної конференції «Літературний процес…», намітили вектори актуальних наукових досліджень та запевнили, що обов‘язково приїдуть знову.

 
27.03. представники кафедри в рамках роботи  над кафедральною темою "Типологія ідентичностей у  художній літературі" відвідали презентацію монографії Й.Петровського-Штерна "Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності".

23 березня відбулося чергове засідання літстудії «Література і час» (керівники – доценти кафедри Луцюк М.В. та Башкирова О.М.). Відбулася презентація чергового числа студентського альманаху «Сонячне проміння». Свої нові поезії для творчої дискусії представили магістрантка Інституту філології (спеціальність Літературна творчість) Трофименко Анастасія і студентка Інституту журналістики Міхель Анна. Було оголошено умови нового поетичного конкурсу «Місто моєї мрії».

 
 
 
23.03 у четверте в Інституті філології відбувся конкурс літературної творчості «Березневі містерії» для школярів у межах соціального проекту «З Києвом і для Києва», яким незмінно опікується Ольга Анатоліївна Хамедова. Цьогоріч за перемогу боролися вже у двох секціях: окрім традиційної старшої, було сформовано й молодшу (до 8 класу). Цьогорічними переможцями стали Анна Косцова (казка "Пригоди ящірки Ясі") у молодшій секції та Анастасія Гриценко (оповідання "Дощовий день") у старшій. Особливою приємністю стала участь у конкурсі вихованців магістрів кафедри. Дякуємо Марії Фещенко, Валентині Сотниковій, Юрію Тільцю, Катерині Серветник. Подяка і партнеру конкурсу, видавництву "Смолоскип", який нагородив наших переможців розкішними виданнями антології "київських неколасиків", вибраних творів Олега Ольжича і Миколи Зерова, дитячими книгами сучасних авторів. 
 
 
День Інституту філології кафедра святкувала, представивши польську культуру (дякуємо Уляні Левко, Марії Половинкіній та Мілі Бербенець), організувавши майстер-класи з методики викладання (Ольга Хамедова) та переглянувши фрагмент вистави "Авва і смерть" (у постановці 2 курсу під керівництвом Тетяни Вірченко). 
 
 
 
Студенти першого курсу спеціальності "Українська філологія" разом з куратором С.Жигун вшанували пам"ять загиблих під час Революції Гідності. Під час екскурсії Алеєю Героїв Небесної сотні та Майданом Незалежності студенти почули про головні події протистояння, відвідали головні локації та ознайомилися з проектами майбутнього музею. Біля народного меморіалу загиблим першокурсники безпомилково впізнавали вихідців з рідних міст, підтвердивши: Герої не вмирають.
 
 

20 лютого 2018 р. студенти IV курсу напряму «Філологія» (Українська мова і література)  із завідувачем кафедри О. О. Бровко провели заняття з історії української літератури 60-80 рр. ХХ ст.» на базі Музею шістдесятництва. Також студенти відвідали кабінет-музей В’ячеслава Чорновола, виставку «Геть від Москви!» та експозицію, присвячену Революції Гідності. Результатом цього заняття стануть індивідуальні міні-дослідження історії фактів літературного процесу на основі побачених експонатів.  

19 лютого до Інституту філології завітав відомий ізраїльський письменник Давид Маркіш, який разом із представниками київського видавництва «Пенмен» презентував викладачам та студентам І-ІІ курсу українські переклади своїх книг «Гранатовий діл. Двадцять листів літнього добродія», «Записки з Минулого часу» та «Від межі до межі» (пер.Ю.Г.Буряка). Давид Маркіш є сином знакового для єврейської літератури письменника, члена Єврейського антифашистського комітету Переца Маркіша (1895-1952) та літераторки Естер Лазебнікової-Маркіш, братом відомої української скульпторки-керамістки Ольги Рапай (1929-2012), перекладача та літературознавця Симона Маркіша (1931-2003). Письменник є лауреатом ізраїльських та міжнародних премій, його прозові та поетичні тексти перекладені багатьма мовами світу. Присутні мали можливість почути від Давида Перецовича історію діяльності та знищення радянською владою Єврейського антифашистського комітету, переглянути фільм-розповідь про творчий та життєвий шлях батька письменника, його співпрацю с Соломоном Міхоелсом та Марком Шагалом, спогади про дитячі та юнацькі роки. 
 
З 9  по 16 лютого на кафедрі української літератури відбувся перший тур Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови та літератури (літературознавчий блок).Вітаємо переможців першого туру! Освітня програма: "магістр" - Рєзнік Тетяну (1 місце) Фещенко Марію (2-ге місце) Єдаменку Анастасію (3-тє місце); освітня програма: "бакалавр" - Кравченко Ангеліну (1-ше місце) Хохель Марію (2-ге місце) Дерменжи Наталію (3-тє місце)
У середу, 14 лютого, студенти-полоністи Інституту філології організували і провели вечір читання поезії Чеслава Мілоша. Студенти-перекладачі четвертого курсу в рамах практики ознайомилися з творчим методом митця, активно обговорювали його поетичні тексти та пропонували варіанти перекладу. Студентки третього курсу Марина Андронова, Світлана Онищенко, Катерина Омельченко (ФАб-1-15-4.0д) виступили з художнім читанням поезії Мілоша мовою оригіналу та активно
долучилися до дискусії про нобелівських лауреатів Польщі. Дякуємо за координацію заходу доцентам кафедри української літератури і
компаративістики У. Е. Левко та В. В. Захарову
12 лютого 2018 р. оприлюднено результати Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт пам’яті професора Віталія Кейса, організованого Центром українських студій Чорноморського національного університету імені Петра Могили у співпраці з кафедрою української мови та літератури ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (м.Слов’янськ) та з Українським міжуніверситетським науково-дослідницьким шекспірівським центром у Класичному приватному університеті (м. Запоріжжя). Одним із переможців конкурсу стала Тетяна Соколовська  – студентка ІІІ курсу Інституту філології напряму підготовки «Філологія (Українська мова і література)», робота якої «Повість Докії Гуменної “Мана” через призму феміністичної наратології»(гасло:«Я не для замужу!»)» посіла ІІ місце (науковий керівник: завідувач кафедри української літератури і компаративістики, доктор філологічних наук. професор О. О. Бровко). Журі відзначило актуальну методологічну перспективу студентської студії, що є частиною дослідження в межах наукової теми кафедри «Типологія ідентичностей у художньому і критичному дискурсах». Зичимо конкурсантці на її керівникові нових успіхіві досягнень у науковій роботі та творчості!

 

 

З 22 по  26 січня 2018 р. тривав ІІ (міський) етап Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018».

Головою журі в номінації «Українська мова і література» була завідувач кафедри української літератури і компаративістики, професор О.О.Бровко. У складі фахового журі працювала доцент кафедри, викладач курсу «Методика навчання української літератури»  О.А.Хамедова.

 

Уже десять років поспіль існує добра традиція кафедри української літератури і компаративістики збирати талановиту учнівську молодь Києва на Відкритий конкурс читців «Із Янголом на плечі…»  напередодні дня св.Миколая. Цьогоріч конкурс відбувся в межах соціального проекту “З Києвом і для Києва” . 16 грудня 2017 року до Інституту філології завітало 65 учнів  8-11 класів з поетичними, музичними,  драматичними та мелодекламаційними дарами.  

Конкурс розпочався з артикуляційно-дихальної гімнастики, яку креативно провели студентки ІІ курсу спеціальності «Філологія (українська)» Коцюбівська Марія, Бречко Анастасія, Хіммейда Аміна та Єкаєва Фатіма (викладач Блохіна Н.О.). Легкий новорічний настрій створили натхненні вокальні виступи студенток ІІ курсу Інституту філології Скібіцької Анастасії та Задорожної Тетяни (загальноуніверситетська вокальна студія «Натхнення», керівник – Машковська Н.В.).

У межах конкурсу відбувся профорієнтаційний захід, під час якого Даценко Тетяна Олександрівна (НМЦ інформаційно-рекламної та профорієнтаційної діяльності)розповіла старшокласникам про особливості освітнього процесу в Київському університеті імені Бориса Грінченка.

До складу журі увійшли: директор Інституту філології, д-р філол. наук, професор Єременко О.В., д-р філол. наук, професор Бровко О.О.,  к.філол.н., доц. Хамедова О. А., к.філол.н., доц. Волошук Л.В., к.філол.н., доц. Борисенко К.Г.,  к.філол.н., доц. Луцюк М.В.,  к.філол.н., доц. Погребняк І.В., к.філол.н., доц.  Башкірова О.М., студентка ІІІ курсу  спеціальності «Філологія (українська)»  Тетяна Соколовська. Очолили журі молоді письменники Лесик Панасюк та Дарина Гладун (перемога в номінації «Авторська проза» конкурсу «Із Янголом на плечі…» у 2010 році).

   Серед переможців конкурсу – школярі СШ №242, СШ №106, СШ №14, Навчально-виховного комплексу «Домінанта»,  СЗШ №258, Українського медичного ліцею Національного університету імені Олександра Богомольця, СШ №270, СШ №23, Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Слов’янської гімназії, Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, СЗШ№68, СЗШ №168, театральні колективи СЗШ№235 та СЗШ №242.

Незмінною організаторкою та ведучою конкурсу була ст.викладач кафедри української літератури і компаративістики Блохіна Наталія Олексіївна, якій допомагала студентка VI курсу Марина Дідук.

.  

6 грудня зібралася на своє планове засідання літстудія Інституту філології «Література і час». Учасники презентували нові твори, дискутували з приводу поетичних новинок минулого місяця, міркували про волонтерську допомогу конкурсові «З янголом на плечі…». А ще студійці радо вітали двох нових учасниць – талановитих першокурсниць Юлію Золотаренко і Анну Михель.   

 

5 грудня 2017 р. старший викладач кафедри української літератури і компаративістики, Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук Ірина Чибор у рамках наукового стажування від Вишеградського фонду прочитала для студентів-філологів Університету Матея Бела в Банській Бистриці (Словаччина) лекцію на тему: „Фразеологія і слов’янська міфологія: порівняльний аналіз фразеологізмів української, російської та словацької мов”. У лекції було репрезенетовано результати проведених порівняльних досліджень фразеології кількох слов’янських мов у етнолінгвістичному аспекті, а саме розкрито особливості кодування у фразеологічних одиницях давніх міфологічних уявлень слов’ян про світ, природу і місце людини в ній.

 

Зустріч із Почесним професором Київського університету імені Бориса Грінченка В. В. Яременком (до 110-річчя видання «Словаря української мови» Б. Д. Грінченка)

5 грудня в межах Грінченківської декади до першокурсників спеціальності «Філологія (українська мова і література)» завітав почесний професор Київського університету імені Бориса Грінченка, літературознавець, провідний науковий співробітник НДЛ грінченкознавства Василь Васильович Яременко. Завдяки вражаючим фактам студенти мали змогу переконатися, що художня творчість, лексикографічна, етнографічна, літературознавча, публіцистична спадщина Бориса Грінченка сприяє розумінню тих процесів, які відбуваються в Україні сьогодні.

Студенти і викладачі кафедри української літератури і компаративістики щиро вдячні Василеві Васильовичу за цікаву розповідь і чудовий подарунок – упорядковані нашим шановним гостем книги: архівні документи, раритети, матеріали до біографії Б. Д. Грінченка «Людина без копії – Борис Грінченка», збірку вибраних творів Бориса Грінченка «Воля живе боротьбою…», три томи українського культурологічного альманаху «Хроніка-2000», присвяченого Андрію Ніковському. 

 

Сьогодні викладач має наважитись дозволити студентам бути повністю самостійними в підготовці навчального проекту. Це гарний тест побачити знання, відчути емоції, досягти розкриття творчого потенціалу, комфорту у виборі форми проекту. 30 листопада магістранти спеціальності «Літературна творчість» презентували «Літературні вечорниці» – проект  у межах курсу «Організація виставкової діяльності» (викладач - Т.І.Вірченко). 

На заняттях студенти дискутували щодо доречності пропагувати книжку в Інституті філології, адже в наших стінах зібрались ті, для кого читання – постійний, сповнений сенсу процес. І таки на вечорницях була й невеличка книжка виставка. Зайва в ІФ? – Анітрохи!

В основі проекту лежала виставка книжок, об’єднаних темою вечорниць: про нечисту сили, вишивку, ворожіння. І не дарма! Студенти мали можливість погадати на книжках, поспівати пісень, оглянути тематичну літературу. На завершення ласували смаколиками, спілкувалися в дружній грінченківській родині. 


 
 
25.11. студенти 4 курсу спеціалізації "Літературна творчість" та студенти 1 курсу групи Фуб-2 разом з куратором С.Жигун та викладачем кафедри Н.О. Блохіною відвідали музей Г.Кочура в Ірпіні. Марія Леонідівна, що нині опікується музеєм, провела екскурсію будинком, де жив перекладач і розповіла про складні життєві обставини, що перешкоджали творчості, але не змогли її ні притлумити, ні знецінити.

 

Напередодні Дня гідності та свободи студенти-першокурсники груп ФАб-1-17-4.0д, ФАб-3-17-4.0д, ФІНб-1-17-4.0д, ФНб-1-17-4.0д разом з викладачкою кафедри української літератури і компаративістики Блохіною Наталією Олексіївною переглянули та обговорили документальні фільми "Жіночі обличчя революції", "Острів небайдужих" та "Революція гідності". 

14 листопада учасники Літстудії нашого інституту були гостями Центру літературної творчості Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (керівник – доктор філологічних наук, професор Михайло Наєнко). Наші студійці презентували студентський літературний збірник «Сонячне проміння». З власними  поетичними та прозовими творами виступили магістранти 2-го року навчання Юрій Телець, Валентина Сотникова та Юлія Гуртова, студентка IVкурсу Катерина Гурневич. Участь в обговоренні творів студентів-грінченківців узяли доктор філологічних наук, професор Михайло Наєнко, доктор філологічних наук, професор Ніна Бернадська. Перед студійцями двох університетів виступив відомий український композитор і музикант Кирило Стеценко.  

 

 

9 листопада в Інституті філології проходив флешмоб "#Носій слова"до Дня писемності. Усі охочі читали улюблені вірші і розміщували відео  в соцмережах. Від кафедри української літератури і компаративістики долучилися викладачі: Олена Володимирівна Єременко, Олена Олександрівна Бровко, Тетяна Ігорівна Вірченко, Сніжана Віталіївна Жигун та студенти першого курсу ФУБ: Приходько Світлана, Бречко Анастасія, Биструшкіна Анастасія, Данюк Марія, Кріт Оксана, Котула Анастасія, Корольова Лоліта, Шекетера Ольга, Федик Тамара, Тютюн Вікторія, Очеретна Анастасія, Буток Євгенія, Диба Ігор, КлимухінаПоліна, Слюніна Поліна, Вихор Дарина, Скрипка Валерія, Котова Марія.

Також кафедра узяла участь у святковому квесті.

  

У рамках вшанування жертв Голодомору 1932-33 років студенти 1 курсу ФУБ-2 разом з куратором відвідали музей «Меморіал жертв Голодомору», де прослухали лекцію про цей вражаючий злочин проти людяності та оглянули експозицію.

 

 27 жовтня на конференції "Проблеми відображення національних спільнот України у вітчизняній книзі для дітей" у Національній бібліотеці ім.Вернадського приємно було поспілкуватися зі своїми друзями - дослідниками дитячої літератури (Тетяною Качак з Прикарпатського ун-ту, Наталею Марченко з Києва), дитячими письменниками (Зіркою Мензатюк, Марією Морозенко, Олександром Гаврошем) і видавцями.

 

 

19–21 жовтня 2017 р. у бібліотеці Варшавського університету відбулася ІІ Міжнародна інтердисциплінарна наукова конференція з циклу: „Antropologiczno-językowe wizerunki duszy w perspektywie międzykulturowej” „Аксіосфера душі – душа в аксіосфері” (пол. „Aksjo sferaduszy– dusza w aksjosferze”), організована Інститутом славістики ПАН.        

Конференцію було задумано як інтердисциплінарний пошук відповідей на питання, які цінності є джерелом пізнання та формування ідентичності (як особистісної, так і колективної); як функціонує культурна пам’ять у процесі контекстного і багатовимірного пізнання дійсності; у якому сенсі душа людини є детермінантом життєвих засад і який має вплив на функціонування особистості в сучасному світі.        

У конференції взяла участь старший викладач кафедри української літератури і компаративістики, Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук Ірина Чибор, яка виступила з доповіддю „Dusza jako wartość: mitologiczno-chrześcijańskie wyobrażenia o duszy we frazeologii ukraińskiej” (укр. „Душа як вартість: міфологічно-християнські уявлення про душу в українській фразеології”). У доповіді було репрезентовано результати досліджень української фразеології з компонентом душа, мотивованої міфологічним етнокодом культури, в аксіологічному аспекті.

 

 

19 жовтня відбулася презентація творчого гуртка «Література і час» Інституту філології (керівники – доценти кафедри української літератури і компаративістики Луцюк М.В. і Башкирова О.М.). Були присутні гості – цьогорічні переможці конкурсу «Березневі містерії», літературний гурток школи 86 Шевченківського району м. Києва (керівник – Телець Ю. В.). Під час зустрічі були прочитані і обговорені нові твори студійців, презентоване нове число часопису «Сонячне проміння». Старшокурсники подарували школярам свою минулорічну збірку.  

Ольга Миколаївна Башкирова презентує нову збірку "Сонячне проміння"

Доброзичливий критик (Ольга Анатоліївна Хамедова)

Магістр 6 курсу Юрій Тілець

 

  
 
Сьомого жовтня 2017 року викладачі та студенти Інституту філології (Уляна Левко, Людмила Бербенець, Роман Падалюк, Оксана Ілик, Олександр Рак, Марина Андронова, Світлана Онищенко) взяли активну участь у методичному семінарі та майстер-класах з методики викладання польської мови як іноземної Nauczanie języka polskiego (jako obcego) na Ukrainieу рамках проекту Фундації „Wolność i Demokracja” „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”. Досвідом викладання польської мови ділилися досвідчені фахівці, автори підручників польської мови як іноземної Єжи Ковалєвскі, Марта Ковалєвска та Микола Ярмолюк. 
 
 
 
6-7 жовтня 2017 р. на базі Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинськоговідбулася Міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція «КОМУНІКАТИВНИЙ ДИСКУРС У ПОЛІКУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ», у роботі якої взяли участь доктори філологічних наук, професори кафедри української літератури і компаративістики Університету Грінченка О.Є.Бондарева, О.В.Єременко, О.О.Бровко, І.Є.Руснак.
 
 
 

4 жовтня у книгарні «Буква» відбулася презентація  роману Степана Процюка «Травам не можна помирати» (видавництво «Легенда»).  Модератор заходу – докторант, доцент кафедри української літератури і компаративістики Олексій Сінченко.

 Бабин Яр: злочини, у які важко повірити

30.09., вшановуючи пам‘ять загиблих у Бабиному Яру, студенти 1 курсу ФУБ-2 мали інтерактивну екскурсію, проведену куратором. Під час цього заходу студентам  пропонувалися факти про Бабин Яр, кількість жертв, замовчування трагедії у радянський час, які вони мали оцінити як правдиві чи хибні. Такий підхід продемонстрував, що сучасним людям важко навіть припустити такі масштаби репресій, і наповнив конкретним змістом гасло: «Ніколи знову».

Студенти оглянули меморіальну частину парку із пам‘ятниками загиблим полоненим, Олені Телізі, оунівцям, жертвам нацизму, а також частину, у якій відбувалися розстріли, вшанувавши загиблих біля менори та «дороги скорботи». 

 

 

 

28.09. доценти кафедри української літератури і компаративістики О.Хамедова та С.Жигун були присутні на звіті Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України за 2013-2017 роки. Директор інституту М.Жулинський ознайомив присутніх із головними досягненням колективу, зокрема численними виданнями, серед яких «Шевченківська енциклопедія», «Історія української культури», «Історія української літератури» та багато інших. Також ішлося про освоєння нових тем молодими дослідниками, координацію наукової діяльності та співпрацю з навчальними закладами. На підтвердження цього О.Хамедова, виступаючи, зазначила головні напрямки співпраці Інституту з Київським університетом Грінченка, і зокрема, кафедрою української літератури та компаративістики.


 

Переймаємо досвід

27.09. у рамках дисципліни «Менеджмент творчої діяльності» відбулася лекція «Як організувати літню школу?», яку прочитав к. іст. н. Ігор Медвідь - керівник проектів і програм Інституту релігії та суспільства Українського Католицького Університету, кількарічний організатор літніх шкіл «Соціальна думка Митрополита Андрея Шептицького», а також «Франкознавчої школи». Під час лекції Ігор Медвідь запропонував чіткий і обґрунтований алгоритм дії, ефективний в українських сьогочасних умовах, проілюструвавши кожен етап на власному досвіді. Бонусом для студентів стала презентація діяльності музею «Дім Франка», яка також мала навчальну мету: як співробітник цього музею, Ігор Медвідь розкрив особливості організації роботи музею як творчого проекту, переходу від акцентування консервативного аспекту діяльності до комунікативного.

 

  

Щиро вдячні гостьовому лектору за корисну інформацію, цікаву і яскраву подачу її та приємну атмосферу, що панувала під час заняття.

 

 

«Шрек та інші»

У понеділок, 25 вересня, відбувся захід «Shrek і inni»  («Шрек та інші») перший із серії студентських творчих проектів у рамках дослідження польських перекладів англомовних творів. Студенти групи ФПб-1-15-4.0д співставляли польські адаптації діалогів з їх оригінальними версіями, підготували презентації для обговорення з колегами з групи ФАб-1-14-4.0д та міні-тести про особливості перекладу імен та реалій, представили польськомовну виставу за мотивами серії. Цікавою виявилася підсумкова дискусія про доцільність насичення кіноперекладу та перекладу загалом місцевими реаліями. Дякуємо Уляні Елізбарівні Левко за незабутні враження.

 

26 вересня  магістрантка освітньої програми «Українська мова і література» Марія Фещенко успішно дебютувала в ролі екскурсовода в Музеї Грінченка.

Екскурсія до музею Бориса Грінченка

25.09. 2017 року студенти 1 курсу спеціалізації українська мова та література разом з куратором С.Жигун відвідали музей Бориса Грінченка. Під час екскурсії завідувач НДЛ грінченкознавства Наталя Іванівна Богданець-Білоскаленко запропонувала студентам порахувати, у яких галузях відбувся Борис Дмитрович. Першокурсники нарахували 7: літературі, лексикографії, фольклористиці, етнографії, педагогіці, видавничій справі, театрі, але кожен може перерахувати, прийшовши до музею.

 

Наукові пікніки

23. 09. 2017 студенти кафедри української літератури та компаративістики відвідали фестиваль популяризації науки «Наукові пікніки», що проходив у парку Шевченка. Студенти 1 курсу брали участь у майстер-класах і ворк-шопах, що пропонували учасники фестивалю: інститути Академії Наук, навчальні заклади, а також організації, що популяризують науку в навчальних середовищах.

Студенти 5 курсу спеціальності "Літературна творчість" мали навчальне завдання: методом спостереження та інтерв‘ювання з‘ясувати особливості організації вуличного фестивалю як творчого проекту.

    

Особливу увагу студентів привернув стенд Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка, учасники якого продемонстрували: можна привертати увагу публіки, навіть не маючи реактивів чи мікроскопів. Усім охочим пропонували зіграти в літературну гру, зануритися в атмосферу стародавнього скрипторію, опановуючи каліграфію, дізнатися цікаві факти з української літератури та взяти участь у розмові-вікторині про перекладацьку діяльність Василя Стуса та малярство Володимира Винниченка. Також доцент кафедри Сніжана Жигун дебютувала на цьому стенді з ворк-шопом «Розшифруй код української літератури».

  

 

Міжнародний день миру

 

   

 

21. 09. 2017. на запрошення Оболонської районної адміністрації першокурсники спеціальності українська філологія узяли участь у відзначенні Міжнародного дня миру, ініційованого ООН як день глобального припинення вогню та відмови від насильства. Урочиста хода миру, що є невід‘ємною акцією цього дня, розпочалася від Меморіального комплексу пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані і пройшла до Національного музею історії України у ІІ Світовій війні. На території музею відбувся мітинг, у якому взяли участь представники КМДА, громадських організацій, ветерани АТО.

 


Роль освіти у сталому розвитку гірського регіону

20 вересня на базі Прикарпатського національного університету відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція "Роль освіти у сталому розвитку гірського регіону" за участю завідувача НДЛ грінченкознавства Н.І.Богданець-Білоскаленко та завідувача кафедри української літератури і компаративістики О.О.Бровко. Наступного дня учасники конференції взяли участь у тренінгах на базі шкіл Космацької ОТГ, відвідали Космацьку ЗОШ I-III ступенів, Космач-Ставницьку загальноосвітню школу I-II ступенів (с. Космач, Косівського району).

 

 

 

23 червня 2017 року на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.133.03 в  Київському університеті імені Бориса Грінченкавідбувся захист дисертації Цокол Олени Олександрівни, поданоїна здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.01.01 – українська література на тему «Текстові стратегії української драматургії 1980 – 2010-х років». Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор Бондарева Олена Євгенівна, проректор з науково-методичної роботи та розвитку лідерства, професор кафедри української літератури і компаративістики. Офіційними опонентами виступили доктор філологічних наук, професор Когут Оксана Володимирівна, завідувач кафедри філології та перекладу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; кандидат філологічних наук, доцент Кремінь Тарас Дмитрович, народний депутат України, голова підкомітету з освіти Комітету Верховної Ради України з науки та освіти.

Колектив кафедри української літератури і компаративістики вітає Олену Олександрівну Цокол із блискучим захистом! Бажаємо подальших творчих злетів, і дякуємо за можливість ще раз переконатися, що випускники-грінченківці – майбутня наукова еліта України.


 

 

 

 

Дискусія про партнерство або Протистояння в творчих сім’ях

19 травня у межах програми фестивалю «Книжковий Арсенал» відбувся круглий стіл «Не за спиною. Жінки-письменниці  – дружини письменників», у якому взяли участь відомі літературознавці, професори кафедри української літератури і компаративістики: проректор з науково-методичної роботи та розвитку лідерства Університету  Олена Євгенівна Бондарева та директор Інституту філології Олена Володимирівна Єременко. Модератором заходу була доцент кафедри української літератури і компаративістики, старший  науковий співробітник НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури і компаративістики Оксана Михайлівна Івасюк, яка презентувала проект видання «Марія Загірня. Вибрана проза» (Видавничий дім «Букрек»).       

 

Міждисциплінарний науковий колоквіум «Українська культура 60-х–70-х років, таємниці музеїв України»

19 травня в межах Фестивалю науки відбувся міждисциплінарний науковий колоквіум «Українська культура 60-х–70-х років, таємниці музеїв України», реалізація задуму якого відбулася завдяки творчій співпраці  студентів, викладачів, аспірантів кафедри української літератури і компаративістики та НМЦ тележурналістики Університету. Команди студентів IVкурсу напряму «Філологія (українська мова і література») – дослідників творчості Романа Корогодського, Тамари Коломієць, Ірини Жиленко, Володимира Івасюка, Івана Драча – тривалий час працювали над обраними темами, консультувалися з експертами, ознайомилися з експозицією Музею шістдесятництва, аби поділитися своїми знахідками. Модераторами заходу були завідувач кафедри Олена Олександрівна Бровко та магістрант спеціальності «Літературна творчість» Гліб Хоменко. У колоквіумі взяли участь заступник директора з наукової роботи і міжнародних проектів Олена Леонідівна Доценко, викладачі кафедри української літератури і компаративістики Уляна Елізбарівна Левко, Ольга Анатоліївна Хамедова, Наталія Олексіївна Блохіна, аспірант Михайло Олександрович Андреєв, магістрантка спеціальності «Українська мова і література» Сабіна Байрамли.

Дякуємо колективу НМЦ тележурналістики (завідувач Мар'яна Степанівна Ангелова) за співпрацю!

https://www.facebook.com/astudia.grinchenko/videos/1997776883791727/?pnref=story

 

                Де
нь вишиванки

18 травня кафедра української літератури і компаративістики зі студентами-філологами відзначили Міжнародний день вишиванки.

 

Франко незнаний

18 травня студенти IVкурсу напряму «Філологія (українська мова і література») (викладач: Олена Олександрівна Бровко) взяли участь у розмові про замовчувані донедавна факти біографії Івана Франка і членів його родини у рамках теми «Музеї і суперечлива історія: розповідаючи про замовчуване», яку запропонував до відзначення Міжнародного дня музеїв Музей видатних діячів української культури.

 

 

«Естетика символу: жіноча сорочка»

17 травня, напередодні Міжнародного дня вишиванки, викладачі кафедри української літератури і компаративістики Наталія Іванівна Богданець-Білоскаленко та Наталія Олексіївна Блохіна відвідали виставку «Естетика символу: жіноча сорочка» в Національному музеї історії України. Співкуратором цього проекту виступила  Оксана Михайлівна Івасюк – старший  науковий співробітник НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури і компаративістики

 

 

 

5 травня 2017 р. студенти 2 курсу разом з доцентом кафедри літератури та компаративістики Івасюк О.М. відвідали Національний музей історії України, де ознайомилися із експозицією музею, присвячену подіям ІІ Світової війни.

4 травня 2017 р.  старший викладач кафедри української літератури і компаративістики Скибицька Юлія Віталіївна провела відкрите заняття з навчальної дисципліни «Практика усного та писемного мовлення (польська)» на тему«Opowiadanie o przeszłości, życie człowieka i rodziny. Liczebniki głòwne i porządkowe» для студентів ІІІ курсу напряму підготовки «Філологія» зі спеціалізацією «Польська мова».

5 травня 2017 рокувикладачі та студенти Інституту філології вшанували пам’ять українського письменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публіциста, громадсько-культурного діяча, чиє ім’я з гордістю носить наш Університет. Викладачі та студенти Інституту долучилися дозагальноуніверситетського покладання квітів до пам’ятника Борису Грінченку. На кафедрі  української літератури та компаративістики для студентів 2 курсу була проведено тематичну лекцію “Борис Грінченко в історії української літератури та літературознавстві” (модератор:доцент О. А. Хамедова)

5 травня 2017 рокуна лекцію з курсу дитячої літератури (викладач: д.п.н., доцент Н. І. Богданеці-Білоскаленко) до студентів Педагогічного інституту завітала  українська письменниця Оксана Кротюк, яка  презентувала свою творчість, розповіла про тенденції розвитку сучасної літератури для дітей закцентувала увагу на методичних аспектах вивчення власних текстів.

 

7 травня 2017 року завідувач кафедри української літератури і компаративістики О. О. Бровко та доктор педагогічних наук Н. І. Богданець-Білоскаленко долучилися до урочистого вшанування пам'яті меценатки і музеєтворця Варвари Ханенко (Терещенко) в с. Оленівка Фастівського району Київської обл. Акцію «95 троянд в Оленівці для Варвари Ханенко» організували засновники Фундації спадщини Терещенків та працівники Національного музею історії України.

Варвара Ханенко – донька знаного українського підприємця, благодійника, мецената Ніколи Терещенка, на кошти якого було збудовано корпуси КПІ, лікарня «Охматдит», приміщення театрального інституту Карпенка-Карого, позолота на банях Володимирського собору і корпус ректорату нашого Університету на вул. Бульварно-Кудрявській та багато ін.

Фото з нащадком відомого роду Мішелем Терещенком та його дружиною Терещенко

 

 

3 травня 2017 р. старший викладач Н. О.Блохіна провела відкрите заняття з курсу «Текстологія» для студентів спеціалізації «Літературна творчість» ФУб-1-14-4.0д на тему «Едиційна текстологія».

 

29-30 квітня 2017 р. викладачі, співробітники і студенти Інституту філології відвідали здійснили подорож на Черкащину і відвідали історичні пам’ятки в Чигирині, Суботові та  Холодному Яру. 

 

27 квітня 2017 р. секретами своєї майстерності поділилася з колегами доктор філологічних наук, професор І. Є. Руснак, яка прочитала відкриту лекції «Філологія в сучасному соціокультурному просторі» курсу «Сучасні стратегії розвитку філології».

 


26 квітня 2017 року магістрант спеціальності "Літературина творчість" Гліб Хоменко у межах асистентської практики прочитав лекцію "Тема Чорнобильської катастрофи у українській літературі" для студентів 4 курсу напряму підготовки "Філологія (українська мова і література"). Розповідь про Чорнобиль у соціокультурному та суспільно-політичному дискурсах, інтерпретація теми Чорнобиля в літературі та кінематографі практикант поєднав з історією своєї родини, Особливо вразили слухачів фотографії та дитячі малюнки мами Гліба, яка у 1986 р. жила в Прип"яті.  Керівник практики: д.філол.н., професор О.О.Бровко.

 

24 квітня 2017 р. викладачі курсу «Практика усного і писемного мовлення доцент У. Е. Левко та старший викладач І. С.Чибор представили відкриті комунікативні тренінги «Wyrażanie własnych opinii: zwroty i wyrażenia» та «Czy lubisz uczyć się języka polskiego? Czasowniki z różnymi przypadkami».

Приємно, що ділячись враженнями від конференції, гості наголошували не лише на високому науковому рівні, але й на комфортній, приємній атмосфері нашого вишу.

Дні кафедри української літератури і компаративістики
 
З 25 березня по 8 квітня 2017 р. в Інституті філології тривали дні кафедри української літератури і компаративістики. За цей час відбулися два заходи, які вже стали традиційними: літературно-мистецький конкурс для старшокласників «Березневі містерії» у межах соціального проекту «Із Києвом і для Києва» та VIII Міжнародна наукова  конференція «Літературний процес: трансгресія революцій».
5 квітня Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна» на пленарному засіданні XIV Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих учених завідувач кафедри, д. філол.н. О. О. Бровко презентувала досвід кафедри в організації навчання, заснованому на дослідженнях, а також результати роботи наукового гуртку «Перший крок у науку: літературознавчі студії».
На Всеукраїнському рівні кафедру представила д. п. н. Н. І. Богданець-Білоскаленко, яка 5-6 квітня очолювала журі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Початкова освіта» серед студентів вищих навчальних закладів у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка.
8 квітня викладачі кафедри та гості VIII Міжнародної наукової  конференції відвідали ретроспективну ювілейну виставку «І спогади і мрії» до 100-річчя від дня народження Тетяни Яблонської в Національний художній музей України та виставку номінантів на Премію FutureGenerationArtPrize 2017 у  PinchukArtCentre. 

 

7-8 квітня в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася VІІІ щорічна Міжнародна наукова конференція, що цього року мала назву «Літературний процес: трансгресії революцій». Ця тема, актуальна у соту річницю національної революції, дала змогу говорити як про зображення революції в художніх творах, так і про революційний розвиток мистецтва. Запропонована тематика і проблематика зацікавила широке коло науковців не лише з України, але й з-закордону. Можливості потрактування теми було продемонстровано вже на пленарному засіданні, де говорили про революційну п‘єсу (д.ф.н. Олена Бондарева), динаміку сучасного процесу (д.ф.н. Олена Романенко), творення історії (д.ф.н. Володимир Кузьменко), рецепцію національної революції (д.ф.н. Тетяна Шестопалова), ідеологічне літературознавство (к.ф.н. Михайло Жилін).

 

Після пленарного засідання відбулися 6 секційних та круглий стіл, що обговорили окремі аспекти теми. Попри те, що не всі доповідачі змогли взяти участь у конференції особисто, з їхніми доповідями можна було ознайомитися у збірнику «Літературний процес», що вийшов до конференції, тому спілкування під час засідань мало не ознайомчий, а діалогічний характер.

Приємно, що ділячись враженнями від конференції, гості наголошували не лише на високому науковому рівні, але й на комфортній, приємній атмосфері нашого вишу. 

 

 

3 квітня студенти 2 курсу мали зустріч з Андрієм Васьковичем, президентом МБФ «Карітас України», під час якої гість подарував кожному книжку свого батька Григорія Васьковича «Шкільництво в Україні 1905—1920». Дякуємо за організацію зустрічі О.М.Івасюк.

 

25 березня 2017 року відбувся літературно-мистецький конкурс для старшокласників м.Києва «Березневі містерії». Кафедра української літератури і компаративістики провела цей конкурс в межах соціального проекту «З Києвом і для Києва». Талановиті старшокласники  надсилали свої вірші, оповідання, нариси упродовж листопада-лютого, а компетентне журі оцінювало і рецензувало їхні твори. Переможці відбіркового туру були запрошені для презентації власних творів у фінальному турі.  До складу журі увійшли: к.філол.н., доц. О.А. Хамедова (організатор конкурсу), д.пед.н., доц. Н.І.Богданець-Білоскаленко,к.філол.н., доц. Л.В.Волошук, к.філол.н., доц. К.Г.Борисенко. Вже традиційно існує альтернативне студентське журі, склад якого сформували магістранти спеціалізації «Літературна творчість»: Сотникова Валентина, Тілець Юрій, Гуртова Юлія.   «Родзинкою» конкурсу є номінація «Студентський вибір», переможця якої обирала студентська аудиторія (і магістранти, і другокурсники спец. «Українська мова і література»).

Соціальний проект було реалізовано завдяки спільним зусиллям студентів другого курсу і викладачів кафедри української літератури. Студенти групи були операторами, фотографами, екскурсоводами, педагогами. В межах конкурсу відбувся профорієнтаційний захід, на якому студенти розповіли старшокласникам про особливості навчального і виховного процесу в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка. Юлія Совершенна провела цікаву і змістовну  екскурсію головним навчальним корпусом. Анна Мошенська та Анна Крисько зафіксували незабутні моменти свята на відео, а Мишковець Софія – виявилася талновитим фотографом.Тетяна Соколовська відповідально поставилася до організації технічного супроводу свята. Дякуємо активним студентам-грінченківцям за співпрацю!

Наші переможці:

І місце – Руппа Сергій

ІІ місце – Ковальчук Марія

ІІ місце- Марченко Олександр

ІІІ місце – Ткаченко Олександра

ІІІ місце – СуплаковаАнастасія

ІІІ місце – Новицька Рената

Номінація «Студентський вибір» - Чумак Оксана.

О.А.Хамедова

 
Вітаємо переможниць Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт! 
       24 березня 2017 р. на базі Житомирського державного університету імені Івана Франка відбувся ІІ (фінальний) тур  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук зі спеціальностей  «Українська мова та література (у т.ч. методика їх викладання)»
       За результатами Підсумкової науково-практичної конференції диплом ІІ ступеня за роботу «Мовне портфоліо як засіб формування комунікативної компетентності учня профільної школи» здобула студентка IV  курсу напряму «Філологія (українська мова і література)»   Резнік Тетяна Петрівна (науковий керівник – професор кафедри української мови Караман Ольга Володимирівна),  диплом ІІІ ступеня за дослідження  «Своєрідність національної ідентичності в «Листах в Україну» Юрія Андруховича»   студентка магістерської програми «Українська мова і література»   Ключник Тетяна Олександрівна (науковий керівник – доцент кафедри української літератури і компаративістики Кудряшова Оксана Валентинівна). 
Бажаємо конкурсанткам і науковим керівникам  успіхів і подальших наукових здобутків!

 

 

Гостьові майстер-класи Неди Нежданої «Творчий семінар: драматургія»

 

Фото з інтернету

На кафедрі української літератури і компаративістики упродовж березня-квітня 2017 року тривають гостьові майстер-класи для студентів магістерської освітньої програми «Літературна творчість». Секретами майстерності з магістрантами ділиться запрошений викладач дисципліни «Творчий семінар: драматургія» – драматург, культуролог, арт-критик, перекладач і поетеса, заступник голови об'єднання драматургів НСПУ, голова Конфедерації драматургів України Неда Неждана.

 

23 березня 2017 року студенти VI курсу магістерської освітньої програми «Літературна творчість» відвідали прем’єрний показ  вистави «Краще б я народилася кішкою (Прощальний монолог Донбасу)» за п’єсою «Кицька на спогад про темінь» Неди Нежданої – викладача гостьових майстер-класів кафедри української літератури і компаративістики. Ця вистава – проект драматургічного відділу Центру Курбаса  МАЙДАН. ДО І ПІСЛЯ та Театру «Перетворення» (постановка Володимира Завальнюка,Вона – Анна Яремчук).

 

 

 

З 01 по 23 березня у Київському університеті імені Бориса Грінченка проходить цикл заходів «Шевченківський березень - 2017», який присвячено великому українському письменнику, художнику, мислителю Тарасу Григоровичу Шевченку. Так, 6 березня к.філол.н., доцентом кафедри української літератури і компаративістики Борисенко К. Г. було прочитано лекцію «Полемічна свідомість у творчості Тараса Шевченка». Студенти 1-го курсу спеціальності "Філологія (українська мова і література" дізналися про зв’язок творчості Тараса Шевченка з бароковою традицією.

 

 

  

 

1 березня 2017 року 4 курс книгознавців на чолі з кандидатом філологічних наук, доцентом Волошук Л.В. відвідали PinchukArtCentre, де була представлена виставка 21 номінанта міжнародної премії FutureGenerationArtPrize 2017.Виставка включає в себе роботи, створені з використанням різних медіа та форматів, зокрема, спеціально прив’язані до місця проведення інтервенції, скульптури, інтерактивні інсталяції, а також перформанси, відео, проекти, засновані на текстах та звуці. Виставка вразила нас своїм глибоким розумінням найбільш актуальних художніх позицій нового покоління художників. Ми отримали неймовірне естетичне задоволення переглядаючи представлені роботи.

Перший день весни закарбувався насиченими та емоційними враженнями.

 

 

 

 

1 березня відбулися літературні читання «Інтелектуальні акценти художнього світу Віслави Шимборської», присвячені творчостіпольської поетеси, літературного критика й перекладача, лауреату Нобелівської премії з літератури. Участь у заході взяли студенти 2-го курсу спеціальності "Філологія (англійська мова)", 3-го курсу спеціальностей "Філологія (переклад" та "Філологія (українська мова і література" та 4-го курсу  спеціальності "Філологія (переклад" та викладачі кафедри  Л. С. Бербенець та Н. О. Блохіна.
 

За організацію та проведення заходу дякуємо Левко Уляні Елізбарівні,к.філол.н., доценту кафедри української літератури і компаративістики.

 

 

 

23 лютого 2017 року на кафедрі української літератури і компаративістики відбулася творча зустріч з письменником, кінематографістом Андрієм Кокотюхою. Організатором і модератором зустрічі стала д.пед. н. Наталя Богданець-Білоскаленко, зустріч також відвідали викладачі кафедри Ірина Руснак і Ольга Хамедова. Природня манера триматися, весела тональність оповіді письменника сподобалися студентській аудиторії. Він розповів, як в його житті поєдналися література і кіно, якого героя не вистачає українській літературі, чому варто читати масову літературу. Першокурсники спеціальності "Українська мова і література" виявили інтерес і до книг автора, і до його екранізацій. Особливо студенти зацікавилися історико-пригодницьким романом А.Кокотюхи "Червоний", за яким вже знято фільм, який вийде на екрани кінотеатрів 24 серпня цього року. Ми вже знаємо, як відсвяткуємо День Незалежності, а ви?

 

21 лютого в Інституті філології відбулося чергове засідання літературної студії, присвячене пам’яті Героїв Небесної Сотні. Цього разу в гості до студійців завітала українська поетеса й літературознавець Надія Гаврилюк. Проникливі рядки авторки, присвячені українським воїнам, стали лейтмотивом зустрічі. Під час засідання прозвучали нові твори учасників студії, обговорювалися проблеми сучасної літератури. 

        

На фото: прозаїк Ольга Башкирова та гостя літ.студії - поетеса Надія Гаврилюк.

 

 

Уже дев’ять років поспіль існує добра традиція кафедри української літератури і компаративістики збирати учнівську молодь Києва та Київської області на Відкритий конкурс читців «Із Янголом на плечі…»  напередодні дня святого Миколая. Цьогоріч до  Інституту філології завітало 62 учні 7-11 класів з поетичними, драматичними та мелодекламаційними дарами. Дзвінко та натхенно лунав «Щедрик» Миколи Леонтовича у виконанні однойменного дівочого хору Спеціалізованої школи №252, який супроводжував читання новорічної казки Івана Драча «Крила» Владиславом Тупчієм. Новорічний настрій створювала українські поезія та проза, класична і народна музика, авторські твори учасників конкурсу. Оцінювавало виступи журі конкурсу: викладачі кафедри української літератури і компаративістики, студенти спеціальності «Філологія (українська)», незмінний учасник журі - Заслужений артист України Юрій Коваленко (Доктор Звук/Doctor Zvuk). Незмінною організаторкою та ведучою конкурсу була ст.викладач кафедри української літератури і компаративістики Блохіна Наталія Олексіївна, якій допомагала студентка 5 курсу Марина Дідук. Серед переможців конкурсу – школярів (особливо дорогих) Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

 

 

Авторська поезія:

І місце -  Передня Марія (СШ №189)

ІІ місце - Камаралі Мар'яна (Гімназія №172 «Нивки»)

ІІІ місце - Дворецька Анна (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Приз симпатій журі - Диба Ігор (СЗШ №168)

 

Поезія та проза (7-10 класи)

 

І місце – Жемборська Вікторія (НВК «Спеціалізована школа №293 з поглибленим вивченням природничих наук)

ІІ місце – Рудяк Євген (СШ №73)

                 Гаврилюк Ксенія (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

ІІІ місце – Войтко Єлізавета (СЗШ №242)

Номінація «Артистизм» - Петровська Олександра (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

Номінація «Маленька Надія Різдва» - Чорноморець Матей (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Номінація «Маленька Надія Різдва» -  Владімірова Діана (СЗШ №180).

Номінація «Голос Різдва» - Тупчій Владислав та дівочий хор «Щедрик» (СШ №252)

Номінація «Дух Різдва» - Федорчук Діана (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

                                               Литвиненко Ірина (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

Номінація «Креативність» - Дейнека Наталія (КВПУ швейно-перукарського мистецтва)

Приз глядацьких симпатій - Жемборська Вікторія (НВК «Спеціалізована школа №293 з поглибленим вивченням природничих наук).

Поезія та проза (11 клас):

І місце - Шепелева Надія (Український медичний ліцей Національного           медичного університету ім. О.О.Богомольця)

                Гейко Олена (СЗШ №170)

ІІ місце - Лазаренко Юлія (Білоцерківська СШ №1)

                Шукало Юліана (СШ №14)

ІІІ місце - Самбур Єва   

                  Литвиненко Валерія (СЗШ №258)

                  Моргун Денис (Обухівський міський Центр творчості дітей, молоді  та юнацтва «Романтик»)

Номінація «Нове прочитання класичного твору» - Бідна Вікторія (Гімназія №290),

                                                                                            Гетьман Ганна (гімназія №283).                                       

Номінація «Креативність» - Дринь Владислав (Обухівський міський Центр творчості дітей, молоді та юнацтва «Романтик»)

Номінація «Дух Різдва» - Осипова Софія(Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця),

                    Харченко Ольга (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Номінація «Дикція» - Фомін Володимир (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

Номінація «Голос Різдва» - Зайченко Анна (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

Номінація «Артистизм»

 

- Половко Діана (СЗШ №282). 

 

 

 

 

 

 

16 грудня

У залі вченої ради Університету 16 грудня 2016 р. на зустріч з літературознавцем, культурологом, видавцем, літературним критиком, мистецтвознавцем Марком Робертом Стехом зібралися викладачі кафедр світової літератури та української літератури і компаративістики,  студенти-бакалаври та магістри спеціальності «Філологія (українська)».

Ректор Університету Віктор Олександрович Огнев’юк, з ініціативи якого відбулася непересічна для філологів подія, привітав гостя та започаткував обговорення гострих питань євроінтеграції та місця української культури у світі. Марко Роберт Стех – невтомний популяризатор здобутків українських науки і мистецтва, який створив серію україномовних телепередач «Очима культури»: наразі до уваги глядачів 77 випусків! Гість Університету розповів про власне усвідомлення національної ідентичності, захоплююче і детально відповів на запитання викладачів і студентів, яких зацікавили його дискусійні погляди на розвиток української літератури і мистецтва, їх рецепцію у світі.

Письменник презентував не лише свої відеопроекти, а й нову книгу «Есеїстика у пошуках джерел».

2 грудня

Другокурсники спеціальності "Переклад" та викладачі нашої кафедри відвідали відділ стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки ім. В. Вернадського. Під час екскурсії завідувач відділу пані Наталія Бондар показала давні книги різними мовами. Це - релігійна та світська література, зокрема календарі із зображеннями людей та вказівкою на знаки Зодіаку. А ще студенти дізналися, що в минулі часи книги з історії писали, починаючи з опису світу. Також відвідувачі мали змогу роздивитися мініатюрні книжечки - менші за сірникову коробку. Серед них - збірка польського поета Адама Міцкевича. Дякуємо за організацію заходу доценту нашої кафедри Захарову Віталію Володимировичу.

 

  

 

  

 

 


 

21 листопада

 

відбулося чергове засідання літературної студії, яка діє при кафедрі української літератури і компаративістики. Гостями студії цього разу стали молоді письменники Олег Здорик та Сашко Стусенко. Автори презентували свої поетичні та прозові збірки, взяли участь в обговоренні робіт студійців. Свою поезію представила Тетяна Анатоліївна Динниченко, старший викладач кафедри світової літератури. 

 

 

 

 


15 листопада

відбулася зустріч директора Інституту філології Єременко Олени Володимирівни із Президентом Міжнародної благодійної організації Карітас України Андрієм Васьковичем.
Андрій Васькович народився в Мюнхені в родині політемігрантів з України, навчався в Німеччині та Італії, працював журналістом, був головним редактором часопису «Шлях перемоги». Міжнародний благодійний фонд Карітас України вже два роки опікується переселенцями з Донбасу і Криму.


 

 


 

 

14 листопада 

студентка 4 курсу Інституту філології (ОКР "бакалавр" денної форми навчання напряму підготовки "Філологія. Українська мова і література") Ганненко Ольга Сергіївна провела урок у 10-А класі СЗШ 214. Тема уроку : "Борис Грінченко. Життя і творчість. Оповідання "Каторжна" - утвердження прагнення людини до любові, добра". На фото Студентка-практикантка - Ганненко Ольга Сергіївна. Вчитель української мови та літератури СЗШ 214 - Лісєчко Олеся Олександрівна. Старший науковий співр. НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури та компаративістики Івасюк Оксана Михайлівна. Фото 2-3 Під час проведення уроку. 

 


 

10 листопада

відбувся науково-методичний семінар Інституту філології, на якому літературознавча складова була представлена доповіддю «Інтегровані технології в курсі «Методика викладання зарубіжної літератури в школі» (на прикладі вивчення теми «Шкільний аналіз драматичного твору»)» Лариси Миколаївни Удовиченко, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри української літератури і компаративістики. Завдяки творчій і технічній підтримці аспіранта кафедри Михайла Андрєєва цікавий виступ доповнив яскравий спогад про виставу за п’єсою Робера Тома «Вісім люблячих жінок» у виконанні талановитих і чарівних акторів-аматорів – студентів-філологів нашого Інституту. 
Дякуємо організаторам, доповідачам, слухачам семінару за нові ідеї і доброзичливу атмосферу.

 

 

 


 

9 листопада

 

До нас завітала відома поетеса, журналіст Тетяна Череп-Пероганич і заслужена артистка України Світлана Мирвода. Пані Тетяна презентувала свою нову книжку "Осінь дорослої жінки", прочитала вірші, а пані Світлана виконала пісні на слова поетеси (на музику композиторів Юрія Старчевода, Івана Пустовия та Леоніда Нечипорука).


Дякуємо за організацію зустрічі Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 


  

 


 

9 листопада

 

Сьогодні студенти та викладачі кафедри української літератури і компаративістики писали Всеукраїнський диктант національної єдності "Україна на зламі тисячоліть". З нагоди такої події до нас долучився випускник кафедри 2010 року Олександр Бойко. Наш колишній студент Олександр розповів, що така подія вже стала для нього особистою традицією, до якої він щороку намагається залучати побільше друзів та колег. Загалом студенти підійшли до такої події з великої відповідальністю і усвідомленням важливості та значущості події.

 

  

 

 


 

9 листопада

 

Викладачі кафедри української літератури і компаративістики прийшли у вишиванках написати Диктант національної єдності в наш університет.

 


 

 


 

8 листопада

 

кафедра української літератури і компаративістики провела важливий профорієнтаційний і науковий захід. Команда грінченківців (студенти 4 курсу та викладачі О.М.Івасюк та О.А. Хамедова) вирушила на Студентські читання, присвячені І.Франку, до Національного музею історії України. Змістовною була доповідь доц. О.М.Івасюк про І.Франка та Б.Грінченка. На Студентські читання були запрошені і школярі, які уважно, з цікавістю, вислухали доц. О.А.Хамедову, яка розповіла про Київський університет імені Б.Грінченка,про всі спеціальності Інституту філології. Були відзначені особливості викладання на спец. "Українська мова і література", зокрема, розказано про інтерактивні технології, які активно використовуються під час навчального процесу. Найкраще те, що студенти продемонстрували школярам той творчий продукт, який вони самостійно готують до кожного семінару з історії української літератури. Доповідь Марії Фещенко про анімаційне кіно за творами І.Франка надзвичайно сподобалася школярам. Захопили їх також і бук-трейлери за творами І.Франка "Украдене щастя" та "Перехресні стежки". Дівчата (Іваненко Ірина, Герасимець Яна, Піскунова Наталя) у своїй доповіді "Мультимедійні технології при вивченні художньої прози і драматургії І.Франка" підкреслили, що таким видом діяльності варто займатися і школярам для популяризації читання, любові до книги. Студенти Київського університету ім. Б.Грінченка довели, що Іван Франко - модний, цікавий, сучасний.

 


 

  

 


 

 

2 листопада 

 

відбулася довгоочікувана зустріч із відомим українським письменником Володимиром Лисом. На зустрічі в 503 аудиторії були присутні викладачі та студенти 1-3 курсів спеціальності "Українська філологія" і "Журналістика". Письменник зачитував уривки з власних творів, ділився творчими секретами та розповів студентам, що завжди усю свою прозу творить за допомогою ручки і паперу, оскільки йому чужий спосіб творення нового тексту за допомогою сучасних комп"ютерних технологій. Володимир Савович розповів також про роботу над найвідомішими та найулюбленішими серед багатьох читачів романами "Століття Якова" та "Соло для Соломії", привідкрив завісу, хто є насправді прототипами головних героїв та посвятив у певні сімейні правдавні легенди та історії. 

Після зустрічі студенти та викладачі ще довго не відпускали пана Володимира, вишикувалася ціла черга за автографами від геніального митця сучасності. 

Дякуємо за організацію зустрічі професору кафедри Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко. 

 

 

   

        

  

 


 

29 жовтня

 

викладачі кафедри Н. І. Богданець-БілоскаленкоО. О. Бровкота студенти 1-го курсу спеціальності «Філологія (українська мова і література)» відвідали гала концерт за участі трьох колективів: Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «Калина», Чоловічого гурту «Козацькі забави», ансамблю солістів «Благовість» в Національній опері України імені Тараса Шевченка

 

Текст, фото: Олена Бровко

 

 

   

 

 


 

 

27  жовтня

 

Минулого тижня, у рамках вивчення теми "Mój zawód – moja przyszłość", студенти спеціальності "Переклад" відвідали телеканал ICTV.

Другокурсники побачили, як медійники створюють і випускають у прямий ефір програму новин "Факти". А ще студенти зробили гігабайти фото, найбільше - на місці ведучого.

Дякуємо доценту нашої кафедри, журналісту  Захарову Віталію Володимировичу  за пізнавальну екскурсію!

 

  

 

 


 

26 жовтня

 

в Інституті філології відбулася презентація поетичної збірки Володимира Патоли «Грань». Володимир – молодий поет, журналіст, учасник АТО. Його книжка – це водночас прониклива сповідь,  поетичний військовий щоденник, унікальний фотодокумент. У зустрічі брали участь студенти груп ФУб-1-15-4.Од (2-й курс) і ФУб-1-15-4.Од (3-й курс). На зустріч до викладачів і студентів Інституту філології завітали також поет-бард В’ячеслав Купрієнко, художниця Беата Куркуль (автор обкладинки), поетеса Марія Стоміна, представниця видавництва “Смолоскип” Марійка Ковальчук.

 

         Дякуємо за допомогу у підготовці й проведенні заходу завідувачу кафедри української літератури і компаративістики проф. О.О.Бровко, доценту кафедри К.Г.Борисенко, викладачу кафедри Н.О.Блохіній.

Фото Валерія Олійника.

 

На фото: Володимир Патола і В’ячеслав Купрієнко; Марійка Ковальчук,

Володимир Патола і Беата Куркуль.

 

 

 

 

  

     

 

 


 

 

20-21 жовтня

 

в Ужгородському національному університеті відбулася Всеукраїнська конференція з міжнародною участю "Українська література в загальноєвропейському контексті". Досвідчені науковці, молоді аспіранти з'їхалися з усієї України до цього гостинного і красивого міста. Кафедру української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка на конференції представили завідувач кафедри, доктор філологічних наук, професор О.О.Бровко (доповідь "Тексти абетки: традиція та деконструкція") і кандидат філологічних наук, доцент О.А.Хамедова (доповідь "Комунікативні стратегіії художньої прози Олени Пчілки"). Секційні засідання відзначалися доброзичливою атмоферою творчого і наукового пошуку, нікого не залишили байдужим і культурна програма конференції, адже вдалося побачити найцікавіші місцинки дивовижного Закарпаття. Дякуємо ужгородським колегам за запрошення і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

   

 

 

 


 

20-21 жовтня

 

викладачі кафедри кафедра української літератури і компаративістики О. О. Бровко, О. А. Хамедова та О. Я. Пухонська разом із колегами з Інституту журналістики О. А. Росінською та О. В. Журавською взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Українська література в загальноєвропейському контексті» на базі Ужгородського національного університету. Доповіді на пленарному на секційних засіданнях засвідчили актуальність наукових пошуків учасників конференції.

 

Текст: Олена Бровко

Фото: Олег Хававчак,

Оксана Журавська

 

 

    

 


 

11 жовтня
В київській дитячій бібліотеці для дітей та молоді імені Павла Усенка доцент кафедри Клічак Галина Василівна прочитала для учнів 9-А класу середньої загальноосвітньої школи № 195 імені В.І. Кудряшова лекцію,  присвячену 110-тій річниці з Дня народження українського письменника Івана Багряного.

Учні з немовірним зацікавленням та вдячністю слухали нову та, на жаль, дуже сумну інформацію про події на Україні першої половини 20 століття.

Після прочитаної лекції учні задавали безліч питань, зацікавилися творчістю митця та, ми впевнені, обов"язково прочитають тепер не один твір великого українця.

Лекцію допомагали проводити студентка 2 курсу Інституту філології - Тетяна Соколовська.

Після завершення лекції перед учнями виступив фольклорний дитячий ансамбль "Берегинька" .

Детальніше  про захід - на сайті бібліотеки http://bibusenko2.blogspot.com/ .

Дякуємо за організацію проведеного заходу всій кафедрі української літератури та компаративістики,

а також дирекції та працівникам київської бібліотеки імені Павла Усенка.

 

 

 

 

 


 

10 жовтня

українські філологи ІV курсу відвідали разом з Ольгою Анатоліївною Хамедовою творчий вечір письменниць Тернопільщини, Оксани Дяків і Тамари Ткачук-Гнатович. Студенти захоплено слухали, уважно гортали сторінки книг, щиро після зустрічі ділилися враженнями. Дякуємо організаторам за таку блискучу і дуже пізнавальну зустріч.

 

 

   

 

  

 

 


3 жовтня

 

« Jak podanie r ę ki » / «Як рукостискання»

Відбулася презентація польсько-української антології сучасної поезії « Jak podanie r ę ki » / «Як рукостискання» (Познань, 2016). Організатори заходу: кафедра світової літератури, кафедра української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, Національна спілка письменників України, Відділення Спілки польських літераторів м. Познань, Українська асоціація викладачів зарубіжної літератури.

  • Учасниками заходу стали студенти Інституту філології напряму підготовки «Філологія» («Українська мова і література») та факультету права та міжнародних відносин напряму «Країнознавство», які вивчають польську мову в межах спеціалізації «Слов’янські мови».
  • Модератором презентації антології виступив завідувач кафедри світової літератури Юрій Ковбасенко. Проникливим був виступ Марії Кочур – заступника директора музею Г. П. Кочура (м. Ірпінь)
  • Своїми враженнями від антології та переконаннями про важливість українсько-польського міжкультурного діалогу поділилися відомі перекладачі, літературні критики, митці, літературознавці Олена Єременко, Максим Стріха, Михайло Сидоржевський, Всеволод Ткаченко, Теодозія Зарівна, Олександр Гордон, Дмитро Дроздовський та інші учасники презентації. Виступи польських авторок Данути Бартош та Уршулі Зибури надихнули викладачів Інституту філології на нові спільні проекти, адже українсько-польські літературні зв’язки – один із перспективних напрямів наукових пошуків і літературно-мистецького розвитку.

 

Олена Бровко,

Уляна Левко

 

  

 

 


1 жовтня

студенти 4 курсу спіціальності "Країнознавство" факультету права та міжнародних відносин у рамках вивчення чеської мови та культури відвідали Чеський культурний центр при Посольстві Чеської Республіки в Україні. Студенти прослухали інформацію про створення на діяльність Чеського культурного центру, отримали друковані матеріали про Чехію та побували на відкритому уроці чеської мови.

Дякуємо к.ф.н., доценту Клічак Галині Василівні за організацію зустрічі.

 


 

 


 

1 жовтня

відбулася зустріч із відомою сучасною українською письменницею зі Львова Галиною Вдовиченко на лекції з "Сучасної української літератури". Студенти почули історії написання романів "Пів'яблука", "Тамдевін", "Маріупольський процес" та творів для дітей:"36 і 6 котів", "Мишкові миші", "Ліга непарних шкарпеток". Було щиро, емоційно, цікаво, захопливо!!!  Дякуємо Галині Вдовиченко. Після детального аналізу й цікавих моментів написання і створення образів, сюжетів Студентам на семінарстких заняттях буде легше аналізувати згадані твори. 

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 


28 вересня

 

студенти групи ФУб-2-15-4.0д разом з куратором Ольгою Анатоліївною Хамедовою відвідали виставку «Loss. Втрата. Спогад про Бабин Яр» в PinchukArtCentre. Провідні європейські митці запропонували свій погляд на ці трагічні події. Екскурсія була змістовною, а виставка здалася яскравою, хоча й провокативною. Емоції, які вона викликала у нас, різні: від абсолютного захоплення до відвертого неприйняття. Але всі відчули гіркоту, біль, жаль, розпач, жах, лише не байдужість до сухої статистики про тисячі вбитих. Сподобалося, що була протягнута ниточка від подій Другої світової війни через Куренівську трагедію 1961 року до війни наших днів. Про нашу війну нагадує чимало експонатів, але найбільше вразив прапор, зроблений з металу обстріляної машини у Сєвєродонецьку. Зацікавили й окремі арт-обєкти, які не входили до згадуваної експозиції. Так, найріднішою здалася інсталяція «Оболонь»з помаранчевих бігуді. Обертаючись по колу, бігуді справді нагадують цегляні багатоповерхівки-«свічки», в оточенні яких знаходиться наш корпус на Тимошенка. Хочемо подякувати гіду Вероніці Ядусі: завдяки її майстерному супроводу кожний з експонатів був цікаво інтерпретований, правильно поставлено смислові акценти. На нашу думку, сучасне мистецтво має бути таким: гострим, неоднозначним, подекуди шокуючим. Воно закликає до дискусії творчих студентів, які зростають у нашому університеті.

 

  

 

 

 

 


21 вересня

 

4 курс книгознавців на чолі з доцентом кафедри Волошук Ларисою Валентинівною відвідали PinchukArtCentre, де були представлені міжнародна групова виставка "Втрата. Спомин про Бабин Яр" , виставка"Провина", виставка "Перетворення". Кожна з перелічених виставок являла собою сукупність творів мистецтва сучасних митців. Роботи були наповнені глибоким змістом, що особливо вразило наших студентів. Особливо закарбувалась в пам ятівиставка "Втрата. Спомин про Бабин Яр", яка розглядає трагедію в Бабиному Яру через нову монументальну роботу Крістіана Болтанскі, в якій мовчазно поєднано трагічні події різних часів в усьому світі. Чудово відвідувати такі місця, де відпочиваєш душею та долучаєшся до сучасної творчості.

 

 

 

 

 


15 вересня у рамках Львівського форуму видавців у залі Львівської музичної академії імені М. Лисенка презентовано інструментальні твори Володимира Івасюка. Відкрив презентацію ректор академії Пилатюк Ігор Михайлович.

Доцент кафедри української літератури та компаративістики Оксана Михайлівна Івасюк розповіла про видання, про особливий культурний контекст творення музичних текстів. Кан.філологічних наук, завідувач секретаріату комітету по культурі та духовності Н.Р. Колесніченко-Братунь розповіла про культурний взаємозв'язок поколінь, про дружбу Ростислава Братуня та Володимира Івасюка.

Довідка:
Пропоноване видання містить вокальні фортепіанні та інструментальні твори видатного композитора і поета, лауреата Державної премії імені Т.Г.Шевченка, Героя України України Володимира Івасюка. Ця книга введе поціновувачів композитора у новий світ музичного мистецтва, відкриє нову грань спадщини Володимира Івасюка.

 

 

 

 

 

 

 


 

15 вересня

Сьогодні на лекцію з дитячої літератури завітала знана сучасна дитяча письменниця Зірка Мензатюк. Письменниця розповіла про особливості дитячої літератури, її виховний вплив на малого читача, окреслила історичні особливості розвитку літератури для дітей, її стан на сучасному етапі, повідала як твориться дитяча книжка, відповіла на запитання студентів. А вони (питання) були розмаїтими і дещо несподіваними. Зірка Захарівна спинилася на своєму новому творчому доробку і зачитала фрагменти творів із збірочок "Казки-куцохвостики", "Зварю тобі борщику", "Катрусині скарби". Студенти були задоволені, захоплені, зацікавлені.

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 


 

Навчання, що продовжується у музеї

13 вересня

В контексті навчальної дисципліни "Сучасна українська література" студенти першого курсу відвідали Національний музей літератури  України, де прослухали лекцію з  "Сучасної української літератури", яку провела працівник музею, канд.філолог.наук Лілія Чорна.

Окрім того, студенти переглянули експозиції в різних залах музею: Ілюстрації до творів І.Франка та Український одяг і рушник.

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 

 


 

Екскурсія в музеї Бориса Грінченка для першокурсників

12 вересня

Студенти української філології першого курсу разом зі своїм куратором  - професором Наталією Іванівною Богданець-Білоскаленко відвідали музей Бориса Грінченка, що знаходиться в приміщенні ректорату нашого університету.

Далі екскурсія для першокурсників продовжилася - Золоті ворота, Софійський собор, Михайлівський золотоверхий, Андріївський узвіз. Завершився продуктивний день для спудеїв колективним поїданням смачних цукерок.

 

 


 

 

 


 

6 вересня

Розпочалися заняття з польської мови для студентів Інституту філології спеціальності Філологія. Переклад

Дякуємо за цікаві лекції нашому новому викладачеві польської мови - доценту Захарову Віталію Володимировичу. 

А студентам бажаємо натхнення для освоєння такої близької нам і незмінно цікавої слов"янської мови.

 

 

 


  5 вересня

Розпочалися заняття з чеської мови для студентів-міжнародників спеціальності "Країнознавство" факультету права та міжнародних відносин.

Студенти вже другий рік старанно вивчають західнослов"янську мову як другу профільну, за що висловлюємо подяку доценту нашої кафедри Клічак Галині Василівні.

 

 

 

 


 

Спільна квітка знайомства

1 вересня
викладач кафедри професор Наталія Іванівна Богданець-Білоскаленко провела знайомство зі своєї новою кураторською групою - першим курсом.

 

 

 

 

 

 

 

 


1 вересня.Викладачі кафедри взяли участь в урочистій посвяті першокурсників нашого університету.

 

 

 

 


 

Кафедра української літератури і компаративістики 

вітає студентів та викладачів з новим навчальним роком!

Бажаємо нових досягнень та звершень, невпинного прагнення до навчання

та можливостей щоразу відкривати для себе щось нове 

у безмежному світі літератури!  

 

 

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter