Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Діяльність Наукові заходи НДЛ «Народнопросвітні книги Бориса Грінченка»

«Народнопросвітні книги Бориса Грінченка»

Співробітники НДЛ грінченкознавства підготували до видання третю і четверту книги багатотомного зібрання творів Бориса Грінченка – «Народнопросвітні книги Бориса Грінченка».

До третьої книги ввійшли: 

  • статті про народопросвітні книги ( «Хто ж винен?», «Де ж наша робота?», «Дещо про вкраїнські видання» та інші); 
  • твори про природу («Про грім та блискавку», «Про мінерали»); 
  • книги на тему «Землі і народи» («Христофор Колумб. Оповідання про те, як він нову землю знайшов», «Фінляндія і Сахара», «Про пустині», «Робінзон. Оповідання про те, як один чоловік по чужих краях мандрував і як він сам на острові серед моря жив», «Серед Крижаного моря. Оповідання», «Страшні забавки. Оповідання про римський цирк», «У неволі. Оповідання про туркменів», «Хлопець та море» та ін.);
  • твори на історичну тему («Як жив український народ (Коротка історія України)», «Оповідання з української старовини. Київська держава і татарське лихоліття», «Іван Виговський. Його життя і діла», «Князь Ігор (Оповідання по «Слову про полк Ігорів»)», «Де ми і скільки нас?»).

У четвертій книзі представлені: 

  • твори про відомих людей («Джон Бровн, перший борець за визволення американських невольників», «Іван Гутенберг, або Як вивчилися люди книжки друкувати», «Про книги», «Оповідання про Івана Котляревського», «Оповідання про Грицька Квітку-Основ’яненка», «Оповідання про Євгена Гребінку», «Хто робить, той і має. Оповідання про Джемса Гарфільда»; 
  • просвітня література для дітей (твори, що опубліковані у журналі «Дзвінок» за 1890-1899 рр.).

У першому розділі подано статті Б.Д. Грінченка, що вийшли друком у галицькому часописі «Зоря», в чернівецькому «Буковина», в «Земском Сборнике Черниговской губернии», в журналі «Літературно-науковий вісник», у газеті «Киевские отклики», в тижневику «Южные записки» та ін. У публікаціях Борис Грінченко порушує питання книговидавничої діяльності, покликаної сприяти самоосвіті народу. В інших розділах розміщено книги, видані Б.Д. Грінченком у налагодженому ним видавництві в Чернігові, друкарнях товариств «Просвіта» в Києві та Львові, Петербурзькому «Благотворительному Обществе издания общеполезных и дешевых книг», опубліковані в журналі «Дзвінок».

Твори, що вперше побачили світ в «Ілюстрованій бібліотеці для молодіжі, міщан і селян», у «Додатках» до часопису «Батьківщина», у «Бібліотеці «Батьківщини», в календарі Просвіти, у львівському Ілюстрованому календарі товариства «Просвіта» з часу опублікування не перевидавалися. Класифікацію розділів третьої і четвертої упорядники зберегли за Б. Грінченком, який склав тематику народопросвітніх книг і впродовж свого життя намагався здійснити програму народопросвітньої роботи.

У «Примітках та коментарях» подаються рецензії на народопросвітні твори Бориса Грінченка, опубліковані на сторінках газет «Рада», «Русская мысль», журналів «Руська бесіда», «Рідний край», «Кіевская старина», «Українскій Учитель». Вони актуальні, відповідають духові нашого часу, національній ідеї, якій Борис Грінченко присвятив своє життя.

Матеріали третьої і четвертої книг «Народопросвітні книги Бориса Грінченка» дають уявлення про науково-популярну літературу для народного читання в кінці ХІХ – першого десятиліття ХХ ст. Деякі праці, що увійшли до книг («Товариство «Просвіта» у Київі» та «Христофор Колумб. Оповідання про те, як він нову землю знайшов») подаються з автографів – публікуються вперше.  

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Діяльність Наукові заходи НДЛ «Народнопросвітні книги Бориса Грінченка»