Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Музей Бориса Грінченка

Музей Бориса Грінченка

Положення про музей

Поповнення фондів

Віртуальний музей

Замовлення екскурсій 

Віртуальний музей Бориса Грінченка присвячується життю та творчості Бориса Грінченка в контексті к. ХІХ – поч. ХХ ст. У ньому широко представлено життєвий і творчий шлях письменника, його внесок в українську культуру. З любов’ю і повагою до Великого Просвітителя підібрано музейні експонати та створено фонди Музею. В експозиції і на стендах відтворено епоху Б.Грінченка, його короткий шевченківський вік і титанічну працю: Грінченка називали Людиною Повинності, навіть вважали, що «він більше працював, ніж жив» (М. Чернявський).

Музей Бориса Грінченка відкрито Київським університетом імені Бориса Грінченка у квітні 2010 р. для вшанування титанічної праці Бориса Дмитровича. Грінченкова самовіддана любов до України витає в Музеї. Про це й розповідає відвідувачам музейна експозиція. Життя Б.Грінченка означено різними місцями мешкання і праці: він побачив світ на Слобожанщині в батьковому хуторі Вільховий Яр під Харковом ; учителював на Харківщині та Луганщині (тоді Катеринославщина); півтора року минули задля шматка хліба на Херсонщині в нудній праці помічника статистика; видавничій роботі письменник присвятив чернігівський період життя; науковій – київський ; останні вісім місяців лікувався в Італії . За цими місцями життя Б. Грінченка і названі стенди-розділи Музею. Музей функціонує в приміщенні ректорату на вул. Бульварно-Кудрявській, 18/2. Чому саме тут?

Письменник жив у Києві з 1902 по 1909 роки. Грінченки приїхали в місто на початку літа 1902р. Короткочасно оселилися на вул. Паньківській, 8, потім – на Гоголівській, 8, де Борис Дмитрович упорядкував славнозвісний «Словарь української мови».

Київський період Б.Грінченка ознаменований також активізацією його громадської роботи, пов’язаної із товариством «Просвіта». Чимало сил Б.Грінченко доклав до видання української преси (літературно-громадський журнал «Нова Громада» (1906), з 1905 р. виходила заснована ним газета «Громадська Думка» (з 1906 р. – «Рада»). Газету видавав В.Леонтович, фактичним редактором був Ф.Матушевський (6 номерів «Ради» редагував Б.Грінченко, 4 номери «Нової громади»).

З 1906 року в будинку по вул. Бульварно-Кудрявській, 10 працювало організоване й очолюване ним «Товариство «Просвіта» у Києві імені Т. Шевченка». Свої культурно-освітні заходи товариство проводило в Народній аудиторії (Бульварно-Кудрявська, 24). За цією ж адресою 1906 року відбулося святкування 25-річного ювілею літературної діяльності Б.Грінченка. Отже, в цьому районі Києва Просвітник жив, ходив, працював.

Останнім помешканням Б.Грінченка в Києві був будинок по вул. Маріїнсько-Благовіщенській, 67. Звідси він восени 1909 року виїхав на лікування в Італію, де 6 травня 1910 року помер. Письменника поховали 22 травня 1910 року на Байковому кладовищі в Києві.

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Музей Бориса Грінченка