Поповнення фондів

Музей Бориса Грінченка поповнився раритетним виданням повісті Б. Грінченка «На роспутті»1919 р. в оформленні В. Кричевського виданого Всеукраїнським кооперативним видавничим союзом що її подарувала ст. наук співроб. О. М. Івасюк.

Knuga

5 квітня 2017 р. Музей Бориса Грінченка поповнився цінним виданням 1910 р. «Над могилою Бориса Грінченка. Три промови» що їх подарувала ст. наук співроб. О. М. Івасюк. Тут вміщено промови Василя Сімовича, Зенона Кузелі Мирона Кордуби 22 травня 1910 р. в Чернівцях, в день похорону Б. Грінченка.
Професор В. Яременко подарував музеєві книгу нових документів «Людина без копії – Борис Грінченко». У виданні вперше публікується «Дело об учителе Б. Д. Грінченко», що й донині зберігається в Московському архіві поліції.
Не менш цікавий експонат – книга 1957 р. «Антологія української поезії» 2-й том, якою поповнив музей мол наук співроб М. Лашко. Це перше 4-х томне видання заборонених сталінським режимом митців. 1956 р. відбулася перша реабілітація репресованих письменників. І вже 1957 р. вийшли їх твори в упорядкуванні М. Рильського та М. Нагнибіди. Б. Грінченко в антології представлений поезіями: До праці, Шматок хліба, Смутні картини, Хлібороб, Приходить час, Маніфест, Лесь преславний гайдамака, та перекладом Лісового царя Й. Гете.

Поповнення  експозиції музею ГрінченкаПоповнення  експозиції музею ГрінченкаПоповнення  експозиції музею ГрінченкаПоповнення  експозиції музею ГрінченкаПоповнення  експозиції музею Грінченка

Музей Бориса Грінченка поповнився новими еспонатами. До 150-річчя ювілею Б.Д. Грінченка  проф. Яременко  В.В.  подарував   такі видання:

Книги:

1. Журнал «Дзвінок» за 1896 р. Річний комплект. – Львів, 1896. – 384 с.

2. Журнал «Дзвінок» за 1897 р. Річний комплект. – Львів, 1897. – 384 с.

3. Календарь Черниговской губернии на 1896 год. – 534 с.

4. Б. Грінченко. Словник української мови, Т. 1-й. А – Ґ./ За ред. акад. С.О. Єфремова та А.В. Ніковського. – Київ: Горно, 1927. – 428 с.

5. Б. Грінченко. Словник української мови, Т. 2-й. Д – Й.  / За ред. акад. С.О. Єфремова та А.В. Ніковського. – Київ: Горно, 1927. – 439 с.

6. Б. Грінченко. Словник української мови, Т. 3-й. К – Н.  / За ред. акад. С.О. Єфремова та А.В. Ніковського. – Київ: Горно,– 479.

Альманахи, упорядковані за участю Б. Грінченка, або в яких він друкувався:

7. Дубове листє. Альманах на згадку про П.О. Куліша / Упорядкували М. Чернявський, М. Коцюбинський, Б. Грінченко. – К., 1903. – 278 с.

8. Хвиля за хвилею.

9. Квітка. Ілюстрований літературний збірник / Видав Василь Лукич. – Львів, 1890. – 128 с.

10. Ватра. Літературний збірник / Видав Василь Лукич. – В Стрию, 1887. – 212 с.

Зшиток

11. Б. Грінченко. Кныга казок виршомъ / Б. Грінченко. –Одеса, 1895. – 107 с.

12. Приказки Євгена Гребінки .  Видання Б. Грінченка. – Чернігів, 1899.  – 36 с.

13. Б. Грінченко. Степові квітки. Вірші / Б. Грінченко. – Чернігів, 1899.– 160 с.

14. О. Федькович. Побратим. Хто винен? – Видання Б. Грінченка, № 36.– 21 с.

15. Давня пригода. Оповідання. – Видання Б. Грінченка, № 38. – 46 с.

16. Б. Грінченко. Смілива дівчина. Казка. – Видання Б. Грінченка, № 39. – 22 с.

17. У сніговому краї. Оповідання. – Видання Б. Грінченка, № 40.–36 с.

18. Г. Коваленко. Клопитъ у сели Билашивци. – Видання Б. Грінченка, № 41. – 24 с.

19. Б. Грінченко. Середъ крыжаного моря. Оповідання. – Видання Б. Грінченка, № 42. – 36 с.

20. Настя Сагайдачна. У неволі. Оповідання. – Видання Б. Грінченка, № 43.–24 с.

Фонди музейної експозиції "Історія архітектурної пам'ятки по вул. Воровського 18/2" поповнилися новим експонатом.

Юрисконсульт Київського університут імені Бориса Грінченка Олександр Володимирович Місаілов подарував раритетний підручник К. Д. Краєвича "Учебник физики. Курс средних учебных заведений", (СПб. 1912). Ймовірно, що учениці жіночої торговельної школи імені Пелагеї Терещенко могли вчити фізику за цим підручником.

Експозиція Музею Бориса Грінченка поповнилася новими експонатами (до 150-річчя з дня народження):

• ювілейною монетою «Борис Грінченко. 1863 – 1910» Національного банку України. Номіналом 2 гривні. Автор Фандікова Наталя;
  • ювілейним конвертом «Борис Грінченко (1863 – 1910) – письменник, педагог, етнограф». Художник Георгій Варкач;
  • книгою Бориса Грінченка «Казки» (К. : Майстер книг, 2013);
  • книгою «Зібрання Грінченкіани Музею книги і друкарства України та Київського університету імені Бориса Грінченка. Каталог до 150-річчя від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка»;
  • фотокопіями документів із архіву Бориса Грінченка.

2016 р.

У процесі науково-дослідницької роботи співробітниками НДЛ грінченкознавства виявлені нові документи. Так, професор В. В. Яременко в московському архіві царської жандармерії відшукав досі невідому справу «Дело об учителе Борисе Гринченко, он же Василий Чайченко» (1893-1906).

У Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, у відділі стародруків і рідкісної книги віднайдено брошуру Б.Грінченка «Нарід в неволі», видану в Женеві 1895 р. українською, французькою, німецькою та ін. мовами.

Музей придбав із приватних рук надзвичайно цікавий і важливий лист Бориса Грінченка до Василя Стефаника від 16 жовтня 1899 р. з Чернігова.

У домашній бібліотеці професора Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимира Панченка знаходиться видання Бориса Грінченка «Як жив український народ» 1917 року, видане в Катеринославі, як підручник з історії України для тогочасних шкіл.

Знайдено спогади Василя Короліва-Старого про Б.Грінченка «Людина без копій» (Прага, 1928 р.).