Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Музейна експозиція Музейна експозиція “Історія архітектурної пам’ятки по вул. Бульварно-Кудрявській, 18/2

Музейна експозиція “Історія архітектурної пам’ятки по вул. Бульварно-Кудрявській, 18/2

Двоповерхова будівля на колишній вул. Бульварно-Кудрявській 18\2 має дуже багату й насичену історію. Цей будинок як жіночу торговельну школу споруджено на кошти  цукрозаводчика та мецената, почесного громадянина м. Києва Ніколи Артемовича Терещенка. Заклад одержав ім’я його дружини Пелагеї Георгіївни Терещенко, яка незадовго перед тим померла. Проект будівлі склав цивільний інженер Павло Голландський, автор багатьох відомих споруд у Києві. Будівельні роботи виконала славнозвісна контора київського підрядника Льва Гінзбурга. 
На час відкриття (1901 – 1902 р.р.) це була єдина школа такого типу у всій Російській імперії. З початком Першої світової війни будинок школи передали під 3-й Георгіївський пересувний лазарет імені Муравйових-Апостолів-Короб’їних, що перебував під опікою імператриці Олександри Федорівни. У архіві м. Києва збереглося листування лазарету, датоване березнем 1916 року, — з проханням до міської управи надати дозвіл на користування міським сквериком, що прилягає до лазарету, для прогулянок поранених. Цікавим фактом є й те, що в одному з терещенківських госпіталів працювала дружина О. Блока – Любов Менделєєва.
З 1923 року в цьому приміщенні знаходилися Перші соціально-економічні курси, перейменовані в 1929 р. в Четверту кооперативну профшколу, що набула статусу кооперативного технікуму.
1931 року сюди з вулиці Лютеранської було переведено німецьку середню школу №24. Випускники школи отримували відмінні знання німецької мови, адже навіть на перервах розмовляли тільки німецькою мовою. Заняття в школі проводилися в першу зміну, а в другу працював кооперативний технікум. Школа проіснувала до 1938 року, після чого була розформована у зв’язку із закриттям шкіл нацменшин. 
У часи німецької окупації 1941-43 рр. у будинку знаходилася школа фольксдойче і осередок «Гітлерюгенд». Опікувався школою штурмбанфюрер
 СС Гумберт. 
Після визволення Києва від німецької окупації у цьому приміщенні відкрилася чоловіча середня школа № 24 з російською мовою викладання. Директором школи впродовж десяти років був колишній партизанський командир Д. Є. Стеценко. Школа мала привілейований статус, тому що тут навчалися діти тогочасного керівництва. Так, серед учнів школи були: сини Першого секретаря ЦК Компартії України М.С. Хрущова, секретаря Київського обкому О. А. Гризи, міністра закордонних справ Д. З. Мануїльського, відомого медика М. Д. Стражеска, внучка архітектора П. Ф. Альошина та ін. Чимало випускників школи стали відомими вченими, науковцями, керівниками державних установ. Для прикладу наведемо такий факт: серед випускників 1949 року – 9 докторів наук, відомих вчених нашої країни. 
З 1972 р. по 2007 р. в будинку знаходився Київський інститут удосконалення вчителів. До 1975 р. тут функціонував Шевченківський районний відділ народної освіти м. Києва. У 1997 р. тимчасово працювала лабораторія початкового навчання Інституту педагогіки НАПН України. 
2008 року в приміщенні розмістився ректорат Київського університету імені Бориса Грінченка.
Музейна експозиція представляє фотодокументи та ідентичні речі (підручники, посібники, книги, предмети побуту),  які відображають основні періоди історії життя цієї унікальної споруди. 
На першому стенді представлено інформацію про славнозвісногокиївського мецената Ніколи Артемовича Терещенка, надану відомим терещенкознавцем В. Ковалинським. На стенді – фото низки будівель м. Києва, на спорудження яких жертвував кошти Н. Терещенко. Нині багато киян навіть не підозрюють про те, що чимало споруд міста збудовані його коштом, наприклад, будівля Національного транспортного інституту та приміщення Охматдиту. 
Другий стенд знайомить нас з роботою Жіночої торговельної школи імені Пелагеї Терещенко. В експозиції представлені рідкісні документи про історію спорудження будівлі, її педагогічний колектив та особливості навчального процесу. Серед експонатів – зразки особових справ учениць торговельної школи, щоденник 1917 року учня однієї з терещенківських гімназій. Унікальні підручники тих часів подарували для експозиції завідувач кафедри природничо-математичних дисциплін Педагогічного інституту К. І. Волинець, та заступник директора Університетського коледжу C. І. Дем’яненко.
Експозиція третього стенду надає інформацію про перебування в будинку Торговельної школи пересувного лазарету імені Муравйових-Апостолів-Короб’їних. Опис будівлі періоду Першої світової війни знаходимо в романі «Біла гвардія» М. Булгакова. В експозиції представлені унікальні документи про функціонування в приміщенні німецької середньої школи № 24. Серед експонатів – сторінки учнівських зошитів з німецької та української мови за 1937 р., фото 1938 р. – останнього випуску учнів Німецької школи №24, матеріали окупаційної преси про діяльність школи фольксдойче та випускні фото чоловічої середньої школи № 24 різних років.
Наступний стенд представляє документи про діяльність СШ № 24, яку 1972 р. перевели в новобудову на Сирці. Експонуються підручники, за якими навчалися учні тих часів, документальні фото. Експозиція завершується матеріалами про діяльність Київського інституту удосконалення вчителів. 
Музейна експозиція створена науковими співробітниками НДЛ грінченкознавства під керівництвом канд. пед. наук А. І. Мовчун.
Допомогу у створенні музейної експозиції надали також і колишні випускники середньої школи №24 різних років навчання: києвознавець Д. В. Малаков, відомий вчений І. С. Єремєєв, професор Київського університету управління і підприємництва, доктор технічних наук; О. І. Волков, професор, член-кореспондент АПН України, член виконавчого комітету Національного олімпійського комітету; Ю. М. Сапсай, В. Й. Шестак, О.П. Альошина, які передали до музейної експозиції особисті матеріали.
Музейну експозицію було відкрито 7 грудня 2012 року – до Дня університету.

 

 

Музейна експозиція «Історія будівлі на Бульварно-Кудрявській 18\2» поповнилася цікавими артефактами. Випускники 1954 року СШ №24, яка функціонувала в приміщенні цієї будівлі з 1938 по 1972 рр.: радіофізик, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки й техніки Кравченко Вілен Йосипович і Амік Діамант, син учителя англійської мови цієї школи, учений фізик, публіцист, у минулому співробітник, старший інженер-дослідник Відділу атмосферної оптики ізраїльського Центру ядерних досліджень оглянули експозицію. З ними 28 квітня 2018 року відбулася зустріч в НДЛ грінченкознавства.

Вілен Кравченко подарував для експозиції свою похвальну грамоту учня 2-го класу, табель успішності 1946 року та копію посвідчення лауреата Державної премії.

Щиро дякуємо!

5 012

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Структура Інші підрозділи НДЛ грінченкознавства Музейна експозиція Музейна експозиція “Історія архітектурної пам’ятки по вул. Бульварно-Кудрявській, 18/2