Перебування разом під одним дахом 24 години 7 днів на тиждень може стати справжнім випробуванням для родини.
Часто люди мають різні графіки роботи, потреби в спілкуванні чи відпочинку. Доводиться перебудовувати себе, адаптуватися до постійного перебування вдома. З’являються питання: як проводити час разом? як ставитися до нападів суму коханої людини? Як проводити час корисно і цікаво?
Оскільки від взаємин залежить наше самопочуття, пропонуємо п’ять рекомендацій, які допоможуть вам зберігати позитивні стосункам у колі рідних під час карантину.
1. Дбайте про наявність свого місця спокою
Для доброго самопочуття кожна людина прагне побути наодинці із собою та власними думками. У різних людей ця потреба варіюється від кількох хвилин до кількох годин на день. Навіть, якщо ви мешкаєте в однокімнатній квартирі, знайдіть свій куток (кухня, ванна тощо), де зможете безперешкодно проводити щодня принаймні 15-30 хвилин на самоті. Буде добре, якщо цей час мине не за телефоном, а за приємними заняттями.
2. Влаштовуйте спільні 20 хвилин тривоги
У незвичній ситуації (а карантин саме така ситуація) людині приходять в голову різні думки: як буде далі? коли це все закінчиться? коли можна вийти на роботу? як адаптуватися до дистанційного навчання? що робити з відпусткою? Звісно, можна робити вигляд, що таких думок у вас нема, але від цього вони нікуди не зникнуть. Головне правило пропонованої техніки: є конкретний час для розмови про тривожні думки. Поза цим часом ви можете говорити про що завгодно, але не вдаватися до дратівливих тем.
Виберіть конкретну годину для обговорення тривожних думок і визначте тривалість обмірковування того, що хвилює. Озвучуйте всі тривоги, які приходять до голови, діліться емоціями. Завдання слухача – не заперечувати емоції та страхи, а визнати, що це нормально – почуватися так у ситуації непевності. Після того, як ви 10 хвилин поділилися та отримали співчутливу підтримку, побудьте слухачем для людини навпроти. Практикувати тривожні п’яти- чи десятихвилинки можна і з друзями.
3. Робіть те, що знаходиться під вашим контролем
Відчувати страх, невпевненість і тривогу – нормально, адже ситуація, яка склалась, є незвичною, складною, сповненою невідомості. У такі дні людині властиво забувати, що чимало звичного залишається для неї доступним: можна зателефонувати батькам, зайнятися справою, до якої руки не доходили раніше, виконувати повсякденну роботу і підтримувати контакт з друзями, хай навіть онлайн. Можна заново розподілити і виконувати обов’язки та справи між членами родини, якщо ваші повинності змінилися в умовах не зовсім звичного укладу життя. Виконуючи те, що напряму залежить від вас, ви перетворюєте свій неспокій у продуктивний процес.
4. Чуйність, орієнтована на дії
Кожна людина по-своєму реагує на стрес: хтось застигає і годинами дивиться в стелю, прокручуючи думки, ніби жувальну гумку; інші метушаться і хочуть діяти або переконують, що все це вигадка і нічого не відбувається. Буває, що людина відмежовується від емоцій, перестає їх відчувати. Психіка обирає ті стратегії, які добре знайомі людині. Тому кожен може реагувати на стрес інакше, ніж рідні чи друзі – і з цим доводиться рахуватися. Це нормально, якщо вашій близькій людині потрібно більше обіймів саме в цю хвилину. Це нормально, якщо вам хочеться плакати більше, ніж зазвичай, або ви шукаєте приводу, щоб зайвий раз заснути і не думати. Людина намагається знайти свої способи, аби дати раду несподіваним викликам – і на це потрібен час. Тож, якщо вашим рідним зараз потрібно більше підтримки та любові, це нормально.
5. Використайте цей час, аби зблизитися
Час вимушеного перебування вдома можна використати для зміцнення стосунків у родині. Можна започаткувати нову сімейну традицію; обговорити те, на що ніколи не вистачало часу; разом перегляньте улюблені фільми. Труднощі приховують чимало можливостей. Тож спробуйте використати їх.