Наукові гуртки

Філологічна студія «Мельпомена» 

(керівник - професор Юрій Іванович Ковбасенко)

 

Буття художнього твору у світовому літературному континуумі 

(наукові керівники - професор Оксана Василівна Гальчук і доцент Юлія Василівна Вишницька

 

Сучасні літературознавчі студії 

(наукові керівники - доценти Галина Володимирівна Бітківська і Наталя Олександрівна Ліхоманова)

 

13 грудня 2018 року учасниця наукового гуртка "Буття художнього твору у світовому літератуному континуумі"  Ольга Щока взяла участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, магістрантів, аспірантів і молодих учених «Актуальні проблеми літературознавства та мовознавства», організованій Науковим товариством студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених Інституту філології. Студентка 4 курсу виступила з доповіддю "Жіночі образи як репрезентанти різних точок зору на фемінізм у романі Еліф Шафак "Три дочки Єви"   

 

 konf 13.12.2018 2konf 13.12.2018 1konf 13.12.2018 3


 

 

25.11.2018 студентки Інституту філології КУБГ, учасниці філологічної студії «Мельпомена» Вікторія ДОГАДІНА, Дарія КАРТАВЧЕНКО і Марія ХАРКЕВИЧ під керівництвом зав. кафедри світової літератури КУБГ, президента Української асоціації викладачів зарубіжної літератури професора Юрія КОВБАСЕНКА взяли участь у Всеукраїнській меморіально-патріотичній акції «Герої Базару», присвяченій ушануванню пам’яті героїв Другого Зимового походу Армії УНР. 

ДОВІДКА: У листопаді 1921 р. в бою під Базаром (Житомирська обл.)  359 вояків УПА потрапили в полон до московських окупантів, які обіцяли українцям життя та амністію, якщо ті перейдуть до Червоної Армії. Але жоден із патріотів не продав України, тому 21.11.1921 р. жителі села стали свідками показової кривавої розправи. На 10-градусному морозі полонених українських вояків завели до клуні, наказали роздягтися (радянська влада не гребувала одягом убитих), а потім розстріляли з кулеметів. Під час розстрілу патріоти співали: «Ще не вмерла Україна!», віддавши своє життя, але не зрадивши України!..

...Грінченківці взяли участь у церемонії перепоховання праху Героїв УНР та в панахиді, приуроченій 97-й річниці цієї трагічної події, а також поклали квіти до Меморіалу Героїв (див. фото). Спорудження цього Меморіалу зініціювала українська діаспора Великої Британії. З одного боку, цей факт є доказом незнищеннясті українського народу, багатьох представників якого доля розкидала по всьому світу, проте вони не зникли “на пісках емігрантських Сахар”. З другого боку, це є й докором багатьом українцям в самій Україні, які чекають ініціативи з-за кордону, а самі назагал мало знають свою справдешню історію, послуговуючись переважно постколоніальними міфами про ідилічне “братство” України і Росії . Тож ця Акція корелює з темою НДР кафедри світової літератури та української літератури і компаративістики Інституту філології КУБГ, інтенційованої на повернення українцям їхньої національної ідентичності.

Для вшануваня пам’яті українських воїнів до меморіального комплексу Героям Базару прибули представники влади та багатьох громадських організацій: голова Житомирської обласної ради Володимир ШИРМА; члени Спілки офіцерів України на чолі з її Почесним головою Євгеном ЛУПАКОВИМ; представники Конгресу українських націоналістів під проводом його голови Степана БРАЦЮНЯ; члени Народного Руху України; народний депутат ВР України кількох скликань Іван ЗАЄЦЬ; голова політичної партії «Свобода» Олег ТЯГНИБОК та ін.). До урочистого заходу долучилися ансамбль «Чиста криниця»; Заслужений артист України, кобзар Тарас СИЛЕНКО; композитор і бандурист Василь ЛЮТИЙ.

 

 

Автор тексту - Вікторія ДОГАДІНА

Heroi basaru 25.11.2018 1Heroi basaru 25.11.2018 2Heroi basaru 25.11.2018 4Heroi basaru 25.11.2018 5

 


 

 

14 листопада 2018 р. учасниця наукового гуртка "Буття художнього твору у світовому літературному континуумі"Ольга Щока разом із науковим керівником Ю.В. Вишницькою прослухала лекцію Тамари Гундорової про Соломію Павличко. Захід відбувся в PinchukArtCentre з нагоди 60-річчя від дня народження української літературознавиці.

 

«ЗАХІДНИЦЯ» УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

Вчора мала приємність відвідати лекцію української літературознавиці й культурологині Тамари Гундорової. Йшлося про Соломію Павличко та український фемінізм. Чула різні погляди на цю неординарну особистість, тож для мене було важливим розібратися у всіх цих протиріччях. Лекція була досить інформативною та… живою: багато фотографій, спогадів, цитат науковиці.
За словами Тамари Іванівни, Соломія Павличко «дуже багато привнесла в те, щоб ми змінилися». Крім літературознавчих досліджень вона ще займалася перекладом. Зокрема українською мовою вийшли у світ «Володар мух» В. Голдінга й «Коханець леді Чаттерлей» Д. Лоуренса. Остання книжка стала справжнім викликом тогочасному суспільству, а також широким полем для розвитку української «інтимної» лексики.
Тоді, в 90-х, феміністичні ідеї відчувалися в літературознавчому просторі інтуїтивно, й саме Соломія Дмитрівна «привезла» до нашої країни теорію, побувавши на стажуванні в Канаді. Вона розглядала фемінізм як інтелектуальне, герменевтичне, поведінкове явище, нарешті – як ліберальну філософію. Дослідниця ставила перед собою найсміливіші питання: чи може український письменник бути «голим» (себто звичайною людиною)?; чи можливий лесбійський дискурс в українській літературі (Леся Українка й Ольга Кобилянська)? Наприкінці лекції одна слухачка попросила уточнити останній момент, і Тамара Гундорова пояснила, що всі ці висновки були зроблені Соломією Павличко лише за допомогою аналізу мови. Тобто авторка не претендувала на дослідження життєписів, крім того не вкладала в це поняття значення «тілесність».
Також лекторка зупинилася на «Дискурсі українського модернізму» Соломії Павличко. Головним посланням цієї праці Тамара Іванівна назвала те, що пальма першості в українському модернізмі належить жінкам. Сама ж авторка у своїй роботі була доволі категоричною: «вона різала по живому і це було боляче».
Для мене на цій лекції Соломія Павличко зі скандальної ексцентричної особистості перетворилася на невтомну, оригінальну й феноменально чутливу філологиню. Можливо, для когось це очевидні речі, але я тільки починаю свій шлях і для мене всюди одні відкриття.

Рецепція лекції Тамари Гундорової - Ольга Щока

 

 

Hundorova 14.11.2-18 1Hundorova 14.11.2-18 3Hundorova 14.11.2-18 2 copy

 


 

 

13 жовтня 2018 р. учасниці наукових гуртків "Сучасні літературознавчі студії" і "Буття художнього твору у світовому літературному континуумі" взяли участь у  IX Міжнародній науково-практичній інтернет-конференції "Сучасна гуманітаристика". Доповіді Катерини Чернової "Колір як засіб невербальної комунікації в журнальному наративі: гендерний аспект" та Ольги Щоки "Роман Шебнем Ішуґюзель «Звалище» у дзеркалі аксіологічної ідентичності" надруковано в збірнику матеріалів конференції. Наукові керівники - Г.В. Бітківська та Ю.В.Вишницька. 

 

 


 

28 вересня 2018 р. учасниця наукового гуртка "Буття художнього твору у світовому літературному континуумі" Щока Ольга  взяла участь у XXXIX Міжнародній науково-практичній інтернет-конференції "Тенденції та перспективи розвитку науки і освіти в умовах глобалізації". Доповідь "Феномен геніальності в повісті Р.Л.Стівенсона "Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом" у контексті психо- та шизоаналізу" надрукована в збірнику матеріалів конференції. Науковий керівник - Ю.В.Вишницька 

 

Sertyficat Shchoka Olga 20.09.2018

 

 


 

«ПРОМЕТЕЇВ ДУХ ТАРАСА...»

09.10.2018 завідувач кафедри світової літератури, президент Української асоціації викладачів зарубіжної літератури (УАВЗЛ) професор Юрій КОВБАСЕНКО разом із учасницями філологічної студії «Мельпомена» Марією БОЙКО і Вікторією ДОГАДІНОЮ взяли участь у загальноукраїнській акції національно-патріотичних сил України (Спілки офіцерів України, репрезентованої зосібна її Почесним головою, капітаном І рангу Євгеном ЛУПАКОВИМ і полковником Володимиром КРИВОБОКОМ; Конгресу українських націоналістів; Народного Руху України, що його представляв екс-прес-секретар В’ячеслава ЧОРНОВОЛА Дмитро ПОНАМАРЧУК, УАВЗЛ та ін.), присвяченої 175-річчю написання концептуальної патріотично-державницької поезії Тараса Шевченка «Розрита могила».

У Березані Грінченківці відвідали Краєзнавчий музей, де побували на екскурсії, що її провела Галина РИХ. Гості були в захваті від енергії та харизми 96-річної жінки, яка створила цей музей і є його незмінною директоркою. Сьогодні він налічує більше 6 тисяч експонатів, які зібрані та впорядковані дбайливими руками Галини Лаврентіївни.
Після відвідин музею учасники акції (з-поміж них – екс-депутат Верховної Ради України кількох скликань Іван ЗАЄЦЬ, представники українського козацтва) вирушили до кургану «Розрита могила». Саме там у 1843 році побував Т. Г. Шевченко. Дії російських солдат, котрі розкопували козацькі могили, викликали обурення та глибокі переживання Тараса Григоровича й лягли в основу однойменної поезії. Її для гостей виголосив професійний декламатор Михайло ОРЛЮК.
Участь у цій та подібних акціях уходить до плану роботи філологічної студії «Мельпомена», яка ось уже третій рік функціонує при кафедрі світової літератури Інституту філології Київського університету імені Бориса ГРІНЧЕНКА.

Автор тексту – Вікторія ДОГАДІНА

 

 Melpomena 09.10.2018 1Melpomena 09.10.2018 2Melpomena 09.10.2018 3Melpomena 09.10.2018 4

 

 

 


 

 

Melpomena 2018 copy

 

Кафедра світової літератури щиро вітає куратора Філолологічної студії «Мельпомена», студентку Інституту філології (групи ФАм-1-16-2.0д; спеціальність «іспанська мова») Анну ПЄШКОВУ (науковий керівник - професор Юрій КОВБАСЕНКО), яка зайняла ІІ місце в ХХVI Міжнародній науковій конференції «Наука та вища освіта», та бажає їй подальших творчих успіхів.

konf Pieshkova 15.12.2017 995x1402

 

Буття художнього твору у світовому літературному континуумі (наукові керівники - професор Оксана Василівна Гальчук і доцент Юлія Василівна Вишницька) 

Сучасні літературознавчі студії (наукові керівники - доценти Галина Володимирівна Бітківська і Наталя Олександрівна Ліхоманова)

 

14.12.2017 р. учасники наукових гуртків "Сучасні літературознавчі студії" та "Буття художнього твору у світовому літературному континуумі" Вікторія Догадіна, Анна Довга, Світлана Приходько (під керівництвом Г.В.Бітківської) та Владислава Нагорна, Катерина Білик, Оксана Сидоренко, Дарина Лісна (під керівництвом Ю.В. Вишницької)  взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, магістрантів, аспірантів і молодих учених «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВА ТА МОВОЗНАВСТВА». З програмою конференції можна ознайомитися тут.

sertyficat Bilyk 14.12.2017 copysertyficat Dohadina 14.12.2017 948x687sertyficat Dovhan 14.12.2017 948x690sertyficat Lisna 14.12.2017 948x703sertyficat Sydorenko 14.12.2017 948x690 948x671sertyficat Prychodko 14.12.2017sertyficat Nehorna 14.12.2017 948x690

25.11.2018 студентки Інституту філології КУБГ, учасниці філологічної студії «Мельпомена» Вікторія ДОГАДІНА, Дарія КАРТАВЧЕНКО і Марія ХАРКЕВИЧ під керівництвом зав. кафедри світової літератури КУБГ, президента Української асоціації викладачів зарубіжної літератури професора Юрія КОВБАСЕНКА взяли участь у Всеукраїнській меморіально-патріотичній акції «Герої Базару», присвяченій ушануванню пам’яті героїв Другого Зимового походу Армії УНР.

ДОВІДКА: У листопаді 1921 р. в бою під Базаром (Житомирська обл.)  359 вояків УПА потрапили в полон до московських окупантів, які обіцяли українцям життя та амністію, якщо ті перейдуть до Червоної Армії. Але жоден із патріотів не продав України, тому 21.11.1921 р. жителі села стали свідками показової кривавої розправи. На 10-градусному морозі полонених українських вояків завели до клуні, наказали роздягтися (радянська влада не гребувала одягом убитих), а потім розстріляли з кулеметів. Під час розстрілу патріоти співали: «Ще не вмерла Україна!», віддавши своє життя, але не зрадивши України!..

...Грінченківці взяли участь у церемонії перепоховання праху Героїв УНР та в панахиді, приуроченій 97-й річниці цієї трагічної події, а також поклали квіти до Меморіалу Героїв (див. фото). Спорудження цього Меморіалу зініціювала українська діаспора Великої Британії. З одного боку, цей факт є доказом незнищеннясті українського народу, багатьох представників якого доля розкидала по всьому світу, проте вони не зникли “на пісках емігрантських Сахар”. З другого боку, це є й докором багатьом українцям в самій Україні, які чекають ініціативи з-за кордону, а самі назагал мало знають свою справдешню історію, послуговуючись переважно постколоніальними міфами про ідилічне “братство” України і Росії . Тож ця Акція корелює з темою НДР кафедри світової літератури та української літератури і компаративістики Інституту філології КУБГ, інтенційованої на повернення українцям їхньої національної ідентичності.

Для вшануваня пам’яті українських воїнів до меморіального комплексу Героям Базару прибули представники влади та багатьох громадських організацій: голова Житомирської обласної ради Володимир ШИРМА; члени Спілки офіцерів України на чолі з її Почесним головою Євгеном ЛУПАКОВИМ; представники Конгресу українських націоналістів під проводом його голови Степана БРАЦЮНЯ; члени Народного Руху України; народний депутат ВР України кількох скликань Іван ЗАЄЦЬ; голова політичної партії «Свобода» Олег ТЯГНИБОК та ін.). До урочистого заходу долучилися ансамбль «Чиста криниця»; Заслужений артист України, кобзар Тарас СИЛЕНКО; композитор і бандурист Василь ЛЮТИЙ.

 

Автор тексту Вікторія ДОГАДІНА