Наукові гуртки

Філологічна студія «Мельпомена»

Буття художнього твору у світовому літературному континуумі

Сучасні літературознавчі студії

ДОВІДКА: У листопаді 1921 р. в бою під Базаром (Житомирська обл.)  359 вояків УПА потрапили в полон до московських окупантів, які обіцяли українцям життя та амністію, якщо ті перейдуть до Червоної Армії. Але жоден із патріотів не продав України, тому 21.11.1921 р. жителі села стали свідками показової кривавої розправи. На 10-градусному морозі полонених українських вояків завели до клуні, наказали роздягтися (радянська влада не гребувала одягом убитих), а потім розстріляли з кулеметів. Під час розстрілу патріоти співали: «Ще не вмерла Україна!», віддавши своє життя, але не зрадивши України!..

...Грінченківці взяли участь у церемонії перепоховання праху Героїв УНР та в панахиді, приуроченій 97-й річниці цієї трагічної події, а також поклали квіти до Меморіалу Героїв (див. фото). Спорудження цього Меморіалу зініціювала українська діаспора Великої Британії. З одного боку, цей факт є доказом незнищеннясті українського народу, багатьох представників якого доля розкидала по всьому світу, проте вони не зникли “на пісках емігрантських Сахар”. З другого боку, це є й докором багатьом українцям в самій Україні, які чекають ініціативи з-за кордону, а самі назагал мало знають свою справдешню історію, послуговуючись переважно постколоніальними міфами про ідилічне “братство” України і Росії . Тож ця Акція корелює з темою НДР кафедри світової літератури та української літератури і компаративістики Інституту філології КУБГ, інтенційованої на повернення українцям їхньої національної ідентичності.

Для вшануваня пам’яті українських воїнів до меморіального комплексу Героям Базару прибули представники влади та багатьох громадських організацій: голова Житомирської обласної ради Володимир ШИРМА; члени Спілки офіцерів України на чолі з її Почесним головою Євгеном ЛУПАКОВИМ; представники Конгресу українських націоналістів під проводом його голови Степана БРАЦЮНЯ; члени Народного Руху України; народний депутат ВР України кількох скликань Іван ЗАЄЦЬ; голова політичної партії «Свобода» Олег ТЯГНИБОК та ін.). До урочистого заходу долучилися ансамбль «Чиста криниця»; Заслужений артист України, кобзар Тарас СИЛЕНКО; композитор і бандурист Василь ЛЮТИЙ.

Автор тексту Вікторія ДОГАДІНА