Архів подій

Цьогоріч у межах міжнародного конкурсу «Коронація слова» був виокремлений мультимистецький конкурс «Молода КороНація», основна мета якого стимулювати дітей до літературної творчості, сприяти розвитку якісної дитячої літератури. Київський університет імені Бориса Грінченка також виступив засновником цього конкурсу, усвідомлюючи і розділяючи високу

відповідальність перед юним поколінням українських читачів. Кілька місяців тривала напружена експертна робота, адже членам журі слід були запропонувати найкращі твори. Кілька сотень різножанрових творів заполонили час експертів. 25 та 29 травня представники кафедри Т.Вірченко,  Р.Козлов, М.Луцюк та С.Жигун плідно попрацювали у журі конкурсу "Молода короНація", взявши участь у обранні переможців у таких номінаціях: «Дорослі для дітей: Проза», «Дорослі для дітей. Віршована поезія, пісенна лірика, колискові, поеми», «Дорослі для дітей. Науково-пізнавальна, енциклопедична література на українську тематику», «Дорослі для дітей. Анімаційні твори», «Дорослі для дітей. Кіносценарії», «Дорослі для дітей. П’єси». Переможці «Молодої КороНації» будуть відзначені 14 червня 2018 року.

24 травня в Інституті пройшов театральний фестиваль "Скоро літо", на якому групи україністів першого курсу представили публіці дві вистави: "Гібридний суд" К.Солов"єнка та "Московіада" Н.Симчич. Родзинкою події стала присутність авторів на перегляді і приємно, що їм вистави сподобались. Втім головними героями все ж були студенти, які радо і захоплено говорили про здобутий досвід, розвиток своїх вмінь, розкриття талантів. Тож організатор заходу - професор кафедри Тетяна Ігорівна Вірченко може по праву пишатися зробленим.

21 травня в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся традиційний поетичний конкурс "Жива троянда", який проводить Центр літературної творчості на чолі з М.Наєнком. Цьогоріч до складу журі конкурсу було запрошено і представника нашої кафедри С.Жигун.

 

 

15 травня 2018 р. учасники програми «Польська мова» отримали сертифікати про проходження першої частини курсу і продовжують удосконалювати іншомовну компетентність за підтримки викладача кафедри української літератури і компаративістики Людмили Сергіївни Бербенець.

17 травня 2018 р. завершилася робота літературознавчої секції наукової студентської конференції «Перші кроки в науці: від навчання до дослідження», у якій взяли участь магістранти освітніх програм «Українська мова і література», «Літературна творчість», викладачі кафедри української літератури та світової літератури. Глибиною осягнення проблематики відзначилися виступи Гліба Хоменка, Валентини Сотникової, Юрія Тельця, Тетяни Сенич. Слухачі звернули увагу на серйозну апробацію результатів досліджень Світлани Нагорної, Юлії Гуртової та Яніни Науменко, які брали участь у наукових заходах різних рівнів.

22 травня 2018 р.кафедра української літератури і компаративістики у межах методологічного семінару «Типологія ідентичностей у художньому і критичному дискурсах» відповідно до програми Фестивалю науки провела круглий стіл  із проблеми компаративного вивчення української літератури у слов’янському контексті (організатори заходу: О.О.Бровко та І.С.Чайка-Лукович). Проблематика доповідей Я. М.Пилинського, А.С.Брацкі, С.В.Жигун, У.Е.Левко стосувалася пошуку методологічних підходів та шляхів практичної реалізації наукової теми кафедри. Дякуємо за участь Л.В.Волошук, О.М.Башкировій, І.В.Погребняк, О.А.Хамедовій, С.О.Нагорній, О.Г.Гуль, студентам І курсу спеціальності «Філологія (українська мова і література)».

 

 

Викладачі кафедри Ольга Хамедова, Ірина Чибор, Ольга Башкирова взяли участь у роботі Міжнародного наукового симпозіуму "Діалог славістів ХХІ" століття, який відбувся 16-18 травня у в університеті ім. Бабеша-Бояї на філологічному факультеті у м.Клуж-Напока (Румунія). Плідна наукова дискусія точилася поміж дослідниками Румунії, України, Угорщини, Білорусі, Польщі, Молдови, Казахстану,  Росії, Грузії. 

 

  

11. 05 . представники кафедри узяли участь у Днях науки Національної Академії Наук. Першокурсники ФУБ-2 узяли участь у майстер-класі та вікторинах, доцент У.Левко відкрила в собі талант каліграфа, а доцент С.Жигун провела вікторину "10 з 30" за фактами біографії українських письменників.

 

11. 05. доцент кафедри С.Жигун у рамках роботи над науковою темою кафедри взяла участь у Міжнародній конференції "Національна ідентичність у контексті європейської мобільності", що відбувалася у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна.

 

20.04. першокурсники групи ФУБ-2 відвідали разом з куратором С.Жигун музей видатного письменника, киянина Михайла Булгакова. Особлива атмосфера музею, де за задумом засновників живуть відразу дві родини - Булгакових і Турбіних, та чудова екскурсовод, що провела нас не лише кімнатами будинку, але й сторінками творів письменника, надихають шукати творчих рішень у роботі й навчанні.

 

Формування національної і громадянської ідентичності:

міждисциплінарні підходи

17 квітня 2018 року у НВК «Домінанта» відбулася історико-літературна науково-практична конференція «250 років від початку Коліївщини: оцінки, дискусії, проблеми інтерпретації», у роботі якої взяли участь Наталія Віталіївна Кучменко, представник Управління освіти Дніпровського району в місті Києві, директор районного науково-методичного центру; Тарас Васильович Чухліб, доктор історичних наук, директор Науково-дослідного інституту козацтва, головний науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, заслужений діяч науки і техніки; Олена Олександрівна Бровко , доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка; Аліна Леонідівна Лісневська, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри журналістики та нових медіа Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Анатолійович Алфьоров, кандидат історичних наук, молодший науковий співробітник Інституту історії України НАН України; Софія Максимівна Сивенко, завідувач відділення історії КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді», керівник секції історії України.

У роботі конференції взяли участь представники учнівських і педагогічних колективів навчальних закладів Дніпровського району:
гімназії № 191 імені П.Г.Тичини; українського колежу iм. В.О. Сухомлинського (СШ № 272);навчально-виховного комплексу № 209 «Сузір’я»; загальноосвiтньої школа № 228.

Кафедра української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка дякує колективу НВК «Домінанта» за надану можливість співпраці і підтвердження переконання про актуальність міждисциплінарного підходу до освітніх аспектів формування національної і громадянської ідентичності.

 

Навчання в Центрі компетентностей «Літературний театр»

Студенти 4 курсу (Філологія. Українська мова і література) Інституту філології успішно доводять, що засоби театрального мистецтва допомагають у засвоєнні традиційно теоретичних курсів. Творчі групи створили низку художніх постановок, вивчаючи курс «Типологія стилів і форм у літературі та мистецтві» (викладач – доктор філологічних наук, доцент кафедри української літератури і компаративістики С.В.Жигун). Зокрема, інсценізували вимоги класицистичної естетики, представивши критика-мецената, що відбирає тексти українських письменників, оцінюючи їх відповідно до «Мистецтва поетичного» Ніколя Буало. А романтичну естетику коментував «Адам Міцкевич», викликаний під час «спіритичного сеансу». Особливістю цих вправ є залучення: адже студенти самі обирають формат втілення теоретичної проблеми, а подана в яскравих формах вона не лишає байдужою аудиторію, а тому має більший вплив. Такі форми роботи також вчать працювати з аудиторією, відчувати її і реагувати на її потреби, що безумовно важливо майбутнім вчителям.

Дякуємо четвертокурсникам, персонально К.Гурневич, Н.Павленко, М.Хохель, С.Сальвенчук, А.Кравченко і А.Карпенко за ідеї і натхненне втілення їх.

 
6-7 квітня 2018 р. в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася ІХ щорічна Міжнародна наукова конференція, що цього року мала назву «Літературний процес: полівекторність сучасного світу (людина, рух, простір, час)». Конференція була організована та проведена кафедрою української літератури і компаративістики, а співорганізаторами виступили:
  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
  • Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка Національної академії наук України;
  • Гданський університет (Республіка Польща);
  • Університет Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка).

Тематика конференції об’єднала широке коло науковців з України та з-закордону. Доповіді пленарного засідання окреслили діапазон проблематики. Ґрунтовний виклад д.філ.н., професора Київського університету імені Бориса Грінченка Олени Бондаревої «Час і простір драматургічної моделі «театр в театрі» зінтерпретував сучасні тенденції української драматургії, вкотре заперечивши кризу цього літературного роду.

 

Професор кафедри української мови і літератури Філософського факультету Загребського університету (Республіка Хорватія), доктор історичних наук Євген Пащенко зробив доповідь «Презентація України: Бібліотека Ucrainiana Croatica, Загреб», під час якої продемонстрував численні видання, підготовлені хорватськими україністами. Доповідь викликала гарячий інтерес і активно обговорювалася під час перерви, адже вона змусила задуматися про важливість персональної ініціативи.

Професор Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, д.філ.н. Олена Анненкова виголосила доповідь «У пошуках національної ідентичності: візія Дж.Барнса», висвітливши погляди митця на зв‘язок часу і пам‘яті.

До пам‘яті апелювала і професор Київського університету імені Бориса Грінченка, д.філ.н Ірина Руснак, яка аналізувала подорожній нарис американського сценариста українського походження Володимира Бльондиненка «Вражіння з подорожі по Европі» 1939 року. Цей практично невідомий нині текст не лише дає багатий історикореальний матеріал, але й розкриває під оригінальним кутом проблему ідентичності мігранта.

Вплив локальної історії на ідентичність висвітлив у доповіді «Творчість В’ячеслава Медвідя як родинно-родова історія України ХХ ст.» завідувач кафедри журналістики і міжнародних відносин Київського університету культури, д.філ.н. Микола Васьків.

Завершувала пленарне засідання доповідь доцента Київського університету імені Бориса Грінченка, к.філ.н. Олексія Сінченка «Принцип системної декомпозиції в моделюванні вітчизняної історії літератури», який поставив під сумнів репрезентативні можливості традиційного наративного викладу історії літератури, запропонувавши групу опозицій, що суттєво розширили б їх.

Під час секційних засідань учасники конференцій працювали за такими напрямками: «Проблеми пам’яті та й ідентичності в українській і світовій літературах», «Поетика фронтирів: репрезентації та функції. Свій ‑ чужий простір: типологія, модифікації, ризики», «Міграційний дискурс художньої літератури. Лінійний vs циклічний час: художні і дослідницькі проекції», «Homo viator: долаючи час і простір. Міждисциплінарні виміри імагологічних студій». Виголошені доповіді викликали жваве обговорення, яке розширювало контекст досліджуваних проблем, увиразнювало ключові аспекти, а подекуди пропонувало контраверсійні ідеї.

У рамках конференції традиційно працював Круглий стіл «Технології вивчення художнього світу: проблеми і перспективи». Учені, учителі-практики і студенти-грінченківці обговорили проблеми науково-методичного забезпечення літературної освіти в Україні, презентували результати співпраці кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології із школами м. Києва, визначили завдання і напрями подальшого співробітництва, поділилися практичним досвідом, представили новітні розробки і методичні стартапи.

На підсумковому засіданні учасники конференції обміркували концепцію наступної ювілейної Х Щорічної Міжнародної конференції «Літературний процес…», намітили вектори актуальних наукових досліджень та запевнили, що обов‘язково приїдуть знову.

 
27.03. представники кафедри в рамках роботи  над  кафедральною темою "Типологія ідентичностей у  художній літературі" відвідали презентацію монографії Й.Петровського-Штерна "Антиімперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності".

23 березня відбулося чергове засідання літстудії «Література і час» (керівники – доценти кафедри Луцюк М.В. та Башкирова О.М.). Відбулася презентація чергового числа студентського альманаху «Сонячне проміння». Свої нові поезії для творчої дискусії представили магістрантка Інституту філології (спеціальність Літературна творчість) Трофименко Анастасія і студентка Інституту журналістики Міхель Анна. Було оголошено умови нового поетичного конкурсу «Місто моєї мрії».

 
 
 
23.03 у четверте в Інституті філології відбувся конкурс літературної творчості «Березневі містерії » для школярів у межах соціального проекту «З Києвом і для Києва», яким незмінно опікується Ольга Анатоліївна Хамедова . Цьогоріч за перемогу боролися вже у двох секціях: окрім традиційної старшої, було сформовано й молодшу (до 8 класу). Цьогорічними переможцями стали Анна Косцова (казка "Пригоди ящірки Ясі") у молодшій секції та Анастасія Гриценко (оповідання "Дощовий день") у старшій. Особливою приємністю стала участь у конкурсі вихованців магістрів кафедри. Дякуємо Марії Фещенко, Валентині Сотниковій, Юрію Тільцю, Катерині Серветник. Подяка і партнеру конкурсу, видавництву "Смолоскип", який нагородив наших переможців розкішними виданнями антології "київських неколасиків", вибраних творів Олега Ольжича і Миколи Зерова, дитячими книгами сучасних авторів. 
 
 
День Інституту філології кафедра святкувала, представивши польську культуру (дякуємо Уляні Левко, Марії Половинкіній та Мілі Бербенець), організувавши майстер-класи з методики викладання (Ольга Хамедова) та переглянувши фрагмент вистави "Авва і смерть" (у постановці 2 курсу під керівництвом Тетяни Вірченко). 
 
 
 
Студенти першого курсу спеціальності "Українська філологія" разом з куратором С.Жигун вшанували пам"ять загиблих під час Революції Гідності. Під час екскурсії Алеєю Героїв Небесної сотні та Майданом Незалежності студенти почули про головні події протистояння, відвідали головні локації та ознайомилися з проектами майбутнього музею. Біля народного меморіалу загиблим першокурсники безпомилково впізнавали вихідців з рідних міст, підтвердивши: Герої не вмирають.
 
 

20 лютого 2018 р. студенти IV курсу напряму «Філологія» (Українська мова і література)  із завідувачем кафедри О. О. Бровко провели заняття з історії української літератури 60-80 рр. ХХ ст.» на базі Музею шістдесятництва. Також студенти відвідали кабінет-музей В’ячеслава Чорновола, виставку «Геть від Москви!» та експозицію, присвячену Революції Гідності. Результатом цього заняття стануть індивідуальні міні-дослідження історії фактів літературного процесу на основі побачених експонатів.  

19 лютого до Інституту філології завітав відомий ізраїльський письменник Давид Маркіш, який разом із представниками київського видавництва «Пенмен» презентував викладачам та студентам І-ІІ курсу українські переклади своїх книг «Гранатовий діл. Двадцять листів літнього добродія», «Записки з Минулого часу» та «Від межі до межі» (пер.Ю.Г.Буряка). Давид Маркіш є сином знакового для єврейської літератури письменника, члена Єврейського антифашистського комітету Переца Маркіша (1895-1952) та літераторки Естер Лазебнікової-Маркіш, братом відомої української скульпторки-керамістки Ольги Рапай (1929-2012), перекладача та літературознавця Симона Маркіша (1931-2003). Письменник є лауреатом ізраїльських та міжнародних премій, його прозові та поетичні тексти перекладені багатьма мовами світу. Присутні мали можливість почути від Давида Перецовича історію діяльності та знищення радянською владою Єврейського антифашистського комітету, переглянути фільм-розповідь про творчий та життєвий шлях батька письменника, його співпрацю с Соломоном Міхоелсом та Марком Шагалом, спогади про дитячі та юнацькі роки. 
 
З 9  по 16 лютого на кафедрі української літератури відбувся перший тур Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови та літератури (літературознавчий блок).Вітаємо переможців першого туру! Освітня програма: "магістр" - Рєзнік Тетяну (1 місце) Фещенко Марію (2-ге місце) Єдаменку Анастасію (3-тє місце); освітня програма: "бакалавр" - Кравченко Ангеліну (1-ше місце) Хохель Марію (2-ге місце) Дерменжи Наталію (3-тє місце)
У середу, 14 лютого, студенти-полоністи Інституту філології організували і провели вечір читання поезії Чеслава Мілоша. Студенти-перекладачі четвертого курсу в рамах практики ознайомилися з творчим методом митця, активно обговорювали його поетичні тексти та пропонували варіанти перекладу. Студентки третього курсу Марина Андронова, Світлана Онищенко, Катерина Омельченко (ФАб-1-15-4.0д) виступили з художнім читанням поезії Мілоша мовою оригіналу та активно
долучилися до дискусії про нобелівських лауреатів Польщі. Дякуємо за координацію заходу доцентам кафедри української літератури і
компаративістики У. Е. Левко та В. В. Захарову
12 лютого 2018 р. оприлюднено результати Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт пам’яті професора Віталія Кейса, організованого Центром українських студій Чорноморського національного університету імені Петра Могили у співпраці з кафедрою української мови та літератури ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (м.Слов’янськ) та з Українським міжуніверситетським науково-дослідницьким шекспірівським центром у Класичному приватному університеті (м. Запоріжжя). Одним із переможців конкурсу стала Тетяна Соколовська  – студентка ІІІ курсу Інституту філології напряму підготовки «Філологія (Українська мова і література)», робота якої «Повість Докії Гуменної “Мана” через призму феміністичної наратології»(гасло:«Я не для замужу!»)» посіла ІІ місце (науковий керівник: завідувач кафедри української літератури і компаративістики, доктор філологічних наук. професор О. О. Бровко). Журі відзначило актуальну методологічну перспективу студентської студії, що є частиною дослідження в межах наукової теми кафедри «Типологія ідентичностей у художньому і критичному дискурсах». Зичимо конкурсантці на її керівникові нових успіхіві досягнень у науковій роботі та творчості!

 

 

З 22 по  26 січня 2018  р. тривав ІІ (міський) етап Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018».

Головою журі в номінації «Українська мова і література» була завідувач кафедри української літератури і компаративістики, професор О.О.Бровко . У складі фахового журі працювала доцент кафедри, викладач курсу «Методика навчання української літератури»  О.А.Хамедова.

 

Уже десять років поспіль існує добра традиція кафедри української літератури і компаративістики збирати талановиту учнівську молодь Києва на Відкритий конкурс читців «Із Янголом на плечі…»  напередодні дня св.Миколая. Цьогоріч конкурс відбувся в межах соціального проекту “З Києвом і для Києва” . 16 грудня 2017 року до Інституту філології завітало 65 учнів  8-11 класів з поетичними, музичними,  драматичними та мелодекламаційними дарами.  

Конкурс розпочався з артикуляційно-дихальної гімнастики, яку креативно провели студентки ІІ курсу спеціальності «Філологія (українська)» Коцюбівська Марія, Бречко Анастасія, Хіммейда Аміна та Єкаєва Фатіма (викладач Блохіна Н.О.). Легкий новорічний настрій створили натхненні вокальні виступи студенток ІІ курсу Інституту філології Скібіцької Анастасії та Задорожної Тетяни (загальноуніверситетська вокальна студія «Натхнення», керівник – Машковська Н.В.).

У межах конкурсу відбувся профорієнтаційний захід, під час якого Даценко Тетяна Олександрівна (НМЦ інформаційно-рекламної та профорієнтаційної діяльності)розповіла старшокласникам про особливості освітнього процесу в Київському університеті імені Бориса Грінченка.

До складу журі увійшли: директор Інституту філології, д-р філол. наук, професор Єременко О.В., д-р філол. наук, професор Бровко О.О.,  к.філол.н., доц. Хамедова О. А., к.філол.н., доц. Волошук Л.В., к.філол.н., доц. Борисенко К.Г.,  к.філол.н., доц. Луцюк М.В.,  к.філол.н., доц. Погребняк І.В., к.філол.н., доц.  Башкірова О.М., студентка ІІІ курсу  спеціальності «Філологія (українська)»  Тетяна Соколовська. Очолили журі молоді письменники Лесик Панасюк та Дарина Гладун (перемога в номінації «Авторська проза» конкурсу «Із Янголом на плечі…» у 2010 році).

   Серед переможців конкурсу – школярі СШ №242, СШ №106, СШ №14, Навчально-виховного комплексу «Домінанта»,  СЗШ №258, Українського медичного ліцею Національного університету імені Олександра Богомольця, СШ №270, СШ №23, Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Слов’янської гімназії, Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, СЗШ№68, СЗШ №168, театральні колективи СЗШ№235 та СЗШ №242.

Незмінною організаторкою та ведучою конкурсу була ст.викладач кафедри української літератури і компаративістики БлохінаНаталія Олексіївна, якій допомагала студентка VI курсу Марина Дідук.

.  

6 грудня зібралася на своє планове засідання літстудія Інституту філології «Література і час». Учасники презентували нові твори, дискутували з приводу поетичних новинок минулого місяця, міркували про волонтерську допомогу конкурсові «З янголом на плечі…». А ще студійці радо вітали двох нових учасниць – талановитих першокурсниць Юлію Золотаренко і Анну Михель.   

 

5 грудня 2017 р. старший викладач кафедри української літератури і компаративістики, Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук Ірина Чибор у рамках наукового стажування від Вишеградського фонду прочитала для студентів-філологів Університету Матея Бела в Банській Бистриці (Словаччина) лекцію на тему: „Фразеологія і слов’янська міфологія: порівняльний аналіз фразеологізмів української, російської та словацької мов”. У лекції було репрезенетовано результати проведених порівняльних досліджень фразеології кількох слов’янських мов у етнолінгвістичному аспекті, а саме розкрито особливості кодування у фразеологічних одиницях давніх міфологічних уявлень слов’ян про світ, природу і місце людини в ній.

 

Зустріч із Почесним професором Київського університету імені Бориса Грінченка В. В. Яременком (до 110-річчя видання «Словаря української мови» Б. Д. Грінченка)

5 грудня в межах Грінченківської декади до першокурсників спеціальності «Філологія (українська мова і література)» завітав почесний професор Київського університету імені Бориса Грінченка, літературознавець, провідний науковий співробітник НДЛ грінченкознавства Василь Васильович Яременко. Завдяки вражаючим фактам студенти мали змогу переконатися, що художня творчість, лексикографічна, етнографічна, літературознавча, публіцистична спадщина Бориса Грінченка сприяє розумінню тих процесів, які відбуваються в Україні сьогодні.

Студенти і викладачі кафедри української літератури і компаративістики щиро вдячні Василеві Васильовичу за цікаву розповідь і чудовий подарунок – упорядковані нашим шановним гостем книги: архівні документи, раритети, матеріали до біографії Б. Д. Грінченка «Людина без копії – Борис Грінченка», збірку вибраних творів Бориса Грінченка «Воля живе боротьбою…», три томи українського культурологічного альманаху «Хроніка-2000», присвяченого Андрію Ніковському. 

 

Сьогодні викладач має наважитись дозволити студентам бути повністю самостійними в підготовці навчального проекту. Це гарний тест побачити знання, відчути емоції, досягти розкриття творчого потенціалу, комфорту у виборі форми проекту. 30 листопада магістранти спеціальності «Літературна творчість» презентували «Літературні вечорниці» – проект  у межах курсу «Організація виставкової діяльності» (викладач - Т.І.Вірченко). 

На заняттях студенти дискутували щодо доречності пропагувати книжку в Інституті філології, адже в наших стінах зібрались ті, для кого читання – постійний, сповнений сенсу процес. І таки на вечорницях була й невеличка книжка виставка. Зайва в ІФ? – Анітрохи!

В основі проекту лежала виставка книжок, об’єднаних темою вечорниць: про нечисту сили, вишивку, ворожіння. І не дарма! Студенти мали можливість погадати на книжках, поспівати пісень, оглянути тематичну літературу. На завершення ласували смаколиками, спілкувалися в дружній грінченківській родині. 


 
 
25.11. студенти 4 курсу спеціалізації "Літературна творчість" та студенти 1 курсу групи Фуб-2 разом з куратором С.Жигун та викладачем кафедри Н.О. Блохіною відвідали музей Г.Кочура в Ірпіні. Марія Леонідівна, що нині опікується музеєм, провела екскурсію будинком, де жив перекладач і розповіла про складні життєві обставини, що перешкоджали творчості, але не змогли її ні притлумити, ні знецінити.

 

Напередодні Дня гідності та свободи студенти-першокурсники груп ФАб-1-17-4.0д, ФАб-3-17-4.0д, ФІНб-1-17-4.0д, ФНб-1-17-4.0д разом з викладачкою кафедри української літератури і компаративістики Блохіною Наталією Олексіївною переглянули та обговорили документальні фільми "Жіночі обличчя революції", "Острів небайдужих" та "Революція гідності". 

14 листопада  учасники Літстудії нашого інституту були гостями Центру літературної творчості Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (керівник – доктор філологічних наук, професор Михайло Наєнко). Наші студійці презентували студентський літературний збірник «Сонячне проміння». З власними  поетичними та прозовими творами виступили магістранти 2-го року навчання Юрій Телець, Валентина Сотникова та Юлія Гуртова, студентка IVкурсу Катерина Гурневич. Участь в обговоренні творів студентів-грінченківців узяли доктор філологічних наук, професор Михайло Наєнко, доктор філологічних наук, професор Ніна Бернадська. Перед студійцями двох університетів виступив відомий український композитор і музикант Кирило Стеценко.  

 

 

9 листопада в Інституті філології проходив флешмоб "#Носій слова "до Дня писемності. Усі охочі читали улюблені вірші і розміщували відео  в соцмережах. Від кафедри української літератури і компаративістики долучилися викладачі: Олена Володимирівна Єременко, Олена Олександрівна Бровко, Тетяна Ігорівна Вірченко, Сніжана Віталіївна Жигун та студенти першого курсу ФУБ: Приходько Світлана, Бречко Анастасія, Биструшкіна Анастасія, Данюк Марія, Кріт Оксана, Котула Анастасія, Корольова Лоліта, Шекетера Ольга, Федик Тамара, Тютюн Вікторія, Очеретна Анастасія, Буток Євгенія, Диба Ігор, КлимухінаПоліна, Слюніна Поліна, Вихор Дарина, Скрипка Валерія, Котова Марія.

Також кафедра узяла участь у святковому квесті.

   

У рамках вшанування жертв Голодомору 1932-33 років студенти 1 курсу ФУБ-2 разом з куратором відвідали музей «Меморіал жертв Голодомору», де прослухали лекцію про цей вражаючий злочин проти людяності та оглянули експозицію.

 

 27 жовтня на конференції "Проблеми відображення національних спільнот України у вітчизняній книзі для дітей " у Національній бібліотеці ім.Вернадського приємно було поспілкуватися зі своїми друзями - дослідниками дитячої літератури (Тетяною Качак з Прикарпатського ун-ту, Наталею Марченко з Києва), дитячими письменниками (Зіркою Мензатюк, Марією Морозенко, Олександром Гаврошем) і видавцями.

 

 

19–21 жовтня 2017  р. у бібліотеці Варшавського університету відбулася ІІ Міжнародна інтердисциплінарна наукова конференція з циклу: „Antropologiczno-językowe wizerunki duszy w perspektywie międzykulturowej” „Аксіосфера душі – душа в аксіосфері” (пол. „Aksjo sferaduszy– dusza w aksjosferze”), організована Інститутом славістики ПАН.         

Конференцію було задумано як інтердисциплінарний пошук відповідей на питання, які цінності є джерелом пізнання та формування ідентичності (як особистісної, так і колективної); як функціонує культурна пам’ять у процесі контекстного і багатовимірного пізнання дійсності; у якому сенсі душа людини є детермінантом життєвих засад і який має вплив на функціонування особистості в сучасному світі.         

У конференції взяла участь старший викладач кафедри української літератури і компаративістики, Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук Ірина Чибор , яка виступила з доповіддю „Dusza jako wartość: mitologiczno-chrześcijańskie wyobrażenia o duszy we frazeologii ukraińskiej” (укр. „Душа як вартість: міфологічно-християнські уявлення про душу в українській фразеології”). У доповіді було репрезентовано результати досліджень української фразеології з компонентом душа, мотивованої міфологічним етнокодом культури, в аксіологічному аспекті.

 

 

19 жовтня відбулася презентація творчого гуртка «Література і час» Інституту філології (керівники – доценти кафедри української літератури і компаративістики Луцюк М.В. і Башкирова О.М.). Були присутні гості – цьогорічні переможці конкурсу «Березневі містерії», літературний гурток школи 86 Шевченківського району м. Києва (керівник – Телець Ю. В.). Під час зустрічі були прочитані і обговорені нові твори студійців, презентоване нове число часопису «Сонячне проміння». Старшокурсники подарували школярам свою минулорічну збірку.  

Ольга Миколаївна Башкирова презентує нову збірку "Сонячне проміння"

Доброзичливий критик (Ольга Анатоліївна Хамедова)

Магістр 6 курсу Юрій Тілець

 

  
 
Сьомого жовтня 2017 року викладачі та студенти Інституту філології (Уляна Левко, Людмила Бербенець, Роман Падалюк, Оксана Ілик, Олександр Рак, Марина Андронова, Світлана Онищенко) взяли активну участь у методичному семінарі та майстер-класах з методики викладання польської мови як іноземної Nauczanie języka polskiego (jako obcego) na Ukrainie у рамках проекту Фундації „Wolność i Demokracja” „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”. Досвідом викладання польської мови ділилися досвідчені фахівці, автори підручників польської мови як іноземної Єжи Ковалєвскі, Марта Ковалєвска та Микола Ярмолюк. 
 
 
 
6-7 жовтня 2017 р. на базі Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинськоговідбулася Міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція «КОМУНІКАТИВНИЙ ДИСКУРС У ПОЛІКУЛЬТУРНОМУ ПРОСТОРІ», у роботі якої взяли участь доктори філологічних наук, професори кафедри української літератури і компаративістики Університету Грінченка О.Є.Бондарева, О.В.Єременко, О.О.Бровко, І.Є.Руснак.
 
 
 

4 жовтня у книгарні «Буква» відбулася презентація  роману Степана Процюка «Травам не можна помирати» (видавництво «Легенда»).  Модератор заходу – докторант, доцент кафедри української літератури і компаративістики Олексій Сінченко .

 Бабин Яр: злочини, у які важко повірити

30.09 ., вшановуючи пам‘ять загиблих у Бабиному Яру, студенти 1 курсу ФУБ-2 мали інтерактивну екскурсію, проведену куратором. Під час цього заходу студентам  пропонувалися факти про Бабин Яр, кількість жертв, замовчування трагедії у радянський час, які вони мали оцінити як правдиві чи хибні. Такий підхід продемонстрував, що сучасним людям важко навіть припустити такі масштаби репресій, і наповнив конкретним змістом гасло: «Ніколи знову».

Студенти оглянули меморіальну частину парку із пам‘ятниками загиблим полоненим, Олені Телізі, оунівцям, жертвам нацизму, а також частину, у якій відбувалися розстріли, вшанувавши загиблих біля менори та «дороги скорботи». 

 

 

 

28.09. доценти кафедри української літератури і компаративістики О.Хамедова та С.Жигун були присутні на звіті Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України за 2013-2017 роки. Директор інституту М.Жулинський ознайомив присутніх із головними досягненням колективу, зокрема численними виданнями, серед яких «Шевченківська енциклопедія», «Історія української культури», «Історія української літератури» та багато інших. Також ішлося про освоєння нових тем молодими дослідниками, координацію наукової діяльності та співпрацю з навчальними закладами. На підтвердження цього О.Хамедова, виступаючи, зазначила головні напрямки співпраці Інституту з Київським університетом Грінченка, і зокрема, кафедрою української літератури та компаративістики.


 

Переймаємо досвід

27.09. у рамках дисципліни «Менеджмент творчої діяльності» відбулася лекція «Як організувати літню школу?», яку прочитав к. іст. н. Ігор Медвідь - керівник проектів і програм Інституту релігії та суспільства Українського Католицького Університету, кількарічний організатор літніх шкіл «Соціальна думка Митрополита Андрея Шептицького», а також «Франкознавчої школи». Під час лекції Ігор Медвідь запропонував чіткий і обґрунтований алгоритм дії, ефективний в українських сьогочасних умовах, проілюструвавши кожен етап на власному досвіді. Бонусом для студентів стала презентація діяльності музею «Дім Франка», яка також мала навчальну мету: як співробітник цього музею, Ігор Медвідь розкрив особливості організації роботи музею як творчого проекту, переходу від акцентування консервативного аспекту діяльності до комунікативного.

 

  

Щиро вдячні гостьовому лектору за корисну інформацію, цікаву і яскраву подачу її та приємну атмосферу, що панувала під час заняття.

 

 

«Шрек та інші»

У понеділок, 25 вересня , відбувся захід «Shrek і inni»  («Шрек та інші») перший із серії студентських творчих проектів у рамках дослідження польських перекладів англомовних творів. Студенти групи ФПб-1-15-4.0д співставляли польські адаптації діалогів з їх оригінальними версіями, підготували презентації для обговорення з колегами з групи ФАб-1-14-4.0д та міні-тести про особливості перекладу імен та реалій, представили польськомовну виставу за мотивами серії. Цікавою виявилася підсумкова дискусія про доцільність насичення кіноперекладу та перекладу загалом місцевими реаліями. Дякуємо Уляні Елізбарівні Левко за незабутні враження.

 

26 вересня  магістрантка освітньої програми «Українська мова і література» Марія Фещенко успішно дебютувала в ролі екскурсовода в Музеї Грінченка.

Екскурсія до музею Бориса Грінченка

25.09. 2017 року студенти 1 курсу спеціалізації українська мова та література разом з куратором С.Жигун відвідали музей Бориса Грінченка. Під час екскурсії завідувач НДЛ грінченкознавства Наталя Іванівна Богданець-Білоскаленко запропонувала студентам порахувати, у яких галузях відбувся Борис Дмитрович. Першокурсники нарахували 7: літературі, лексикографії, фольклористиці, етнографії, педагогіці, видавничій справі, театрі, але кожен може перерахувати, прийшовши до музею.

 

Наукові пікніки

23. 09. 2017 студенти кафедри української літератури та компаративістики відвідали фестиваль популяризації науки «Наукові пікніки», що проходив у парку Шевченка. Студенти 1 курсу брали участь у майстер-класах і ворк-шопах, що пропонували учасники фестивалю: інститути Академії Наук, навчальні заклади, а також організації, що популяризують науку в навчальних середовищах.

Студенти 5 курсу спеціальності "Літературна творчість " мали навчальне завдання: методом спостереження та інтерв‘ювання з‘ясувати особливості організації вуличного фестивалю як творчого проекту.

    

Особливу увагу студентів привернув стенд Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка, учасники якого продемонстрували: можна привертати увагу публіки, навіть не маючи реактивів чи мікроскопів. Усім охочим пропонували зіграти в літературну гру, зануритися в атмосферу стародавнього скрипторію, опановуючи каліграфію, дізнатися цікаві факти з української літератури та взяти участь у розмові-вікторині про перекладацьку діяльність Василя Стуса та малярство Володимира Винниченка. Також доцент кафедри Сніжана Жигун дебютувала на цьому стенді з ворк-шопом «Розшифруй код української літератури».

  

 

Міжнародний день миру

 

   

 

21. 09. 2017. на запрошення Оболонської районної адміністрації першокурсники спеціальності українська філологія узяли участь у відзначенні Міжнародного дня миру, ініційованого ООН як день глобального припинення вогню та відмови від насильства. Урочиста хода миру, що є невід‘ємною акцією цього дня, розпочалася від Меморіального комплексу пам'яті воїнів України, полеглих в Афганістані і пройшла до Національного музею історії України у ІІ Світовій війні. На території музею відбувся мітинг, у якому взяли участь представники КМДА, громадських організацій, ветерани АТО.

 


Роль освіти у сталому розвитку гірського регіону

20 вересня  на базі Прикарпатського національного університету відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція "Роль освіти у сталому розвитку гірського регіону" за участю завідувача НДЛ грінченкознавства Н.І.Богданець-Білоскаленко та завідувача кафедри української літератури і компаративістики О.О.Бровко. Наступного дня учасники конференції взяли участь у тренінгах на базі шкіл Космацької ОТГ, відвідали Космацьку ЗОШ I-III ступенів, Космач-Ставницьку загальноосвітню школу I-II ступенів (с. Космач, Косівського району).

 

 

 

23 червня 2017 року на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.133.03 в  Київському університеті імені Бориса Грінченкавідбувся захист дисертації Цокол Олени Олександрівни, поданоїна здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.01.01 – українська література на тему «Текстові стратегії української драматургії 1980 – 2010-х років». Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор Бондарева Олена Євгенівна, проректор з науково-методичної роботи та розвитку лідерства, професор кафедри української літератури і компаративістики. Офіційними опонентами виступили доктор філологічних наук, професор Когут Оксана Володимирівна, завідувач кафедри філології та перекладу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; кандидат філологічних наук, доцент Кремінь Тарас Дмитрович, народний депутат України, голова підкомітету з освіти Комітету Верховної Ради України з науки та освіти.

Колектив кафедри української літератури і компаративістики вітає Олену Олександрівну Цокол із блискучим захистом! Бажаємо подальших творчих злетів, і дякуємо за можливість ще раз переконатися, що випускники-грінченківці – майбутня наукова еліта України.


 

 

 

 

Дискусія про партнерство або Протистояння в творчих сім’ях

19 травня  у межах програми фестивалю «Книжковий Арсенал» відбувся круглий стіл «Не за спиною. Жінки-письменниці  – дружини письменників» , у якому взяли участь відомі літературознавці, професори кафедри української літератури і компаративістики: проректор з науково-методичної роботи та розвитку лідерства Університету  Олена Євгенівна Бондарева та директор Інституту філології Олена Володимирівна Єременко. Модератором заходу була доцент кафедри української літератури і компаративістики, старший  науковий співробітник НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури і компаративістики Оксана Михайлівна Івасюк, яка презентувала проект видання «Марія Загірня. Вибрана проза» (Видавничий дім «Букрек»).        

 

Міждисциплінарний науковий колоквіум «Українська культура 60-х–70-х років, таємниці музеїв України»

19 травня  в межах Фестивалю науки відбувся міждисциплінарний науковий колоквіум «Українська культура 60-х–70-х років, таємниці музеїв України» , реалізація задуму якого відбулася завдяки творчій співпраці  студентів, викладачів, аспірантів кафедри української літератури і компаративістики та НМЦ тележурналістики Університету. Команди студентів IV курсу напряму «Філологія (українська мова і література») – дослідників творчості Романа Корогодського, Тамари Коломієць, Ірини Жиленко, Володимира Івасюка, Івана Драча –  тривалий час працювали над обраними темами, консультувалися з експертами, ознайомилися з експозицією Музею шістдесятництва, аби поділитися своїми знахідками. Модераторами заходу були завідувач кафедри Олена Олександрівна Бровко та магістрант спеціальності «Літературна творчість» Гліб Хоменко. У колоквіумі взяли участь заступник директора з наукової роботи і міжнародних проектів Олена Леонідівна Доценко, викладачі кафедри української літератури і компаративістики Уляна Елізбарівна Левко, Ольга Анатоліївна Хамедова, Наталія Олексіївна Блохіна, аспірант Михайло Олександрович Андреєв, магістрантка спеціальності «Українська мова і література» Сабіна Байрамли.

Дякуємо колективу НМЦ тележурналістики (завідувач Мар'яна Степанівна Ангелова) за співпрацю!

https://www.facebook.com/astudia.grinchenko/videos/1997776883791727/?pnref=story

 

                Де
нь вишиванки

18 травня кафедра української літератури і компаративістики зі студентами-філологами відзначили Міжнародний день вишиванки.

 

Франко незнаний

18 травня студенти IVкурсу напряму «Філологія (українська мова і література») (викладач: Олена Олександрівна Бровко) взяли участь у розмові про замовчувані донедавна факти біографії Івана Франка і членів його родини у рамках теми «Музеї і суперечлива історія: розповідаючи про замовчуване», яку запропонував до відзначення Міжнародного дня музеїв Музей видатних діячів української культури.

 

 

«Естетика символу: жіноча сорочка»

17 травня , напередодні Міжнародного дня вишиванки, викладачі кафедри української літератури і компаративістики Наталія Іванівна Богданець-Білоскаленко та Наталія Олексіївна Блохіна відвідали виставку «Естетика символу: жіноча сорочка» в Національному музеї історії України. Співкуратором цього проекту виступила  Оксана Михайлівна Івасюк – старший  науковий співробітник НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури і компаративістики

 

 

 

5 травня 2017 р. студенти 2 курсу разом з доцентом кафедри літератури та компаративістики Івасюк О.М. відвідали Національний музей історії України, де ознайомилися із експозицією музею, присвячену подіям ІІ Світової війни.

4 травня 2017 р .  старший викладач кафедри української літератури і компаративістики Скибицька Юлія Віталіївна провела відкрите заняття з навчальної дисципліни «Практика усного та писемного мовлення (польська)» на тему«Opowiadanie o przeszłości, życie człowieka i rodziny. Liczebniki głòwne i porządkowe» для студентів ІІІ курсу напряму підготовки «Філологія» зі спеціалізацією «Польська мова».

5 травня 2017 рокувикладачі та студенти Інституту філології вшанували пам’ять українського письменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публіциста, громадсько-культурного діяча, чиє ім’я з гордістю носить наш Університет. Викладачі та студенти Інституту долучилися дозагальноуніверситетського покладання квітів до пам’ятника Борису Грінченку. На кафедрі  української літератури та компаративістики для студентів 2 курсу була проведено тематичну лекцію “Борис Грінченко в історії української літератури та літературознавстві” (модератор:доцент О. А. Хамедова)

5 травня 2017 рокуна лекцію з курсу дитячої літератури (викладач: д.п.н., доцент Н. І. Богданеці-Білоскаленко) до студентів Педагогічного інституту завітала  українська письменниця Оксана Кротюк, яка  презентувала свою творчість, розповіла про тенденції розвитку сучасної літератури для дітей закцентувала увагу на методичних аспектах вивчення власних текстів.

 

7 травня 2017 року завідувач кафедри української літератури і компаративістики О. О. Бровко та доктор педагогічних наук Н. І. Богданець-Білоскаленко долучилися до урочистого вшанування пам'яті меценатки і музеєтворця Варвари Ханенко (Терещенко) в с. Оленівка Фастівського району Київської обл. Акцію «95 троянд в Оленівці для Варвари Ханенко» організували засновники Фундації спадщини Терещенків та працівники Національного музею історії України.

Варвара Ханенко – донька знаного українського підприємця, благодійника, мецената Ніколи Терещенка, на кошти якого було збудовано корпуси КПІ, лікарня «Охматдит», приміщення театрального інституту Карпенка-Карого, позолота на банях Володимирського собору і корпус ректорату нашого Університету на вул. Бульварно-Кудрявській та багато ін.

Фото з нащадком відомого роду Мішелем Терещенком та його дружиною Терещенко

 

 

3 травня 2017 р.  старший викладач Н. О.Блохіна провела відкрите заняття з курсу «Текстологія» для студентів спеціалізації «Літературна творчість» ФУб-1-14-4.0д на тему «Едиційна текстологія».

 

29-30 квітня 2017 р. викладачі, співробітники і студенти Інституту філології відвідали здійснили подорож на Черкащину і відвідали історичні пам’ятки в Чигирині, Суботові та  Холодному Яру. 

 

27 квітня 2017 р. с екретами своєї майстерності поділилася з колегами доктор філологічних наук, професор І. Є. Руснак, яка прочитала відкриту лекції «Філологія в сучасному соціокультурному просторі» курсу «Сучасні стратегії розвитку філології ».

 


26 квітня 2017 року магістрант спеціальності "Літературина творчість" Гліб Хоменко у межах асистентської практики прочитав лекцію "Тема Чорнобильської катастрофи у українській літературі" для студентів 4 курсу напряму підготовки "Філологія (українська мова і література"). Розповідь про Чорнобиль у соціокультурному та суспільно-політичному дискурсах, інтерпретація теми Чорнобиля в літературі та кінематографі практикант поєднав з історією своєї родини, Особливо вразили слухачів фотографії та дитячі малюнки мами Гліба, яка у 1986 р. жила в Прип"яті.  Керівник практики: д.філол.н., професор О.О.Бровко.

 

24 квітня 2017 р.  викладачі курсу «Практика усного і писемного мовлення доцент У. Е. Левко та старший викладач І. С.Чибор представили відкриті комунікативні тренінги « Wyrażanie własnych opinii: zwroty i wyrażenia » та «Czy lubisz uczyć się języka polskiego? Czasowniki z różnymi przypadkami».

Приємно, що ділячись враженнями від конференції, гості наголошували не лише на високому науковому рівні, але й на комфортній, приємній атмосфері нашого вишу.

Дні кафедри української літератури і компаративістики
 
З 25 березня по 8 квітня 2017 р. в Інституті філології тривали дні кафедри української літератури і компаративістики. За цей час відбулися два заходи, які вже стали традиційними: літературно-мистецький конкурс для старшокласників «Березневі містерії» у межах соціального проекту «Із Києвом і для Києва» та VIII Міжнародна наукова  конференція «Літературний процес: трансгресія революцій».
5 квітня Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна» на пленарному засіданні XIV Всеукраїнської наукової конференції студентів і молодих учених завідувач кафедри, д. філол.н. О. О. Бровко презентувала досвід кафедри в організації навчання, заснованому на дослідженнях, а також результати роботи наукового гуртку «Перший крок у науку: літературознавчі студії».
На Всеукраїнському рівні кафедру представила д. п. н. Н. І. Богданець-Білоскаленко , яка 5-6 квітня очолювала журі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Початкова освіта» серед студентів вищих навчальних закладів у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка.
8 квітня викладачі кафедри та гості VIII Міжнародної наукової  конференції відвідали ретроспективну ювілейну виставку «І спогади і мрії» до 100-річчя від дня народження Тетяни Яблонської в Національний художній музей України та виставку номінантів на Премію FutureGenerationArtPrize 2017 у  PinchukArtCentre. 

 

7-8 квітня  в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася VІІІ щорічна Міжнародна наукова конференція, що цього року мала назву «Літературний процес: трансгресії революцій». Ця тема, актуальна у соту річницю національної революції, дала змогу говорити як про зображення революції в художніх творах, так і про революційний розвиток мистецтва. Запропонована тематика і проблематика зацікавила широке коло науковців не лише з України, але й з-закордону. Можливості потрактування теми було продемонстровано вже на пленарному засіданні, де говорили про революційну п‘єсу (д.ф.н. Олена Бондарева), динаміку сучасного процесу (д.ф.н. Олена Романенко), творення історії (д.ф.н. Володимир Кузьменко), рецепцію національної революції (д.ф.н. Тетяна Шестопалова), ідеологічне літературознавство (к.ф.н. Михайло Жилін).

 

Після пленарного засідання відбулися 6 секційних та круглий стіл, що обговорили окремі аспекти теми. Попри те, що не всі доповідачі змогли взяти участь у конференції особисто, з їхніми доповідями можна було ознайомитися у збірнику «Літературний процес», що вийшов до конференції, тому спілкування під час засідань мало не ознайомчий, а діалогічний характер.

Приємно, що ділячись враженнями від конференції, гості наголошували не лише на високому науковому рівні, але й на комфортній, приємній атмосфері нашого вишу. 

 

 

3 квітня студенти 2 курсу мали зустріч з Андрієм Васьковичем , президентом МБФ «Карітас України», під час якої гість подарував кожному книжку свого батька Григорія Васьковича «Шкільництво в Україні 1905—1920». Дякуємо за організацію зустрічі О.М.Івасюк.

 

25 березня 2017 року відбувся літературно-мистецький конкурс для старшокласників м.Києва «Березневі містерії». Кафедра української літератури і компаративістики провела цей конкурс в межах соціального проекту «З Києвом і для Києва». Талановиті старшокласники  надсилали свої вірші, оповідання, нариси упродовж листопада-лютого, а компетентне журі оцінювало і рецензувало їхні твори. Переможці відбіркового туру були запрошені для презентації власних творів у фінальному турі.  До складу журі увійшли: к.філол.н., доц. О.А. Хамедова (організатор конкурсу), д.пед.н., доц. Н.І.Богданець-Білоскаленко,к.філол.н., доц. Л.В.Волошук, к.філол.н., доц. К.Г.Борисенко. Вже традиційно існує альтернативне студентське журі, склад якого сформували магістранти спеціалізації «Літературна творчість»: Сотникова Валентина, Тілець Юрій, Гуртова Юлія.   «Родзинкою» конкурсу є номінація «Студентський вибір», переможця якої обирала студентська аудиторія (і магістранти, і другокурсники спец. «Українська мова і література»).

Соціальний проект було реалізовано завдяки спільним зусиллям студентів другого курсу і викладачів кафедри української літератури. Студенти групи були операторами, фотографами, екскурсоводами, педагогами. В межах конкурсу відбувся профорієнтаційний захід, на якому студенти розповіли старшокласникам про особливості навчального і виховного процесу в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка. Юлія Совершенна провела цікаву і змістовну  екскурсію головним навчальним корпусом. Анна Мошенська та Анна Крисько зафіксували незабутні моменти свята на відео, а Мишковець Софія – виявилася талновитим фотографом.Тетяна Соколовська відповідально поставилася до організації технічного супроводу свята. Дякуємо активним студентам-грінченківцям за співпрацю!

Наші переможці:

І місце – Руппа Сергій

ІІ місце – Ковальчук Марія

ІІ місце- Марченко Олександр

ІІІ місце – Ткаченко Олександра

ІІІ місце – СуплаковаАнастасія

ІІІ місце – Новицька Рената

Номінація «Студентський вибір» - Чумак Оксана.

О.А.Хамедова

 
Вітаємо переможниць Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт! 
       24 березня 2017 р. на базі Житомирського державного університету імені Івана Франка відбувся ІІ (фінальний) тур  Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук зі спеціальностей  «Українська мова та література (у т.ч. методика їх викладання)»
       За результатами Підсумкової науково-практичної конференції диплом ІІ ступеня за роботу «Мовне портфоліо як засіб формування комунікативної компетентності учня профільної школи» здобула студентка IV  курсу напряму «Філологія (українська мова і література)»   Резнік Тетяна Петрівна (науковий керівник – професор кафедри української мови Караман Ольга Володимирівна),  диплом ІІІ ступеня за дослідження  «Своєрідність національної ідентичності в «Листах в Україну» Юрія Андруховича»   студентка магістерської програми «Українська мова і література»   Ключник Тетяна Олександрівна (науковий керівник – доцент кафедри української літератури і компаративістики Кудряшова Оксана Валентинівна). 
Бажаємо конкурсанткам і науковим керівникам  успіхів і подальших наукових здобутків!

 

 

Гостьові майстер-класи Неди Нежданої «Творчий семінар: драматургія»

 

Фото з інтернету

На кафедрі української літератури і компаративістики упродовж березня-квітня 2017 року тривають гостьові майстер-класи для студентів магістерської освітньої програми «Літературна творчість». Секретами майстерності з магістрантами ділиться запрошений викладач дисципліни «Творчий семінар: драматургія» – драматург, культуролог, арт-критик, перекладач і поетеса, заступник голови об'єднання драматургів НСПУ, голова Конфедерації драматургів України Неда Неждана.

 

23 березня 2017 року студенти VI курсу магістерської освітньої програми «Літературна творчість» відвідали прем’єрний показ  вистави «Краще б я народилася кішкою (Прощальний монолог Донбасу)» за п’єсою «Кицька на спогад про темінь» Неди Нежданої – викладача гостьових майстер-класів кафедри української літератури і компаративістики. Ця вистава – проект драматургічного відділу Центру Курбаса  МАЙДАН. ДО І ПІСЛЯ та Театру «Перетворення» (постановка Володимира Завальнюка,Вона – Анна Яремчук).

 

 

 

З 01 по 23 березня у Київському університеті імені Бориса Грінченка проходить цикл заходів «Шевченківський березень - 2017», який присвячено великому українському письменнику, художнику, мислителю Тарасу Григоровичу Шевченку. Так, 6 березня к.філол.н., доцентом кафедри української літератури і компаративістики Борисенко К. Г. було прочитано лекцію «Полемічна свідомість у творчості Тараса Шевченка». Студенти 1-го курсу спеціальності "Філологія (українська мова і література" дізналися про зв’язок творчості Тараса Шевченка з бароковою традицією.

 

 

  

 

1 березня 2017  року 4 курс книгознавців на чолі з кандидатом філологічних наук, доцентом Волошук Л.В. відвідали PinchukArtCentre, де була представлена виставка 21 номінанта міжнародної премії FutureGenerationArtPrize 2017.Виставка включає в себе роботи, створені з використанням різних медіа та форматів, зокрема, спеціально прив’язані до місця проведення інтервенції, скульптури, інтерактивні інсталяції, а також перформанси, відео, проекти, засновані на текстах та звуці. Виставка вразила нас своїм глибоким розумінням найбільш актуальних художніх позицій нового покоління художників. Ми отримали неймовірне естетичне задоволення переглядаючи представлені роботи.

Перший день весни закарбувався насиченими та емоційними враженнями.

 

 

 

 

1 березня відбулися літературні читання «Інтелектуальні акценти художнього світу  Віслави Шимборської », присвячені творчості польської поетеси, літературного критика й перекладача, лауреату Нобелівської премії з літератури. Участь у заході взяли студенти 2-го курсу спеціальності "Філологія (англійська мова)", 3-го курсу спеціальностей "Філологія (переклад" та "Філологія (українська мова і література" та 4-го курсу  спеціальності "Філологія (переклад" та викладачі кафедри  Л. С. Бербенець та Н. О. Блохіна.
 

За організацію та проведення заходу дякуємо Левко Уляні Елізбарівні ,к.філол.н., доценту кафедри української літератури і компаративістики.

 

 

 

23 лютого 2017 року на кафедрі української літератури і компаративістики відбулася творча зустріч з письменником, кінематографістом Андрієм Кокотюхою. Організатором і модератором зустрічі стала д.пед. н. Наталя Богданець-Білоскаленко, зустріч також відвідали викладачі кафедри Ірина Руснак і Ольга Хамедова. Природня манера триматися, весела тональність оповіді письменника сподобалися студентській аудиторії. Він розповів, як в його житті поєдналися література і кіно, якого героя не вистачає українській літературі, чому варто читати масову літературу. Першокурсники спеціальності "Українська мова і література" виявили інтерес і до книг автора, і до його екранізацій. Особливо студенти зацікавилися історико-пригодницьким романом А.Кокотюхи "Червоний", за яким вже знято фільм, який вийде на екрани кінотеатрів 24 серпня цього року. Ми вже знаємо, як відсвяткуємо День Незалежності, а ви?

 

21 лютого в Інституті філології відбулося чергове засідання літературної студії, присвячене пам’яті Героїв Небесної Сотні. Цього разу в гості до студійців завітала українська поетеса й літературознавець Надія Гаврилюк. Проникливі рядки авторки, присвячені українським воїнам, стали лейтмотивом зустрічі. Під час засідання прозвучали нові твори учасників студії, обговорювалися проблеми сучасної літератури. 

        

На фото: прозаїк Ольга Башкирова та гостя літ.студії - поетеса Надія Гаврилюк.

 

 

Уже дев’ять років поспіль існує добра традиція кафедри української літератури і компаративістики збирати учнівську молодь Києва та Київської області на Відкритий конкурс читців «Із Янголом на плечі…»  напередодні дня святого Миколая. Цьогоріч до  Інституту філології завітало 62 учні 7-11 класів з поетичними, драматичними та мелодекламаційними дарами. Дзвінко та натхенно лунав «Щедрик» Миколи Леонтовича у виконанні однойменного дівочого хору Спеціалізованої школи №252, який супроводжував читання новорічної казки Івана Драча «Крила» Владиславом Тупчієм. Новорічний настрій створювала українські поезія та проза, класична і народна музика, авторські твори учасників конкурсу. Оцінювавало виступи журі конкурсу: викладачі кафедри української літератури і компаративістики, студенти спеціальності «Філологія (українська)», незмінний учасник журі - Заслужений артист України Юрій Коваленко (Доктор Звук/Doctor Zvuk). Незмінною організаторкою та ведучою конкурсу була ст.викладач кафедри української літератури і компаративістики Блохіна Наталія Олексіївна, якій допомагала студентка 5 курсу Марина Дідук. Серед переможців конкурсу – школярів (особливо дорогих) Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

 

 

Авторська поезія:

І місце -  Передня Марія (СШ №189)

ІІ місце - Камаралі Мар'яна (Гімназія №172 «Нивки»)

ІІІ місце - Дворецька Анна (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Приз симпатій журі - Диба Ігор (СЗШ №168)

 

Поезія та проза (7-10 класи)

 

І місце – Жемборська Вікторія (НВК «Спеціалізована школа №293 з поглибленим вивченням природничих наук)

ІІ місце – Рудяк Євген (СШ №73)

                 Гаврилюк Ксенія (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

ІІІ місце – Войтко Єлізавета (СЗШ №242)

Номінація «Артистизм» - Петровська Олександра (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

Номінація «Маленька Надія Різдва» - Чорноморець Матей (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Номінація «Маленька Надія Різдва» -  Владімірова Діана (СЗШ №180).

Номінація «Голос Різдва» - Тупчій Владислав та дівочий хор «Щедрик» (СШ №252)

Номінація «Дух Різдва» - Федорчук Діана (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

                                               Литвиненко Ірина (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

Номінація «Креативність» - Дейнека Наталія (КВПУ швейно-перукарського мистецтва)

Приз глядацьких симпатій - Жемборська Вікторія (НВК «Спеціалізована школа №293 з поглибленим вивченням природничих наук).

Поезія та проза (11 клас):

І місце - Шепелева Надія (Український медичний ліцей Національного           медичного університету ім. О.О.Богомольця)

                Гейко Олена (СЗШ №170)

ІІ місце - Лазаренко Юлія (Білоцерківська СШ №1)

                Шукало Юліана (СШ №14)

ІІІ місце - Самбур Єва   

                  Литвиненко Валерія (СЗШ №258)

                  Моргун Денис (Обухівський міський Центр творчості дітей, молоді  та юнацтва «Романтик»)

Номінація «Нове прочитання класичного твору» - Бідна Вікторія (Гімназія №290),

                                                                                            Гетьман Ганна (гімназія №283).                                       

Номінація «Креативність» - Дринь Владислав (Обухівський міський Центр творчості дітей, молоді та юнацтва «Романтик»)

Номінація «Дух Різдва» - Осипова Софія(Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця),

                    Харченко Ольга (Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Тараса Шевченка)

Номінація «Дикція» - Фомін Володимир (Український медичний ліцей Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця)

Номінація «Голос Різдва» - Зайченко Анна (Юридичний ліцей ім. Я.Кондратьєва)

Номінація «Артистизм»

 

- Половко Діана (СЗШ №282). 

 

 

 

 

 

 

16 грудня

У залі вченої ради Університету 16 грудня 2016 р. на зустріч з літературознавцем, культурологом, видавцем, літературним критиком, мистецтвознавцем Марком Робертом Стехом зібралися викладачі кафедр світової літератури та української літератури і компаративістики,  студенти-бакалаври та магістри спеціальності «Філологія (українська)».

Ректор Університету Віктор Олександрович Огнев’юк , з ініціативи якого відбулася непересічна для філологів подія, привітав гостя та започаткував обговорення гострих питань євроінтеграції та місця української культури у світі. Марко Роберт Стех – невтомний популяризатор здобутків українських науки і мистецтва, який створив серію україномовних телепередач «Очима культури»: наразі до уваги глядачів 77 випусків! Гість Університету розповів про власне усвідомлення національної ідентичності, захоплююче і детально відповів на запитання викладачів і студентів, яких зацікавили його дискусійні погляди на розвиток української літератури і мистецтва, їх рецепцію у світі.

Письменник презентував не лише свої відеопроекти, а й нову книгу «Есеїстика у пошуках джерел ».

2 грудня

Другокурсники спеціальності "Переклад" та викладачі нашої кафедри відвідали відділ стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки ім. В. Вернадського . Під час екскурсії завідувач відділу пані Наталія Бондар показала давні книги різними мовами. Це - релігійна та світська література, зокрема календарі із зображеннями людей та вказівкою на знаки Зодіаку. А ще студенти дізналися, що в минулі часи книги з історії писали, починаючи з опису світу. Також відвідувачі мали змогу роздивитися мініатюрні книжечки - менші за сірникову коробку. Серед них - збірка польського поета Адама Міцкевича. Дякуємо за організацію заходу доценту нашої кафедри Захарову Віталію Володимировичу.

 

  

 

  

 

 


 

21 листопада

 

відбулося чергове засідання літературної студії, яка діє при кафедрі української літератури і компаративістики. Гостями студії цього разу стали молоді письменники Олег Здорик та Сашко Стусенко. Автори презентували свої поетичні та прозові збірки, взяли участь в обговоренні робіт студійців. Свою поезію представила Тетяна Анатоліївна Динниченко , старший викладач кафедри світової літератури. 

 

 

 

 


15 листопада

відбулася зустріч директора Інституту філології Єременко Олени Володимирівни із Президентом Міжнародної благодійної організації Карітас України Андрієм Васьковичем.
Андрій Васькович народився в Мюнхені в родині політемігрантів з України, навчався в Німеччині та Італії, працював журналістом, був головним редактором часопису «Шлях перемоги». Міжнародний благодійний фонд Карітас України вже два роки опікується переселенцями з Донбасу і Криму.


 

 


 

 

14 листопада 

студентка 4 курсу Інституту філології (ОКР "бакалавр" денної форми навчання напряму підготовки "Філологія. Українська мова і література") Ганненко Ольга Сергіївна провела урок у 10-А класі СЗШ 214. Тема уроку : "Борис Грінченко. Життя і творчість. Оповідання "Каторжна" - утвердження прагнення людини до любові, добра". На фото Студентка-практикантка - Ганненко Ольга Сергіївна. Вчитель української мови та літератури СЗШ 214 - Лісєчко Олеся Олександрівна. Старший науковий співр. НДЛ грінченкознавства, доцент кафедри української літератури та компаративістики Івасюк Оксана Михайлівна. Фото 2-3 Під час проведення уроку. 

 


 

10 листопада

відбувся науково-методичний семінар Інституту філології, на якому літературознавча складова була представлена доповіддю «Інтегровані технології в курсі «Методика викладання зарубіжної літератури в школі» (на прикладі вивчення теми «Шкільний аналіз драматичного твору»)» Лариси Миколаївни Удовиченко, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри української літератури і компаративістики. Завдяки творчій і технічній підтримці аспіранта кафедри Михайла Андрєєва цікавий виступ доповнив яскравий спогад про виставу за п’єсою Робера Тома «Вісім люблячих жінок» у виконанні талановитих і чарівних акторів-аматорів – студентів-філологів нашого Інституту. 
Дякуємо організаторам, доповідачам, слухачам семінару за нові ідеї і доброзичливу атмосферу.

 

 

 


 

9 листопада

 

До нас завітала відома поетеса, журналіст Тетяна Череп-Пероганич і заслужена артистка України Світлана Мирвода. Пані Тетяна презентувала свою нову книжку "Осінь дорослої жінки", прочитала вірші, а пані Світлана виконала пісні на слова поетеси (на музику композиторів Юрія Старчевода, Івана Пустовия та Леоніда Нечипорука).


Дякуємо за організацію зустрічі Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 


  

 


 

9 листопада

 

Сьогодні студенти та викладачі кафедри української літератури і компаративістики писали Всеукраїнський диктант національної єдності "Україна на зламі тисячоліть". З нагоди такої події до нас долучився випускник кафедри 2010 року Олександр Бойко.Наш колишній студентОлександр розповів, що така подія вже стала для нього особистою традицією, до якої він щороку намагається залучати побільше друзів та колег.Загалом студенти підійшли до такої події з великої відповідальністю і усвідомленням важливості та значущості події.

 

  

 

 


 

9 листопада

 

Викладачі кафедри української літератури і компаративістики прийшли у вишиванках написати Диктант національної єдності в наш університет.

 


 

 


 

8 листопада

 

кафедра української літератури і компаративістики провела важливий профорієнтаційний і науковий захід. Команда грінченківців (студенти 4 курсу та викладачі О.М.Івасюк та О.А. Хамедова) вирушила на Студентські читання , присвячені І.Франку, до Національного музею історії України. Змістовною була доповідь доц. О.М.Івасюк про І.Франка та Б.Грінченка. На Студентські читання були запрошені і школярі, які уважно, з цікавістю, вислухали доц. О.А.Хамедову, яка розповіла про Київський університет імені Б.Грінченка,про всі спеціальності Інституту філології. Були відзначені особливості викладання на спец. "Українська мова і література", зокрема, розказано про інтерактивні технології, які активно використовуються під час навчального процесу. Найкраще те, що студенти продемонстрували школярам той творчий продукт, який вони самостійно готують до кожного семінару з історії української літератури. Доповідь Марії Фещенко про анімаційне кіно за творами І.Франка надзвичайно сподобалася школярам. Захопили їх також і бук-трейлери за творами І.Франка "Украдене щастя" та "Перехресні стежки". Дівчата (Іваненко Ірина, Герасимець Яна, Піскунова Наталя) у своїй доповіді "Мультимедійні технології при вивченні художньої прози і драматургії І.Франка" підкреслили, що таким видом діяльності варто займатися і школярам для популяризації читання, любові до книги. Студенти Київського університету ім. Б.Грінченка довели, що Іван Франко - модний, цікавий, сучасний.

 


 

  

 


 

 

2 листопада 

 

відбулася довгоочікувана зустріч із відомим українським письменником Володимиром Лисом. На зустрічі в 503 аудиторії були присутні викладачі та студенти 1-3 курсів спеціальності "Українська філологія" і "Журналістика". Письменник зачитував уривки з власних творів, ділився творчими секретами та розповів студентам, що завжди усю свою прозу творить за допомогою ручки і паперу, оскільки йому чужий спосіб творення нового тексту за допомогою сучасних комп"ютерних технологій. Володимир Савович розповів також про роботу над найвідомішими та найулюбленішими серед багатьох читачів романами "Століття Якова" та "Соло для Соломії", привідкрив завісу, хто є насправді прототипами головних героїв та посвятив у певні сімейні правдавні легенди та історії. 

Після зустрічі студенти та викладачі ще довго не відпускали пана Володимира, вишикувалася ціла черга за автографами від геніального митця сучасності. 

Дякуємо за організацію зустрічі професору кафедри Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко. 

 

 

   

        

  

 


 

29 жовтня

 

викладачі кафедри Н. І. Богданець-БілоскаленкоО. О. Бровкота студенти 1-го курсу спеціальності «Філологія (українська мова і література)» відвідали гала концерт за участі трьох колективів: Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю «Калина», Чоловічого гурту «Козацькі забави», ансамблю солістів «Благовість» в Національній опері України імені Тараса Шевченка

 

Текст, фото: Олена Бровко

 

 

   

 

 


 

 

27  жовтня

 

Минулого тижня, у рамках вивчення теми "Mój zawód – moja przyszłość", студенти спеціальності "Переклад" відвідали телеканал ICTV.

Другокурсники побачили, як медійники створюють і випускають у прямий ефір програму новин "Факти". А ще студенти зробили гігабайти фото,  найбільше - на місці ведучого.

Дякуємо доценту нашої кафедри, журналісту   Захарову Віталію Володимировичу  за пізнавальну екскурсію!

 

  

 

 


 

26 жовтня

 

в Інституті філології відбулася презентація поетичної збірки Володимира Патоли «Грань». Володимир – молодий поет, журналіст, учасник АТО. Його книжка – це водночас прониклива сповідь,  поетичний військовий щоденник, унікальний фотодокумент. У зустрічі брали участь студенти груп ФУб-1-15-4.Од (2-й курс) і ФУб-1-15-4.Од (3-й курс). На зустріч до викладачів і студентів Інституту філології завітали також поет-бард В’ячеслав Купрієнко, художниця Беата Куркуль (автор обкладинки), поетеса Марія Стоміна, представниця видавництва “Смолоскип” Марійка Ковальчук.

 

         Дякуємо за допомогу у підготовці й проведенні заходу завідувачу кафедри української літератури і компаративістики проф. О.О.Бровко, доценту кафедри К.Г.Борисенко, викладачу кафедри Н.О.Блохіній.

Фото Валерія Олійника.

 

На фото: Володимир Патола і В’ячеслав Купрієнко; Марійка Ковальчук,

Володимир Патола і Беата Куркуль.

 

 

 

 

   

     

 

 


 

 

20-21 жовтня

 

в Ужгородському національному університеті відбулася Всеукраїнська конференція з міжнародною участю "Українська література в загальноєвропейському контексті". Досвідчені науковці, молоді аспіранти з'їхалися з усієї України до цього гостинного і красивого міста. Кафедру української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка на конференції представили завідувач кафедри, доктор філологічних наук, професор О.О.Бровко (доповідь "Тексти абетки: традиція та деконструкція") і кандидат філологічних наук, доцент О.А.Хамедова (доповідь "Комунікативні стратегіії художньої прози Олени Пчілки"). Секційні засідання відзначалися доброзичливою атмоферою творчого і наукового пошуку, нікого не залишили байдужим і культурна програма конференції, адже вдалося побачити найцікавіші місцинки дивовижного Закарпаття. Дякуємо ужгородським колегам за запрошення і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

 

   

 

 

 


 

20-21 жовтня

 

викладачі кафедри кафедра української літератури і компаративістики О. О. Бровко, О. А. Хамедова та О. Я. Пухонська разом із колегами з Інституту журналістики О. А. Росінською та О. В. Журавською взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Українська література в загальноєвропейському контексті» на базі Ужгородського національного університету. Доповіді на пленарному на секційних засіданнях засвідчили актуальність наукових пошуків учасників конференції.

 

Текст: Олена Бровко

Фото: Олег Хававчак,

Оксана Журавська

 

 

    

 


 

11 жовтня
В київській дитячій бібліотеці для дітей та молоді імені Павла Усенка доцент кафедри Клічак Галина Василівна прочитала для учнів 9-А класу середньої загальноосвітньої школи № 195 імені В.І. Кудряшова лекцію,  присвячену 110-тій річниці з Дня народження українського письменника Івана Багряного.

Учні з немовірним зацікавленням та вдячністю слухали нову та, на жаль, дуже сумну інформацію про події на Україні першої половини 20 століття.

Після прочитаної лекції учні задавали безліч питань, зацікавилися творчістю митця та, ми впевнені, обов"язково прочитають тепер не один твір великого українця.

Лекцію допомагали проводити студентка 2 курсу Інституту філології - Тетяна Соколовська.

Після завершення лекції перед учнями виступив фольклорний дитячий ансамбль "Берегинька" .

Детальніше  про захід - на сайті бібліотеки http://bibusenko2.blogspot.com/ .

Дякуємо за організацію проведеного заходу всій кафедрі української літератури та компаративістики,

а також дирекції та працівникам київської бібліотеки імені Павла Усенка.

 

 

 

 

 


 

10 жовтня

українські філологи ІV курсу відвідали разом з Ольгою Анатоліївною Хамедовою творчий вечір письменниць Тернопільщини, Оксани Дяків і Тамари Ткачук-Гнатович. Студенти захоплено слухали, уважно гортали сторінки книг, щиро після зустрічі ділилися враженнями. Дякуємо організаторам за таку блискучу і дуже пізнавальну зустріч.

 

 

   

 

  

 

 


3 жовтня

 

« Jak podanie r ę ki » / «Як рукостискання»

Відбулася презентація польсько-української антології сучасної поезії « Jak podanie r ę ki » / «Як рукостискання» (Познань, 2016). Організатори заходу: кафедра світової літератури, кафедра української літератури і компаративістики Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, Національна спілка письменників України, Відділення Спілки польських літераторів м. Познань, Українська асоціація викладачів зарубіжної літератури.

  • Учасниками заходу стали студенти Інституту філології напряму підготовки «Філологія» («Українська мова і література») та факультету права та міжнародних відносин напряму «Країнознавство», які вивчають польську мову в межах спеціалізації «Слов’янські мови».
  • Модератором презентації антології виступив завідувач кафедри світової літератури Юрій Ковбасенко. Проникливим був виступ Марії Кочур – заступника директора музею Г. П. Кочура (м. Ірпінь)
  • Своїми враженнями від антології та переконаннями про важливість українсько-польського міжкультурного діалогу поділилися відомі перекладачі, літературні критики, митці, літературознавці Олена Єременко, Максим Стріха, Михайло Сидоржевський, Всеволод Ткаченко, Теодозія Зарівна, Олександр Гордон, Дмитро Дроздовський та інші учасники презентації. Виступи польських авторок Данути Бартош та Уршулі Зибури надихнули викладачів Інституту філології на нові спільні проекти, адже українсько-польські літературні зв’язки – один із перспективних напрямів наукових пошуків і літературно-мистецького розвитку.

 

Олена Бровко,

Уляна Левко

 

  

 

 


1 жовтня

студенти 4 курсу спіціальності "Країнознавство" факультету права та міжнародних відносин у рамках вивчення чеської мови та культури відвідали Чеський культурний центр при Посольстві Чеської Республіки в Україні. Студенти прослухали інформацію про створення на діяльність Чеського культурного центру, отримали друковані матеріали про Чехію та побували на відкритому уроці чеської мови.

Дякуємо к.ф.н., доценту Клічак Галині Василівні за організацію зустрічі.

 


 

 


 

1 жовтня

відбулася зустріч із відомою сучасною українською письменницею зі Львова Галиною Вдовиченко на лекції з "Сучасної української літератури". Студенти почули історії написання романів "Пів'яблука", "Тамдевін", "Маріупольський процес" та творів для дітей:"36 і 6 котів", "Мишкові миші", "Ліга непарних шкарпеток". Було щиро, емоційно, цікаво, захопливо!!!  Дякуємо Галині Вдовиченко. Після детального аналізу й цікавих моментів написання і створення образів, сюжетів Студентам на семінарстких заняттях буде легше аналізувати згадані твори. 

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 


28 вересня

 

студенти групи ФУб-2-15-4.0д разом з куратором Ольгою Анатоліївною Хамедовою відвідали виставку «Loss. Втрата. Спогад про Бабин Яр» в PinchukArtCentre. Провідні європейські митці запропонували свій погляд на ці трагічні події. Екскурсія була змістовною, а виставка здалася яскравою, хоча й провокативною. Емоції, які вона викликала у нас, різні: від абсолютного захоплення до відвертого неприйняття. Але всі відчули гіркоту, біль, жаль, розпач, жах, лише не байдужість до сухої статистики про тисячі вбитих. Сподобалося, що була протягнута ниточка від подій Другої світової війни через Куренівську трагедію 1961 року до війни наших днів. Про нашу війну нагадує чимало експонатів, але найбільше вразив прапор, зроблений з металу обстріляної машини у Сєвєродонецьку. Зацікавили й окремі арт-обєкти, які не входили до згадуваної експозиції. Так, найріднішою здалася інсталяція «Оболонь»з помаранчевих бігуді. Обертаючись по колу, бігуді справді нагадують цегляні багатоповерхівки-«свічки», в оточенні яких знаходиться наш корпус на Тимошенка. Хочемо подякувати гіду Вероніці Ядусі: завдяки її майстерному супроводу кожний з експонатів був цікаво інтерпретований, правильно поставлено смислові акценти. На нашу думку, сучасне мистецтво має бути таким: гострим, неоднозначним, подекуди шокуючим. Воно закликає до дискусії творчих студентів, які зростають у нашому університеті.

 

  

 

 

 

 


21 вересня

 

4 курс книгознавців на чолі з доцентом кафедри Волошук Ларисою Валентинівною відвідали PinchukArtCentre, де були представлені міжнародна групова виставка "Втрата. Спомин про Бабин Яр" , виставка"Провина", виставка "Перетворення". Кожна з перелічених виставок являла собою сукупність творів мистецтва сучасних митців. Роботи були наповнені глибоким змістом, що особливо вразило наших студентів. Особливо закарбувалась в пам ятівиставка "Втрата. Спомин про Бабин Яр", яка розглядає трагедію в Бабиному Яру через нову монументальну роботу Крістіана Болтанскі, в якій мовчазно поєднано трагічні події різних часів в усьому світі. Чудово відвідувати такі місця, де відпочиваєш душею та долучаєшся до сучасної творчості.

 

 

 

 

 


15 вересня у рамках Львівського форуму видавців у залі Львівської музичної академії імені М. Лисенка презентовано інструментальні твори Володимира Івасюка. Відкрив презентацію ректор академії Пилатюк Ігор Михайлович.

Доцент кафедри української літератури та компаративістики Оксана Михайлівна Івасюк розповіла про видання, про особливий культурний контекст творення музичних текстів. Кан.філологічних наук, завідувач секретаріату комітету по культурі та духовності Н.Р. Колесніченко-Братунь розповіла про культурний взаємозв'язок поколінь, про дружбу Ростислава Братуня та Володимира Івасюка.

Довідка:
Пропоноване видання містить вокальні фортепіанні та інструментальні твори видатного композитора і поета, лауреата Державної премії імені Т.Г.Шевченка, Героя України України Володимира Івасюка. Ця книга введе поціновувачів композитора у новий світ музичного мистецтва, відкриє нову грань спадщини Володимира Івасюка.

 

 

 

 

 

 

 


 

15 вересня

Сьогодні на лекцію з дитячої літератури завітала знана сучасна дитяча письменниця Зірка Мензатюк. Письменниця розповіла про особливості дитячої літератури, її виховний вплив на малого читача, окреслила історичні особливості розвитку літератури для дітей, її стан на сучасному етапі, повідала як твориться дитяча книжка, відповіла на запитання студентів. А вони (питання) були розмаїтими і дещо несподіваними. Зірка Захарівна спинилася на своєму новому творчому доробку і зачитала фрагменти творів із збірочок "Казки-куцохвостики", "Зварю тобі борщику", "Катрусині скарби". Студенти були задоволені, захоплені, зацікавлені.

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 


 

Навчання, що продовжується у музеї

13 вересня

В контексті навчальної дисципліни "Сучасна українська література" студенти першого курсу відвідали Національний музей літератури  України, де прослухали лекцію з  "Сучасної української літератури", яку провела працівник музею, канд.філолог.наук Лілія Чорна.

Окрім того, студенти переглянули експозиції в різних залах музею: Ілюстрації до творів І.Франка та Український одяг і рушник.

Дякуємо за організацію заходу професору кафедри - Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко

 

 

 

 

 

 


 

Екскурсія в музеї Бориса Грінченка для першокурсників

12 вересня

Студенти української філології першого курсу разом зі своїм куратором  - професором Наталією Іванівною Богданець-Білоскаленко відвідали музей Бориса Грінченка, що знаходиться в приміщенні ректорату нашого університету.

Далі екскурсія для першокурсників продовжилася - Золоті ворота, Софійський собор, Михайлівський золотоверхий, Андріївський узвіз. Завершився продуктивний день для спудеїв колективним поїданням смачних цукерок.

 

 


 

 

 


 

6 вересня

Розпочалися заняття з польської мови для студентів Інституту філології спеціальності Філологія. Переклад

Дякуємо за цікаві лекції нашому новому викладачеві польської мови - доценту Захарову Віталію Володимировичу. 

А студентам бажаємо натхнення для освоєння такої близької нам і незмінно цікавої слов"янської мови.

 

 

 


  5 вересня

Розпочалися заняття з чеської мови для студентів-міжнародників спеціальності "Країнознавство" факультету права та міжнародних відносин.

Студенти вже другий рік старанно вивчають західнослов"янську мову як другу профільну, за що висловлюємо подяку доценту нашої кафедри Клічак Галині Василівні.

 

 

 

 


 

Спільна квітка знайомства

1 вересня
викладач кафедри професор Наталія Іванівна Богданець-Білоскаленко провела знайомство зі своєї новою кураторською групою - першим курсом.

 

 

 

 

 

 

 

 


1 вересня.Викладачі кафедри взяли участь в урочистій посвяті першокурсників нашого університету.

 

 

 

 


 

Кафедра української літератури і компаративістики 

вітає студентів та викладачів з новим навчальним роком!

Бажаємо нових досягнень та звершень, невпинного прагнення до навчання

та можливостей щоразу відкривати для себе щось нове 

у безмежному світі літератури!  

 

 

 

 

 

19 травня з нагоди Дня вишиванки викладачі та студенти кафедри української літератури і компаративістики теж долучилися до всеукраїнської акції "Прийди на роботу у вишиванці".

   


Урбаністичні студії: міждисциплінарний підхід

 

У межах Фестивалю науки 19 травня 2016 р. в Інституті суспільства відбувся Всеукраїнський науковий колоквіум «Феномен міста: вітчизняний та зарубіжний досвід», учасниками якого стали команди Київського університету імені Бориса Грінченка, Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Чернігівськогонаціонального педагогічного університетуімені Т. Г. Шевченка. Гуманітарний інститут Університету Грінченка представила команда у складі професора кафедри української літератури і компаративістикиОлени Олександрівни Бровко, аспірантки спеціальності «Теорія літератури» Вікторії Тростогон, магістрантки спеціальності «Українська мова і література» Юлії Огарь, студентки напряму підготовки «Філологія (українська мова і література» Ольги Дорошенко.

Кафедри української літератури і компаративістики вдячна колективу навчально-виробничого комплексу « АстудіЯ» та доценту кафедри журналістики і нових медій Аліні Леонідівні Лісневській за допомогу.

Дякуємо організаторові колоквіуму – доктору історичних наук, професорові Оксані Олексіївні Салаті.

Текст: Бровко О. О.

Фото: Тарасенко О. О., Байрамли С. М.

Відеоматеріал «Місто»

   


Сучасні компаративні студії: художня література в інтермедіальному вимірі

11 травня 2016 р. кафедра української літератури і компаративістики Гуманітарного інституту в рамках проведення Фестивалю науки провела захід

«Художня література в інтермедіальному вимірі» , спрямований на наукове й емоційно-естетичне сприйняття літератури, поглиблення полікультурної

компетентності, подальше розуміння специфіки літератури в системі мистецтв. Захід відбувся у форматі творчих зустрічей і науково-практичного

семінару-презентації дослідницьких студентських проектів.

Традиціям міжмистецької взаємодії було присвячено першу частину заходу – зустріч із майстром вишивки, автором «Вишитого Кобзаря» Іваном Івановичем

Рябчуком та директором Ірпінського історико-краєзнавчого му зею Анатолієм Івановичем Зборовським . Музикант за фахом, Іван Іванович захопився

творчістю Тараса Шевченка, і це стало найголовнішою темою його витворів, на яких голкою і нитками створено поезію на полотні. Поглибили естетичне

сприйняття вишитих картин п існі літературного походження у виконанні студентів Інституту мистецтв Руслани Компанець (ІІ курс, «Сольний спів» і Антона

Іщенка ( ІV курс, «Музичне мистецтво») (керівник вокалу – Віктор Тетеря, Заслужений артист України; ст. викладач – Людмила Сивопляс).

У другій частині відбулася презентація творчих проектів з історії української літератури 60-80-х рр. ХХ ст., підготовлених студентами ІV курсу напряму підготовки «Філологія (українська мова і література)». Студентські дослідницькі проекти було присвячено українському поетичному кіно, міфопоетичним витокам мистецтва слова поетів Київської школи, пісенній ліриці Д. Павличка, Б. Олійника, співаній поезії К. Москальця, музично-вокальним версіям віршів Л. Костенко, В. Cтуса, міжмистецькій взаємодії в поетиці «Бу-Ба-Бу». У заході взяли участь заступник директора Гуманітарного інституту з наукової роботи Анатолій Леонідович Стеблецький, доценти кафедри української літератури і компаративістики Галина Василівна Клічак, Світлана Миколаївна Олійник, студенти ІІІ курсу напряму підготовки «Філологія (переклад)».

Модераторами заходу були доктор педагогічних наук, доцент Наталія Іванівна Богданець-Білоскаленко та доктор філологічних наук, професор Олена Олександрівна Бровко.

Текст: О. О. Бровко

Фото: І. Бітківська

 

 

 

 


 Маловідомі факти про Другу світову війну

Відповідно до Указу Президента України. "Про відзначення у 2016 році Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над  нацизмом у Другій світовій війні"

11 травня о 16:50 в аудиторії 114 кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури і компаративістики Галина Василівна Клічак провела лекцію для студентів 4 курсу спеціальності "Переклад" на тему "Факти у другій світовій війні, що замовчувалися. Форсування Дніпра 1943 року".

 

  

 


Студенти 3 курсу спеціальності "Філологія. Переклад." 6 травня 2016 року в рамках вивчення курсу "Сучасна українська література" поспілкувалися в Музеї літератури з сучасною письменницею Марією Миколаївною Морозенко, авторкою неперевершеної віршованої казки "Про незвичайні пригоди хлопчика Чока...".  Марія Морозенко авторка збірок «Зоряні перевесла» — 1999 рік; «Елегія любові» — 2006 рік; історичної поеми «Княгиня Ольга» — 2004 рік, а також драм «Марія Магдалина», «Вічність», «Князь Святослав». Авторка дитячих казок: «Про країну ласунів», навчальних серій «Хто це?», «Що це?», віршованих казок «У зеленому ярочку» та серії пізнавальних загадок, літературного переказу казки «Дванадцять місяців».

На зустрічі прозвучала поезія у авторському виконанні - душевна, щемлива. Представила  авторка і свій літературний доробок та поділилася новими творчими планами та творчими таємницями.

 

 

 

 


Щиро вітаємо весь викладацький склад та студентів кафедри української літератури і компаративістики

зі святлим святом Воскресіння Христового!

Хай святий Великдень принесе мир та злагоду в усі оселі нашої України!

Христос Воскрес!

 


У передвеликодній четвер 28 квітня 2016 року о 16:50 для студентів 4 курсі спеціальності "Переклад" провела відкриту лекцію к.ф.н., доцент кафедри Галина ВасилівнаКлічак з предмету "Література слов"янських народів ".

Тема лекції "Екзистенційні мотиви у прозі чеського письменника Мілана Кундери".

На відкритій лекції були присутні викладачі кафедри української літератури і компаративістики Блохіна Н.О. та Богданець-Білоскаленко Н.І.

 

 


19 квітня о 13.40 кандидат філологічних наук, доцент Борисенко Катерина Григорівна провела відкриту лекцію "Початок нової української літератури. Творчість Івана Котляревського".

 

 

 


1 4 квітня вже всьоме викладачі кафедри української літератури і компаративістики долучилися до традиційної щовесняної висадки троянд.

Щиро сподіваємося, що посаджені троянди цвістимуть і розростатимуться на університетському квітнику!

 


6-ого квітня студенти Київського університету імені Бориса Грінченка відвідали Національний музей літератури України, де під гаслом «Наша молода Україна» (Олена Пчілка – майбутнім акторам) відбувся третій день Тижня дитячої книги.  

Студенти були присутні під час презентації книги Олени Пчілки «Український дитячий театр» видавництва «Веселка», над якою працювала відома дослідниця, науковець Інституту літератури НАН імені Т.Г. Шевченка, лауреат премії імені Олени Пчілки Лариса Мірошніченко  

Під час презентації відбулася театральна прем’єра «Сон-Мрія, або Казка Зеленого Гаю» від Народного театру-студії «Мрія» Національної бібліотеки України для дітей.  

У презентації взяли участь: Микола Сулима (український вчений-літературознавець, академік), Тетяна Тритьяченко (дослідниця творчості Олени Пчілки), Алла Диба (літературознавець, письменниця) та Ірина Щукіна (директор меморіального музею Лесі Українки у Києві).

 

  

  


22 березня студенти ІІІ курсу спеціальності "Країнознавство" дружнього нам Інституту суспільства разом із к.ф.н., доцентом кафедри Галиною ВасилівноюКлічак побували на виставі "Швейк" видатного чеського прозаїка Ярослава Гашека у Національному академічному театрі імені Івана Франка. Захід відбувся в рамках вивчення чеської мови та культури.

  

     

 


Березневі містерії - 2016 !  

Весна – час творчого піднесення, поетичного натхнення. Невипадково конкурс юних літераторів і журналістів називається «Березневі містерії» і проводиться навесні. Адже Таїна слова відкривається не випадковим людям, а лише улюбленцям Музи, і це таїнство зветься Містерією.

19 березня 2016 року кафедра української літератури і компаративістики і кафедра журналістики і нових медіа провели літературно-мистецький конкурс для старшокласників «Березневі містерії» в межах соціального проекту «З Києвом і для Києва». Цього року на конкурсі працювало дві секції: «Літературна творчість» і «Журналістська творчість».

На відбірковому етапі роботи, подані на секцію «Літературна творчість», уважно читало та рецензувало журі (доцент кафедри української літератури і компаративістики, письменник М.В. Луцюк, доцента кафедри журналістики і нових медіа, поетеса О.А.Росінська, доцент кафедри української літератури і компаративістики О.А.Хамедова). На фінальному етапі оцінювалися декламація учасника та вміння презентувати власні твори. На конкурсі панувала доброзичлива атмосфера, адже після перегляду ролику про життя Гуманітарного інституту студенти розповіли старшокласникам про переваги навчання у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Анна Корнєєва зацікавила школярів розповіддю про активне життя студентів, важливу роль студентського самоврядування в Гуманітарному інституті.

 За результатами відбіркового та фінального турів були визначені переможці: Шнурова Кароліна (І місце; Спеціалізована школа № 96 з поглибленим вивченням російської мови ім. О.К.Антонова), Мошківська Дар’я (ІІ місце; Спеціалізована школа № 96 з поглибленим вивченням російської мови ім. О.К.Антонова), Новицька Рената (ІІ місце; Спеціалізована школа № 82 ім. Т.Г.Шевченка з поглибленим вивченням англійської мови), Губенко Анастасія (ІІІ місце, Спеціалізована школа № 82 ім. Т.Г.Шевченка з поглибленим вивченням англійської мови), Філіппська Дар’я (ІІІ місце; Спеціалізована школа № 96 з поглибленим вивченням російської мови ім. О.К.Антонова), Хоровець Вікторія (ІІІ місце; Спеціалізована школа № 82 ім. Т.Г.Шевченка з поглибленим вивченням англійської мови). Інші учасники були нагороджені грамотами за творчу оригінальність, майстерну декламацію і мовну філігранність творів.

«Родзинкою» цьогорічного конкурсу була робота альтернативного журі, яке складалося зі студентів четвертого курсу спеціальності «Літературна творчість». Саме вони визначали переможця у номінації «Студентська зірочка», якою стала Абдаллах Мейс (Спеціалізована школа № 112 ім. Тараса Шевченка м.Києва).

Оргкомітет конкурсу висловлює подяку вчителям та адміністраціям навчальних закладів, чиї учні взяли участь у конкурсі. Зичимо творчих успіхів та натхнення!

Текст:

к.ф.н., доцент Хамедова Ольга Анатоліївна

  

 

 

 


Викладачі нашої кафедри читають лекції в Парламентській бібліотеці

19 березня у філіалі Парламентської бібліотеки, у відділі іноземної літератури у рамках співпраці з Чеським культурним центром відбулася відкрита лекція для всіх охочих к.ф.н, доцента кафедри української літератури і компаративістики Клічак Галини Василівни під назвою "Тема Голокосту в чеській прозі другої половини ХХ ст. (Л.Фукс, Л.Ашкеназі, О.Павел, А.Лустіг)". Виступ був цікавимі динамічним, було освітлено багато нового матеріалу. Трагічна тема подій 20 століття захопила слухачів настільки, що замість запланованих 1 год. 20 хвилин лекція тривала понад дві години. А подальші 30 хвилин Галина василівна ще відповідала на запитання.

 

Повний запис лекції є нагода переглянути за ось цим посиланням:

 

 


Наші науковці долучаються до створення якісної критичної літератури

на загальноукраїнському рівні

 

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2015» оголосив імена переможців. У номінації «Літературознавство / критика» переміг 2-й том «Історії української літератури», науковими редакторами якого виступили Віра Сулима та Микола Сулима. Вітаємо видавництво «Наукова думка» і всіх причетних до написання книги, підготовки і випуску у світ!

Другий том нової дванадцятитомної «Історії української літератури» ...присвячено давній українській літературі доби першого національного відродження та раннього бароко (друга половина XVI – перша половина XVII cт.), доби зрілого бароко (друга половина XVII – перша половина XVIII ст.), а також літературі пізнього бароко, коли посилилися процеси секуляризації і формування літератури як повноправного явища світської культури (друга половина XVIII ст.).

З гордістю повідомляємо, що викладач нашої кафедри - к.ф.н., доцент Борисенко Катерина Григорівна виступила співавтором книги (у розділі Література зрілого бароко,параграф Полемічна проза с.373 - 392).

 

 


 Коли лекції в музеї допомагають краще вивчити програмний навчальний матеріал

 

14 березня в Музеї літератури студенти прослухали лекцію кандидата філологічних наук, працівника музею Лілі Чорної "Сучасна українська література" в межах вивчення цими студентами курсу з такою ж назвою. 

Присутні були студенти:   Філологія переклад 3 курс і Книгознавство, бібліотекарі - 4 курс.
 
Дякуємо за організацію зустрічі доценту нашої кафедри Богданець-Білоскаленко Н.І.
 
 
 
 

Розмови про кавуни, авангард та творчіть

І знову 204-та аудиторія приймає гостей. В четвер 10 березня у стіни Гуманітарного завітала талановита філологиня, поетка, ілюстраторка і журналістка Юлія Стахівська.

Зізнаюся, що раніше навіть не чула такого прізвища. Але коли випала нагода прийти-поспілкуватися з молодою поетесою – загорілася цією ідеєю і гайда гуглити інформацію про Юлію та читати її вірші. Тому на зустріч я прийшла уже «фанаткою» її творчості. Поетичні рядки цієї юної поетки вразили своєю неординарністю, глибиною та візуальними образами, а з голови не виходило нав’язливе запитання – як можна так писати: просто і водночас креативно? Коли ж вдалося поспілкуватися з Юлією, то все стало на свої місця. Вона не лише поет, а й художник-ілюстратор. Тому й бачить світ по-іншому, образно. Тому й виливає ці образи, що її переповнюють, в рядки та малюнки.

Юлія Стахівська надзвичайно цікава та різностороння особистість. Вона може складати вірші про кавуни і укладати антології авангардизму, вигравати гранти і дописувати в газети. Не дивно, що після зустрічі її ще довго не відпускали студенти. І я в тому числі. А зараз зачитую до дір її поетичну збірку «Verde» із побажанням від авторки: "На добру, світлу і зелену пам’ять".

Вікторія Бубнюк

ЖУРб-1-13-4.0д

 

 


Невже вона теж бачила ті крила?

Вона людина оркестр: пише вірші, ілюструє книжки, створює журналістські тексти. Слухаєш Юлію Стахівську і дивуєшся як в такій тендітній дівчині вмістилася величезна єдність талантів. А найбільше вражає тверезість поглядів і самокритичність. За півтори години розмови декілька разів прозвучала теза, що Юлія не хоче, щоб її було забагато. Вона закохує у себе відсутністю самозакоханості.

Цінно бачити приклад людини, котра свідомо прагне професійного і творчого розвитку, докладає зусиль, щоб реалізовуватися, але одночасно з тим є простою земною Юлею, що сидить в декількох метрах від тебе. Зачитує свої вірші, що проникають в глибини єства, а потім скромно говорить, що поезія самолюбна, а от проза діалогічна і їй хотілося б навчитися писати гарну прозу, а взагалі вона більше ілюстратор ніж поет.

І ти сидиш, всотуєш кожне слово і відчуваєш, що за спиною в тебе вже ростуть крила і ти готовий змінюватися на краще. А потім відкриваєш, підписану авторкою, збірку « Verde » і бачиш короткий меседж – «З рослинним привітом. Рости!». Невже вона теж бачила ті крила?

Бельскіте Христина

ЖУРб 1 – 13 – 4.0д

 


До нас у гості завітала Юлія Стахівська

10 березня о 13:40 в ауд. 204 відбулася зустріч з відомою сучасною молодою поетесою та ілюстраторкою Юлією Стахівською. Студенти І і ІІІ курсу ФУБ та ІІІ курсу спеціальності "Журналістика" із захватом слухали у авторському виконанні вірші, побачили найостанніші ілюстрації та взнали про те, як упорядковувалась  антологія "Української авангардної поезії (1910-1930-х років)". Було задано безліч питань, на які Юлія розгорнуто відповідала. Студенти були неабияк позитивно вражені від настільки змістовної та цікавої зустрічі. Після зустрічі вишикувалась ціла черга за автографом у збірці від поетеси. 

Дякуємо за організацію зустрічі доценту кафедри Клічак Галині Василівні

 

    

 

 

 


 

Літературна студія нашого університету

має можливість робити виїзні зустрічі з митцями

10 березня в Київському літературно-меморіальному музеї-квартирі М.Бажана відбулося виїзне засідання літературної студії Київського університету імені Бориса Грінченка. Перед студентами-грінченківцями виступили поети Надія Гаврилюк, Олег Здорик, поетеса та перекладачка Олена О"Лір. Студенти 2-го курсу спеціальності "Літературна творчість" та магістранти цієї спеціальності прочитали власні твори.  Професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Наталія Василівна Костенко  проаналізувала поетичні та прозові спроби юних авторів і дала високу оцінку їх творчості. Ще одна гостя літстудії, Тамара Бортняк, авторка та ведуча низки мистецьких програм Національної радіокомпанії України, запросила студентів нашого університету до співпраці. Увазі аудиторії було також представлено міні-лекцію, присвячену творчості українських футуристів. Висловлюємо щиру подяку Рєзніковій Людмилі Миколаївні, завідувачу сектором музею, за сприяння у проведенні заходу. 

Дякуємо за організацію проведення заходу

доценту кафедри Башкіровій Ользі Миколаївні

 

 

 


9 березня відбулося чергове засідання літературної студії «Література і час» (наставники – Луцюк М.В. і Башкірова О.М.), присвячене річниці з дня народження Т.Г. Шевченка. Звучали твори, присвячені постаті геніального українця. Після презентації віршів і прози відбулася дискусія про вплив творчості Шевченка на сучасний літературний процес. Гостями студії були магістри спеціальності «Літературна творчість», які в межах проходження практики «Творчі майстерні» внесли цілий ряд цікавих пропозицій, запропонували власні сценарії майбутніх заходів, фахово висловились щодо презентованих творів.

Дякуємо за організацію доцентам кафедри Башкіровій О.М. та Луцюку М.В.

 


Вітаємо із Днем весни!

В цей день весняний, в цей день святковий

Бажаємо щиро, бажаємо радо,

Безхмарного неба та сонця в душі,

Здоров"я міцного і вдячного слова,

Натхнення, кохання, краси!

 

 


Вітаємо переможців студентської олімпіади!  

З 22 по 26 лютого 2016 року в Гуманітарному інституті відбувся I-й тур Всеукраїнської студентської олімпіади з української мови та літератури (літературознавчий блок), у якій взяли участь бакалаври напряму підготовки «Філологія (українська мова і література)» і магістри спеціальності «Літературна творчість». Викладачі кафедри О. О. Бровко, О. В. Кудряшова, О. М. Башкирова, К. Г.Борисенко, С. О. Євтушенко підготували різнотипні творчі завдання з актуальних проблем вивчення класичної літератури та інтерпретації фактів сучасного українського письменства.  

За результатами проведеної олімпіади визначено переможців:

1 курс «Філологія (українська мова і література)»

I місце Кухтик Марина ФУБ-1-15 -4.0д

II місце Якобчук Катерина ФУБ-1-15 -4.0д

Соколовська Тетяна ФУБ-1-15 -4.0д

III місце Такун Ольга ФУБ-1-15 -4.0д

Гончар Тетяна ФУБ-1-15 -4.0д

2 курс «Філологія (українська мова і література)»

I місце Приндюк Діана ФУБ- 2 -1 4-4.0д

II місце Верна Інна ФУБ- 2 -1 4-4.0д

Сальвенчук Світлана ФУБ- 2 -1 4-4.0д

III місце Семененко Олена ФУБ- 2 -1 4-4.0д

Чорнобай Анна ФУБ- 2 -1 4-4.0д

Притуляк Анастасія ФУБ-2-14-4.0д

3 курс «Філологія (українська мова і література)»

I місце Фещенко Марія ФУБ- 1 -1 3-4.0д

Коваль Марія ФУБ- 1 -1 3-4.0д

II місце Верестун Тетяна ФУБ- 2 -1 3-4.0д

Гарбуз Аня ФУБ- 2 -1 3-4.0д

Харченко Анастасія ФУБ- 1 -1 3-4.0д

III місце Трофименко Анастасія ФУБ- 2 -1 3-4.0д

Серветник Катерина ФУБ- 2 -1 3-4.0д

Хоменко Аня ФУБ- 2 -1 3-4.0д

Ганненко Ольа ФУБ- 1 -1 3-4.0д

Барланицька Марія ФУБ- 1 -1 3-4.0д

Герасимець Яна ФУБ- 1 -1 3-4.0д

4 курс «Філологія (українська мова і література)»

I місце Телець Юрій ФУб-2-12-4.0д

II місце Дорошенко Ольга ФУб-2-12-4.0д

III місце Сенич Тетяна ФУб-2-12-4.0д

Нагорна Світлана ФУб-2-12-4.0д

Сотникова Валентина ФУб-2-12-4.0д

Ключник Тетяна ФУб-1-12-4.0д

Оверчук Оксана ФУб-1-12-4.0д

5 курс «Літературна творчість»

I місце Мельник Інна

II місце Бишенко Тетяна

Поліжай Яна

III місце Брень Валерій

 

 

 

На фото - Інна Мельник, І місце (5 курс "Літературна творчість")


До нас у гості завітала фізик із серцем та душею поета - Віолетта Дворецька

1 березня 2016 року до студентів-заочників спеціальності "Початкова освіта"  завітала відома письменниця Віолетта Дворецька - лірик, автор 23 поетичних збірок, 40 текстів популярних пісень, які виконують заслужені та народні артисти України.  А окрім того  Віолетт Львівна - заслужений вчитель України, відмінник освіти, неодноразовий лауреат всеукраїнського конкурсу "Таланти твої, Україно", переможець конкурсу "Киянка року-2008". Для зустрічі зі студентами пані Дворецька заготувала безліч поезій, в аудиторії звучали вірші різної тематики. Деякі твори слухачів до сліз розчулили, а деякі твори до сліз розсмішили.  Лунали й пісні на слова В. Дворецької. Студенти були емоційно позитивно розчулені та неймовірно вдячні  шанованій поетесі за незабутню зустріч.

Дякуємо за організацію такого чудового заходу доценту нашої кафедри -

Богданець-Білоскаленко Наталії Іванівні.  

              

             

 


Зустріч з поетом та відомим видавцем Василем Клічаком

 

У п"ятницю 26 лютого у 13:40 відбулася зустріч із видавцем, директором видавничого центру "Просвіта", заслуженим журналістом України, поетом, лауреатом одинадцяти поетичних премій, серед яких премія імені Дмитра Нитченка та премія імені Павла Тичини - Василем Клічаком.

На зустрічі були зачитані вірші з останньої збірки поезій "Вздовж дарованих Божих днів" , а також вірші з попередніх збірок. Василь Йосипович поділився із майбутніми літературознавцями - магістрами спеціальності "Літературна творчість" секретами якісного редагування, збагаченням рідної мови та сприскіпливого ставлення до написаного. Студенти мали нагоду почути особисту історію становлення поета та його особливого трепетного чуття поезії. З уст відомого видавця, а в минулому редактора видавництв "Молодь" та "Веселка" пролунало багато невигаданих історій із життя та творчості відомих письменників та поетів нашої сучасності, з якими Василь Йосипович мав честь співпрацювати.  Зустріч справила неабияке враження на юних літераторів своєю щирістю, теплотою та цікавими темами, що обговорювалися.

Дякуємо за організацію зустрічі доценту нашої кафедри Клічак Галині Василівні.

 

           

           

 


 

Вітаємо весь викладацький колектив, співробітників та студентів

з Днем Гуманітарного інституту!

 

 

 


Відзначення ювілею Лесі Українки

 

25 лютого 2016 р. студенти напряму підготовки «Філологія (українська мова і література)» разом із викладачами Київського університету імені Бориса Грінченка професором Оленою Бровко, доцентами Наталею Дикою, Наталею Богданець-Білоскаленко взяли участь у відкритті виставки до 145-річчя з дня народження Лесі Українки «…Я жива! Я буду вічно жити…!» в Національному музеї літератури України.  

Увагу відвідувачів привернули портрети Лесі Українки, виконані відомими митцями Василем Касіяном, Василем Чебаником, Володимиром Слєпченком, Олексієм Штанком та іншими художниками, графіка, скульптурні зображення, рідкісні видання творів письменниці та інші експонати.  

Генеральний директор Національного музею літератури України Галина Сорока звернула увагу учасників заходу на особливості експозиції. На виставці представлено колекцію із музейних фондів, зібрану науковцями за 35 років.   

Віце-прем'єр-міністр, міністр культури В'ячеслав Кириленко наголосив на тому, необхідне повне академічне видання творів письменниці. Окрім того, для молодих людей треба дати, може, й адаптовану Лесю Українку, щоб вони зрозуміли саму суть. « Таке двоєдине завдання для початку нам треба розв'язати, щоб виповнити хоча б дещицю своїх боргів перед нашою геніальною Лесею Українкою» , підкреслив міністр культури.  

Поет Іван Драч, відомий як автор кіносценарію фільма «Іду до тебе» (1971), наголосив на важливості постаті Лесі Українки в нашій культурі, необхідності пошанування митців-ювілярів на найвищому державному рівні.  

Авторка книги « Notre Dame d Ukraine: Українка в конфлікті міфологій», поезій «Задзеркалля: пані Мержинська», «Балада про горду царівну», «Бульвар Лесі Українки» О ксана Забужко зазначила, всі без винятку компетентні люди в усіх країнах Європи, знають про Лесю Українку, бо її тексти перекладали європейськими мовами, й оцінюють її як скарб в історії жіночої літератури. Літературознавець і поетеса поділилася з учасниками заходу цікавими думками про творчий принцип моделювання словом майбутнього, про власну рецепцію слова справжньої «лицареси» не тільки української культури, а й політології.   

Директор державного видавництва «Веселка » Олексій Бондаренко презентував книгу «Український дитячий театр», яка містить дванадцять п’єс Олени Пчілки. До розмови долучилася відома дослідниця творчості Олени Пчілки й Лесі Українки Лариса Мірошниченко.  

Ще більшої емоційності заходу додало виконання творів Лесі Українки студентами Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.  

Дякуємо співробітникам Національного музею літератури України за надану можливість долучитися до свята.

  

 

 


 

Студенти глибше пізнають історію української літератури

в Національному художньому музеї

 

1 8 лютого 2016 р. вступне заняття зісторії української літератури ікритики 60-80-х рр.. ХХ ст.» за темою «Літературно-мистецький рух шістдесятництва» для студентів ІV курсу напряму підготовки «Філологія. Українська мова і література» з викладачем кафедри української літератури і компаративістики Бровко Оленою Олександрівною пройшло в Національному художньому музеї України. Роботи 23  митців куратори виставки «Мистецтво українських шістдесятників. Можливість музею»подали як цілісне естетичне явище, попри те, що більшість художників працювали відокремлено, а їхні долі не перетиналися. Серед авторів полотен, представлених в експозиції, - Алла Горська, Григорій Гавриленко, Олександр Дубовик, Павло Бедзір Карло Звіринський, Єлизавета Кремницька, Вілен Барський Людмила Ястрєб, Акім Левич, Роман Сельський, Анатолій Сумар, Флоріан Юр’єв  та інші митці. Завдяки відвідуванню виставки учасники екскурсії більше дізналися  про історичний і культурний контексти розвитку літератури доби шістдесятництва.

 Текст, фото О.О.Бровко

 

 

 

 

 


 У четвер11 лютого о 10:00відбувсяФестиваль методик.

Кафедра української літератури і компаративістики у повному складі взяла участь у заході та активно долучилася до проведення фестивалю.

Детальніше про захід - можна ознайомитися на головній сторінці університету:

http://kubg.edu.ua/prouniversitet/news/podiji/3673-universytetskyi-festyval-metodyk.html

 


Дебютна рецензія на книжку студента нашої кафедри

З гордістю сповіщаємо про приємну подію -

на сайті видавництва "Фонтан казок" розміщено дебютну рецензію на книжку Сергія Пантюка "Вінчі й Едісон" студента ІІ курсу української філології (спеціалізація "Літературна творчість") Максима Михайличенка, створену під час вивчення дисципліни "Жанри літературної критики" (керівник - доцент Катерина Григорівна Борисенко).

З рецензією можна ознайомитися тут: http://fontan-book.com/retsenziyi/leonardo-i-tomas-abo-nenudna-nauka

 

 

 


Віншуємо Вас з Різдвом Христовим,
Зичимо щастя і многая літ!
І на роботі, і у родині,
І всім, хто є в домі, і всій Україні -
Христос ся рождає!

 

 

 


З Новим Роком!

Кафедра української літератури і компаративістики щиро вітає усіх викладачів, співробітників,

аспірантів та студентів кафедри з Новим 2016-тим роком!

 

Бажаємо вам щирого завзяття до навчання, творчих злетів, наукових відкриттів, виграних міжнародних грантів, відкритих нових шляхів розвитку давніх нерозгаданих питань, цікавих поїздок, де можна подорожуючи навчатися та невпинного прагнення до саморозвитку!

Хай зірки вам сприяють у цьому, хай буде міцним здоров"я, хай завжди в усьому вас супроводжує удача, хай настрій буде піднесеним, а голос дзвінким й бадьорим, і хай вогняна Мавпа, що йде угору, вам в усьому цьому цілий прийдешній рік натхненно допомагає!  

 

    

 

 


Київський університет імені Бориса Грінченка

став переможцем Національного конкурсу «Корпоративне волонтерство в Україні

 

Детальніше про таку визначну подію можна дізнатися на головній сторінці нашого університету:

http://kubg.edu.ua/prouniversitet/news/podiji/3609-kyivskyi-universytet-imeni-borysa-hrinchenka-stav-peremozhtsem-natsionalnoho-konkursu-korporatyvne-volonterstvo-v-ukraini-2014-2015.html

 

Викладачі, співробітники, аспіранти та студенти кафедри української літератури і компаративістики, як ніхто, розділяють цю радість визання, оскільки вже другий рік свою плідну роботу на кафедрі та навчання у ВУЗі вдало поєднують з активним волонтертвом.

 

 

 

 


Автор "Чудового Чудовиська" завітав у гості до наших студентів

24 грудня на лекцію з дитячої літератури завітав популярний сучасний дитячий письменник Сашко Дерманський, автор легендарних сучасних бестседерів для дітей "Бабуся оголошує війну", "Чудове Чудовисько", "Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська", "Царство яблукарство" та ін. Сучасний автор української прози для дітей люб'язно прийняв пропозицію зустрітися зі студентами. На зустрічі розповів про особливості дитячої літератури, її стан розвитку на сучасному етапі, поділився таємницями як твориться саме дитяча книжка, відповів на запитання студентів, представив низку власних книжок Студенти були задоволені, захоплені, зацікавлені, довго не відпускали шанованого гостя, задаючи безліч питань.

Дякуємо за організацію зустрічі доценту кафедри української літератури і компаративістики

Богданець-Білоскаленко Наталії Іванівні.

   

  


Конференція трудового колективу

 

24 грудня в актовій залі корпусу на вул. М. Тимошенка, 13-Б, відбулася Конференція трудового колективу Університету, відповідно до Закону України «Про вищу освіту», Статуту Університету та наказу ректора № 551 від 26.11.2015 року «Про скликання Конференції трудового колективу університету».

На порядку денному були обговорені питання про: утворення постійно діючої президії Конференції трудового колективу; звіт ректора Київського університету імені Бориса Грінченка, д...октора філософських наук, професора, академіка Національної академії педагогічних наук України Огнев’юка Віктора Олександровича за 2015 рік; затвердження Положення про Вчену раду університету; затвердження Положення про Наукове товариство студентів, аспірантів докторантів, молодих вчених університету; внесення змін і доповнень до Колективного договору; склад комісії з трудових спорів та висунення кандидатур на відзначення державними нагородами.

Майже у повному складі були присутні і викладачі кафедри української літератури і компаративістики, делеговані на Конференцію трудового колективу.

Детальніше - на головній сторінці університету:

http://kubg.edu.ua/prouniversitet/news/podiji/3598-zasidannia-konferentsii-trudovoho-kolektyvu.html


Двері музею Булгакова, що на Андріївському узвозі, завжди гостинно відкриті для наших студентів

 

У переддень католицького Різдва 23 грудня група студенток іноземної філології разом зі старшим викладачем кафедри Блохіною Наталією Олексіївною відвідала  Київський літературний квартиру-музей Михайла Булгакова. Новорічна ялинка, прикрашена старовинними іграшками, цікава розповідь про київські роки письменника, його родину та твори, історія яких  пов'язана з будинком та нашим містом, особливий різдвяно-новорічний дух помешкання та прогулянка-екскурсія старовинним Подолом після музейних відвідин стала своєрідним подарунком та фінальним акордом курсу "Вступ до літературознавства", який викладається студентам І курсу нашою кафедрою.

  

   

 


Культурний інтелектульаний відпочинок студентів-бакалаврів -

це київські вистави з гибинним філософським змістом

 

22 грудня доцент кафедри української літератури і компаративістики Клічак Галина Василівна та її кураторська група - студенти 4 року навчання ЖУРб побували на виставі "Майн Кампф, або шкарпетки в кавнику" в Київському театрі драми і комендії на Лівому березі. Виставу режисера Едуарда Митницького грають в Києві з 17 листопада 1995 року, тобто вже 20 років глядачі приходять насолоджуватися однією з улюблених вистав театру. Головну роль традиційно неперевершено виконав актор Володимир Горянський, який якнайтонше зумів відчути і донести до глядачів усі замисли автора п"єси Дьйордя Таборі. Вистава філософська, складна, але, на превеликий жаль, сьгодні актуальна, як ніколи, тому вибір вистави для культурного позанавчального дозвілля кураторської групи і припав саме на неї. Діалоги та репліки примушують замислюватися, а потім згадувати їх знову і знову, переосмислюючи та усвідомлюючи глибину суті сказаного вже після завершення вистави. П"єса Таборі не обмежена однією країною та певним часом. Вона позачасова. Це вистава про любов до ближнього, віру та зраду. Вистава глибока, вимагає достатньої інтелектуальної бази, тому на рівень саме бакалаврів 4 року навчання є найбільш придатньою для сприйняття.

    

  


Кафедра української літератури і компаративістики

тішиться першими здобутками своїх вихованців

 

15 грудня вийшла проба пера - перша рецензія студентки другого курсу ФУб спеціалізації Літературна творчістьАнастасії Зайцевої на книгу Олега Чаклуна. Мрія. Dream. Мечта: казка. Українською, англійською та російською мовами. Художник Юлія Пилипчатіна. – К.: Фонтан казок, 2015. Такий результат вважаємо логічним завершенням курсу з предмету "Жанри літературної критики", який веде доцент кафедри Борисенко Катерина Григорівна.

Власне із самою рецензією нашої студентки є можливіть ознайомитися на сайті:

http://fontan-book.com/retsenziyi/hochesh-mriyaty-hodimo-zi-mnoyu

    

 


Практичні навики вчителювання у школі

 

Упродовж місяця студенти четвертого курсуукраїнськ ої філології проходили педагогічну практику. 11 грудня у Гуманітарному інституті відбулася звітна конференція з педагогічної практики. Студенти розповіли про перший педагогічний досвід: згадали і хвилювання на перших уроках, і копітку роботу над підготовкою до уроків мови і літератури, і радість від спілкування з дітьми. Нелегким, хоча й цікавим, виявися шлях пошуку найефективніших методів і прийомів роботи з учнями, адже він вимагає не лише знань з методики викладання дисципліни, але й врахування вікових і психологічних особливостей дітей. Студенти-практиканти застосовували інноваційні підходи, використовували інтерактивні та ігрові технології на уроках української мови і літератури. Викладачі кафедри української літератури і компаративістики, кафедри української мови поділилися враженнями від уроків, проведених студентами, і висловили позитивну оцінку їхньої педагогічної діяльності. Молоді вчителі переконалися у тому, що сучасна школа базується на вмінні побудувати рівноправний діалог із дітьми, і прагнули віднайти стежинку до серця кожної дитини. Всі студенти визнали те, що вони набули важливий педагогічний і життєвий досвід: разом зі своїми учнями відчули радість пізнання.

Текст і фото: Ольга Хамедова

 

  

 


Відкрився салон творчих робіт "Світ мистецьких захоплень грінченківців"

10 грудня за нагоди Дня університету кафедра української літератури та компаративістики активно долучилась до різноманітних заходів - Грінченківських читань, урочистого концерту, виставок. Особливо яскраві враження залишились після перегляду художньої виставки-салону творчих робіт «Світ мистецькихзахоплень грінченківців», спільно підготованого викладачами та співробітниками нашого університету. Салон відвідав ректор університету Віктор Олександрович Огнев"юк. З гордістю зазначаємо, що серед презентованих робіт, а це картини, вишивки, вироби з бісеру, композиції з кераміки та ляльки-мотанки, неабияку увагу гостей привертали шедеври кропіткої праці викладача нашої кафедри, доктора педагогічних наук, професора Наталії Іванівни Богданець-Білоскаленко.

Текст: Ярослав ПоліщукФото: Сабіна Байрамли

 

 

   


Відбувся Тренінг з лідерстваслужіння

 

Саме тому 10 грудня о 10:00 відбувся завершальний цього року Тренінг з лідерстваслужіння для тих співробітників та викладачів Гуманітарного інституту, котрі з поважних причин не змогли долучитися до проходження даного навчання впродовж 2015 року. Від кафедри української літератури і компаративістики мали нагоду плідно позайматися у почерпнути для себе багато нового викладачі Блохіна Наталія Олексіївна та Луцюк Микола Володимирович.

Тренінг з лідерстваслужіння - це завжди натхнення, свобода, підтримка, відкритість, креативність!

 

Кафедра української літератури і компаративістики уклінно дякує нашій колегі

професору Єременко Олені Володимирівні за блискуче проведення тренінгу!

 Фото: Олена Росінська

 

   

   


Вітаємо із 152-річницею від Дня народження Патрона нашого університету -

Бориса Дмитровича Грінченка!

9 грудня все свідоме українство світу відзначає річницю День народження творця словника української мови, українського письменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публіциста, громадсько-культурного діяча - Бориса Дмитровича Грінченка.

Кафедра української літератури та компаративістики з гордістю констатує, що саме її співробітники захистили кандидатські дисертації з дослідження творчого спадку великого українця і зробили чималий внесок у вітчизняне грінченкознавство, а саме Погребняк Інга Василівна та Євтушенко Світлана Олександрівна.

 

Як не дивно, але й через 152 роки маємо ті ж самі проблеми, про які писав наш Патрон. Борімося і далі за чистоту української мови, популяризацію української літератури, розквіт України - як заповідав нам Борис Дмитрович.

 

"... пишучи помосковському, ми побільшуємо московську літературу — отже, побільшуємо силу тим людям, які намагаються відняти в нас нашу національність; бо, пишучи по-московському, ми спиняємо нашу літературу, не виробляючи нашої мови; бо, пишучи по-московському наукові речі, ми саме тим даємо змогу казати, що української науки нема і не може бути, а через те всякі спроби в сьому напрямку є річ непотрібна і заборони варта. Нам можуть казати: гляньте, он усі ваші вчені люди, ваші Костомарови, Потебні, писали і пишуть по-московському — значить, інакше й бути не може. Еге, ми певні, що не віднято б у нас тепер цензурними заборонами українську науку, якби наші вчені люди аж із самого початку почали писати не по-московському, а по-українському. Коли вони сього не зробили, то тим дали нашим антагоністам до рук зайвий шанс у борні, і одвічальність за се мусить лежати на них".

Борис ГРІНЧЕНКО. "ЛИСТИ З УКРАЇНИ НАДДНІПРЯНСЬКОЇ"
(1892-1893 рр.)

http://litopys.org.ua/drag/drag204.htm

 

   


Зустріч із номінантом на здобуття Національної премії України

 імені Тараса Шевченка 2016 року

8 грудня викладачі кафедри української літератури і компаративістики професор О. О. Бровко, доценти О. В. Кудряшова і С.М. Олійник разом із аспірантами 1-го року навчання спеціальностей «Українська література», «Теорія літератури» та студентами, які здобувають другу вищу освіту за спеціальністю «Українська мова і література», взяли участь у презентації видань доктора філологічних наук, професора, академіка АН Вищої школи України, завідувача кафедри української літератури Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка Григорія Клочека в Національному музеї літератури  

Учасники заходу більше дізналися про праці, що претендують на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2016 року в номінації «Літературознавство та мистецтвознавство», – виданнями «Шевченкове Слово: спроби наближення», «Поетика візуальності Тараса Шевченка», «Емоціональний інтелект Тараса Шевченка. Літературознавче есе», «Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація». Окрім того, шевченкіана Григорія Клочека останніх років складається із тридцяти статей та есе, опублікованих багатьох періодичних виданнях, у тому числі і в зарубіжних. Серед них значний інтерес у читачів викликали такі статті: Тарас Шевченко – поет елітарний // Літературна Україна. – 2013. – № 21, 23 травня 2013 р.; Кінорежисер Тарас Шевченко енд Голлівуд // Слово і Час. – 2013. – № 3.; Як уперше прозвучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий» // Літературна Україна. – 2013 р. – № 46. – 28 листопада 2013 р. та ін.

Літературознавці, критики, письменники, які взяли участь в обговоренні, відзначили енергетичністю та прозорість стилю Григорія Клочека, орієнтацію його праць не на вузьке коло спеціалістів, а на широкий загал читачів, серед яких передусім у чителі-с ловесники , студенти , а також усі , хто любить Шевченкове слово і прагне глибше його пізнати.

 

    

 

  


"Художнє читання творів Бориса Грінченка"

7 грудня о 13:40 Кафедра української літератури і компаративістики з нагоди урочистого відзначення Дня народження патрона нашого університету провела традиційне художнє читання творів Бориса Дмитровича Грінченка.  У гості завітали студенти з Університетського коледжу. Юні спудеї мали нагоду почути цікаву розповідь про різноспекторну діяльність Бориса Дмитровича, зокрема, про літературну. Читці зачитали уривки з прози Бориса Грінченка та прослухали пісні на його слова. Такий літературно-мистецький захід справав неябияке яскраве позитивне емоційне враження на присутніх .

Дякуємо за організацію і проведення заходу  доцентам кафедри української літератри і компаративістики

Наталії Іванівні Богданець-Білоскаленко та Інзі Василівні Погребняк.

 

  


7 грудня сталася знаменна подія.

У завідувача кафедри української літератури і компаративістики доктора габілітованих наук,

професора Брацькі Артура Сизигмундовича народився первісток - донечка!

Подія настільки довгоочікувана, що ми не могли не сповістити про це читачів нашої кафедральної сторінки.

Весь професорсько-викладацький склад кафедри української літератури і компаративістики долучається до численних привітань з такою прекрасною подією!

Бажаємо батькам та красуні-донецчі міцного-міцного здоров"я і довгих років життя!

  


 

Кафедра української літератури і компаративістики

провела традиційний щорічний конкурс читців "Із Янголом на плечі..."

 

5 грудня до Гуманітарного інституту нашого Університету завітали 83 учні київських шкіл, щоб взяти участь участь у VIII Відкритому конкурсі читців «Із Янголом на плечі…», який провела кафедра української літератури і компаративістики Гуманітрного інституту. Незмінною ведучою, організаторкою та натхненницею конкурсу була старша викладачка кафедри Наталія Олексіївна Блохіна. Зі сцени лунали поезія, проза та драматичні замальовки Івана Франка, Ліни Костенко, Валерії Врублевської, Євгена Сверстюка, Василя Симоненка, Богдана Лепкого, Надії Красоткіної, Степана Васильченка, Івана Малковича, Надії Кметюк, Миколи Вінграновської, Зоряни Живки, авторські поезії учасників конкурсу. Виступи оцінювало авторитетне журі, яке очолила к. філ. наук, доцент кафедри Башкірова О.М.: к.філ. наук Євтушенко С.О., ст.викладач Одаренко О.В., к.філ.наук Погребняк І.В., майстер дубляжу Юрій Юваленко (Доктор Звук), аспіранти та студенти нашого Інституту.

 

Переможці конкурсу:

Літературне читання

Карпенко Анастасія (Український фізико-математичний ліцей Київського університету імені Тараса Шевченка) - І місце

Гетьман Ганна (Гімназія №283) - ІІ місце

Нечитайло Євгенія (СЗШ №16) – ІІ місце

Халатян Діана (Український медичний ліцей Національного медичного університету імені О.Богомольця) – ІІ місце

Верховецька Вікторія (Гімназія Міжнародних відносин) - ІІІ місце

Половко Діана (СЗШ №283) - ІІІ місце

Стеценко Богдана (Український фізико-математичний ліцей Київського університету імені Тараса Шевченка) - ІІІ місце

Сухачева Ангеліна (Український гуманітарний ліцей Київського університету імені Тараса Шевченка) - ІІІ місце

Авторське читання

Граніч Олег (Київська гімназія №59 ім. О.Бойченка) – І місце

Подкопаєв Валерій (Український фізико-математичний ліцей Київського університету імені Тараса Шевченка) - І місце

Нарцев Деніс (Український фізико-математичний ліцей Київського університету імені Тараса Шевченка) - ІІ місце

Юрчишина Ольга (СЗШ №252) – ІІІ місце

Кабакови Катерина та Олександра (СЗШ №252) – ІІІ місце

 

 


Фотозвіт з VIII Відкритого конкуруі читців "Із Янголом на плечі..."

 

    

   

   

 

 

 

 


Вічна і геніальна наша Катерина!

 

5 грудня до рідного села нашої невтомної активістки доцента кафедри української літератури і компаративісітики Наталії Іванівни Богданець-Білоскаленко — Богданівки Яготинського району Київської області завітали студенти Гуманітарного інституту. Саме це село є меккою для шанувальників творчості вічної і геніальної Катерини Білокур, оскільки і для художниці воно теж було рідним.

7 грудня минатиме 115 років з Дна народження відомої на увесь світ мисткині-самоучки, майстра народного декоративного дивопису, представниці “наївного мистецтва”. Картинами Білокур захоплювався сам Пікассо.

АстудіЯ” разом з невтомною Мар”яною Стенівною Ангеловою побували в музеї-садибі Катерини Ваислівни, побачили виступ фальклорного гурту села “Берегиня”, завдяки Наталії Іванівні мали змогу познайомитися із рештою не менш активних місцевих мешканців та гостей Богданівки.

З нетерпінням чекаємо від "АстудіЯ" сюжету про цікаву і пізнавальну поїздку!

 

 

 


Засадіння кафедри у грудні - відбулося

1 грудня відбулося засідання кафедри, на якому було обговорено поточні планові виробничі питання. Було заслухано доповіді докторантів. Колеги поділилися своїми баченнями вдосконаленого формування роботи кафедри на Грінченківській декаді 1-10 грудня та відзначення Дня університету.

Багато уваги було також приділено питанню імплементації нової редакції Статуту університету.

Згадано було і про проходження наукового стажування співробітників кафедри і плани захисту кандидатських та докторських робіт.

Доценти кафедри Клічак Г.В. та Удовиченко Л.М. зачитали звіти про проходження планового педагогічного стажування в університетах-партнерах.

Не обминули увагою колеги і те, що 2016 рік було оголошено Роком англійської мови в Україні. Були озвучені пропозиції щодо вдосконалення знань англійської мови всього професорсько-викладацького складу кафедри.

 

 


1 грудня в рамках Грінченківської декади в Інституті людини спільно з кафедрою спеціальної психології, корекційної та інклюзивної освіти доцентом нашої кафедри  Н.І. Богданець-Білоскаленко була проведена лекція «Відомий і невідомий Борис Грінченко». На лекції порушувалась низка проблемних питань, а ось  до пошуку відповідей на них долучилися як студенти, так і викладачі.  Прозвучала і поезія Бориса Грінченка.

GrDek 1   GrDek 2 

GrDek 3   GrDek 4

   


 

Для поціновувачів літератури  - на кафедрі української літератури і компаративістики

діє літературна студія

Літературна студія, що діє при кафедрі української літератури і компаративістики Гуманітарного інституту, об’єднує студентів, які пробують свої сили в поезії та прозі або просто є поціновувачами вітчизняного й зарубіжного письменства. Засідання літстудії проходять у формі вільного спілкування, під час якого кожен учасник може прочитати власні вірші або прозу, почути думку колег з приводу написаного, висловити власні міркування, розповісти про новинки, свої відкриття й дослідження в царині літератури. Керівники літературної студії, доцент кафедри сходознавства Микола Володимирович Луцюк та доцент кафедри української літератури і компаративістики Ольга Миколаївна Башкирова, прагнуть до створення максимально доброзичливої творчої атмосфери для всіх членів і гостей студії. Кращі твори студійців виходять друком в університетському літературному альманасі “Сонячне проміння”. Упродовж кількарічної роботи літстудії проводилися її спільні засідання з представниками інших молодіжних творчих спільнот, зокрема літературної студії імені Максима Рильського (Київський національний університет імені Тараса Шевченка; керівник – профессор Н.В.Костенко) та літературної студії «Перехрестя» (керівник – Вікторія Осташ). Університетська літературна студія репрезентує один з плідних та перспективних напрямів роботи Гуманітарного інституту, що сприяє творчій самореалізації вихованців Університету, допомагає налагодити повноцінний діалог з представниками інших навчальних закладів.

На останньому засіданні, яке відбулося 25 листопада , студійці читали та обговорювали свої нові твори, обговорювали тему архетипів та міфологічних образів у сучасній літературі, послухали коротку доповідь студента ІІ курсу спеціальності «Літературна творчість» Максима Михайличенка про поезію реперської молодіжної субкультури, її теоретичні засади та реалізацію в царині професійного письменства.

Засідання літературної студії відбуваються раз на місяць. Про дату і час проведення чергового засідання можна дізнатися з анонсів на кафедральній сторінці сайту Університету.

 

 


У гості до студентів завітала Зірка Мензатюк

Коли ти студент і вивчаєш предмет "Сучасна українська література" - найкращим способом зрозуміти думки сучасного автора - це зустрітися із ним. Тому 23 листопада улюблена тисячами  українських і маленьких, і дорослих читачів дитяча письменниця Зірка Мензатюк люб"язно прийняла пропозицію прийти до студентів і прочитати їм лекцію про сучасну дитячу українську літературу. На зустрічі були присутні студенти Гуманітарного інституту з різних курсів та напрямків навчання. Студентська молодь, хоч вже і давно виросла з дитячого віку, та все ж наперебій задавала питання шановній гості і, затамувавши подих, уважно слухала уривки з казок, які зачитувала сама авторка. Посля зустрічі пані Зірка мужньо витримала довжелезну чергу за автографами у її книжках.

Дякуємо за організацію зустрічі доценту кафедри української літератури і компаративістики

Богданець-Білоскаленко Наталії Іванівні.

 

    

   

 


Студенти прагнуть більше знати про представників Розстріляного відродження

 

 17 листопада  студенти 4 курсу спеціальності "Українська мова і література" разом із доцентом кафедри української літератури і компаративістики Богданець-Білоскаленко Н.І. побували в  Національному музеї літератури на виставці-екскурсії, присвяченій 120-річчю з дня народження Майка Йогансена, якого заслужено вважають одним із найяскравіших представників доби Розстріляного відродження. Дослідниця літературного спадку митця літературознавець Ярина Цимбал розповіда про цікаві факти з життя і творчості поета. Звучали пісні на слова Йогансена, що добре відчував епоху і вмів влучно про неї писати.


Вітаємо з Міжнародним Днем студента!

 

Шановні студенти, 17 листопада відзначається Міжнародний День студента!

Весь професорсько-викладацький склад кафедри української літератури і компаративістики

щиро вітає вас зі святом!  

Бажаємо невтомного натхнення і бажання вчитися, пізнаючи все нові і нові горизонти!

Відкривайте для себе цей прекрасний світ і себе для світу!

Досягайте все кращих і кращих результатів, а ми, ваші викладачі, охоче будемо вам у цьому сприяти.

                                             Фото використано зі сторінки: http://koledg-knutd.com.ua/?p=59


Наші викладачі на науковій конференції в Польщі  

16-17 листопада 2015 р . в одному з найстаріших вищих навчальних закладів Європи, який уже понад 650 років є центром інтелектуальних і духовних пошуків  - Ягеллонському університеті ( Uniwersytet Jagielloński ) на кафедрі українознавства відбулася Міждисиплінарна міжнародна конференція  "Євангеліє в мові матері. Інспірації спадщиною святих Кирила і Мефодія у вихованні і наванні - східноєвропейський досвід у контексті актуальних викликів" , організована за участі  польського Інституту фундаментальної теології, екуменізму та діалогу Папського університету імені Івана Павла ІІ, Фундацією св. Володимира у Кракові. Кафедру української літератури та компаративістики нашого Гуманітарного інституту гідно представляла доктор філологічних наук, професор Бровко Олена Олександрівна з доповіддю "Молитовний жанр у сучасній українській ліриці: у пошуках ідентичності".

  


Лекція з давньої народної медицини українців актуальна і сьогодні 

Для чого «перепікали» дитинку, коли та хапала якусь хворобу? Як відводили хмари, град, дощ? Як знаходили загублені речі? Як лікували смертельні хвороби? То все таке таємниче, але близьке, бо щодень поруч з нами. Слово, зрештою, найпотужніша штука, коли виповнене справжньою енергетикою. А є слова пусті, як соняшникове насіння, яке навіть птах не бере. Птахи мудріші за людей! Тому люди інколи стають птахами. Світ демонології – невичерпно-загадковий. Про домовиків, русалок, нявок, знахарські обряди в українській традиції говорили у четвер 12 листопада о 13:40  в аудиторії 503 чарівною письменницею, етнологом, кандидатом історичних наук, доцентом кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іриною Ігнатенко, яка презентувала нову книгу «Народна медицина українців середнього Полісся: традиції та сучасність (на польових етнографічних матеріалах)». Пані Ірина ціле десятиріччя їздила українськими селами (їх понад 150), щоб зібрати купу експедиційних записів. І все те, тепер має вигляд унікального видання. Спілкування з пані Іриною завжди надзвичайно цікаве! У своїх розповідях вона глибока, з тонким гумором, з купою прикладів і фантастичних оповідок з життя. Своєю щирістю гостя вразила усіх - студентів та викладачів. Було дуже містично, вишукано і чуттєво!

Гуманітарний інститут дякує за організацію зустрічі доценту кафедри журналістики та нових медія

Земляковій Тетяні Анатоліївні.

Текст: Землякова Тетяна

            

                                                                         Фотографії  люб"язно надані Іриною Ігнатенко


 

Відбувся Директорський прийом з нагоди Міжнародного Дня студента

До проведення 11 листопада щорічногоДиректорського прийому з нагоди Міжнародного Дня студента традиційно активно та відповідально долучився і викладацький склад кафедри української літератури і компаративістики. Допомогла скласти сценарій незабутнього та феєричного дійства від викладачів для студентів та була однією з чотирьох ведучих на Директорському прийомі -- концерті-нагородженні чарівна доцент кафедри  Башкірова Ольга Миколаївна.

У хорі всього викладацього складу Гуманітарного інституту, який виконав для улюблених студентів надзвичайно складну і водночас надзвичайно красиву композицію «Simply the best», кафедру української літератури і компаративістики своїми мелодійними голосами гідно представляли Волошук Л.В., Блохіна Н.О., Погребняк І.В., Бровко О.О., Башкірова О.М., Хамедова О.А.

     


Всеукраїнський радіодиктант з нагоди Дня української писемності

 

У День Української писемності 9 листопада о 10:00 студенти різних курсів кафедри української літератури і компаративістики разом із викладачами рідної кафедри традиційно і натхненно долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту , який у студії на вул. Хрещатик, 26 на всю Вкраїну диктував доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко. Цьогоріч це був ювілейний - 15-тий радіодиктант, і транслювався він не лише по Першому національному радіоканалу, але й по телебаченню.

Загалом у великій актовій залі Університету були присутні понад 500 студентів різних факультетів та спеціальностей нашого рідного ВУЗу. Нагадаємо, що минулого року Грінченківська Громада встановила Національний рекорд - "Наймасовіше написання диктанту на одній локації".

 

     


Німе кіно актуальне для молоді і через 85 років

 

5 листопада студенти І курсу іноземної філології разом з викладачками нашої кафедри Блохіною Н.О. та Бровко О.О.  переглянули німе кіно Григорія Гричера "Квартали передмістя" (1930) за сценарієм Миколи Бажана.  Кінопоказ є частиною проекту "Микола Бажан і кіно" Київського літературно-меморіального музею-квартири Миколи Бажана, Національного центру Олександра Довженка та найстарішого кінотеатру міста "Ліра" (1913).

        


 Реальний роман про тяжкі та реальні події сьогодення

4 листопада в Гуманітарному інституті відбулася зустріч з відомим українським письменником Євгеном Положієм. Автор презентував свій новий роман «Іловайськ», заснований на численних інтерв ю з учасниками бойових дій та очевидцями. Книгу відверту, болючу та обєктивну. Зустріч, у якій взяли участь студенти 1-го курсу груп ФУб-2-15-4.Од (спеціальність «Українська мова») та КББб-1-15-4.Од (спеціальність «Книгознавство»), перетворилася на щиру та цікаву розмову про воєнні будні, долі бійців та журналістів, пов’язані із зоною АТО, про роботу письменника, який прагне говорити читачеві правду, вболіває за долю Батьківщини та її майбутнє.

Дякуємо за оргазіновану зустріч к.ф.н., доценту кафедри української літератури і компатаривістики Ользі Миколаївні Башкіровій .

 

   


 Що вийде, якщо ІНДЗ перетворити у літературний вечір?

Жінка, жіночність… Загадка, яку впродовж віків намагаються розгадати поети, письменники, художники, скульптори, музиканти. Але намарно, остаточної відповіді ніхто не знайшов. Всі сходяться на тому, що жінка – це вічна таємниця!

4 листопада студенти VI курсу спеціальності «Іноземна філологія» під керівництвом доцента кафедри української літератури і компаративістики Лариси Миколаївни Удовиченко представили творчий звіт про виконання індивідуальних науково-дослідних завдань з « Методики викладання літературознавчих дисциплін у вищій школі» у формі літературного вечора, присвяченого образу жінки у мистецтві різних епох.

Гості заходу були зачаровані поезією, яка звучала різними мовами: українською, російською, німецькою, англійською, іспанською, італійською і, навіть, турецькою разом з найкращими перекладами українською мовою. Цілковитому зануренню в атмосферу тієї чи іншої епохи сприяли музичний супровід і невеличкі театральні інсценізації. На прикладах творів Архілоха, Ж. Рюделя, Ю. Кернера, Ф. Петрарки, В. Шекспіра, Лопе де Веги, П. Корнеля, Г. Гейне, Ш. Бодлера, Р. Рождественського магістранти продемонстрували еволюцію образу жінки від античності до сьогодення.

Незалежні, самостійні, здатні подолати будь-які проблеми, досягти небачених кар'єрних висот, проводити години в тренажерних залах, не їсти солодкого, вивчити декілька іноземних мов… Такі вони  жінки ХХІ століття. Але чи в цьому їх сила? Чи, можливо, сила жінки в її слабкості? Її красі? Довершеній зовнішності, внутрішній витонченості, чи в їх гармонійному поєднанні? Свій варіант відповіді на завершення літературного вечора запропонувала і наша гостя  викладач кафедри української літератури і компаративістики Ольга Миколаївна Башкірова , представивши власні поезії.

Така форма ІНДЗ – літературний вечір – нетрадиційна, цікава і корисна. Ми самостійно обирали тему, розробляли сценарій, здійснювали режисуру, виготовляли наочність, добирали супровід і костюми… Сподіваємося, що набутий досвід стане для нас істотною підмогою у майбутній практичній діяльності.

Текст : Наталія Франщак

студентка VІ курсу спеціальності «Філологія іноземна»

    


 Чергова допомога воїнам АТО

3 листопада Університет імені Бориса Грінченка вже вкотре долучився до допомоги бійцям АТО.

Цілий місяць і викладачі, і студенти збирали теплі речі, їжу довгого зберігання та медикаменти для передачі тим, хто воює зараз за нашу Батьківщину на передовій лінії вогню.

Від імені всього студенства, професорсько-викладацького складу та співробітників університету допомогу було передано волонтеру Юлії Вікторівні Данильченко. Вся зібрана допомога буде передана бійцям батальйону спецпризначення "Полтава".

Кафедра української літератури і компаративістики, традиційно, дуже активно долучилася до збору допомоги нашим мужнім військовим.

Низький уклін захисникам України!

 

 

Фотографії люб"язно надані волонтером Юлією Вікторівною Данильченко.


Для осмислення публіцистики письменника -

найкраще створити випуск газети у стилі 40-х років ХХ століття 

 

Не секрет, що специфіка історії літератури полягає у тому, що література вивчається в історико-культурному контексті. Тому одне з основних завдань викладача – застосовувати такі методи і прийоми, щоб студенти відчули живий «нерв» епохи, її дух, стали співпричетними до ідейних пошуків її сучасників. Вивчення публіцистичних творів письменників допомагає у розв’язанні цього завдання, адже публіцистика – це емоційний відгук сучасників на болючі питання доби. 3 листопада студенти ІV курсу спеціальності «Українська мова і література» (ФУБ-1-12-4 та ФУБ-2-12-4) разом з викладачем, доцентом Хамедовою Ольгою Анатоліївною намагалися осмислити публіцистику Уласа Самчука. Для вирішення цього завдання було обрано метод творчих проектів: міні-групам було запропоновано створити власну редакцію і підготувати випуск газети, яка б за своїм ідейно-тематичним змістом була близька публіцистичним творам Уласа Самчука. Кожна з редколегій обрала свій шлях: хтось занурився в минулу епоху і створив газету «a-la» 1940-і роки, інші намагалися зіставити минулі буремні подіїі з нашим непростим сьогоденням і виявити ці паралелі у сучасній газеті. Під час створення власної газети студенти активно обговорювали, аналізували публіцистичну спадщину письменника, дискутували з приводу її ідейних домінант. Зрештою, найголовніше завдання було виконано - всі відчули себе співпричетними до художнього самовиявлення митця- свідка й учасника трагічної епохи суспільно-політичних катаклізмів.

Текст та фото: Ольга Хамедова

 

       

  

 


Нове слово про українську літературу

Що знає закордонний читач про українську літературу? Майже нічого. Чи можна змінити цю прикру ситуацію? Поміркувати про це запросили до Національної Спілки письменників України 22 жовтня о 17.30. Гостем і автором презентованої книжки був професор Грінченкового університету, відомий літературознавець Ярослав Поліщук . Щойно в Польщі вийшла друком наукова монографія Я. О. Поліщука « Українські роздоріжжя » ( Biał ystok, 2015). Модератором зустрічі був відомий письменник, голова Київської організації НСПУ Володимир Даниленко ,

На презентації були присутні та виступили знані науковці, письменники, критики. Взяли участь у заході також студенти-грінченківці, що привітали Я. О. Поліщука з вагомим науковим доробком.

 

 

  


Літературна екскурсія «Місцями Булгакова»

«Навчатися творчо!» З такою думкою наша група ФІНб-3-12 разом з доцентом Ларисою Миколаївною Удовиченко вирішила поєднати аудиторне навчання з доступними історико-культурними реаліями. І в межах теми «Вивчення біографії письменника на уроках зарубіжної літератури» ми підготували і провели екскурсію місцями Києва, пов’язаними з іменем та творчістю відомого письменника Михайла Булгакова.

Зустріч. Суботній день 17 жовтня видався по-святковому ясним і теплим. Як і було домовлено, ми зустрілися біля пам’ятника Григорію Сковороді на Подолі і, оглядаючи околиці, як було не пригадати щире захоплення Булгакова «містом прекрасним, містом щасливим». Натхненні і радісні гамірливою групою ми розпочали нашу екскурсію. 

Зупинка 1. Літературно-меморіальний музей М. Булгакова. Інтер'єр музею одразу вказує на «київський» роман письменника «Біла гвардія». І хоча в експозиції обмаль предметів побуту родини Булгакових, працівникам вдалося відтворити не тільки описану в романі атмосферу, а й тогочасний дух і стиль життя самої родини Булгакових. Від екскурсовода музею ми вперше почули багато цікавих фактів про родину та сімейні стосунки письменника. Раніше прочитане нами наповнилося яскравими образами і новим змістом. Відомо, що Михайло Булгаков мріяв про дім, обставлений повними книг шафами. У музеї реалізована його мрія: талановиті і захоплені своєю справою працівники встановили 5 книжкових шаф, де зберігаються видання творів М. Булгакова різних років, перекладені понад шістдесятьма мовами. 

Зупинка 2. Біля веранди музею Лариса Миколаївна розповіла цікаві подробиці про господаря будинку на Андріївському узвозі/13 Василя Листовничого – архітектора, інженера, почесного громадянина Києва. Додаткові цікаві подробиці про родину Булгакова – хороший поштовх для подальших пошуків і обговорень… 

Зупинка 3. Студентка нашої групи Марія Тимошкіна підготувала розповідь про будинок № 38 по вулиці Андріївський узвіз, де митець жив зі своєю першою дружиною Тетяною Лаппа. Їй вдалося дуже цікаво розповісти нам про обставини знайомства та історію стосунків Михайла Булгакова з першою дружиною, їх спільні подорожі, життєві випробування, кохання «на все життя». 

Зупинка 4.Оглядовий майданчик біля замку Ричарда. Маловідомі факти та легенди про «жовтий» і «червоний» корпуси КНУ імені Тараса Шевченка ми почули від нашої колежанки Валерії Бандури. У «жовтому» корпусі розташовувалася Перша київська гімназія, у якій майбутній письменник отримав класичну освіту, у «червоному» медичну. 

Тут же Вікторія Коцюк познайомила нас із будинком-лікарнею (вул. Рейтарська/22), де М. Булгаков працював після закінчення університету, поділилася багатьма подробицями з його лікарської практики. 

Зупинка 5. Наша одногрупниця Анастасія Кончаковська розповіла про історію Хрестовоздвиженської церкви, у якій 18 травня 1891 охрестили майбутнього письменника. 

Зупинка 6. Вікторія Коцюк ознайомила з церквою Миколи Доброго, у якій Булгаков вінчався з першою дружиною Тетяною Лаппа і у якій пізніше відспівували матір письменника Варвару Михайлівну. На жаль, унаслідок більшовицького вандалізму залишилася лише дзвіниця.

Наша група домовилася найближчим обговорити екскурсію, методику проведення подібних заходів, розшукати, якщо вдасться, більше цікавинок і маловідомих подробиць. Валерія Бандура вже підготувала для нас презентацію про екранізації, театральні постановки творів Михайла Булгакова, виконувачів головних ролей. 

Цією літературною екскурсією відкрилась пора нового студентського дозвілля для нашої групи. Ми вдячні Ларисі Миколаївні за ідею та організацію і з нетерпінням чекаємо наступних заходів, поєднаних з навчанням в аудиторії!

Якщо когось зацікавить наша ініціатива, звертайтеся до Лариси Миколаївни Удовиченко, і ми з радістю проведемо екскурсію для вас!

Текст: Ксенія Перепльотчикова, студентка групи ФІНб-3-12

Фото: Валерія Бандура, студентка групи ФІНб-3-12

 

 


Відкриваємо театральний сезон

16 жовтня студенти І курсу іноземної філології разом із викладачкою нашої кафедри Блохіною Наталією Олексіївною переглянули виставу Навчального театру КНУТКТ ім. І.Карпенка-Карого "Врятуйте наші душі. Четвертий" за К.Симоновим (5 курс, майстерня Н.Рушковського).


  

Міжнародне стажування - це  незабутні захоплюючі поїздки до Європи

Доцент кафедри української літератури і компаративістики Башкирова Ольга Миколаївна взяла участь у поїздці, що відбулася 10 – 17 жовтня в рамках освітньої програми з європейських студій «Україна в Європі» ( Ukraine dans l’Europe). Основною метою програми є ознайомлення з інституційно-політичною побудовою та функціонуванням Європейського Союзу, що передбачає вивчення роботи провідних інстанцій Євросоюзу та ряду європейських країн, а також насичену культурну програму з відвідуванням історичних центрів європейських міст, музеїв та найвизначніших архітектурних памятників. 10 жовтня учасники програми прибули до Польщі, де відвідали Вроцлав, побували в центрі міста, зокрема на знаменитій ринковій площі, що є однією з найбільших староміських площ у Європі, забудована унікальними кам’яницями різних епох і приваблює туристів розкішно оздобленими будівлями Ратуші та Нової Ратуші. 11 жовтня, вже в Дрездені, члени групи здійснили захоплюючу екскурсію містом, що завершилася відвідуванням Дрезденської картинної галереї, яка славиться не тільки багатим зібранням шедеврів європейського живопису (Галерея старих майстрів), але й унікальними колекціями порцеляни та старовинних механізмів. 12 – 15 жовтня учасники програми перебували на території Франції. Найяскравішою сторінкою поїздки для багатьох стало відвідування Національних зборів франції та Школи журналістики (Париж). Освітня програма стала чудовою нагодою познайомитися з французькою столицею, її неповторною архітектурою та культурними скарбами завдяки багатогранному екскурсійному маршруту (вечірня прогулянка на катері Сеною; пішохідна екскурсія містом; відвідування Монмартру). 14 жовтня запам’яталося цікавою екскурсією до будинку-музею Жана Моне, політичного діяча, який став духовним батьком Європейського Союзу. Саме в цьому будинку у 1950 році було розроблено план інтеграції економічних відносин між європейськими країнами. Цього ж дня група освітян відвідала Версаль, де оглянула палацовий комплекс, давню резиденцію французьких королів, а також знаменитий парк з його фонтанами та перлинами скульптури. 15 жовтня, у Страсбурзі, після екскурсії старою частиною міста, викладачі та студенти побували в Раді Європи та Європейському Суді, ознайомилися з принципами роботи цих інституцій, мали можливість поставити питання їх працівникам. Останнім пунктом освітньої подорожі став Краків, де учасники програми оглянули замковий комплекс Вавель та старі будівлі Ягелонськогоуніверситету.

Освітня поїздка, поза сумнівом, стала для викладчів та студентів захоплюючою й незабутньою. Висловлюємо щиру подяку організаторам Володимиру Посельському та Юрію Нестеряку.

 

  

    

 


Ось які наші першокурсники!

У першій половині жовтня першокурсники групи ФУб–2–15-4.0д під кураторським керівництвом Хамедової Ольги Анатоліївни взяли участь у фестивалі першокурсників «Ось ми які!».

Щоденні репетиції, переживання при підготовці не минули марно: виступ філологів першого курсу був чудовий. Студенти на сцені втілили мрію про своє майбутнє. Вони намагалися відповісти на питання, яким має бути філолог. На екрані викладачі говорили про те, що філологи мають бути талановитими, творчими, інтелектуальними… А студенти ілюстрували цю думку танцями, співами, фото- та відеоматеріалами. Захоплені глядачі гучно підтримували оплесками студентів-філологів. Наприкінці концерту першокурсників привітала директор Гуманітарного інституту, д. філол..н., проф. О.Є. Бондарєва , яка висловила своє захоплення різноманітними талантами учасників фестивалю і нагородила їх солодкими подарунками.

 

         

    

 


Зустріч із письменником-сучасником

У понеділок 12 жовтня на лекцію із сучасної українськох літератури до студентів Гуманітарного інституту завітала чарівна гостя - сучасна українська письменниця, журналіст, сценарист, головний редактор журналу "Караван історій" - Ірен Роздобудько. Дякуємо за організацію зустрічі доцентру кафедри української літератури і компаративістики Богданець Наталії Іванівні.

 


 У вирі виробничого процесу

У понеділок 12 жовтня відбулося засідання кафедри, де було заслухано звіти докторантів та аспірантів всіх років навчання. Обговорено теми досліджень аспірантів першого року навчання. Також багато уваги було приділено обговоренню поточних виробничих та наукових питань кафедри станом на жовтень 2015 року, зокрема - проведенню щорічного поетичнго конкурсу "З янголом на плечі" та організації щорічної квітневої наукової міжнародної літературознавчої конференції.

 

 


 Місцями історичної козацької минувшини

10 жовтня викладачі Гуманітарного інституту відвідали міста Козелець і Батурин та змогли зануритися в атмосферу козацьких часів: побували в неймовірній церкві Різдва Богородиці, козацькій фортеці, побачили будинок Генеральної канцелярії, Гетьманську скарбницю, пам'ятник Батуринській трагедії,маєток Генерального судді В.Кочубея, парк і палац К.Розумовського. Чудовий настрій і дружню атмосферу під час подорожі створювали викладачі Олена Бровко, Аліна Лісневська, Катерина Борисенко, Наталя Богданець-Білоскаленко, Ольга Хамедова.

                


Ток-шоу на практичному занятті або рольова гра "Засідання педради у школі"

Навіть "сухе" семінарське заняття на тему "Нормативно-правове забезпечення шкільної літературної освіти" з методики навчання української літератури можна зробити цікавим, якщо застосувати інтерактивні технології. Це довели 7 жовтня українські філологи 4 курсу Гуманітарного інституту на семінарі у доцента Хамедової О.А.: обговорили закон про освіту на теле-шоу "Україна правова", змоделювали дискусію на шкільній педраді про проблеми загальної середньої освіти, організували міні-виставу за "Концепцією профільного навчання", проілюстрували положення Національної доктрини освіти схемами і "живими" малюнками.

Текст: доцент кафедри

української літератури і компаративістики

Хамедова О.А.


Коли на зустріч до студентів приходять сучасні молоді поети

5 жовтня відбулася зустріч студентів групи ФУб-1-14 спеціальності літературна творчість з сучасним українським поетом Мирославом Лаюком. Це молода людина, яка, незважаючи на свій вік, вже має поетичні збірки та відіграє далеко не останню роль в сучасній українській літературі.

Студентам було дуже цікаво послухати думки людини, яка безпосередньо займається літературою і вже має досвід у цій царині. Мирослав Лаюк говорив про деякі сучасні аспекти літературної творчості. Наприклад, про популярність авторів, про поезію як таку взагалі, про написання у творах усіх слів з малої літери та нехтування правилами орфографії (що, власне, ми і спостерігаємо в його віршах). Не менш цікавим було послухати і про те, що лягло в основу віршів – історії з дитинства, з рідного містечка тощо. Це все в цілому допомагає краще розуміти твори автора і скласти враження про Мирослава як про письменника-сучасника. Особливо запам”яталося студентам прочитання Лаюком власниз віршів. Справа в тім, що Мирослав частину своєї поезії пише верлібром. Тому було цікаво послухати, як він сам «чує» свої твори.

Зустріч була корисною та цікавою. Студентам спеціальності літературна творчість надзвичайно потрібні такі зустрічі – так є нагода не лише познайомитися з творами, а й з їхніми авторами. Дякуємо за організацію зустрічі доценту кафедри української літератури і компаративістики Борисенко Катерині Григорівні.

Текст: студентка Журб 3 курс

Ломакіна Ангеліна


Вітаємо колег з Днем працівника освіти!

Бажаємо шановним викладачам завжди мати бажання на можливості відкривати таланти у студентів,

а також бажаємо творчої наснаги та цінних наукових досягнень!

 


У гості до Бориса Грінченка

Студенти першого курсу групи спеціальності "Дошкільне виховання"  (ДОб -1 - 15 -4 Од., ДОб -2-15-4Од., ДОб-3-15-4Од.) разом із доцентом кафедри української літератури і компаративістики Богданець Наталією Іванівною відвідали музей Бориса Грінченка. Така красива традиція знайомства з біографією патрона нашого університету є щорічною для першачків. Не став винятком і вересень 2015-2016 навчального року .

 

 


Студенти-першокурсники посадили троянди  

Осінній ранок 30 вересня був чудовий: сонячний, трохи прохолодний… «Саме такий ранок, який треба для того, щоб посадити квіти…» - подумала куратор групи ФУб-2-15 О.А.Хамедова. «Саме такий ранок потрібний, щоб збадьорити групу» - подумала староста Юлія Совершенна, яка збирала своїх студентів для урочистої висадки троянд на подвірї університету. Чесно попрацювавши зранку (дві пари!), ФУБ-2-15 вийшли на ґанок Київського університету імені Бориса Грінченка. На ганку і на подвір’ї вже метушилися студенти, викладачі, фотографи…Ковбасевич Ярослав хвацько взявся до роботи, а дівчата намагалися зробити спокусливі фото з лопатою… Студенти саджали квіти і мріяли, як вони будуть випускниками, бакалаврами і магістрами, а троянди біля корпусу їх зустрічатимуть пишним цвітом. Зростайте, першокурсники-лебедята, ставайте на крило, а Аlma-mater вас завжди привітає цвітом троянд.

 


Збори трудового колективу

22 вересня  делегати від кафедри української літератури і компаративістики Брацькі А.З., Поліщук Я.О., Бровко О.О., Сінченко О.Д., Хамедова О.А., Борисенко К.Г., Башкірова О.М., Богданець-Білоскаленко Н.І. Удовиченко Л.М., Блохіна Н.О., Погребняк І.В., Клічак Г.В., Луцюк М.В. взяли участь у зборах тродового колективу всього інституту. На зборах було заслухано звіт директора Гуманітарного інституту Бондаревої О.Є. Шляхом таємного голосування колектив Гуманітарного інституту оцінив якісну і плідну п"ятирічну роботу керівника та висловив свою довіру претенденту. З позначкою "за" було підраховано майже 99% кинутих у скриньку бюлетнів. Директором Гуманітарного інституту обрано професора Бондареву Олену Євгенівну.

 zd 2015 1zd 2015 2zd 2015 3zd 2015 4

 


Заходи з нагоди Міжнародного Дня миру

 

20 вересня у Міжнародний День миру студенти 1 курсунапряму підготовки«Видавнича справа і редагування» разом із викладачем кафедри української літератури і компаративістики Наталією Іванівною Богданець-Білоскаленко провели літературно-пізнавальний захід «Творімо добро, бережімо мир!». Студенти розповіли про внесок видатних політиків, громадсько-культурних діячів світу, які наголошували на важливості створення Миру на Землі. А також прочитали авторські вірші, присвячені темі миру і творенню добра.

 

 

20 вересня з нагоди святкування Міжнародного Дня миру студентам3 курсунапряму підготовки «Журналістика» викладачем кафедри української літератури і компаративістики Борисенко Катериною Григорівною було запропоновано до перегляду фільм Миколи Вінграновського «Климко» та бесіда на тему: « Осмислення проблеми миру в літературі й кіно».

 

 


Україно-польська угода про наукову співпрацю

17 вересня до польської Академії Фізичної культуриі спорту імені Анджея Снядецького в Гданську було привезено для підписання двостороннюугоду про наукову співпрацю з Київським університетом імені Бориса Грінченка. На зустрічі були присутні ректор академії Фізичної культури і спору в Гданську професор, надзвичайний доктор габілітованих наук ВальдемарМоске, доктор філологічних наук, професор, заступник директора Гуманітарного інституту КУ ім. Грінченка Єременко Олена Володимирівна та доктор габілітованих наук, професор, завідувач кафедри української літератури і компаративістики Артур Брацькі. Угодою передбачено наступні положення: співпраця студентів та студентських організацій; співпраця наукових співробітників у спільних наукових проектах; навчально-науковий обмін студентів, стажерів, викладачів, інструкторів та наукових співробітників; спільне двостороннє проведення лекцій та практичних заннять; спільні організації наукових конференцій; двосторонні організації спортивних і таборових походів, спортивних змагань, ознайомлюючих поїздок студентських груп та спортивних команд; спільна розробка підручників; обмін навчально-методичними матеріалами, монографіями; підвищення рівню викладання та наукових досліджень в обох країнах.


Зустріч із дитячою письменницею Зіркою Мензатюк

17 вересня у межах вивчення курсу «Дитяча література» зі студентами спеціальності «Дошкільна освіта» викладачем кафедри української літератури і компаративістики доцентом Наталією Іванівною Богданець-Білоскаленко було проведено зустріч з сучасною популярною дитячою письменницею Зіркою Мензатюк. Письменниця розповіла про особливості дитячої літератури, її стан на сучасному етапі. Пані Мензатюк розповідала як твориться дитяча книжка, відповіла на запитання студентів, представила низку власних книжок («Казочки-куцохвостики», «Зварю тобі борщику», «Український квітник», «Київські казки», «Таємниця козацької шаблі», «Ангел Золоте Волосся» та ін.). Студенти були задоволені, захоплені, зацікавлені.


Зустріч студентів з Іваном Андрусяком 

9 вересня у  межах вивчення курсу «Сучасна українська література» студентами спеціальності «Видавнича справа і редагування» було проведено зустріч з сучасним українським письменником і видавцем Іваном Андрусяком. Студенти цікавилися новими його творами і новинками видавництва «Фонтан казок».

 


Першокурсники в музеї літератури

7 вересня студенти 1 курсу спеціальності «Видавнича справа і редагування» разом із викладачем кафедри української літератури і компаративістики Наталією Іванівною Богданець-Білоскаленко відвідали Національний музей літератури України. Студенти прослухали лекцію, ознайомилися з музеєм та відвідали виставку картин «Володимир Винниченко – художник».

 


 

 Зі святом першого вересня!

Вітаємо викладачів та студентів кафедри української літератури і компаративістики

з початком нового навчального року!

Бажаємо невмомної енергії, наснаги, нестримних прагнень до знань та самовдосконалення!

 

 

 


 

 

 

Викладачі кафедри української літератури, компаративістики і соціальних комунікацій

приділяють значну увагу художньому розвиткові студентів  

Студенти групи ФУб1-11-4.0д (спеціальність «Українська мова та література») разом із викладачем – доктором філологічних наук, професором Оленою Олександрівною Бровко 25 березня 2015 р . відвідали Національний художній музей України.

Особливу увагу привернула виставка «Спецфонд 1937–1939». Серед експонатів - обкладинки книг, фотографії, скульптури, папки з музейними справами, живопис, графіка, посуд, листування, вирізки з газет тощо. Виставка представлена у трьох залах – «Війна, революція, насильство», «Соціалістичні зміни на селі», «Бойчуківство та авангардизм».

Багато імен, представлених на виставці, були на тривалий час викреслені з історії українського мистецтва. У першій залі представлені