Події

14.05. у рамках днів науки в Інституті філології пройшов майстер-клас з виконання веснянок. І якщо ви думали, що ці пісні давно в минулому, то пропустили нагоду перевернути свій світ. О.Івановська та аспіранти кафедри фольклористики ІФ КНУ імені Тараса Шевченка (а одночасно солісти фольклорних гуртів «Роксоланія», «Гуляйгород» та «Щука –риба») навчили філологів і журналістів співати з перехопленням, водити кривого танцю й шума, грати в народні ігри. О.Івановська мотивувала проведення майстер-класу необхідністю для майбутніх учителів вміти донести дітям спадок предків. Але судячи з атмосфери заходу, він актуальний не лише для майбутнього, але й теперішнього, формуючи зв’язок поколінь.

 
Вітаємо переможницю Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робітпам’яті професора Віталія Кейса!
26 квітня 2019 року
м. Миколаїв
26 квітня 2019 року оприлюднено результати ІІІ Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт пам’яті професора Віталія Кейса, організованого Центром українських студій Чорноморського національного університету імені Петра Могили у співпраці з кафедрою української мови та літератури ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (м.Слов’янськ) та з Українським міжуніверситетським науково-дослідницьким шекспірівським центром у Класичному приватному університеті (м.Запоріжжя).
За результатами оцінювання конкурсного журі диплом І ступеня здобула Дідук Марина Олександрівна, студентка VІ курсу спеціальності «Філологія (українська мова і література)» Інституту філології (дослідження «Проблема збереження національної ідентичності у творчості Павла Маляра періоду еміграції»).
Вітаємо переможницю та її наукового керівника Бровко Олену Олександрівнузавідувача кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології, доктора філологічних наук, професора.
Бажаємо успіхів і подальших наукових здобутків!


25 квітня 2019 року в Київському Палаці дітей та юнацтва відбувалась Церемонія нагородження переможців конкурсу Молода КороНація. Співорганізатором конкурсу стала кафедра української літератури та компаративістики.

58441136_2416132055285703_1796269333094072320_n.jpg

10 
квітня 2019 року студенти спеціальності українська мова та література разом із професорсько-викладацьким складом кафедри українскої літератури та компаративістики і української мови провели профорієнтаційну роботу разом з учнями та вчителями шкіл Білоцерківського району.

56551777 2405792139653028 8444194802479661056 n56957724_2405859192979656_5606852807316471808_n.jpg

 


 

 

 

 

5 квітня 2019 р. в Інституті філології Київського університету імені Бориса Грінченка відбулася Х щорічна Міжнародна наукова конференція, що цього року мала назву «Літературний процес: моделі, матриці, категорії». Конференція була організована та проведена кафедрою української літератури і компаративістики, а співорганізаторами виступили:

Міністерство освіти і науки України, Київський університет імені Бориса Грінченка, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, Гданський університет (Республіка Польща), Загребський університет (Республіка Хорватія), Ланьчжоуський політехнічний університет (Китайська народна республіка).

Цьогоріч конференція відкривалася вітальним словом проректора з наукової роботи Київського університету імені Бориса Грінченка Наталі Віннікової, директора Інституту філології Ірини Руснак та Тимчасового повіреного у справах Туркменістану в Україні Какаджана Сапаралієва, який наголосив на міжкультурному аспекті мистецької комунікації.

На пленарному засіданні Микола Васьків презентував літературний портрет Магтимгули Пираги, акцентуючи увагу на українській рецепції туркменського поета. Досвід художнього перекладу творів Мануеля Маркоса втілився у доповідь доктора філософії, професора Університету дель-Норте (Республіка Парагвай) Ігоря Проценка, доктора філологічних наук, завідувача кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Інституту філології Русудан Махачашвілі та кандидата філологічних наук, доцента кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Інституту філології Юлія Шталтовна. Про жанрову конверсію у сучасній європейській драматургії розповів доктор філологічних наук Євгеній Васильєв, завідувач кафедри теорії та історії світової літератури Рівненського державного університету. Несподіваний погляд на дослідження художнього тексту запропонувала доктор філологічних наук Наталя Філоненко, завідувач кафедри романської і новогрецької філології та перекладу Київського національного лінгвістичного університету, яка продемонструвала синтаксичну матрицю сучасної французької прози. Заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, доктор філологічних наук Олена Єременко окреслила проблеми рецепції та інтерпретації сучасної літературознавчої термінології. Новітню методологію дослідження сучасного роману висвітлила доктор філологічних наук, професор кафедри зарубіжної літератури Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Тетяна Бовсунівська. Сюжетотвірну роль творів мистецтва у літературних текстах дослідила доктор філологічних наук, завідувач кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Бердянського державного педагогічного університету Ольга Харлан. Професор Гданського університету, доктор габілітований гуманітарних наук Артур Брацкі зацікавив аудиторію пропозицією пере прочитання літературних жанрів у сучасному інтернет-просторі. Жвавий інтерес викликала презентація доктора філологічних наук Олени Романенко з кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.

Після пленарного засідання учасники конференції працювали у рамках дискусійних платформ, за такими напрямками: «Міждисциплінарні студії в літературознавстві: актуальні моделі та перспективи», «Моделювання історії літератури: принципи та ризики», «Проблеми понятійно-категоріального апарату новітньої гуманітаристики», «Жанрові матриці сучасного роману», «Специфіка сучасних драмознавчих досліджень», «Моделі ідентичностей у літературно-мистецькому дискурсі». Виголошені доповіді викликали щирий інтерес і жваве обговорення, що поглиблювало проблематику дослідження і акцентувало наукові знахідки.

У рамках конференції традиційно працював Круглий стіл «Технології вивчення художнього світу: проблеми і перспективи». Учені, учителі-практики і студенти-грінченківці обговорили проблеми науково-методичного забезпечення літературної освіти в Україні, презентували результати співпраці кафедри української літератури і компаративістики Інституту філології із школами м. Києва, визначили завдання і напрями подальшого співробітництва, поділилися практичним досвідом, представили новітні розробки і методичні стартапи.

На підсумковому засіданні учасники конференції обговорювали тему наступної конференції «Літературний процес…», визначали актуальні проблеми сучасного літературознавства та запевнили, що обов‘язково приїдуть знову.

 

 

30 березня в рамках Дня Інституту філології відбувся традиційний конкурс творчої учнівської молоді «Березневі містерії-2019». Цьогорічний конкурс вирізняється тим, що вперше до літературно обдарованої юні Києва долучилася практично вся Україна – учні Київської, Чернігівської, Рівненської, Полтавської, Житомирської, Кіровоградської, Хмельницької, Сумської, Тернопільської, Донецької, Львівської областей. Тому для тих учасників з регіонів, які не змогли приїхати до Києва, журі запропонувало дистанційну участь. Призи, виборені школярами, будуть відправлені адресатам. Саме ж свято художнього слова проходило на базі кафедри української літератури і компаративістики і було організоване та проведене спільними зусиллями викладачів: Бровко О.О., Башкирової О.М., Жигун С.В., Сінченка О.Д., Євтушенко С.О., Нестеренко Ю.В., Луцюка М.М., а також магістрантів: Гурневич К., Приндюк Д., Кравченко А., Дерменжи Н., Гавриловської О., Данилюк Ю. та студентів бакалаврату: Биструшкіної А., Підбуртної Д., Федик Т.
 
 
 
 
Змагання проходило у двох номінаціях – «Проза і драматургія» і «Поезія». Переможці були нагороджені Почесними грамотами і подарунками (книжками з автографами авторів), а кращі з кращих твори будуть опубліковані у щорічному альманасі студентської творчості «Сонячне проміння». Почесні перші місця вибороли: Марта Різоль, учениця Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка (номінація «Поезія») та Кулаковська Мирослава, учениця 10 класу Дарницького ліцею «Наукова зміна» (номінація «Проза»).
  
 
Особливими відзнаками конкурсу за яскраву творчу індивідуальність нагороджені: учениця Гусятинського коледжу імені Івана Пулюя Тернопільської області Мудрак Олександра, учениця Нетішинського НВК Хмельницької області Ковалінська Анастасія та учениця Лиманської школи №3 Донецької області Каракуц Ірина. Традиційно гарно виступили учні Святошинської гімназії «Академія», Київського військового ліцею імені Івана Богуна, Слов’янської гімназії м. Києва, Оболонської школи 147 імені О.Ольжича, за що отримали відзнаки «За ліризм світовідчуття», «За яскраве втілення патріотичної тематики», «За творення поетичного образу Києва» тощо. Але найбільш очікуваними, звісно після перших місць, були номінації «Глядацькі симпатії» та «Студентський вибір», володарів яких зала вітала особливими оваціями. Було приємно зустріти і наших колишніх випускників – Поліжай Я. та  Тельця Ю., які привели до нас уже своїх вихованців. 
 
Ще довго після закінчення свята коридорами лунали юні голоси, учні фотографувалися, обмінювали адресами, ділилися планами щодо вступу у ВНЗ, і що особливо приємно – значна доля учасників має намір вступати до нашого Інституту філології! Дякуємо усім, хто долучився до яскравого свята художнього слова і завітав до гостинної грінченківської родини, і – до зустрічі на «Березневих містеріях-2020»!
 
 
  
29 березня  доцент кафедри Світлана Євтушенко провела майстер-клас для студентів і співробітників, присвячений висвітленню образу Індії в англо-індійській літературі.

Сучасне суспільство дуже потребує виважених досліджень, присвячених переосмисленню подій Революції Гідності. Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності та ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» в рамках реалізації проекту «Відзнака імені Сергія Кемського» започаткували Всеукраїнський конкурс студентських робіт.

 

 

До участі в конкурсі зголосилась студентка 2 курсу Діана Підбуртна, яка виконала дослідження на тему: «Ідентичність борця (за “Літописом самовидця. Дев’ять місяців українського спротиву” О. Забужко)».

 

Вітаємо Діану Підбуртну із призовим другим місцем!

 

 

 

 

 

 

 

Час зіграти мелодію, чітко і необережно.
За того, хто був кращим, сплатити свій борг бойовий.
Хай життя непросте, хай усі ми від цього залежні –
Перемога за нами. До неї, прошу, доживи!
Володимир Патола
20 лютого, у День пам’яті Героїв Небесної Сотні, в Інституті філології відбулася зустріч з поетом, військовим журналістом, учасником АТО майором Володимиром Патолою. Співрозмовниками Володимира стали студенти другого курсу освітньої програми «Українська мова і література». Вірші Володимира Патоли – це правдивий літопис воєнних буднів, у якому особистий досвід поєднався з глибокими роздумами про закономірності людського буття. Збірка автора «Грань», яка побачила світ 2016 року у видавництві «Смолоскип», засвідчила вольове й емоційне звучання чоловічого голосу в сучасній українській поезії. 31 липня 2018 року Володимира Патолу було нагороджено медаллю «Честь. Слава. Держава» за мужність, патріотизм, високу громадянську позицію, героїзм, бойові заслуги у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Зустріч з поетом стала захопливим діалогом, під час якого учасники поділилися міркуваннями про сутність літературної творчості, натхнення й письменницьку майстерність, роль літераторів і журналістів у драматичних подіях сьогодення.
   

 

У рамках навчальної дисципліни "Виразне читання" для студентів І курсу освітньої програми "Українська мова і література" був проведений тренінг з акторськоі майстерності від заслуженої артистки України - Руслани Новикової. Студенти отримали цікаві та корисні поради, поєднавши все з ритмікою, пластикою, імпровізацію, асоціаціативним мисленням.

 

Магістри освітньої програми в рамках вивчення дисципліни «Практикум з літературного менеджменту: Організація виставкової діяльності» (викладач Тетяна Вірченко) організували проект «Illustration book». 18 грудня всі охочі могли послухати публічну лекцію Ігоря Женченка «Історія одного ілюстратора» та відвідати презентацію Книжок Ганни Чіпко.

Ігор Женченко – член Національної спілки художників України, голова правління Київської спілки художників книги.

Ганна Чіпко – молода українська авторка. Переможець німецько-української премії імені Олеся Гончара, 2017.

14 грудня студенти другого курсу групи Фуб-2 разом з куратором С.Жигун відвідали  виставку "Свій простір", присвячену жінкам та їхньому місцю в українському суспільстві. На виставці було представлено розписи Поліни Райко, картини відомих художниць Катерини Білокур, Марії Примаченко та Ганни Собачко-Шостак. А також роботи сучасних авторок, що викликали багато дискусій. 

 

 

У межах Грінченківської декади студенти освітньої програми «Українська мова і література» продемонстрували інсценізацію п’єси Неди Нежданої «Коли повертається дощ». Ця інсенізація народилася в рамках роботи Центру компетентностей «Літературний театр». Студенти упродовж року під час вивчення дисциплін «Практикум з української літератури: Аналіз художнього тексту» та «Практикум з української літератури: Виразне читання» поглиблено аналізували, інтерпретували текст п’єси. А під час засідання творчого гуртка «Театральні студії» відточували театральну майстерність. Авторка Неда Неждана поспілкувалась з акторами і щиро пораділа тому, що п’єса живе не тільки в професійному театрі, а й аматорському. Цікавим сценічним рішенням було виконання чоловічих ролей дівчатами.

Тетяна Вірченко, керівник проекту, тепло говорила про вміння студентів перевтілюватися, комунікувати, чути, дарувати емоції.

Ролі виконували Бурда Юлія, Яковенко Анастасія, Биструшкіна Анастасія, Перетяка Богдан, Котова Марія Аніканова Влада   

 

 6 грудня Олексій Сінченко  провій майстер-клас «Чи присутній на заняттях текст?» 

 

4 грудня в рамках Грінченківської декади відбулася зустріч з відомим українським поетом Василем Герасим’юком. Темою творчої дискусії літстудійці обрали коло проблем «Митець і політика». Поет поділився зі слухачами спогадами про покоління поетів-вісімдесятників, прочитав власні поетичні тексти. Модератор заходу – Івасюк О.М.

 

 

26-28 листопада 2018 р. у Варшаві відбувся з’їзд випускників стипендійної програми уряду Польщі для молодих науковців (Zjazd Absolwentów Programu Stypendialnego Rządu RP), у якому взяли участь більше ніж 140 випускників з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Молдови, Росії, Таджикістану, України, Узбекистану та ін. У рамках з’їзду було проведено наукову міжнародну конференцію «Doświadczenia 100-lecianiepodłegłościHistoriaiperspektywy»Як випускник стипендійної програми уряду Польщі 2014 р. у з’їзді взяла участь доцент кафедри Ірина Чибор.
 
Упродовж 22–24 листопада 2018 р. доцент кафедри, кандидат філологічних наук Ірина Чибор взяла участь у роботі Міжнародної конференції «Svět v obrazech a ve frazeologii II», організовану кафедрою чеської мови педагогічного факультету Карлового університету (Прага, Чехія). Учасники конференції обговорювали проблемні питання фразеологічної семантики, фразеології і мовної картини світу, неофразеології, етимології фразеологізмів, фразеографії тощо. Доповідь Ірини Чибор «Демонімікон слов’янської фразеології (на матеріалі української, польської і словацької мов)», презентувала проект фразеологічного словника етнолінгвістичного типу, укладеного на матеріалі трьох близьких слов’янських мов – української, польської та словацької, у порівняльному аспекті репрезентуватиме духовну традиційну культуру слов’ян відображену у фразеології.

 

21 листопада відбувся випуск магістрів освітньої програми "Українська мова і література" заочної форми навчання.

 

 

5.11. студенти другого курсу спеціальності "Філологія. Українська мова та література" в рамках роботи гуртка літературного краєзнавства вшанували пам"ять жертв більшовицького терору, відвідавши меморіальний заповідник "Лук"янівський цвинтар". Захід був пов"язаний із черговою річницею розстрілу української інтелігенції 3.11 37 року в урочищі Сандармох (Карелія). Студенти поклали квіти до символічної могили Г.Косинки, О.Влизька, К.Буревія, А. та І.Крушельницьких та оглянули під час екскурсії могили інших видатних діячів української культури. Дякуємо працівникам заповідника за цікаву та спонукальну екскурсію.

Упродовж 26-27 жовтня доцент кафедри С.В.Жигун взяла участь у міжнародній конференції "Sociocultural Dimensions of Childhood", проведеній у Болгарській Академії Наук. Дослідники з 26 країн світу обговорювали інтердисциплінарні проблеми дитинства, дитячу субкультуру, політику та соціальні практики щодо дітей. Доповідь С.Жигун " Children Images in the Ukrainian Female Literature in the Second and Third Decades of the 20th Century in the Context of Social Changes" була підготовлена в рамках кафедральної теми.

 

1. жовтня до Інституту філології завітали одинадцятикласники 231 школи Оболонського району. У теплій та невимушеній атмосфері пройшла розмова про перспективи навчання в нашому виші. До профорієнтаційного заходу долучилися представники професораського-викладацького складу, учні старших класів, представники Центру Лідерства-служіння та Рада студентського самоврядування ІФ. Кульмінацією стала екскурсія Університетом, який вразив школярів як технічними можливостями, так і естетичним виглядом. Тож сподіваємося, що вони повернуться.

 

 

Слухачі курсу польської мови доцентів-полоністів Уляни Елізбарівни Левко та Богдани Богданівни Гончаренко взяли участь у літніх школах, що проходили у Ягелонському університеті (Краків) та успішно склали підсумкові іспити, отримавши сертифікати. Пишаємося цими успіхами!

 

Магістранти 6 курсу спеціальності "Літературна творчість" разом з доцентом кафедри С.Жигун взяли участь у Наукових пікніках - щорічному заході популяризації науки. У рамках практики в Інституті літератури ім.Т.Г.Шевченка магістранти запропонували і провели власні заходи поширення літературознавчих знань. Для дітей від 5 і до 95 років було запропоновано методи складання казок, на які дівчат наштовхнули ідеї Дж.Родарі та В.Проппа, старшим пропонували зіграти в настільну гру за мотивами популярного роману. Під час фестивалю студентки отримали не лише значний практичний досвід, а й заряд позитивних емоцій. 

 

 

На Книжковому форумі у Львові презентували колективну монографію "Проблеми ідентичностей у сучасній українській літературі: виміри "Коронації слова", авторами якої стали співробітники кафедри української літератури і компаративісики та кафедри світової літератури.

 

12 вересня група 2 курсу ФУБ-2 відзначила початок нового університетського року квестом на вшанування пам"яті про українські визвольні змагання 1917-20 років. Відгадуючи загадки про визначних діячів Центральної ради та найяскравіші події, що розгорталися в столиці, студенти змогли візуалізувати свої знання з історії, побачивши сліди давніх подій на сучасних вулицях. І організатор квесту (куратор С.Жигун), і учасники отримали заряд натхнення для нового навчального року. 

Вітаємо з початком навчального року!