Кафедрою української літератури, компаративістики і грінченкознавства здійснюється активна робота щодо вивчення та аналізу спадщини Б. Грінченка, а також упорядкування та публікації його творів. Детальніше з діяльністю наших співробітників-грінченкознавців ви можете ознайомитися нижче.
Видання творів Бориса Грінченка
Нині видано 10 томів багатотомного зібрання творів Бориса Грінченка.
Крім педагогічної та народопросвітньої спадщини, 2-й том якої вийшов 2015 р., побачили світ:
- Етнографічна спадщина у 3-х т. – перше після 120 років перевидання зібраних Б. Грінченком «Этнографических материалов, собранных в Черниговской и соседних с ней губерниях» (2017).
- Фольклористична спадщина у 2-х т., що містить вперше видані рукописні нотатки, що зацікавлять не лише вченого-фольклориста, а й будь-кого, хто бажає дізнатися більше про життя українського народу (2018). До двотомника увійшли наукові розвідки Б. Грінченка з фольклористики, зібрані ним зразки словесної народної творчості – пісні, думи, казки, народні анекдоти, приказки та ін., а також твори, які написав сам автор на основі фольклору.
Видання містить також бібліографічний покажчик «Литература украинского фольклора: 1777 – 1900: Опыт библиографического указателя».
Обкладинка 1-го тому «Етнографічних матеріалів» та видань, що увійшли до томів «Фольклористичної спадщини»
За ініціативою ректора Київського університету імені Бориса Грінченка В. Огнев'юка у вересні 2020 року розпочато акцію передачі до бібліотек вищих навчальних закладів України окремих видань наукової спадщини Бориса Грінченка.
1 грудня 2020 року відбулася онлайн-презентація чергової частини багатотомного зібрання творів Бориса Грінченка – першого тому «Епістолярної спадщини» з запланованих 4-х.
Більшість уміщених листів публікується вперше за автографами та першодруками, які зберігаються у фондах наукових установ, бібліотек, музеїв і архівів.
Як зазначає анотація, до першої книги «Епістолярної спадщини» включено листування Б. Грінченка з представниками науки, культури, літератури, відомими громадськими діячами кінця ХІХ – початку ХХ ст., а також вибрані родинні листи.
Обкладинка «Епістолярної спадщини» та рукописи листів
Варто зазначити, що праця над Грінченковою спадщиною не обмежується багатотомником.
У вересні 2021 р. вийшла друком монографія професора Василя Васильовича Яременка «Наукова і епістолярна спадщина Бориса Грінченка», що стала своєрідним підсумком багаторічної праці. Книга містить велику кількість ілюстративного матеріалу, надрукованих уперше документів, бібліографію, а також план-проспект наступних видань багатотомного зібрання.
Обкладинка монографії «Наукова і епістолярна спадщина Бориса Грінченка»
та сторінки з рукописів творів, які увійдуть до тому «Публіцистичної спадщини»
8 грудня 2021 року монографія, а також «Епістолярна» (кн. 1) та «Літературознавча» (кн. 1) спадщини були презентовані на Всеукраїнській науковій онлайн-конференції (XIV Грінченківських читаннях) «УКРАЇНСЬКИЙ СВІТ БОРИСА ГРІНЧЕНКА», яка традиційно проводиться до дня народження цього діяча, на початку грудня.
На черзі – наступні томи «Епістолярної», «Мовознавчої» та «Публіцистичної» спадщини.